Dziewczyna na brązowy medal w zimowej Formule 1. Linda Weiszewski na podium MŚJ

23 stycznia 2024, godz. 14:00
Opinie (9)
Linda Weiszewski brązowy medal mistrzostw świata juniorek w kategorii monobob. Linda Weiszewski brązowy medal mistrzostw świata juniorek w kategorii monobob.

W Trójmieście mamy dziewczynę na medal w zimowej Formule 1, za którą uchodzą bobsleje. Linda Weiszewski z Floty Gdynia zdobyła brąz w mistrzostwach świata juniorek w kategorii monobob. Nim zajęła się tą dyscypliną startowała w lekkoatletycznych wielobojach oraz była mistrzynią świata juniorek w sportach... pożarniczych. W bobslejowych dwójkach udany start w Sankt Moritz zaliczyły załogi AZS AWFiS Gdańsk. Aleksy Boroń i Dawid Buba zajęli 7. miejsce wśród juniorów, a w grupie U-23 Bartosz Sienkiewicz i Dominik Boiński otrzymali 4. lokatę.

W szwajcarskim Sankt Moritz w ramach mistrzostw świata juniorów rozegrano cztery konkurencje: monobob kobiet, dwójki kobiet, dwójki mężczyzn oraz czwórki mężczyzn. Dodatkowo w każdej z tych konkurencji wyłoniono medalistów w kategorii U-23.

Polska znalazła się w gronie zaledwie pięciu państw, które wprowadziły swoich reprezentantów na podium. Zawdzięcza to zawodniczce Floty Gdynia. Linda Weiszewski zdobyła juniorski brąz w monobobie. Lepsze od niej były tylko: Szwajcarka Debora Annen i Niemka Diana Filipszki.

Weiszewski to przykład typowej drogi do bobslejów. Do tej dyscypliny trafiają zawodniczki i zawodnicy, którzy wcześniej trenowali zupełnie inne sporty. Na przykład Linda uprawiała lekkoatletykę, specjalizowała się w wieloboju. Na koncie ma medale mistrzostw Polski w kategoriach młodziczek i juniorek młodszych.

Jeszcze lepiej szło jej w...sportach pożarniczych, którymi zajmowała się równolegle z trenowaniem lekkoatletyki. W tej specjalności była indywidualną i drużynową mistrzynią świata.

Od 2019 roku Weiszewski uprawia bobsleje. Już przed rokiem zdobyła juniorski brąz na mistrzostwach świata w Winterbergu. Teraz powtórzyła ten sukces w Szwajcarii.

Linda 11 kwietnia skończy 25 lat. Urodziła się w Niemczech, a do Polski wraz z rodziną przeniosła się jako 11-latka.

Polscy bobsleiści wicemistrzami świata U-23. Trenują od dwóch miesięcy Polscy bobsleiści wicemistrzami świata U-23. Trenują od dwóch miesięcy

Przed rokiem w mistrzostwach świata juniorów wicemistrzami świata w kategorii U-23 byli Aleksy BorońSeweryn Sosna. W Szwajcarii pilot wystartował z innym rozpychającym - Davidem Bubą. Ze względu na wiek nie mógł już bronić poprzedniego tytułu. Natomiast głównej konkurencji juniorskich dwójek zajęli 7. miejsce

Aleksy Boroń i Bartosz Sienkiewicz Aleksy Boroń i Bartosz Sienkiewicz
W kategorii U-24 klasyfikowany był za to inny gdański pilot. Bartosz SienkiewiczDominik Boiński zajęli w tej kategorii 4. miejsce. Natomiast w głównej konkurencji byli słabsi od reprezentacyjnych kolegów, gdyż zajęli 16. pozycję.

Przed mistrzostwami świata juniorów na tym samym torze odbyły się zawody w ramach Pucharu Europy. Weiszewski zaprezentowała sie wraz z Mariką Zandecką w bobslejowych dwójkach. Polki zajęły 3. miejsce za załogami: Wielkiej Brytanii (Adele Nicoll/Kya Placide) oraz Belgii (Kelly Van Petegem /Jïenity de Kler).

Polacy w składzie: Radosław Sobczyk, Buba, Sienkiewicz, Boiński zajęli, 18. miejsce w czwórkach. Natomiast w dwójkach Boroń i Buba zostali zdyskwalifikowani, Sieńkiewicz i Błoński sklasyfikowani zostali na 28. lokacie, a Sobczyk i Adrian Kamiński nie stanęli na starcie.

Sprawdź, gdzie i kto może trenować sporty zimowe w Trójmieście? Sprawdź, gdzie i kto może trenować sporty zimowe w Trójmieście?

Opinie (9)

Wszystkie opinie

• Opinia wyróżniona

Brawo dziewczyny! (1)

• 5 1

• do tego wyzej bo widac żeś janusz ;)

przeciez to proste jak w kazdym cyklu narciarskim skokow czy tenisa - w sezonie trenuje sie tam gdzie sa w danej chwili zawody :)