• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Energa Wybrzeże Gdańsk przed dylematem. Kto może wzmocnić żużlowców?

Mikołaj Pachniewski
17 czerwca 2024, godz. 13:00 
Opinie (239)

Energa Wybrzeże - żużel

Matej Zagar (kask biały) to najpoważniejszy kandydat, by wzmocnić Energę Wybrzeże Gdańsk. Matej Zagar (kask biały) to najpoważniejszy kandydat, by wzmocnić Energę Wybrzeże Gdańsk.

Energa Wybrzeże Gdańsk stanęła przed sporym dylematem. Włodarze klubu muszą zadecydować czy sięgnąć głęboko do kieszeni i za wszelką cenę ratować się przed spadkiem do Krajowej Ligi Żużlowej, wzmacniając zespół czy dać szansę obecnej kadrze, ale sporo stracić marketingowo i finansowo w przypadku braku utrzymania. Na horyzoncie do wypożyczenia są dwa najpoważniejsze nazwiska.

Kogo powinna pozyskać Energa Wybrzeże Gdańsk?

Energa Wybrzeże Gdańsk potrzebuje wzmocnieniaEnerga Wybrzeże Gdańsk jest w dramatycznej sytuacji. Zespół potrzebuje zwycięstw, by wciąż wierzyć, że uda się wyprzedzić choćby jednego rywala i utrzymać się w Metalkas 2. Ekstralidze. Po połowie sezonu gdański zespół nie ma nawet jednego, pewnego lidera, a forma poszczególnych zawodników jest bardzo falująca. Dość powiedzieć, że żaden z żużlowców gdańskiego klubu nie może się pochwalić średnią biegową przekraczającą 2,000 pkt.

Choć działacze Energi Wybrzeża w ostatnich tygodniach zapierali się przed ewentualnym transferem i wzmocnieniem zespołu to teraz może to być nieuchronne, jeśli gdańszczanie myślą, by jeszcze utrzymać się na zapleczu PGE Ekstraligi. Trudno bowiem oczekiwać, że nagle cały zespół zacznie punktować tak, by gdański zespół był w stanie wygrywać mecz za meczem.

Cellfast Wilki Krosno - Energa Wybrzeże Gdańsk 57:33. Przeczytaj relację z ostatniego meczu, wystaw oceny żużlowcom i menedżerowi Cellfast Wilki Krosno - Energa Wybrzeże Gdańsk 57:33. Przeczytaj relację z ostatniego meczu, wystaw oceny żużlowcom i menedżerowi

Muszą rozstrzygnąć dylematSternicy gdańskiego klubu muszą teraz odpowiedzieć sobie, co będzie większym wydatkiem. Nie da się ukryć, że ewentualne wypożyczenie wiązać się będzie ze sporym kosztem. Trzeba by sięgnąć głębiej do klubowego budżetu i postarać się o dodatkowe środki, jak to było choćby z transferem Timo Lahtiego w 2022 roku.Klub może oczywiście chcieć zaoszczędzić i spróbować utrzymać się w Metalkas 2. Ekstralidze bez ponoszenia dodatkowych kosztów, a więc z daniem szansy obecnej kadrze. Jednak w przypadku spadku, niewątpliwe Wybrzeże wiele straci. Mowa tu zarówno o aspekcie marketingowym, jak i finansowym. Nie można bowiem wykluczyć, że wiele firm wycofałoby się ze sponsorowania zespołu. Trudno bowiem zakładać, że pierwszy, historyczny spadek z powodów sportowych na trzeci szczebel rozgrywkowy nie odbyłby się negatywnym echem.

Energa Wybrzeże Gdańsk. Zespół wciąż nierówny, margines błędu już minimalny Energa Wybrzeże Gdańsk. Zespół wciąż nierówny, margines błędu już minimalny

Ci zawodnicy są do wzięcia. Dwaj najpoważniejsi kandydaciEnerga Wybrzeże z dnia na dzień może sięgnąć tylko po zawodników, którzy mają podpisane kontrakty z innymi zespołami, choćby te bez aneksu finansowego, czyli tzw. "warszawskie". Na dodatek musza to być zawodnicy, którzy w tym sezonie w polskich rozgrywkach ligowych zdobyli maksymalnie 12 punktów, łącznie z bonusami.

Na rynku nie ma dostępnych wielu ciekawych nazwisk. Najpoważniejsze to: Słoweniec Matej Zagar, który ma podpisany kontrakt "warszawski" z Motorem Lublin oraz Norweg Mathias Pollestad, zawodnik Stali Gorzów.Pierwszy z nich to były czołowy zawodnik świata, ale od kilku lat radzi sobie coraz gorzej. W tym sezonie pojechał tylko w zawodach Grand Prix w Gorican, jako dzika karta, ale zdobył w nich tylko 4 punkty i skończył na 15., czyli przedostatniej pozycji. By pozyskać Słoweńca należy zapłacić mu co najmniej 300 tys. zł za podpisanie kontraktu. Do tego dochodzi dość wysoka stawka za każdy zdobyty punkt.

Nieco tańszą opcją byłby Pollestad, który ściga się w rozgrywkach Ekstraligi U24. Stal Gorzów chętnie odda Norwega, by ten mógł nabrać doświadczenia, a za jego wypożyczenie żąda dość niewielkiej kwoty, ok. 70 tys. zł. Do tego należy jednak doliczyć kwotę za podpisanie kontraktu dla samego zawodnika i przygotowanie sprzętowe. Kwota za punkt byłaby niższa niż w przypadku Zagara, ale jak udało się nam dowiedzieć, Norweg oczekuje gwarancji startów w każdym meczu.

Wybrzeże Gdańsk wygrało w trybunale PZM z Jepsenem Jensenem. Mecz w Rybniku odwołany Wybrzeże Gdańsk wygrało w trybunale PZM z Jepsenem Jensenem. Mecz w Rybniku odwołany

Pozostałe nazwiska nie gwarantują niczego więcej niż wspomniana dwójka, a są to: Peter Kildemand, Artur Mroczka, Francis Gusts czy Bastian Pedersen. Z tym, że Polaka nakłonić do transferu byłoby bardzo trudno, gdyż dalej ma urazę do Wybrzeża po przygodzie z klubem w latach 2013-14.Z kolei jeśli gdańszczanie chcieliby sięgnąć po kogoś, kto nie ma kontraktu z żadnym polskim klubem, to taka okazja będzie po 10. kolejce. Wtedy przez 5 dni otwarte będzie III śródroczne okienko transferowe. To jednak nazwiska eksperymentalne, z którymi ciężko wiązać duże nadzieje: Scott Nicholls, Chris Harris czy Michael Palm Toft.

Typowanie wyników

Gdańsk, Długie Ogrody
3 pkt.
ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk
Arged Malesa Ostrów Wlkp.

Jak typowano

56% 156 typowań ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk
1% 4 typowania REMIS
43% 119 typowań Arged Malesa Ostrów Wlkp.

Twoje dane


Tabela po 8 kolejkach

METALKAS 2. Ekstraliga
Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 Innpro ROW Rybnik 7 6 0 1 +42 13
2 Cellfast Wilki Krosno 8 5 0 3 +26 11
3 Abramczyk Polonia Bydgoszcz 8 5 0 3 +63 11
4 Arged Malesa Ostrów Wlkp. 8 5 0 3 +24 10
5 #OrzechowaOsada PSŻ Poznań 8 4 1 3 -22 9
6 H.Skrzydlewska Orzeł Łódź 8 3 0 5 -14 7
7 Texom Stal Rzeszów 8 2 0 6 -38 4
8 Energa Wybrzeże Gdańsk 7 0 1 6 -81 1
W sezonie zasadniczym każdy pojedzie z każdym mecz i rewanż. Do play-off awansuje 6 drużyn. Następnie rozegrają ćwierćfinały (1 drużyna z 6., 2 z 5 i 3 z 4). Do półfinałów wejdą ich zwycięzcy oraz tzw. "lucky loser" - drużyna, która przegra swój ćwierćfinał najmniejszą różnicą (w przypadku równości, zdecyduje dorobek z rundy zasadniczej). Z finału awans do PGE Ekstraligi wywalczy zwycięstwa. Awansu nie otrzyma jednak drużyna zagraniczna.
Natomiast ostatni zespół sezonu zasadniczego zostanie zdegradowany do Krajowej Ligi Żużlowej.
Tabela wprowadzona: 2024-06-22

Wyniki 8 kolejki

 • Cellfast Wilki Krosno - ENERGA WYBRZEŻE GDAŃSK 57:33 (pierwszy mecz 47:43, bonus dla Wilków)
 • Innpro ROW Rybnik - #OrzechowaOsada PSŻ Poznań 52:38 (pierwszy mecz 48:42, bonus dla ROW)
 • Arged Malesa Ostrów Wlkp. - Abramczyk Polonia Bydgoszcz 51:39 (pierwszy mecz 38:51, bonus dla Polonii)
 • H.Skrzydlewska Orzeł Łódź - Texom Stal Rzeszów 61:29 (pierwszy mecz 38:52, bonus dla Orła)
 • zaległy mecz 7. kolejki
 • Arged Malesa Ostrów Wlkp. - #OrzechowaOsada PSŻ Poznań 43:47

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (239)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższy mecz Wybrzeża

H.Skrzydlewska Orzeł Łódź
28 lipca 2024, godz. 14:00
77% H.Skrzydlewska Orzeł Łódź
4% REMIS
19% ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Wybrzeża

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1 Arkadiusz Miłuch 9 32 88.9%
2 Bartosz Andruszyszyn 11 30 81.8%
3 Wojtas Fc zdunkowo 10 30 80%
4 Wojtas Fc zdunkowo 10 30 80%
5 Adam Wedra 10 29 80%

Ostatnie wyniki Wybrzeża

69% ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk
0% REMIS
31% Texom Stal Rzeszów
Abramczyk Polonia Bydgoszcz
7 lipca 2024, godz. 14:00
95% Abramczyk Polonia Bydgoszcz
1% REMIS
4% ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk

Relacje LIVE

Najczęściej czytane