Energa Wybrzeże Gdańsk w półfinale Pucharu Polski, najlepszy wynik od 19 lat

mip.
8 marca 2024, godz. 17:55
Opinie (9)

Energa Wybrzeże Gdańsk

Energa Wybrzeże Gdańsk awansowała do półfinału Orlen Pucharu Polski, pokonując Grupę Azoty Unię Tarnów. Energa Wybrzeże Gdańsk awansowała do półfinału Orlen Pucharu Polski, pokonując Grupę Azoty Unię Tarnów.

Energa Wybrzeże Gdańsk pokonała Grupę Azoty Unii Tarnów 28:24 (17:13) w meczu 1/4 finału Orlen Pucharu Polski i awansowała do turnieju finałowego, który odbędzie się na początku maja. To najlepszy wynik od 2005 roku, kiedy to w półfinale tych rozgrywek zagrał zespół AZS AWFiS Gdańsk. Dla podopiecznych Patryka Rombla była to druga wygrana z tym samym rywalem w ciągu niespełna dwóch tygodni.

WYBRZEŻE: Poźniak, Bedoui - Jachlewski 7, Niedzielenko 3, Papaj 3, Peret 3, Domagała 2, Góralski 2, Powarzyński 2, Stępień 2, Papina 1, Pieczonka 1, Siekierka 1, Tomczak 1, Milicević, Zmavc

Unia: Małecki, Wysocki - Smolnikow 7, Podsiadło 5, Adamski 3, Parowińczak 2, Buszkow 1, Mrozowicz 1, Sanek 1, Tokarz 1, Wątroba 1, Sikora, Słupski

Po raz drugi w ciągu dwóch tygodni Energa Wybrzeże Gdańsk zmierzyła się z Grupą Azoty Unią Tarnów. 23 lutego gdańszczanie wygrali w delegacji 33:29 w meczu 22. kolejki Orlen Superligi, a w Dzień Kobiet podejmowali "Jaskółki" w hali AWFiS w ćwierćfinale Orlen Pucharu Polski. Z tej okazji klub przygotował też dla pań specjalną promocję na wejściówki. Jednak frekwencja, z uwagi na godzinę spotkania, nie należała do najlepszych.

Polska zagra w Ergo Arenie o awans na mistrzostwa świata piłkarzy ręcznych. Już możesz kupić bilet Polska zagra w Ergo Arenie o awans na mistrzostwa świata piłkarzy ręcznych. Już możesz kupić bilet

Spisali się jednak szczypiorniści, którzy wygrali 28:24, awansując do turnieju finałowego. Dla Wybrzeża to ogromny sukces, bowiem ostatni raz w półfinale Pucharu Polski klub z Gdańska grał w 2005 roku, a było to AZS AWFiS Gdańsk. Z kolei Wybrzeże w swojej historii dwukrotnie grało w finale tych rozgrywek. Było to w 1960 i 1978 roku.

Od samego początku to gospodarze spisywali się bardzo, zarówno w ataku, jak i obronie. Agresywna defensywa podopiecznych Patryka Rombla zmuszała tarnowian do błędów, a gdańszczanie szybko biegali do kontry, a szczególnie weteran, Mateusz Jachlewski. W 10. minucie na tablicy wyników było już 5:1.

Przyjezdni rozkręcali się jednak z biegiem czasu i w 15. minucie przewaga Wybrzeże stopniała już tylko do jednego "oczka" (7:6). Gospodarze jednak ponownie zdołali szybko odskoczyć na 3 bramki i nie pozwalali Unii się zbliżyć.

Energa Wybrzeże Gdańsk zabezpieczone na lata. Juniorzy złoci, seniorzy wygrali Energa Wybrzeże Gdańsk zabezpieczone na lata. Juniorzy złoci, seniorzy wygrali

Przed przerwą przewaga Wybrzeża mogła urosnąć jeszcze bardziej, bo grało ono dwa razy w podwójnej przewadze. Gdańszczanie nie skorzystali jednak z tego za bardzo i na drugą połowę wychodzili mają 4 bramki zapasu. 1. połowa była jednak strzelecką kanonadą, bo padło aż 30 bramek. Mogło ich być jednak znacznie więcej, ale dobrze spisywali się bramkarze: Kornel Poźniak oraz Patryk Małecki.

Po zmianie stron gdańszczanie długo nie mogli się wstrzelić. "Jaskółki" grały lepiej i w 38. minucie złapały kontakt (18:17). Wybrzeże wykorzystało jednak kolejne kary dla gości oraz spory chaos na parkiecie, co ponownie dało im 4 bramki zaliczki.

GA Unia Tarnów - Energa Wybrzeże Gdańsk 29:33. Trzecia wygrana piłkarzy ręcznych GA Unia Tarnów - Energa Wybrzeże Gdańsk 29:33. Trzecia wygrana piłkarzy ręcznych

Pomimo tego, że gdańszczanie prowadzili 24:19 to w 48. minucie o czas poprosił trener Rombel, by nieco uspokoić swoich podopiecznych i przypomnieć im plan na ostatnie minuty meczu, by ta zaliczka nie została roztrwoniona. Unia próbowała się jeszcze "zerwać", ale odwrócić losów meczu się jej nie udało. Sporą cegiełkę do tego, by się to nie powiodło dołożył Amine Bedoui, który na parkiecie pojawił się w drugiej połowie, broniąc m.in. kilka rzutów karnych.

Sprawdź, kiedy Mateusz Jachlewski zakończy karierę Sprawdź, kiedy Mateusz Jachlewski zakończy karierę

Energa Wybrzeże i KGHM Chrobry Głogów czekają na półfinałowych rywali. Trzeba będzie na to zaczekać nieco dłużej, bo dopiero 10 marca odbędzie się zaległy mecz 1/8 finału Górnik Zabrze - Energa Kalisz. Jego zwycięzca w ćwierćfinale o awans do turnieju final 4 zmierzy się z Industrią Kielce, a Orlen Wisła Płock zagra z Gwardią Opole. Daty tych meczów nie są jeszcze znane.

Wiadomo już jednak, że turniej finałowy zaplanowano w dniach 4-5 maja. Pary półfinałowe wyłonione zostaną drogą losowania, które odbędzie się po zakończeniu rywalizacji w ćwierćfinałach.