Energa Wybrzeże Gdańsk zabezpieczone na lata. Juniorzy złoci, seniorzy wygrali

2 marca 2024, godz. 13:45
Opinie (26)
aktualizacja: godz. 17:34 (2 marca 2024)

Energa Wybrzeże Gdańsk

Juniorzy Port Service Wybrzeża Gdańsk zostali mistrzami Polski. W finale pokonali Vive Kielce 33:30 (17:16). Juniorzy Port Service Wybrzeża Gdańsk zostali mistrzami Polski. W finale pokonali Vive Kielce 33:30 (17:16).

Piłkarze ręczni Port Service Wybrzeża Gdańsk zajęli 1. miejsce w Mistrzostwach Polski Juniorów. Gdańszczanie w wielkim finale pokonali gospodarzy, Vive Kielce 33:30 (17:16) Dla podopiecznych Karola Radeckiego to najlepszy wynik od sezonu 2020/21, kiedy zajęli 2. pozycję. Z kolei seniorski zespół Energi Wybrzeża Gdańsk rozbił Piotrkowianina 35:20 (19:11), odnosząc najwyższe zwycięstwo w tym sezonie, opuszczając ostatnie miejsce w Orlen Superlidze.

Aktualizacja, godz. 17:34

Energa Wybrzeże Gdańsk - Piotrkowianin 35:20 (19:11)

WYBRZEŻE: Bedoui, Poźniak 1 - Milicević 5, Góralski 5, Pieczonka 5, Jachlewski 4, Papaj 4, Peret 3, Powarzyński 2, Papina 2, Tomczak 2, Domagała 1, Stępień 1, Zmavc, Siekierka, Niedzielenko

Piotrkowianin: Chmurski, Kot - Stolarski 5, Matyjasik 5, Surosz 3, Kowalski 2, Swat 2, Wadowski 1, Wawrzyniak 1, Żyszkiewicz 1, Mosiołek, Filipowicz, Grzesik, Pożarek

Energa Wybrzeże Gdańsk po zwycięstwie nad Grupą Azoty Unią Tarnów chciała iść za ciosem. Podopieczni Patryka Rombla w hali AWFiS podejmowali Piotrkowianina. Plan wykonali, bo wygrali pewnie, bo aż 35:20. Dla gdańszczan była to dopiero czwarta wygrana w tym sezonie. Dzięki niej, opuścili oni ostatnie miejsce, wyprzedzając zespół z Legionowa.

Sobotni mecz od samego początku przebiegał pod dyktando gdańskiego Wybrzeża. Gdy w 4. minucie na 3:2 trafił Patryk Pieczonka to gdańszczanie już prowadzenia nie oddali do samego końca. Pierwszą połowę zakończyli z imponującym wynikiem 19:11.

Mateusz Jachlewski kończy karierę. Przeczytaj, dlaczego Mateusz Jachlewski kończy karierę. Przeczytaj, dlaczego

Przewagę uzyskali jednak bardzo szybko, a trener gości, Michał Matyjasik reagował dopiero w 22. i 27. minucie prosząc o czas. Niewiele to zmieniło, bo Wybrzeże było po prostu o wiele skuteczniejsze. Co ważne, gdańszczanie mogli liczyć też na wsparcie bramkarza, bo w pierwszej połowie aż 8 prób gości odbił Amine Bedoui.

W drugiej połowie gra była bardziej wyrównana, ale i nerwowa. Sporo było wykluczeń, a już w 41. minucie parkiet musiał opuścić Nejc Zmavc, który zobaczył czerwoną kartkę za trzy 2-minutowe kary. W tym momencie o czas poprosił Patryk Rombel, by nieco obudzić swoich podopiecznych.

GA Unia Tarnów - Energa Wybrzeże Gdańsk 29:33. Trzecia wygrana piłkarzy ręcznych GA Unia Tarnów - Energa Wybrzeże Gdańsk 29:33. Trzecia wygrana piłkarzy ręcznych

To dało efekt, bo gospodarze powiększyli swoją przewagę, wygrywając spotkanie 35:20, co było ich najwyżsym zwycięstwem w tym sezonie. Co ciekawe, jedną z bramek rzucił bramkarz Kornel Poźniak, który popisał się rzutem przez całe boisko, gdy goście wycofali bramkarza, grając w osłabieniu.

14 Zepter Legionowo 23 4 0 1 18 630:729 13
Drużyny grają systemem każdy z każdym w dwóch rundach (mecz i rewanż). Następnie osiem najlepszych zespołów przystąpi do fazy play-off. Zespoły z miejsc 9-14 zagrają o utrzymanie. Te ekipy przystąpią do gry z dorobkiem punktowym z fazy zasadniczej. Każdy z nich zagra po pięć meczów. Ostatnia drużyna w stawce spadnie do Ligi Centralnej, a przedostatnia zagra w barażu o utrzymanie.
Tabela wprowadzona: 2024-03-19

Wyniki 23 kolejki

• ENERGA WYBRZEŻE GDAŃSK - Piotrkowianin 35:20 (19:11)
  • Górnik Zabrze - Orlen Wisła Płock 22:24 (15:13)
  • Industria Kielce - MMTS Kwidzyn 35:24 (14:11)
  • Zepter Legionowo - Corotop Gwardia Opole 33:33 (15:14), karne: 2:4
  • Energa Kalisz - Grupa Azoty Unia Tarnów 28:22 (12:8)
  • KGHM Chrobry Głogów - Azoty Puławy 26:31 (18:14)
  • Zagłębie Lubin - Arged Rebud Ostrovia 29:32 (14:17)

Juniorzy Port Service Wybrzeża mistrzami Polski

Juniorzy Port Service Wybrzeża Gdańsk w finale turnieju final four Mistrzostw Polski Juniorów zmierzyli się z gospodarzami, czyli Vive Kielce. Pierwsza połowa była bardzo wyrównana, a po znakomity początku drugiej części, gdańszczanie uciekli na 6 bramek (22:28). Przewagę udało im się utrzymać do końca, choć kielczanie rzucili jeszcze wszystkie siły do ataku. Wybrzeże zagrało jednak na tyle mądrze i ofiarnie, że wygrało 33:30.

Dla gdańszczan którzy to najlepszy wynik od sezonu 2020/21, kiedy to wywalczyli srebrne medale. Z kolei przed rokiem zajęli 4. miejsce, ocierając się o medal.

Przeczytaj o zeszłorocznym finale Mistrzostw Polski Juniorów Przeczytaj o zeszłorocznym finale Mistrzostw Polski Juniorów

Co ciekawe, w składzie Wybrzeża było czterech zawodników, którzy mają już za sobą debiut w Superlidze: Paweł Miklikowski, Tomasz Kiejdo, Mateusz Syga, Adam Zakrzewski. Ten pierwszy zresztą regularnie występuje w seniorskim zespole.

Vive Kielce - Port Service Wybrzeże I Gdańsk. Zobacz zapis wideo meczu o złoto

Port Service Wybrzeże I Gdańsk - skład

Bramkarze
Arkadiusz Paciorek, Mateusz Syga, Adam Zakrzewski

Rozgrywający
Jakub Deik, Antoni Grabowski, Radosław Kasprzak, Tomasz Kiejdo, Antoni Kudlicki, Tymon Kwiatkowski, Michał Linda, Oliwier Murawski, Marcin Pepliński, Jakub Subel, Gracjan Wysokiński

Skrzydłowi
Jakub Dworaczyk, Filip Gołda, Paweł Miklikowski, Wiktor Sobczak, Dominik Wnuk

Obrotowi
Błażej Bednarski, Jakub Grynder, Kacper Lorbiecki, Michał Mąka, Kacper Szpek

W półfinale po pełnym dramaturgii spotkaniu gdańszczanie pokonali Górnika Zabrze 39:36. Bohaterem Wybrzeża został Marcin Pepliński, który rzucił 12 bramek. Rozgrywający należał zresztą do najskuteczniejszych zawodników całych rozgrywek i zajął 2. miejsce w klasyfikacji najlepszych strzelców.

Z kronikarskiego obowiązku dodajmy, że brązowe medale wywalczyła inna pomorska drużyna - MTS Kwidzyn, który wygrał 37:29 z Górnikiem Zabrze.

Mistrzostwa Polski Juniorów
półfinały
Górnik Zabrze - PORT SERVICE WYBRZEŻE I GDAŃSK 36:39 (14:19)
Vive Kielce - MTS Kwidzyn 30:27 (16:14)

o 3. miejsce
Górnik Zabrze - MTS Kwidzyn 29:37 (14:19)

o 1. miejsce
Vive Kielce - PORT SERVICE WYBRZEŻE I GDAŃSK 30:33 (17:18)

Rozgrywki ruszyły w styczniu i rozpoczęły się od 1/16 finału. Do zmagań przystąpiły bowiem 32 drużyny. By dostać się do turnieju finałowego, należało w każdych kolejnych zawodach zająć nie gorszą pozycję niż 2.

Droga gdańszczan do finału wiodła przez turnieje we Włocławku, Opolu i Lubinie. W łącznie 9 meczach gdańszczanie doznali dwóch porażek. Podopieczni Karola Radeckiego ulegli...swoim klubowym kolegom, którzy występowali jako Port Service Wybrzeże III, a także Vive Kielce, czyli swojemu rywalowi w walce o złoto.

Mistrzostwa Polski Juniorów - pełne wyniki

Przed Wybrzeżem jeszcze szansa na powtórzenie wyczynu sprzed roku, czyli obronę złota w rozgrywkach juniorów młodszych. Te rozgrywki ruszyć mają niebawem. Przyszłość piłki ręcznej w Gdańsku rysuje się zatem bardzo dobrze, bowiem młodzi szczypiorniści mogą już za kilka lat stanowić o sile seniorskiego zespołu i wynieść go na szczyt Superligowych rozgrywek.