• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

8 Polek w turnieju głównym Dwór Artusa

jag.
15 stycznia 2016 (artykuł sprzed 8 lat) 
aktualizacja: godz. 19:33 (15 stycznia 2016)
Najnowszy artykuł na ten temat Polskie florecistki gościnne w Pucharze Świata

W hali Gdańskiej Szkoły Floretu przez blisko 12 godzin trwał eliminacyjny maraton. 153 zawodniczki z 35 państw rywalizowało o 48 miejsc do turnieju głównego Dwór Artusa z cyklu Pucharu Świata, który rozpocznie się w sobotę o godzinie 9. W niedzielę zaplanowano turniej drużynowy. Całodzienna wejściówka na weekendowe zawody wyceniona jest na 15 (ulgowa) i 30 złotych. w piątek z 23 Polek najlepiej walczyła Martyna Synoradzka, która wygrała wszystkie sześć pojedynków grupowych. Łącznie przez kwalifikacje przebiło się 8 biało-czerwonych w tym m.in. Magdalena Knop, Karolina Chlewińska i Sylwia Gruchała. Ta ostatnia w kolejnym pojedynku zmierzy się ze słynną Włoszką - Valentiną Vezzali.PRZECZYTAJ WIĘCEJ O ZASADACH KWALIFIKACJI FLORECISTEK DO IGRZYSK OLIMPIJSKICH 2016

Gdańsk po raz dwunasty organizuje zawody Pucharu Świata, ale nigdy wcześniej nie startowało w nich aż tyle florecistek. Rekordowa obsada to efekt tego, że do igrzysk olimpijskich zawodniczki mogą kwalifikować się tylko indywidualnie, a szans na zdobycie niezbędnych punktów jest już bardzo mało.

W piątek wolne miało tylko 16 najlepszych w rankingu. One do walk przystąpią w sobotę, a w turnieju głównym otrzymają najwyższe numery rozstawienia. Natomiast 153 zawodniczki musiały przystąpić do żmudnych eliminacji. Trwały przez blisko 12 godzin.

Najpierw utworzono 22 grupy po 7 florecistek w każdej. Walczono do pięciu trafień w myśl zasady każda z każdą. Z 23 Polek najlepiej poczynała sobie Martyna Synoradzka, która wygrała wszystkie sześć pojedynków w grupie nr 16.

Ta sztuka udała się jeszcze 8 innym florecistkom. O miejscach decydował bilans trafień. Przedstawicielka AZS AWF Poznań sklasyfikowana została na 7. pozycji w eliminacjach i zdobyła awans do turnieju głównego.

W gronie 16 zawodniczek, które od razu po grupach znalazły się w sobotnich zawodach, znalazł się jeszcze jedna Polka. 15. pozycję zajęła Hanna Łyczbińska (AZS-UAM Poznań), która zanotowała 5 wygranych i 1 porażkę. To obecnie najwyżej notowana nasza reprezentantka w rankingu Pucharu Świata. Jest 23.

DWÓR ARTUSA 2015: MAGDALENA KNOP 15., POLSKA DRUŻYNA NA 7. MIEJSCU

Florecistki zakwalifikowane bez eliminacji do turnieju głównego, które otrzymają również najwyższe numery rozstawienia w sobotę
1. DERIGLAZOVA Inna (Rosja)
2. DI FRANCISCA Elisa (Włochy)
3. ERRIGO Arianna (Włochy)
4. KIEFER Lee (USA)
5. THIBUS Ysaora (Francja)
6. JEON Hee Sook (Korea Południowa)
7. SHANAEVA Aida (Rosja)
8. PRESCOD Nzingha (USA)
9. KOROBEYNIKOVA Larisa (Rosja)
10. BOUBAKRI Ines (Tunezja)
11. VEZZALI Valentina (Włochy)
12. VOLPI Alice (Włochy)
13. GUYART Astrid (Francja)
14. BATINI Martina (Włochy)
15. ROSS Nicole (USA)
16. LE Huilin (Chiny)

PEŁNY RANKING ŚWIATOWY FLORECISTEK


Natomiast o pechu mogły mówić dwie inne biało-czerwone. Julia WalczykKarolina Chlewińska, która z takim samym bilansem jak Łyczbińska ukończyły rozgrywki grupowea, uplasowały się odpowiednio na 18. i 26. miejscu. Oznaczało to konieczność stanięcia do walk repasażowych.

Znalazły się w niej także m.in. inne przedstawicielki Sietom AZS AWFiS, która walk grupowych nie mogły zaliczyć do szczególnie grupowych. 4 zwycięstwa i 3 porażki dały Sylwii Gruchale 43., a Magdalenie Knop 47. pozycje w pierwszej turze eliminacji.

TUTAJ PEŁNE WYNIKI WALK GRUPOWYCH

W tzw. preeliminacjach do obsadzenia było 32 miejsca w turnieju głównym. Walki trwały już do 15 trafień, a obowiązywała zasada przegrywająca odpadała. Zwycięsko przez tę fazę rywalizacji przeszło 6 Polek. Do turnieju głównego zakwalifikowały się: Gruchała, Knop, Chlewińska (wszystkie Sietom AZS AWFiS Gdańsk), Walczyk (Zjednoczeni Pabianice), Martyna Jelińska (Budowlani Toruń) i Marika Chrzanowska (AZS-UAM Poznań).

Niewiele zabrakło do awansu do turnieju głównego Marcie Mech. 16-latka UKS Atena Gdańsk decydującą walkę z Olivią Wohlgemuth (Austria) przegrała 11:13. Nieco starsza od niej przedstawicielka gospodarzy - <>Natalia Gołębiowska potknęła się również na ostatnim pojedynku, ulegając Valentinie De Costanzo (Włochy) 9:15.

WYNIKI WSZYSTKICH WYNIKÓW PREELIMINACJI

Na kwalifikacjach zawody Dwór Artusa zakończyło 15 Polek. Sklasyfikowane zostały na następujących miejscach:

69. Julia Chrzanowska
72. Marta Łyczbińska
79. Natalia Gołębiowska
82. Marta Mech
86. Martyna Długosz
98. Monika Paliszewska
114. Katarzyna Matysiak
121. Maria Vetulani
123. Anna Szymczak i Małgorzata Wojtkowiak
133. Justyna Anuszewska
135. Beata Żurowska
141. Julia Lidzbarska
148. Adrianna Frąckowiak
165. Aleksandra Frąckowiak


Turniej główny rozpocznie się o godzinie 9. Walki 1/16 prowadzone będą od 12, 1/8 od 13:40, a ćwierćfinały zaplanowano na 14:45. Pojedynki, które zadecydują o kolejności na podium (dwa półfinały, a potem finał) wystartują od 16.

Już wiemy, że co najmniej jedna Polka awansuje do 1/16 finału. W pierwszej rundzie sobotnich walk muszą naprzeciw siebie stanąć Chlewińska (nr 42 rozstawienia) i Synoradzka (23).

Gdyby w 1/32 finału Knop (55) sprawiła niespodziankę i pokonała Tunezyjkę Ines Boubakri (10) to właśnie ona byłaby rywalka lepszej w starciu Karoliny i Martyny.

Szczęścia nie miały także trzy inne Polki, które także nie będą faworytkami w starciach 1/32 finału. Gruchała (54) trafiła na najsłynniejszą florecistkę w historii, z którą niegdyś pojedynkowała się o najważniejsze zaszczyty - Valentinę Vezzali.

Chrzanowska (57) wyjdzie do walki z wielokrotną mistrzynią olimpijską, świata i Europy - Rosjanką Aidą Szanajewą (8). Jelińska (48) zmierzy się z najlepszą w piątkowych kwalifikacjach Niemką Anne Sauer (17).

Natomiast o awans dzielnie powinny walczyć H.Łyczbińska (32) i Walczyk (34), które za rywalki mają zawodniczki, które w kwalifikacjach miały podobny bilans do nich. Pierwsza z nich zmierzy się z Japonką Hiromi Kusano (33), a druga z Francuzką Virginie Ujlaky (31).
jag.

Wydarzenia

Opinie (4)

 • Brawo Sylwa co klasa to klasa (2)

  • 1 0

  • Vezzali wreszcie pokonasz w Gdańsku!! (1)

   • 1 1

   • Najlepsza

    Taaa ja jestem od ciebie lepsza wszyscy to wiedzą bo ja jestem mistrzynią świata....

    • 0 1

 • Aaa kochan szermierke

  • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

Najczęściej czytane