8 Polek w turnieju głównym Dwór Artusa

15 stycznia 2016 (artykuł sprzed 8 lat)
aktualizacja: godz. 19:33 (15 stycznia 2016)
Najnowszy artykuł na ten temat Polskie florecistki gościnne w Pucharze Świata

W hali Gdańskiej Szkoły Floretu przez blisko 12 godzin trwał eliminacyjny maraton. 153 zawodniczki z 35 państw rywalizowało o 48 miejsc do turnieju głównego Dwór Artusa z cyklu Pucharu Świata, który rozpocznie się w sobotę o godzinie 9. W niedzielę zaplanowano turniej drużynowy. Całodzienna wejściówka na weekendowe zawody wyceniona jest na 15 (ulgowa) i 30 złotych. w piątek z 23 Polek najlepiej walczyła Martyna Synoradzka, która wygrała wszystkie sześć pojedynków grupowych. Łącznie przez kwalifikacje przebiło się 8 biało-czerwonych w tym m.in. Magdalena Knop, Karolina Chlewińska i Sylwia Gruchała. Ta ostatnia w kolejnym pojedynku zmierzy się ze słynną Włoszką - Valentiną Vezzali.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ O ZASADACH KWALIFIKACJI FLORECISTEK DO IGRZYSK OLIMPIJSKICH 2016

Gdańsk po raz dwunasty organizuje zawody Pucharu Świata, ale nigdy wcześniej nie startowało w nich aż tyle florecistek. Rekordowa obsada to efekt tego, że do igrzysk olimpijskich zawodniczki mogą kwalifikować się tylko indywidualnie, a szans na zdobycie niezbędnych punktów jest już bardzo mało.

W piątek wolne miało tylko 16 najlepszych w rankingu. One do walk przystąpią w sobotę, a w turnieju głównym otrzymają najwyższe numery rozstawienia. Natomiast 153 zawodniczki musiały przystąpić do żmudnych eliminacji. Trwały przez blisko 12 godzin.

Najpierw utworzono 22 grupy po 7 florecistek w każdej. Walczono do pięciu trafień w myśl zasady każda z każdą. Z 23 Polek najlepiej poczynała sobie Martyna Synoradzka, która wygrała wszystkie sześć pojedynków w grupie nr 16.

Ta sztuka udała się jeszcze 8 innym florecistkom. O miejscach decydował bilans trafień. Przedstawicielka AZS AWF Poznań sklasyfikowana została na 7. pozycji w eliminacjach i zdobyła awans do turnieju głównego.

W gronie 16 zawodniczek, które od razu po grupach znalazły się w sobotnich zawodach, znalazł się jeszcze jedna Polka. 15. pozycję zajęła Hanna Łyczbińska (AZS-UAM Poznań), która zanotowała 5 wygranych i 1 porażkę. To obecnie najwyżej notowana nasza reprezentantka w rankingu Pucharu Świata. Jest 23.

DWÓR ARTUSA 2015: MAGDALENA KNOP 15., POLSKA DRUŻYNA NA 7. MIEJSCU

Florecistki zakwalifikowane bez eliminacji do turnieju głównego, które otrzymają również najwyższe numery rozstawienia w sobotę

PEŁNY RANKING ŚWIATOWY FLORECISTEK

Natomiast o pechu mogły mówić dwie inne biało-czerwone. Julia WalczykKarolina Chlewińska, która z takim samym bilansem jak Łyczbińska ukończyły rozgrywki grupowea, uplasowały się odpowiednio na 18. i 26. miejscu. Oznaczało to konieczność stanięcia do walk repasażowych.

Znalazły się w niej także m.in. inne przedstawicielki Sietom AZS AWFiS, która walk grupowych nie mogły zaliczyć do szczególnie grupowych. 4 zwycięstwa i 3 porażki dały Sylwii Gruchale 43., a Magdalenie Knop 47. pozycje w pierwszej turze eliminacji.

TUTAJ PEŁNE WYNIKI WALK GRUPOWYCH

W tzw. preeliminacjach do obsadzenia było 32 miejsca w turnieju głównym. Walki trwały już do 15 trafień, a obowiązywała zasada przegrywająca odpadała. Zwycięsko przez tę fazę rywalizacji przeszło 6 Polek. Do turnieju głównego zakwalifikowały się: Gruchała, Knop, Chlewińska (wszystkie Sietom AZS AWFiS Gdańsk), Walczyk (Zjednoczeni Pabianice), Martyna Jelińska (Budowlani Toruń) i Marika Chrzanowska (AZS-UAM Poznań).

Niewiele zabrakło do awansu do turnieju głównego Marcie Mech. 16-latka UKS Atena Gdańsk decydującą walkę z Olivią Wohlgemuth (Austria) przegrała 11:13. Nieco starsza od niej przedstawicielka gospodarzy - <>Natalia Gołębiowska potknęła się również na ostatnim pojedynku, ulegając Valentinie De Costanzo (Włochy) 9:15.

WYNIKI WSZYSTKICH WYNIKÓW PREELIMINACJI

Na kwalifikacjach zawody Dwór Artusa zakończyło 15 Polek. Sklasyfikowane zostały na następujących miejscach:

165. Aleksandra Frąckowiak

Turniej główny rozpocznie się o godzinie 9. Walki 1/16 prowadzone będą od 12, 1/8 od 13:40, a ćwierćfinały zaplanowano na 14:45. Pojedynki, które zadecydują o kolejności na podium (dwa półfinały, a potem finał) wystartują od 16.

Już wiemy, że co najmniej jedna Polka awansuje do 1/16 finału. W pierwszej rundzie sobotnich walk muszą naprzeciw siebie stanąć Chlewińska (nr 42 rozstawienia) i Synoradzka (23).

Gdyby w 1/32 finału Knop (55) sprawiła niespodziankę i pokonała Tunezyjkę Ines Boubakri (10) to właśnie ona byłaby rywalka lepszej w starciu Karoliny i Martyny.

Szczęścia nie miały także trzy inne Polki, które także nie będą faworytkami w starciach 1/32 finału. Gruchała (54) trafiła na najsłynniejszą florecistkę w historii, z którą niegdyś pojedynkowała się o najważniejsze zaszczyty - Valentinę Vezzali.

Chrzanowska (57) wyjdzie do walki z wielokrotną mistrzynią olimpijską, świata i Europy - Rosjanką Aidą Szanajewą (8). Jelińska (48) zmierzy się z najlepszą w piątkowych kwalifikacjach Niemką Anne Sauer (17).

Natomiast o awans dzielnie powinny walczyć H.Łyczbińska (32) i Walczyk (34), które za rywalki mają zawodniczki, które w kwalifikacjach miały podobny bilans do nich. Pierwsza z nich zmierzy się z Japonką Hiromi Kusano (33), a druga z Francuzką Virginie Ujlaky (31).

Opinie (4)

• Brawo Sylwa co klasa to klasa (2)

• 1 0

• Vezzali wreszcie pokonasz w Gdańsku!! (1)

• 1 1

• Najlepsza

Taaa ja jestem od ciebie lepsza wszyscy to wiedzą bo ja jestem mistrzynią świata....