Gajdus fair play, sukces Chmielewskiego

5 sierpnia 2008 (artykuł sprzed 15 lat)
Tomasz Zubielewicz (w środku) w Biegu VIP zajął 18. miejsce. Tomasz Zubielewicz (w środku) w Biegu VIP zajął 18. miejsce.

Do tradycji imprezy Klubu Lekkoatletycznego Lechia na ulicach gdańskiej Starówki należy Bieg VIP-ów. W tym roku patronat nad nim objęło miasto Gdańsk. Zwyciężył związkowiec z "Solidarności" Dariusz Chmielewski. Były reprezentant Polski w maratonie Grzegorz Gajdus zasłużenie zdobył nagrodę fair play, którą ufundował eksmistrz Europy Paweł Januszewski.

Dyrektor Biegu św. Dominika Stanisław Lange rozsyła zaproszenia do przedstawicieli świata, polityki, biznesu, mediów i byłych sportowców. W pierwszy weekend sierpnia mają oni do pokonania jedną rundę trasy, czyli 935 metrów. Tegorocznej edycji patronowały władze Gdańska, ale jak na gościnnych organizatorów przystało przedstawiciele miasta zajęli dalsze pozycje w liczącej 24 miejsca klasyfikacji końcowej. Kurtuazją wykazali się również byli sportowcy.

Gajdus startował na igrzyskach olimpijskich w Atlancie, w 2003 roku ustanowił rekord Polski w maratonie (2:09.23), był też współrekordzistą biegu głównego św. Dominika (równe 27 minut). 41-latek karierę zakończył dwa lata temu, ale w rywalizacji VIP pewnie by wygrał, gdyby nie wyhamował na ostatnich metrach. Grzegorz zadowolił się czwartą pozycją. - Zwyciężyłem już w wielu biegach w życiu. Postanowiłem dać radość z sukcesy autentycznym amatorom - wyjaśniał Gajdus.

Jego gest docenił Januszewski. Trzykrotny olimpijczyk, mistrz Europy z 1998 roku w biegu na 400 metrów przez płotki ufundował byłemu koledze z reprezentacji Polski nagrodę fair play. Sam poprzestał na piątej pozycji w rywalizacji VIP oraz roli startera w biegu amatorów, sponsorowanym przez Pumę, której był w Gdańsku przedstawicielem.

Trzech zawodnikom udało się złamać barierę trzech minut. Radnych z Trzebiatowa i Konarzyn na finiszu pokonał 44-letni związkowiec z Solidarności. Brat mistrza olimpijskiego z Moskwy w biegu przeszkodowym, obecnie prezydent Grudziądza, Robert Malinowski kończył rywalizację w drugiej "10" ramię w ramię z prezesem KL Lechia, Bogdanem Dulleckiem. Trzynaście sekund po nich metę osiągnął prezentert pogody telewizji TVN, Tomasz Zubielewicz. Dzielnie do celu dobiegł również były dziesięcioboista i znany muzyk, Jerzy Detko.

Najlepsi w Biegu VIP - GDAŃSK CUP:
1. Dariusz Chmielewski (NSZZ Soldarność) 2:52, 2. Bogusław Barański (Rada Miasta Trzebiatów) 2:55; 3. Łukasz Karnowski (Rada Gminy Konarzyny) 2:59, 4. Gajdus 3:09, 5. Januszewski 3:14, 6. Adam Orzechowski (ING Bank) 3:14... 13. Iwona Bonszkowska 3:50.