Gdański Eden

24 października 2007 (artykuł sprzed 16 lat)
Paweł Osmański wygrał zawody zaliczane do klasyfikacji Młodzieżowego Pucharu Świata we florecie! W finale Eden Cup zawodnik Sietom AZS AWFiS Gdańsk pokonał aktualnego mistrza globu w tej kategorii wiekowej, Martino Minuto (Włochy). Wśród juniorów Michał Kryczało był piąty w Coupe de Samaria.

Popularny "Osman" przez turniej przeszedł jak burza. Przed finałem w żadnej walce jego rywala nie zdołali zdobyć więcej niż 10 punktów. Dopiero mistrz postawił się mocno podopiecznemu Łukasza Szymańskiego. Pojedynek o pierwsze miejsce zakończył się wynikiem 15:14.

Zawody Eden Cup stają się najwyraźniej polską specjalnością. Przed Pawłem, który w pokonanym polu pozostawił 107 konkurentów, wygrali je stołeczni akademicy: Stanisław De Bazelaire (2004 rok) i Michał Majewski (2005). Osiągnięcie Osmańskiego jest dobrym prognostykiem przed młodzieżowymi mistrzostwami Europy, które odbędą się w dniach od 29 października do 4 listopada.

Równolegle z Eden Cup dla młodszej kategorii wiekowej, do lat 17 zorganizowano zawody Coupe de Samaria. Słowacki turniej był zaliczany do nowo utworzonego cyklu Pucharów Europy. W gronie 186 zawodników najlepszy okazał się Nikolaos Kontrochristopoulos. Co ciekawe Grek w 1/16 finału przegrał z gdańszczaninem Piotrem Jandą, ale potem wrócił na czoło stawki dzięki repasażom. Janda zaś skończył na... 12. pozycji.

Najlepiej z Polaków bił się inny gdańszczanin. Kryczało, który trenuje również pod okiem trenera Szymańskiego, dopiero w ćwierćfinale uległ Jeremy'emu Goldsteinowi (USA) 7:15 i w końcowej klasyfikacji zajął piąte miejsce.

Turniej florecistek (155 startujących) wygrała Luona Wang (USA). Z gdańszczanek najwyżej była podopieczna Adama Kaszubowskiego. Dwunastą lokatę osiągnęła Katarzyna Gutowska.