• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Gdańszczanie zdominowali Memoriał Piaseckiego

jag.
13 października 2010 (artykuł sprzed 13 lat) 

Po zawodach, które obchodziły jubileusz - 10. Memoriale Romualda Piaseckiego - Gdańska Szkoła Floretu organizuje turniej, który po raz pierwszy znalazł się w kalendarzu. Fahrenheit 1709 - Mistrzowski Test w najbliższą sobotę i niedzielę zgromadzi na starcie florecistów z dziesięciu państw. Wstęp dla kibiców jest bezpłatny

.

Między mistrzostwami Europy, które odbyły się w lipcu, a mistrzostwami świata, czekającymi nas w listopadzie, szermierze nie mają w kalendarzu żadnych międzynarodowych zawodów! Tę lukę na gruncie męskiego floretu postanowił wypełnił Sietom AZS AWFiS Gdańsk.

- Chcemy, aby był to stały punkt w kalendarzu. Już podczas tegorocznych mistrzostw w Paryżu będziemy prowadzić promocję turnieju, który zamierzamy przeprowadzić w 2011 roku. O podniesieniu zawodów do rangi Pucharu Świata na razie nie myślimy, gdyż jest tendencja, by ograniczać liczbę takich turniejów. Obecnie w sezonie jest tylko osiem takich imprez w każdej broni - podkreśla Ryszard Sobczak, prezes sekcji szermierczej w gdańskim klubie.

Turniej przypomina sylwetkę Daniela Gabriela Fahrenheita, który urodził się w Gdańsku, a za punkt zerowy swojej skali (0 ̊F) przyjął najniższą temperaturę zimy 1709 roku w Gdańsku. Natomiast na gruncie sportowym będzie to ostatni sprawdzian przed mistrzostwami świata.

- Odkąd jestem od 1995 roku trenerem reprezentacji to nie pamiętam, abyśmy mieli aż tak złe finansowanie kadrowiczów. Leszek Rajski po ty, gdy zajął szóste miejsce indywidualnie i czwarte w drużynie na mistrzostwach Europy stracił stypendium! Niemal wszyscy kadrowicze poza uprawianiem sportu jeszcze pracują, bo z wyjątkiem Glonka nie mogą utrzymać się ze stypendium. Uważam, że absencja Radka to osłabienie naszej drużyny w około 60 procentach. Dlatego w Paryżu nie mogę obiecać lepszego wyniku niż 9. miejsce, choć oczywiście możemy powalczyć o wygraną nad Koreą Południową i awans do ćwierćfinału - informuje Stanisław Szymański, gdański fechtmistrz biało-czerwonych.

Reprezentacja Polski walczyć będzie bez swojego lidera. Radosławowi Glonkowi (Sietom AZS AWFiS) odnowiła się kontuzja mięśnia podgrzebieniowego. - To rzadko spotykana kontuzja, stąd tak długo się z nią borykam, bo były problemy z jej zdiagnozowaniem. Przez dwa miesiące odpoczywać będę od treningów. Na planszę chciałbym wrócić już w pełni zdrowy w grudniu - mówi gdański florecista.

Pod jego nieobecność jedynym zawodnikiem Sietom AZS AWFiS we floretowej reprezentacji na mistrzostwa świata będzie Paweł Kawiecki. Obok niego Stanisław Szymański powołał Leszka Rajskiego, Marcina Zawadę i Tomasza Ciepłego. Wszyscy oni wystąpią w gdańskich zawodach.

W sobotę rozegrany zostanie turniej indywidualny z udziałem blisko 30 zagranicznych zawodników, a w niedzielę będą zmagania drużynowe. Polska wystawi do nich dwie reprezentacje seniorskie oraz dwie juniorskie. Dla tej drugiej grupy wiekowej będzie to generalny sprawdzian przed mistrzostwami Europy do lat 20. Na tę imprezę pojedzie trzech gdańskich florecistów Piotr Janda, Michał Janda, Maciej Włosek.

PROGRAM ZAWODÓW:

16.10.2010 (sobota)
godz. 9:00 - początek turnieju indywidualnego
godz. 17:00 - finał (4 najlepszych zawodników)

17.10.2010 (niedziela)
godz. 9:00 - początek turnieju drużynowego
godz. 15:00 - mecz o 1 miejsce

Rywalizację w Gdańskiej Szkoły Floretu przy ul. VII Dwór 6 zakończyli najlepsi kadeci w kraju. Po raz dziesiąty walczyli oni w Memoriale Romualda Piaseckiego, zaliczanym do klasyfikacji Pucharu Polski. Rywalizowało 106 florecistek i florecistów.

Wśród dziewcząt najlepsza okazała się gdańszczanka Natalia Gołębiowska (trener Longin Szmit), a trzecia była Martyna Przybyłowicz (Tadeusz Pagiński).

Natomiast wśród chłopców finał był wewnętrzną sprawą gospodarzy. Triumfował Michał Siess (Łukasz Szymański) przed Krystianem Gryglewskim (Stanisław Szymański). Walka finałowa zakończyła się wynikiem 15:13.

Medaliści Memoriału Piaseckiego:
1. Gołębiowska i Siess
2. Martyna Długosz (Kusy Szczecin) i Gryglewski
3. Przybyłowicz i Maja Opolska (AZS AWF Warszawa) oraz Miłosz Bies (Kolejarz Wrocław) i Aleksander Kosicki (Budowlani Toruń)

Miejsca pozostałych gdańszczan w czołówce:
7. Filip Żmijewski (UKS Atena)
8. Karolina Pachucka i Szymon Szewczyk (oboje Sietom)
11. Agata Wyganowska (Sietom)
12. Melania Lipińska (UKS Atena)
13. Julia Buraczewska (UKS de LA Salle)
16. Kinga Kosycarz (UKS de LA Salle)
jag.

Opinie (5)

 • fajnie ze turniej po turnieju (1)

  dla takiej dyscypliny jest sens budowac hale
  a nie jak ergo Arena ze ciagle tylko doplacaja

  • 2 1

  • nie bądź idiotą !

   Super idea z tym Fahrenheitem. Gdańsk jest jednak WIELKI !!!

   • 2 0

 • powodzenia

  powodzenia dla pawla kawieckiego

  • 2 0

 • Normalnie nic nie rozumiem. To od kiedy ten Farenhait

  • 0 0

 • powrót Mistrza = powrót sukcesów

  wraz z powrotem Wielkiego Fechmistrza Pagińskiego wracają nam sukcesy

  • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

Najczęściej czytane