Jubileuszowy Memoriał Piaseckiego w Gdańsku

6 października 2010 (artykuł sprzed 13 lat)
Uczestnicy turnieju "Kaszubska Jesień" Uczestnicy turnieju "Kaszubska Jesień"

Natalia Gołębiowska zajęła drugie, a Krystian Gryglewski piąte miejsce w zawodach Pucharu Europy do lat 17 we florecie. Reprezentanci Sietom AZS AWFiS w najbliższy piątek będą faworytami Memoriał Romualda Piaseckiego, który odbędzie się w Gdańsku już po raz dziesiąty. Początek walk przy ul. VII Dwór 6 o godziny 9.00

.

W Angyalföld-PBT Cup w Budapeszcie rywalizowało 157 zawodniczek i 166 zawodników. W tym doborowym towarzyskie Gołębiowska dopiero w finale uległa Margarecie Lu (USA) 7:15.

Natomiast Gryglewskiemu drogę na podium zagrodził Mario Langer. Austriak w ćwierćfinale wygrał 15:12. Zwycięzcą turnieju został Alexander Choupenitch (Czechy).

Gdańskich florecistów to startu przygotowali Anna Sobczak, Longin Szmit i Stanisław Szymański. Ich podopieczni będą również faworytami jubileuszowego memoriału Piaseckiego. Patron zawodów był współtwórcą sukcesów gdańskiej szermierki, w latach 1973-1998 stał na czele pomorskiego okręgu, zasiadał we władzach ogólnopolskich związku szermierczego.

W piątek w Gdańskiej Szkole Floretu (ul. VII Dwór 6) o punkty Pucharu Polski walczyć będą najlepsi w kraju 17-latkowie we florecie. O 9.00 rozpoczną się eliminacje dziewcząt, a dwie godziny później chłopców. Walki finałowe przewidziane są od 16.30.

Przed rokiem wśród chłopców najlepszy był właśnie Gryglewski. Wcześniej wygrywali inni gdańszczanie: Andrzej Witkowski (2001), Paweł Osmański (2004), Michał Kryczało (2006) i Michał Janda (2007). Jednak nigdy ta sztuka nie udała się żadnej z gdańszczanek.

Po memoriałowym piątku, również w sobotę i niedzielę GSF będzie areną zmagań szermierczych. W sobotę odbędzie się turniej Pucharu Polski Weteranów. W niedzielę zaś rozegrane zostaną Międzynarodowe Drużynowe Mistrzostwa Polski Weteranów. Oldboye fechtować będą nie tylko na florety, ale także na szpady i szable.

Natomiast zmagania w Gdańsku zakończyli już najmłodsi adepci floretu, dla który po raz pierwszy zorganizowano "Kaszubską Jesień". Na podium znalazły się dwie gdańszczanki. Wśród dzieci drugie miejsce zajęła Alicja Kozłowska (UKS Atena Gdańsk; trenerzy Anna Sobczak i Krzysztof Walka), a trzecie Anna Borkowska (UKS de LA Salle Gdańsk; trener Jarosław Mojski).

Wśród chłopców na podium znalazło się było aż czterech gdańszczan. Wśród młodzików triumfował Patryk Szulpin (UKS Atena), który w finale pokonał kolegę klubowego Jędrzeja Krukowskiego, a trzeci był Marek Pilszak, również z Ateny. Trenerami całej trójki uczniów GSF są: Katarzyna Zakrzewska i Adam Kaszubowski.

Natomiast wśród dzieci trzecie miejsce zajął Jakub Cierluk (UKS Atena Gdańsk; trenerzy Anna Sobczak i Krzysztof Walka).

Nieco starsi floreciści konfrontowali umiejętności w ogólnopolskich zawodach w Toruniu. Aż pięcioro szermierzy UKS Atena Gdańsk znalazło się na podium. Dodatkowe dwa miejsca medalowe zdobyły zawodniczki innego gdańskiego klubu UKS de La Salle.

Najwięcej powodów do zadowolenia ma Anna Szymczak (Atena, trener Kaszubowski), która triumfowała wśród młodziczek. Drugie miejsca wywalczyli: Maciej Podralski (Atena, trenerzy Zakrzewska i Kaszubowski) w kategorii młodzików i Aleksandra Jeglińska (de La Salle) wśród dzieci.

Na trzecich lokatach uplasowali się natomiast: Julia Wąsowicz (Atena, trener Kaszubowski) w kategorii młodzików oraz troje zawodników walczących w najmłodszej kategorii: Joanna Toporska (Atena, trener Konrad Pietrusiak),Maria Renke (de La Salle) i Łukasz Pilszak (Atena, trener Łukasz Szymański).