Glonek wicemistrzem Europy

9 lipca 2008 (artykuł sprzed 15 lat)

Reprezentacja Polski we florecie mężczyzn zdobyła tytuł wicemistrzów Europy. W finale turnieju w Kijowie podopieczni gdańskiego fechtmistrza Stanisława Szymańskiego ulegli Włochom 30:45. Wcześniej pokonali Izrael 45:35 i Rosję 45:31. Po raz drugi w karierze srebro w tej konkurencji wywalczył zawodnik Sietom AZS AWFiS Gdańsk, Radosław Glonek. Ponadto w składzie byli: Sławomir Mocek (IKS Leszno), Michał Majewski (AZS AWF Poznań) i Tomasz Ciepły (AZS AWF Poznań).

W przedostatnim dniu mistrzostw doczekaliśmy się drugiego medalu dla Polski. Wynik Małgorzaty Wojtkowiak, trzeciej w turnieju indywidualnym we florecie, przebiła męska drużyna w tej broni. Wychodzi na to, że wybrańcy Szymańskiego są zaprogramowaniu na srebro co dwa lata. Poprzednio byli wicemistrzami kontynentu w 2004 i 2006 roku. W porównaniu z ostatnim składem zaszła tylko jedna zmiana. Kontuzjowanego gdańszczanina Wojciecha Szuchnickiego zastąpił Ciepły. Pierwotnie w to miejsce miał wejść Paweł Kawiecki, ale na dwa dni przed zakończeniem zgrupowania zerwał więzadła w kolanie krzyżowym.

W Kijowie biało-czerwoni mieli być rozstawieni na podstawie miejsc z klasyfikacji światowej z numerem trzy. Jednak Niemcy nie wystawili zespołu, a tym samym przesunęliśmy się na pozycji numer dwa. - Ćwierćfinał i półfinał rozpoczynał Michał. Nie poszły mu te walki. Przegrał 1:5 i 3:5. Potem na planszę wchodził Radek i zaprowadzał porządek. Z Izraelem Glonek od razu wyprowadził nas na prowadzenie 10:6, a z Rosją 10:8. Dzięki temu mogliśmy spokojnie kontrolować wyniki do końca spotkań - relacjonuje gdański sędzia, który pojedzie również na igrzyska, Adam Kaszubowski.

W finale Polacy zmierzyli się z najwyżej rozstawionymi w turnieju Włochami. W tej drużynie był indywidualny mistrz Europy sprzed dwóch dni Andrea Cassara. I właśnie 23-latek wybił nam z głowy marzenia o złocie. W inauguracyjnej walce pokonał on Glonka 5:0, a w czwartej rozbił Mocka 6:0! Tym samym już przed półmetkiem spotkania rywale uciekli na 18:6. Tych strat nie było już szans odrobić, choć selekcjoner jeszcze próbował wymieniając Majewskiego na Ciepłego, który wcześniej nie walczył w tym turnieju. -Cassara miał dziś dzień konia. My cieszymy się ze srebra, gdyż ten medal potwierdza, że jesteśmy w światowej czołówce. Szkoda, że nie ma drużynowego turnieju na igrzyskach w Pekinie - mówi Glonek.

Dzień wcześniej liczyliśmy na medal reprezentacji florecistek, która biła się w wyłącznie gdańskim zestawieniu. Tadeusz Pagiński wystawił identyczny skład, jak w 2002 i 2003 roku, kiedy biało-czerwone zdobywały tytuły mistrzyń Europy. Niestety, Wojtkowiak, Sylwia Gruchała, Magdalena Mroczkiewicz i Anna Rybicka poprzestały tym razem na czwartym miejscu. Polki rozstawione z numerem dwa wygrały tylko inauguracyjny mecz - 40:28 z Ukrainą. Następnie uległy Węgierkom 34:42 oraz w starciu o brąz Francuzkom 25:33.