• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Grand Prix w biegach przełajowych

jag.
20 stycznia 2003 (artykuł sprzed 20 lat) 
87 sklasyfikowanych zawodników i zawodniczek to od soboty nowy rekord frekwencji w imprezie o dwudziestoletniej tradycji. Sześcioro uczestników Grand Prix Sopotu w biegach przełajowych po plaży na dwa miesiące przed zakończeniem rywalizacji zapewniło sobie triumf w klasyfikacji generalnej w swoich kategoriach wiekowych. W sezonie 2002/03 w rywalizacji MOSiR Sopot i "Głosu Wybrzeża" trzecie zwycięstwa odnieśli: Syntia Ellward, Magdalena Zdrojewska, Aleksandra Narkowicz, Dariusz Klein, Andrzej Krzyszkowski i Zygfryd Liban. W pozostałych dziesięciu grupach oraz w punktacji open najlepszych wyłonimy na podstawie wyników uzyskanych 15 lutego i 29 marca.

- Cieszymy się z kolejnego rekordu, choć gdybyśmy policzyli wszystkich tych, którzy stanęli na starcie, przekroczylibyśmy liczbę 700! W młodszych kategoriach nie wszyscy pobrali karty startowe, a głównego dystansu, 12 kilometrów, niektórzy nie ukończyli. Najliczniej obsadzona było kategoria 1990-92, w której biegało aż 153 chłopców. Generalnie najwięcej jest młodzieży ze szkół podstawowych i gimnazjów. W sobotę naliczyliśmy ich aż 525! I tutaj była najbardziej zacięta walka. Na ostatnich metrach Damian Wnuk wyprzedził rywali - podreśla Marcin Wargin, wicedyrektor MOSiR Sopot.

Nieskromnie dodajmy, że wkład w zaktywizowaniu uczniów ma "Głos", który już po raz siódmy funduje puchary dla najlepszych szkół podstawowych i gimnazjów w klasyfikacji drużynowej. Ponadto najlepsze miejscowe placówki obiecał nagrodzić prezydent Sopotu.

Po raz pierwszy w sezonie 2002/03 panowie pobiegli na 12 kilometrów. Wydłużenie trasy o 4000 metrów nie przeszkodziło Dariuszowi Kleinowi. Biegacz Oleśniczanki zapewnił sobie triumf w Grand Prix nie tylko w swojej kategorii wiekowej, ale także w klasyfikacji open. Ponadto świętował mały jubilesz. W Sopocie wygrał po raz dziesiąty.

- Tylko na pozór biegało się przyjemnie, gdyż było jak na tę porę roku ciepło. Na plaży trzeba biegać jak najbliżej wody, gdyż tam piasek jest najtwardszy. Jednak dzisiaj było to niemożliwe, bo na brzegu był lód. Trzeba było zatem przemierzać miękki piasek, co kosztowało więcej sił. Dla mnie było to nawet dobre, bo przygotowuje się do przełajowych mistrzostw Polski, gdzie można spodziewać się podobnej skali trudności - mówił Klein.

W rywalizacji płci pięknej nadal zadziwia najmłodsza z triumfatorek. Niespełna 10-letnia uczennica Szkoły Podstawowej nr 45 w Gdyni śrubuje rekord, który zapewne nie prędko zostanie poprawiony. Syntia Ellward wygrała siódmy bieg z rzędu!

Warto jeszcze odnotować kolejny, zakończony powodzeniem, szturm na czołowe pozycje reprezentantów Tęczy Nową Wieś Lęborską. Tradycyjnie wśród wszystkich uczestników biegu rozlosowane zostały nagrody rzeczowe. Na pulę złożyli się sponsorzy tytularni oraz Nata, Trefl, McDonald's i Tiger Cekol Sport.

BIEGI Z ISOSTAREM - rocznik 1993 i młodsze:
1. Syntia Ellward (SP 45 Gdynia) i Bartosz Żmudzki (Tęcza Nowa Wieś Lęborska), 2. Agata Rosłan (SP 40 Gdynia) i Mateusz Romanowski (SP Młynary), 3. Ewelina Berendt (SP 8 Sopot) i Bartek Mazur (SP 15 Gdańsk).
1990-92:
1. Joanna Dembek (Iława) i Damian Wnuk (SP Wielki Klincz), 2. Kamila Pobłocka (SP 5 Lębork) i Paweł Sitek i (SP 3 Malbork), 3. Julita Dyszer (SP 1 Pelplin) i Paweł Żmudzki (Tęcza).
1988-89:
1. Magdalena Zdrojewska (I Gimnazjum Rumia) i Paweł Kolus (Tęcza), 2. Marta Gojlik (Orlik Elbląg) i Łukasz Kujawski (II Gimnazjum Żukowo), 3. Klaudia Ellward (XIX Gimnazjum Gdynia) i Przemysław Jaszewski (ZS 1 Pelplin).
BIEGI Z ZIAJĄ - 1984-87:
1. Aleksandra Narkowicz (SKLA Sopot), 2. Agnieszka Zając (Tęcza), 2. Marta Wasylka (Luzino).
1963-83:
1. Maria Maj (Wejher Wejherowo), 2. Małgorzata Tuwalska, 3. Elżbieta Tuwalska (obie Lechia Gdańsk).
1962 i starsze:
1. Teresa Miotk (Olimp Gdynia), 2. Grażyna Witt (Sopot), 3. Małgorzata Polinceusz (Gdańsk).
BIEG Z TIMEKSEM - 1985-87:
1. Tomasz Drop (SKLA Sopot), 2. Martin Brzeziński (Ogrodnik Bydgoszcz), 3. Krzysztof Paprocki (Tęcza).
BIEGI Z SIEMENSEM - 1974-84:
1. Dawid Streng (Oleśniczanka), 2. Grzegorz Góraj (Rumia), 3. Bartosz Mazerski (Victoria Sztum).
1964-73:
1. Dariusz Klein (Oleśniczanka), 2. Piotr Pobłocki (Lębork), 3. Grzegorz Maczyński (Kolejarz Bydgoszcz).
1954-63:
1. Paweł Małkowski (Ogrodnik Bydgoszcz), 2. Waldemar Lisicki (Gdynia), 3. Zenon Włodarczyk (Słupsk).
1944-53:
1. Andrzej Krzyszkowski (Prokom Gdynia), 2. Roman Czech (Krokus Słupsk), 3. Kazimierz Olszowy (Gdynia).
1934-43:
1. Zygfryd Liban (Tczew), 2. Florian Adolph (LKS Puck), 3. Zygmunt Petk (LKB Braci Petk Lębork).
1933 i starsi:
1. Antoni Wisterowicz (Triada Sopot), 2. Wojciech Drobliński (Gdynia), 3. Marian Parusiński (Triada Sopot).

UWAGA! W środę i czwartek poprzedzające lutowy bieg zaprezentujemy na łamach "Głosu" klasyfikacje w poszczególnych kategoriach po trzech zawodach.
Głos Wybrzeżajag.

Opinie

Relacje LIVE

Najczęściej czytane