• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Arka od outsidera wraca do czołówki

Jacek Główczyński
19 listopada 2014 (artykuł sprzed 9 lat) 

Arka Gdynia

Licząc tylko kolejki, w których Arkę prowadził Grzegorz Niciński (z lewej), żółto-niebiescy należą do ścisłej czołówki I ligi. Na zdjęciu gdyński szkoleniowiec wraz z koordynatorem sztabu medycznego Markiem Gadułą i menadżerem Pawłem Bednarczykiem (z prawej). Licząc tylko kolejki, w których Arkę prowadził Grzegorz Niciński (z lewej), żółto-niebiescy należą do ścisłej czołówki I ligi. Na zdjęciu gdyński szkoleniowiec wraz z koordynatorem sztabu medycznego Markiem Gadułą i menadżerem Pawłem Bednarczykiem (z prawej).

Piłkarze Arki pod wodzą Grzegorza Nicińskiego grają ze średnią dwa punkty na mecz. Gdyby tabelę I ligi utworzyć jedynie z dorobku, które drużyny zdobyły między 10. a 17. kolejką, to wówczas żółto-niebiescy plasowaliby się na 4. miejscu ze stratą tylko jednego punktu do liderującego tercetu! A może być jeszcze lepiej, gdyż w dwóch ostatnich meczach tego roku gdynianie zagrają z drużynami, które we wspomnianym okresie spisują się znacznie gorzej od nich. Ze szkoleniowcem rozmawialiśmy o tajemnicach metamorfozy jego podopiecznych.Ile punktów w dwóch ostatnich meczach tego roku zdobędą piłkarze Arki?

Jacek Główczyński: 16 punktów w 8 meczach. Chyba taki dorobek po 9. kolejce, gdy awansował pan z asystenta na pierwszego trenera Arki, wziąłby pan wówczas w ciemno?

Grzegorz Niciński: Na pewno. Cieszy taka passa, to że punktujemy. Jednak podchodzimy do niej spokojnie. Nadal pracujemy solidnie na treningach. Koncentrujemy się nie na tym co było, ale na dwóch najbliższych meczach, gdyż i w nich chcemy się pokusić o zdobycz punktową. W najbliższą sobotę po raz ostatni w tym roku zagramy w Gdyni. Chcielibyśmy udanie pożegnać się z własną publicznością.

TAK WYGLĄDA TABELA I LIGI PO KOLEJKACH, W KTÓRYCH ARKĘ POWADZIŁ GRZEGORZ NICIŃSKI

Utrzymanie wspomnianej średnią do końca roku oznaczałoby, że na Dolcanie w Gdyni i na Sandecji w Nowy Sączu zdobędziecie 4 punkty. Bierze pan, czy gra o pełną pulę?

Nie chcę składać żadnych deklaracji. Piłka nożna jest nieprzewidywalna. Najważniejsze, że my wyszliśmy na jakąś prostą i chcielibyśmy to kontynuować.

NICIŃSKI PO OBJĘCIU ARKI: NIE JESTEM CZARODZIEJEM

Zobacz, jakie gole strzelają nawet rezerwowi piłkarze Arki na treningu przed meczem z Dolcanem.Mimo tej nieprzewidywalności analizuje pan sytuację. Czy może pan zdradzić co najbardziej odmieniło Arkę, gdyż na pewno nie czary, gdyż od razu po przejęciu drużyny mówił pan, że czarodziejem nie jest?

Na pewno troszeczkę szczęścia i - tak jak mówiłem - solidna praca. Ponadto konsekwencja. Zakładamy sobie pewne rzeczy i to zaczyna pomału wychodzić. Lepiej trenuje się też w fajnej atmosferze, gdy się wygrywa. Dlatego nie chcemy zwalniać tempa. Pamiętamy, że zawodziliśmy, nie graliśmy tak jak wszyscy by tego sobie życzyli. Powoli z tego wychodzimy na prosto. Jednak nadal twardo stąpamy po ziemi, nie popadamy w hurraoptymizm.

CZOŁÓWKA TABELI I LIGI NA PODSTAWIE ZDOBYCZY MIĘDZY 10. A 17. KOLEJKĄ I LIGI
1. Wisła Płock     17    12: 3
2. Zagłębie Lubin 17 13: 5
3. Olimpia Grudziądz 17 14:11
4. ARKA GDYNIA 16 9: 7
5. Flota Świnoujście 13 9: 6
6. Chojniczanka 13 9: 8

Dorobek najbliższych rywali Arki
Dolcan Ząbki 10 12:14
Sandecja Nowy Sącz 7 8:17


Podczas meczów widać, że zmieniliście taktykę. Arka gra inaczej niż za kadencji Dariusza Dźwigały...

Utrzymaliśmy system. Cały czas gramy 4-2-3-1. Korzystamy też z tej samej kadry zawodników. Oczywiście są zmiany w składzie. Dużo drużynie dali: Alan i Marcus. Są też inny zawodnicy, którzy w trakcie sezonu poprawili dyspozycję, a to wszystko potem przekłada się podczas meczów na sytuacja, bramki, a w konsekwencji i punkty oraz lepszą atmosferę wokół Arki.

DŹWIGAŁA: NIKT NIE BĘDZIE PAMIĘTAŁ, ŻE KTOŚ CHWALIŁ NAS ZA GRĘ, GDYŻ NAJWAŻNIEJSZE JEST MIEJSCE W TABELI

Jednak Arka Nicińskiego jest bardziej wycofana niż Arka Dźwigały, która podkreślała, że chce dominować nad każdym przeciwnikiem. Pokazał pan, że drużyna może mieć mniejsze posiadanie piłki, a uzyskiwać lepsze wyniki?

Na pewno, gdyż coś nie funkcjonuje, to trzeba szukać zmian. Postawiliśmy na grę średnim pressingiem, bardzo zorganizowaną, w którym zawodnicy byli blisko siebie. Ponadto na boiskach I ligi trzeba dużo zostawić zdrowia. Bez tego nie ma o czym myśleć. Efekty przynosi twarda nieustępliwa gra i jeszcze troszeczkę szczęścia się przyda, bo ono też jest bardzo ważne.

Zawodnik

Grzegorz Niciński

Grzegorz Niciński

ur.
1973
Średnie oceny w kolejnych meczach sezonu


Wspomniał pan o zmianach w składzie. Czy trudno było wytłumaczyć doświadczonym zawodnikom jak Łukasiewicz czy Kowalski, że tracą miejsce w "11", a oczekuje się od nich, by pomagali drużynie wchodząc z ławki na zadaniowe zmiany?

Nie miałem z tym problemu. Wszyscy jesteśmy w pracy. Każdy zawodnik rozumie, że jest 11 miejsc, a kadra liczy 25 graczy. Wiem, że każdy ma ambicję, każdy chce grać, ale ja muszę dostosować taktykę pod konkretnego rywala i to ona decyduje, że decyduje się czasami na tego, a nie innego piłkarza. W zespole jest świadomość, że tutaj przede wszystkim liczy się dobro Arki, a nie interes indywidualny zawodnika.

Na ławkę trafił m.in. Łukasz Kowalski, z którym razem grał pan w Arce. Ciężko podejmować takie decyzje wobec, z którymi trener był niedawno w jednej drużynie?

Często jestem o to pytany. Dla mnie to kompletnie żaden problem. Są najnormalniejsze relacje. Jest trener i zawodnik. Mamy do siebie wzajemny szacunek, ale i znamy zakres swoich obowiązków. W takiej pracy nie ma kolegów. Oczywiście nie da się wymazać pewnych rzeczy i powiedzieć, że od dzisiaj się nie znamy, ale każdy z nas wie, na co może sobie pozwolić. Na tę chwilę to ja odpowiadam za nich i taką hierarchię zachowujemy.

To byli koledze z boiska, m.in. Kowalski i Bartosz Ława, są pańskim przełożeniem na szatnie zawodniczą, czy okres od zakończenia czynnej kariery przez pana jest tak nieodległy, że nie potrzebuje pan jeszcze takich łączników między sztabem trenerskim a zawodnikami?

Nie. Moja zasada jest taka, że jeśli mówię coś zawodnikom, to robię to przy całej szatni. na ogół na odprawach przed treningami czy meczami. Nie ma tak, że biorę jedną osobę, a ona potem idzie z tym do reszty piłkarzy. Staram się rozmawiać ze wszystkimi. Każdy piłkarz jest u mnie na tej samej stopie. Wiadomo, że jest kapitan i Rada Drużyny, ale jak to tylko możliwe, dążę do tego, aby decyzje, która są do podjęcia, były wypracowane wspólnie z całym zespołem.

Tak gdyńscy kibice wspierali Grzegorza Nicińskiego po porażce z Wigrami Suwałki.Czy te dwa ostatnie mecze mogą jeszcze zadecydować o pańskiej ocenie względem jakiegoś zawodnika, czy już wie pan na co kogo stać i jakie w związku z tym zgłaszać będzie trener postulaty w sprawach kadrowych przed zimowym oknem transferowym?

Złapaliśmy fajną dyspozycję i w tych dwóch meczach chcemy przede wszystkim zapunktować. Na wszystko inne przyjdzie czas, gdyż mamy długą przerwę zimową. Nie można powiedzieć nagle, że Niciński będzie robił, co będzie chciał i na przykład wymieni połowę drużyny. Tak dużych zmian na pewno nie będzie. Jednak rozumiem, że na całym świecie, w każdym klubie podczas okna transferowego wszyscy pytają o wzmocnienia. U nas też zapewne dojdzie do roszad. Jednak na tę chwilę nie jest w stanie powiedzieć, jakie one będą.

KLEJDINST WYPEŁNI WAKAT PO BOGUSZEWICZU

Miał pan okazję porozmawiać już z Edwardem Klejdinstem, który od 1 grudnia będzie w Arce dyrektorem sportowym?

Spotkaliśmy się w niedzielę przed meczem z GKS, potem rozmawialiśmy jeszcze w poniedziałek. Myślę, że nasze kontakty będą częstsze, gdy zakończymy rozgrywki w tym roku. To jest normalny podział obowiązków, że jest trener, dyrektor i prezes. Pracując w klubie praktycznie trzeba żyć tym co się robi przez 24 godziny na dobę. To nie jest tam, że wpadnie się na dwie godzinny dziennie, ale zawsze jest coś do zrobienia, do poprawienia.

Współpracowali panowie wcześniej?

Nie. Gdzieś się cały czas mijaliśmy, czy to w klubach, czy to w reprezentacji Polski, w której do młodzieżówki powoływał mnie trener Broniszewski. Oczywiście znam bardzo dobrze to nazwisko. Mam nadzieję, że nasza współpraca będzie owocna.

Tabela po 17 kolejkach

Piłka nożna - I liga
Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 Termalica Bruk-Bet Nieciecza 17 10 5 2 30:14 35
2 Wisła Płock 17 9 5 3 25:13 32
3 Olimpia Grudziądz 17 9 5 3 27:19 32
4 Zagłębie Lubin 17 9 5 3 26:16 32
5 Flota Świnoujście 17 6 8 3 20:14 26
6 Stomil Olsztyn 17 6 8 3 20:15 26
7 Dolcan Ząbki 17 4 11 2 19:18 23
8 Arka Gdynia 17 6 5 6 20:23 23
9 Chojniczanka Chojnice 17 6 5 6 19:19 23
10 GKS Katowice 17 7 2 8 25:23 23
11 Chrobry Głogów 17 6 3 8 24:29 21
12 Wigry Suwałki 17 5 6 6 14:17 21
13 Miedź Legnica 17 5 4 8 21:27 19
14 Bytovia Bytów 17 4 6 7 23:27 18
15 Sandecja Nowy Sącz 17 4 5 8 18:28 17
16 GKS Tychy 17 3 6 8 15:23 15
17 Pogoń Siedlce 17 3 6 8 17:21 15
18 Widzew Łódź 17 1 5 11 11:28 8
Tabela wprowadzona: 2014-11-16

Wyniki 17 kolejki

 • ARKA GDYNIA - GKS Katowice 2:1 (1:0)
 • Sandecja Nowy Sącz - Stomil Olsztyn 1:2 (0:2)
 • GKS Tychy - Dolcan Ząbki 1:0 (1:0)
 • Widzew Łódź - Olimpia Grudziądz 0:3 (0:1)
 • Miedź Legnica - Chrobry Głogów 1:1 (0:1)
 • Flota Świnoujście - Pogoń Siedlce 1:1 (0:1)
 • Wisła Płock - Wigry Suwałki 1:1 (0:0)
 • Termalica Bruk-Bet Nieciecza - Zagłębie Lubin 1:1 (0:1)
 • Chojniczanka - Bytovia 2:0 (1:0)

Kluby sportowe

Opinie (50) ponad 20 zablokowanych

 • Tylko Arka Gdynia

  • 66 30

 • 8 miejsce (6)

  to nie czołówka. Tyle.

  • 36 30

  • a przeczytales lead lub zerknales w tabelke podana (5)

   • 8 10

   • e tam sobie strzelili tabelkę (4)

    między 10 a 17 kolejka bo wtedy im lepiej szło. Ogólnie nie są w czołówce tylko w środku stawki. Tylko o to mi chodzi.

    • 9 9

    • dlatego napisali ze wraca a nie wrocila

     • 15 1

    • (1)

     Może między 12-17 to będzie już awans a nie wspinaczka?

     • 4 12

     • między 12 a 16 to wy betony jesteście :) a będziecie na 16 na koniec sezonu :)

      • 8 1

    • podali taka tabelke bo wtedy pracuje Nicinski

     co za matoly tutaj hajtuja

     • 2 0

 • (1)

  W Tczewie bez zmiany Areczka na zawsze pany.

  • 80 35

  • ta

   bo własnego sportu nie macie.

   • 11 21

 • Brawo NITEK oby tak dalej.

  Można wziąć 6 punków jeszcze w tym roku.

  • 71 13

 • Tytuł tego artykułu to lekka przesada..... (1)

  Przecież Arka jeszcze nie dołączyła do ligowej czołówki. Tym niemniej gdyński klub wydostał się ze strefy spadkowej i z tego możemy się cieszyć. Czy Arka w tym sezonie włączy się do walki o awans do Ekstraklasy? Bardzo w to wątpię. Obecnie Arka nie ma do tego ani odpowiednich piłkarzy, ani odpowiedniego budżetu. Nie spodziewam się cudów w Gdyni. Oczekuję raczej, że Arka będzie okupować miejsca w połowie ligowej tabeli.

  • 23 27

  • to gosciu przeczytaj cos poza tytulem

   moze dotrze!

   • 16 8

 • Zbyt szybkie i pochopne stwierdzenie, że wraca do czołówki.

  Poczekajmy jeszcze 3-4 kolejki.

  • 25 14

 • Nitek zawsze ratował nam d*pę, no może często zamiast zawsze!!!!! (4)

  Będzie dobrze. Chłopaki chcą grać, nawet jakoś szybciej teraz biegają:-).

  • 42 8

  • Wydaje ci się, inni wolniej biegają bo dawali z siebie wszystko przez 17 kolejek a arka odpoczywała.

   • 4 8

  • Znowu jest nadzieja na ekstraklasę!!!!! (2)

   Jeżeli pociągną tak dalej, będzie dobrze. Bruk Bet wymięka powoli. Ekstraklasa w Gdyni stanie się faktem.

   PS/Górka, mocniej drzeć mo...!!!!!!!!!!

   • 9 6

   • Jak pociągną,ha ha na górce cały czas to robia

    • 2 3

   • Jasne. Przecież rok to nie wyrok.

    • 1 4

 • .. (1)

  Grzeniu to jest potęga! Grzeniu najlepszy jest! Grzeniu jest z naszej Cisowej i Bartas
  Nasz Arkowiec też! Do boju Arkowcy!!

  • 23 10

  • cisowa hahahaha

   • 8 11

 • Kibic (2)

  Może jak będziemy mieli farta to wejdziemy wyżej a jak nie to derby z Bałtykiem.

  • 12 32

  • derby z czym? nie znam (1)

   • 12 8

   • To do nauki gimbusie

    • 9 10

 • ARKA to jest potęga, ARKA najlepsza jest. (1)

  • 50 21

  • Cisowa!!! nie cisova ..do szkoly !!!

   lepiej wogole nic nie pisz

   • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższy mecz

Wisła Płock
81% ARKA Gdynia
17% REMIS
2% Wisła Płock

Ostatnie wyniki

12 kwietnia 2024, godz. 20:30
HIT
28% Motor Lublin
30% REMIS
42% ARKA Gdynia
Chrobry Głogów
86% ARKA Gdynia
7% REMIS
7% Chrobry Głogów

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Arki

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1 Mirosław Radka 29 55 62.1%
2 Sławek Surkont 30 50 56.7%
3 Mariusz Kamiński 30 49 53.3%
4 Marek Dąbrowski 30 49 53.3%
5 Przemek Żuk 30 48 53.3%

Relacje LIVE

Najczęściej czytane