Historia lubi się powtarzać

Michał Kulawiński
23 listopada 2002 (artykuł sprzed 21 lat)
Identycznym, jak w pierwszej rundzie (27.09), wynikiem zakończyły się wczorajsze derby Pomorza. Stoczniowiec pokonał toruński Eurostal 5:0 (2:0, 1:0, 2:0). Kolejny dobry mecz rozegrał gdański bramkarz Tomasz Wawrzkiewicz, zaliczając trzeci w tym sezonie mecz bez straty gola. Równie dobrą, co w poprzednim spotkaniu, formę utrzymał drugi atak, zdobywając trzy z pięciu bramek. Bez większych zastrzeżeń spisał się w pierwszym ataku, zastępca kontuzjowanego Mariusza Justki (złamanie w prawym nadgarstku), Bartłomiej Wróbel.

Pierwsze wznowienie wygrywa Stoczniowiec i już w 6". zdobywa pierwsza bramkę, Robert Błażowski wykorzystuje zamieszanie pod toruńską bramką i wpycha krążek obok leżącego Marka Laco. Po niespełna minucie sędzia dyktuje pierwsze w tym meczu wykluczenia, karę mniejszą 2", za uderzanie, otrzymuje Artur Bielicki. Gospodarzom, pomimo iż większość czasu podczas przewagi grają w tercji obronnej rywala, to nie udaje się zwieńczyć "zamka" zdobyciem gola. Za to po brutalnym zagraniu, przez jednego z Torunian na Zdenku Jurasku, karę, za nadmierną ostrość w grze, otrzymuje Andriej Raszczyński, który "wyjaśniał" sytuację z zapalczywym zawodnikiem przyjezdnych. Gościom nie udaje się zremisować, a w dodatku omal nie tracą drugiej bramki, kiedy to Jurasek, po błędzie obrońców przejmuje krążek, jednak jego strzał odbija toruński bramkarz, podobnie dzieje się z dobitką Artura Kosteckiego. Za to w 11." podanie Andrieja Raszczyńskiego zamienia na bramkę, stojący tuż obok słupka, Aleksander Myszka. Minęły zaledwie dwie minuty i ponownie Stocznia stanęła przed szansą na podwyższenie wyniku, jednak tym razem Marek Laco odnalazł się w zamieszaniu pod swoją bramką i uratował drużynę przed stratą trzeciego gola. W tej samej minucie sędzia rozdziela kolejne kary, najpierw sygnalizuje wykluczenie Roberta Suchomskiego (2" za trzymanie), a po gwizdku przerywającym grę nakłada 2" za nadmierna ostrość w grze na Adama Bagińskiego. W 15". Rafał Cychowski atakuje kijem trzymanym oburącz Bartosza Orła, który uderza w bandę na tyle nieszczęśliwie, że kończy się to rozcięciem skóry, a w przypadku naszego obrońcy karą meczu (20"+5"). Jeszcze zanim zawodnicy zjechali na przerwę, ale już po syrenie kończącej tercję, po 2" kary otrzymują Bartłomiej Wróbel oraz Przemysław Bomastek.

Druga odsłona rozpoczyna się od kary za uderzanie nałożonej na Jarosława Morawieckiego i po 16 sekundach gry 4 na 3, Andriej Raszczyński wycofuje na niebieską, skąd Zdenek Jurasek silnym strzałem umieszcza krążek pomiędzy parkanami zdezorientowanego golkipera gości. I chociaż okazji po obu stronach nie brakowało, to jednak wynik spotkania do końca drugiej części nie uległ już zmianie.

3". trzeciej tercji i na drodze do zdobycia kontaktowej bramki, staje Torunianom poprzeczka. Nie dość, że gościom nie udaje się zdobyć gola, to po ewidentnym błędzie bramkarza tracą czwartego. Przyjezdni niezrażeni wynikiem co i rusz atakują gdańską bramkę, jednak szczęście sprzyja gospodarzom i tak w 50". Stoczniowców ratuje słupek. Po niespełna minucie po raz piąty w dzisiejszym spotkaniu nad bramką Eurostalu zapala się czerwona lampa, tym razem okres gry w przewadze (na karze: Robert Błażowski oraz Karol Piotrowski i Artur Bielicki) wykorzystuje Andriej Raszczyński, asysta Bartosz Leśniak. Końcówka meczu nie przyniosła, poza kolejnymi wykluczeniami, żadnych bramek.

Po meczu powiedzieli:

Peter Rossak: Obawiałem się czy po naszych ostatnich zwycięstwach chłopcom nie uderzy do głowy, jak widać po wyniku słusznie. Bardzo dobrze sprawował się Tomasz Wawrzkiewicz, niestety o naszym bramkarzu nie mogę tego powiedzieć. Gdańszczanie pokazali, że są od nas lepsi technicznie. Myślę jednak, że będzie jeszcze dobrze.

Marian Pysz: Obydwie drużyny walczyły przez cały czas. Graliśmy skutecznie, ale przydałoby się jeszcze więcej płynności, więcej szybszych podań od obrony. Bramki padały po ewidentnych błędach. Wawrzkiewicz bronił skutecznie, ale i też ze sporym szczęściem.

GKS Stoczniowiec Gdańsk: Wawrzkiewicz; Fraszko R. - Sokół, Wróbel (4) - Bagiński (2) - Myszka; Leśniak (2) - Smeja (2), Raszczyński (2) - Moskal - Jurasek; Cychowski(20+5) - Bukowski, Kostecki - Błażowski (2) - Jankowski, Guziński - Wachowski, Zaleski - Fraszko A. (2) - Soliński.

TKH Toruń: Laco; Stolarik - Piotrowski (2), Chrzanowski - Morawiecki (2) - Zdunek; Bielicki (4) - Korczak, Proszkiewicz - Suchomski (4) - Dołęga; Strzęmpek - Chrząstek, Kiedewicz - Orzeł - Bomastek (6); Janczrek - Wiśniewski, Nikiel - Guszczyński.

Kary: Stoczniowiec - 41 min. w tym kara meczu dla Rafała Cychowskiego w 15 minucie; TKH Toruń - 18 min.

Sędziowali: Zawadzki Krzysztof - Karwacki Jacek, Heltman Tomasz

Widzów: ponad 1200

Wyniki pozostałych spotkań:

KTH Krynica - GKS Katowice 5:3 (1:3, 1:0, 3:0)
Bramki dla KTH:
Maciej Mermer (7), Bartosz Byrka (27), Martin Preczek (48), Rafał Żołnierczyk (55), Sławomir Krzak (60); dla GKS: Janusz Hajnos (1, 9), Rafał Plutecki (10).
Kary: KTH - 6, GKS - 4 minuty.
Widzów: 1000.

Podhale Nowy Targ - GKS Tychy 4:5 po dogrywce (1:1, 2:1, 1:2, 0:1)
Bramki dla Podhala:
Milan Beranyk (16), Martin Voznik (28), Przemysław Piekarz (35), Sebastian Biela (45); dla Tychów: Artur Ślusarczyk (54, 61), Piotr Sarnik (19), Damian Słaboń (26), Marek Koszowski (58).
Kary: Podhale - 6, GKS Tychy - 10 minut.
Widzów: 1500.

STH Zagłębie Sosnowiec - Dwory SA Unia SSA Oświęcim 3:7 (1:3, 2:2, 0:2)
Bramki dla Zagłębia:
Marcin Kozłowski (12), Łukasz Zachariasz (23), Jarosław Kuc (31); dla Unii: Sebastian Gonera (20, 27), Marek Stebnicki (6), Jacek Zamojski (16), Marcin Kozak (26), Mariusz Jakubik (56), Adrian Parzyszek (58).
Kary: Zagłębie - 20; Unia - 2 minuty.
Widzów: 600.

Opinie (3)

• Panie Michale, a podpis?

Witaj Panie Michale, a podpis pod relacja? Ja rozumiem, ze chcesz byc Anonimem, ale i tak wszyscy wiedza ktos Ty :p Powodzenia dla Ciebie i reszty w meczu z ksiezmi :)