Historyczny sukces marynarzy

mat.
11 sierpnia 2009 (artykuł sprzed 14 lat)

Zespół Sportowy Marynarki Wojennej zdobył srebrny medal 46. Wojskowych Mistrzostw Świata w pięcioboju morskim. To najwyższa lokata polskich marynarzy w historii startów w tej dyscyplinie

.

Zawody zostały rozegrane w Eckernförde (Niemcy). Wzięło w nich udział 70 zawodników i 15 zawodniczek z czterech kontynentów. Zespół Sportowy Marynarki Wojennej (ZSMW) wystąpił w składzie: st. mar. Karol Morek, st. mar. Mateusz Szurmiej, st. mar. Jacek Śliwiński, st. mar. Łukasz Zięba. Łącznie zdobyli oni 23640 punktów, tracąc do złotych medalistów Niemców 448 pkt.

W generalnej klasyfikacji indywidualnej srebrny medal wywalczył st. mar. Karol Morek z wynikiem 6060 pkt. Ponadto zdobył dwa medale w konkurencjach: tor przeszkód (na dystansie 300m znajduje się 10 przeszkód) oraz ratowanie życia (konkurencja pływacka rozgrywana na dystansie 75m z elementami ratowniczymi).

To już drugie w jego karierze miejsce na podium. W 2007 roku w generalnej klasyfikacji indywidualnej zdobył brązowy medal. Natomiast jego kolega z drużyny st. mar. Mateusz Szurmiej, już od trzech lat zdobywa złoty medal w konkurencji pływania użytecznego w płetwach (wodny tor przeszkód na dystansie 125m).

Pięciobój morski ma na świecie ponad 50-letnią tradycję. Rozgrywany jest pod patronatem Międzynarodowej Rady Sportu Wojskowego (CISM). Obejmuje następujące konkurencje: tor przeszkód na dystansie 300 metrów (10 przeszkód), ratowanie życia - konkurencja pływacka na dystansie 75 metrów, tor przeszkód wodnych - pływanie w płetwach na dystansie 125 metrów, prace bosmańskie - głównie wiosłowanie na dystansie 270 metrów oraz bieg terenowy połączony ze strzelaniem.

Zespół Sportowy Marynarki Wojennej trenuje tą dyscyplinę od 2003 roku. Już rok później rozpoczął starty w Wojskowych Mistrzostwach Świata. W 2007 roku polscy marynarze zajęli 4. miejsce w klasyfikacji drużynowej. Wówczas do podium zabrakło jedynie 41 punktów. W 2008 r. uplasowali się na 6 miejscu. W 2009 roku polscy marynarze sięgnęli po srebro umacniając w ten sposób swoją pozycję w światowej czołówce. Tym samym stali się faworytami do walki o podium w Wojskowych Światowych Igrzyskach Sportowych, które za dwa lata odbędą się w Brazylii.

Tegoroczny występ reprezentacji polskich marynarzy przygotowali kierownik/trener koordynator kmdr ppor. Jerzy Gołąbek i trener por. mar. Marek Biernacki. W przygotowaniach marynarzy-sportowców pomagali również trenerzy: chor. Jarosław Niewiadomski i chor. Jacek Muller. Całokształt przygotowań nadzorował dowódca Zespołu Sportowego MW kmdr por. Krzysztof Saba.
mat.

Opinie (4)

• WKS FLOTA!!

Wszystko w temacie:)

• 5 1

• Gratulacje dla MW Gdyni, miasta Słońca, BIZNESU, Marzeń, Odpoczynku, Wspaniałych Władz Samorządowych,.....

Marynarze – sportowcy rywalizowali. Ale przede wszystkim "Sport to zdrowie" - dla marynarzy sport powszechny to nie tylko zdrowie lecz także ważny element szkolenia. Uprawianie dyscyplin sportowych to również wyrabianie w psychice ludzkiej konieczności współzawodnictwa i pracy w zespole. Elementy te są bardzo ważne w marynarskiej służbie, a przede wszystkim pozwalają utrzymać kondycję fizyczną na wymaganym poziomie.
    Choć podkreślone tu zdobyte medale łechtają i podwyższają ego.