Hiszpania mistrzem Europy

29 czerwca 2008 (artykuł sprzed 15 lat)
Euro 2008 zakończone. W wielkim finale na wiedeńskim stadionie Hiszpania pokonała Niemców. Euro 2008 zakończone. W wielkim finale na wiedeńskim stadionie Hiszpania pokonała Niemców.

Piłkarze Hiszpanii zostali mistrzami Europy! W finale w Wiedniu podopieczni Luisa Aragonesa pokonali Niemców 1:0. Jedynego gola zdobył Fernando Torres w 33. minucie spotkania. Tytuł króla strzelców zdobył David Villa. Najlepszy snajper championów nie zagrał jednak w ostatnim meczu z powodu kontuzji i turniej skończył z czterema trafieniami, które uzyskał w dwóch pierwszych grach. Polska w klasyfikacji generalnej Euro 2008 sklasyfikowana została na 14. miejscu.

NIEMCY: Jens Lehmann - Arne Friedrich, Per Mertesacker, Christoph Metzelder, Philipp Lahm (46 Marcell Jansen) - Bastian Schweinsteiger, Torsten Frings, Michael Ballack, Thomas Hitzlsperger (58 Kevin Kuranyi), Lukas Podolski - Miroslav Klose (79 Mario Gomez).

HISZPANIA: Iker Casillas - Sergio Ramos, Carlos Puyol, Carlos Marchena, Joan Capdevila - Marcos Senna, Andres Iniesta, Xavi Hernandez, Cesc Fabregas (63 Xabi Alonso), David Silva (66 Santi Cazorla) - Fernando Torres (78 Daniel Guiza).

Żółte kartki: Ballack (Niemcy), Casillas (Hiszpania). Sędzia: Roberto Rosetti (Włochy). Widzów 51 428.

Pomijając sympatie narodowościowe, to przed finałem wydawało się, że bardziej sprawiedliwie będzie, jeśli po zwycięstwo w Euro 2008 sięgnie drużyna, która na turnieju nie przegrała meczu. Niemcom w grupie przydarzyła się porażka z Chorwacją (1:2). Natomiast Hiszpanię jedynie w ćwierćfinale do wyeliminowania Włochów potrzebowali karnych. Pozostałe spotkania wygrali - dwukrotnie z Rosją (w tym w półfinale 3:0) oraz ze Szwecją i abdykującymi mistrzami - Grekami.

Finał, raczej niespodziewanie rozpoczął się od ataków Joachima Loewa. Niemcy potwierdzali wzrost formy, który zaprezentowali w ćwierćfinałach (3:2 z Portugalią) i półfinale (3:2 Turcja), ale tym razem nie starczyło im skuteczności. W szóstym w historii meczu o złoto musieli przegrać po raz trzeci, gdyż w całym meczu oddali tylko jeden strzał w światło bramki rywali, a w ogóle strzelali zaledwie cztery razy. Hiszpania samych celnych uderzeń miała siedem, a prób zaskoczenia Jensa Lehmanna podjęła aż 13.

Piłkarze z Półwyspu Pirenejskiego drugi tytuł mistrzów Europy (poprzedni w 1964 roku) zapewnili sobie w 33. minucie. Philipp Lahm przed polem karnym blokował Torresa, tak aby do piłki doszedł wychodzący z bramki niemiecki bramkarz. Hiszpan najpierw zaatakował rywala z lewej strony, a następnie zmienił kierunek biegu i wyprzedził go z prawej! Lehmann nie zdążył do futbolówki, a Fernando podciął ją tak, aby nad bramkarzem poszybowała do siatki. Tym razem się nie pomylił, choć kilka minut wcześniej "główkował" w słupek.

Więcej goli już nie było. Jeszcze przed przerwą, aby utemperować piłkarzy arbiter wezwał do siebie kapitanów obu drużyn i pokazał im po żółtej kartce. Nie pomogło. W 64. minucie David Silva mógł wylecieć z boiska, ale jego uderzenie głową Lukasa Podolskiego wyłapały tylko telewizyjne powtórki. Niemcy na ostatnie pół godziny wprowadzili kolejnego napastnika, ale to Hiszpanie byli bliżsi kolejnej bramki.

• Suuuperrr !!! Brawa dla Hiszpanii :) :) (1)