IV liga. Jaguar Gdańsk wyszarpał wygraną, Bałtyk Gdynia zostanie w IV lidze

mip.
1 czerwca 2024, godz. 12:55
Opinie (38)
aktualizacja: godz. 13:00 (2 czerwca 2024)
Jaguar Gdańsk wyszarpał wyjazdową wygraną z Aniołami Garczegorze i tymczasowo wskoczył na fotel lidera IV ligi pomorskiej. Jaguar Gdańsk wyszarpał wyjazdową wygraną z Aniołami Garczegorze i tymczasowo wskoczył na fotel lidera IV ligi pomorskiej.

Energa Bałtyk Gdynia przegrał z rezerwami Chojniczanki II Chojnice 4:5 (1:1) w meczu 31. kolejki IV ligi pomorskiej. i definitywnie stracił szanse na awans do III ligi. Z kolei Jaguar Gdańsk wyszarpał wygraną z Aniołami Garczegorze 2:1 (1:0). Gdańszczanie dzięki tej wygranej utrzymali 2 punkty straty do lidera - Energi Gryfa Słupsk, który z kolei pokonał rezerwy Gedanii 1922 Gdańsk 1:0 (0:0). Po raz pierwszy razem mecz w seniorach zagrali Krzysztof Bąk i jego 16-letni syn Mateusz. Z kolei Arka II Gdynia, także na wyjeździe, przegrała z Gryfem Wejherowo 3:6 (1:1). 5 goli dla gospodarzy strzelił Krzysztof Idzi, a ta porażka dla żółto-niebieskich oznacza, że ich szanse na utrzymanie spadły niemal do zera.

Zawisza Bydgoszcz - Gedania 1922 Gdańsk 2:0. Przegrali, a zostali na 9. miejscu Zawisza Bydgoszcz - Gedania 1922 Gdańsk 2:0. Przegrali, a zostali na 9. miejscu

Aktualizacja, 02.06.24, godz. 13:00

Chojniczanka II Chojnice - Energa Bałtyk Gdynia 5:4 (1:1)

Bramki dla Bałtyku:
Jankowski 40, Kośnik 58, Skrzecz 62, Waszczuk 90+5

BAŁTYK: Rabin - Kaźmierczak (75 Waszczuk), Demiańczuk, Iwanowski, Kośnik (79 Ossowski), Hirsz (61 Pikiel), Skrzecz, Kaliszewski (77 Lupa), Jankowski, Siekierski, Stępień

Piłkarze Energi Bałtyku Gdynia z Chojniczanką II Chojnice grali o przedłużenie matematycznych szans na powrót do III ligi. Porażka i remis bowiem definitywnie przekreślały ich nadzieje. Trener Robert Jędrzejczak dokonał kilku zmian. W wyjściowym składzie zagrali Piotr KaliszewskiRobert Hirsz, a ze meczowej kadry wypadł napastnik Szymon Rychłowski.

Od prowadzenia zaczęli jednak gospodarze, wykorzystując rzut karny w 30. minucie. Bałtyk dobrze zareagował na straconego gola i odpowiedział jeszcze przed przerwą. Goście mogli nawet prowadzić, ale Oktawian Skrzecz tylko obił poprzeczkę.

Kolejne gole padły po przerwie. Najpierw Marcin Trojanowski strzałem z 20 metrów zaskoczył Pawła Rabina, ale ponownie gdynianie szybko znaleźli na to odpowiedź. Najpierw po dobrym dograniu Kaliszewskiego akcję sam na sam z bramkarzem wykończył Mikołaj Kośnik, a prowadzenie Bałtykowi dał Skrzecz.

Biało-niebiescy nie nacieszyli się jednak tym wynikiem zbyt długo, bo po chwili Chojniczanka wyrównała, a w 82. minucie to znów gospodarze prowadzili i drzwi do III ligi dla Bałtyku były zamknięte. Wprawdzie gdynianie walczyli do samego końca, ale potrzebowali dwóch goli, by przedłużyć swoje nadzieje. W doliczonym czasie wyrównał Miłosz Waszczuk, ale równo z końcowym gwiazdkiem gospodarze po raz piąty pokonali Pawła Rabina i mogli cieszyć się z wygranej.

/

Anioły Garczegorze - Jaguar Gdańsk 1:2 (0:1)

Choszcz 79 - Bladowski 10, Płotka 88

JAGUAR: Nowak - Chojnacki, Haase, Zimnicki, Duda, Kryża, Górak, Bladowski, Kaszuba, Filas, Surdykowski oraz Jadanowski, Brzeski, Czychowski, Kinder, Konkol, Płotka, Czerwiński

W sobotnie przedpołudnie w Potęgowie Jaguar Gdańsk mierzył się z Aniołami Garczegorze. Dość zaskakująco, trener Piotr Formela zdecydował się całkowicie przemeblować skład i dał szansę gry wielu zawodnikom, którzy w poprzednich spotkaniach zasiadali na ławce rezerwowych.

Nie było to wbrew pozorom odpuszczenie meczu, bo gdańszczanie wciąż liczyli się w walce o awans do III ligi. Strata do Energi Gryfa Słupsk wynosiła tylko 2 punkty i wszystko było jeszcze możliwe.

IV liga. Jaguar Gdańsk i Bałtyk Gdynia bliżej lidera, 8 goli Arki II Gdynia IV liga. Jaguar Gdańsk i Bałtyk Gdynia bliżej lidera, 8 goli Arki II Gdynia

Jaguar szybko objął prowadzenie i do szatni na przerwę schodził z wynikiem 1:0 po golu Kacpra Bladowskiego. Wydawało się, że gdańszczanie będą spokojnie prowadzili grę i podwyższą wynik, by mieć pewny komplet punktów. Jednakże niewykorzystane sytuacje się zemściły i w 79. minucie po strzale z rzutu wolnego wyrównał Michał Choszcz. Piłkarzom wicelidera pozostało zatem nieco ponad 10 minut, by wyrwać zwycięstwo i nie dopuścić do straty punktów z Aniołami.

Podopieczni trenera Formeli rzucili wszystkie siły do ofensywy. To przyniosło skutek, bo jeszcze przed upływem 90. minuty prowadzenie gdańszczanom przywrócił Przemysław Płotka i 3 "oczka" pojechały do Gdańska.

Dzięki wygranej w Potęgowie, Jaguar utrzymał 2 punkty straty do lidera ze Słupska, a do końca sezonu pozostały 3 kolejki.

Krzysztof Bąk (z prawej) i jego 16-letni syn Mateusz zagrali razem swój pierwszy mecz w seniorskiej piłce. Krzysztof Bąk (z prawej) i jego 16-letni syn Mateusz zagrali razem swój pierwszy mecz w seniorskiej piłce.

Energa Gryf Słupsk - Gedania 1922 II Gdańsk 1:0 (0:0)

Bramka:
Łyszyk 80

GEDANIA II: Petza - K. Bąk, Witczak, Bławat (70 M. Bąk), Paliwoda (83 Kowalszyn), Fijałkowski (60 Giliga), Panic, Pawlak (83 Kłodnicki), Siwonia, Chętnik (72 Harrington), Borkowski

Do bardzo ciekawego i istotnego dla układu tabeli meczu doszło w Słupsku. Dotychczasowy lider - Energa Gryf Słupsk grał z pogodzonymi już ze spadkiem, rezerwami Gedanii 1922 Gdańsk. Młodzi, ambitni piłkarze pod wodzą Pawła Szajrycha nie zamierzali jednak odpuścić, a ich ewentualna dobra postawa mogła niejako przerodzić się w grę na korzyść Jaguara, który walczy z Gryfem o jedyne miejsce premiowane awansem.

Gdańszczanie bardzo długo dzielnie stawiali czoła faworyzowanym gospodarzom. Pomimo aż 13 strzałów na bramkę Gryfa w 1. połowie, po 45. minutach był remis 0:0. Goście nastawili się głównie na bronienie dostępu do własnej bramki. To udawało się im aż do 80. minuty. Wtedy to jedynego i zwycięskiego gola dla miejscowych zdobył Andrzej Łyszyk.

Na koniec dodajmy, że był to pierwszy mecz dla duetu ojciec - syn z klanu Bąków. Doświadczony defensor Krzysztof Bąk rozegrał pierwszy mecz u boku swojego 16-letniego syna Mateusza, który na boisku pojawił się w drugiej połowie.

Gryf Wejherowo - Arka II Gdynia 6:3 (1:1)

Idzi 5, Kowalewski - Jurkiewicz 35, Kukuruza 53, Szymański 70

ARKA II: Semmerling - Abramowicz, Rymaniak, Wereszczak (Szwajcer), Carnecki - Piotrowski, Bełz - Szymański, Walczak (Kowalski), Jurkiewicz, Kukuruza

Równie istotny był popołudniowy mecz w Wejherowie. Rezerwy Arki Gdynia pod wodzą Macieja Cieślika, walczące o utrzymanie w IV lidze, walczyły z Gryfem Wejherowo. Gdynianie potrzebowali zwycięstwa, by zbliżyć się do 12. miejsca i jeszcze realnie patrzeć na możliwość uniknięcia spadku. Przypomnijmy bowiem, że aż 6 drużyn po zakończeniu sezonu zostanie zdegradowanych do Klasy Okręgowej (V ligi).

Spotkanie miało iście szalony przebieg. Żółto-niebiescy zaczęli bardzo dobrze, bo od prowadzenia. Później jednak dubletem popisał się Krzysztof Idzi. Gdynianie wyrównali po skutecznym rzucie karnym. To jednak nie powstrzymało napastnika Gryfa, który dołożył trzecie, a po chwili swoje czwarte trafienie! To wszystko przerwał jeszcze jeden gol Arki, po którym było 3:3.

Dla napastnika Gryfa wciąż było to mało i w samej końcówce dołożył on jeszcze piątego gola, a wynik na 6:3 ustalił Tristan Kowalewski.

W IV lidze walka o awans i utrzymanie do ostatniej kolejki W IV lidze walka o awans i utrzymanie do ostatniej kolejki

Taki wynik oznacza, że na 3 kolejki przed końcem, strata gdynian do 12. pozycji wciąż wynosi 8 punktów, ale Arka ma rozegrana o jeden mecz więcej od Powiśla Dzierzgoń. To oznacza niewiele więcej niż to, że w niedzielę żółto-niebiescy mogą oficjalnie pożegnać się z IV ligą.