• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Idea Gdynia Sailing Days

Jacek Główczyński
13 sierpnia 2002 (artykuł sprzed 21 lat) 
Blisko 400 żeglarek i żeglarzy spodziewają się organizatorzy trzeciej edycji Idea Gdynia Sailing Days. Pula nagród wynosi 28 tysięcy euro. Regaty w jedenastu klasach rozpoczną się dzisiaj o godzinie 10.00. Ich wyniki będą zaliczane do klasyfikacji Pucharu Świata, a Finn, Tornado i 730 rozegrają także mistrzostwa Polski.

Gdynia przeprowadzi największą imprezę żeglarską w kraju po raz trzeci z rzędu. Stowarzyszenie Żeglarstwa Regatowego we współpracy z Polskim Związkiem Żeglarskim zdecydowało się nawet rzucić wyzwanie... regatom przedolimpijskim w Atenach.

- Aby utrzymać nasze regaty w cyklu Pucharu Świata, musimy organizować je w stałym terminie, czyli w połowie sierpnia. W przyszłym roku zrobimy wszystko, aby do kolizji terminów nie doszło - tłumaczy Adam Liszkiewicz, dyrektor Idea Gdynia Sailing Days.

W Atenach w każdej klasie olimpijskiej jeden kraj może wystawić po dwóch reprezentantów. Polacy jednak na ogół przyjadą nad... polskie morze.

- Do Grecji pojadą jedynie Maciej Grabowski i Marcin Rudawski w Laserze, Tomasz Stańczyk i Tomasz Jakubiak w 470 oraz załogi 49-er: Paweł Kacprowsk i Paweł Kuźmicki i Marcin Czajkowski/Krzysztof Kierkowski. Zdecydowana większość z nich jedzie na własny koszt, gdyż startu w Atenach nie ma w oficjalnym kalendarzu startów polskiej kadry olimpijskiej - usłyszeliśmy w PZŻ.

W Gdyni zatem stawi się m.in. Mateusz Kusznierewicz, mistrz olimpijski z Atlanty i świeżo upieczony wicemistrz świata w Finnie, czołowi nasi deskarze: Przemysław Miarczyński, Piotr Myszka, Anna Graczyk, Anna Gałecka, Marzena Okońska i Agata Brygoła, najlepsze "Europejki": Monika Bronicka i Weronika Glinkiewicz czy mistrzyni świata w klasie Laser Radial, Katarzyna Szotyńska. Z zagranicznych ekip start awizują: Białoruś, Czechy, Dania, Litwa, Łotwa, Niemcy, Słowacja, Szwajcaria, Szwecja, Ukraina, Węgry, W. Brytania i Włochy. Z tego grona najbardziej utytułowana jest Amelie Lux (Niemcy), która przed dwoma laty w Sydney w Mistralu niespodziewanie sięgnęła po srebro olimpijskie.

- Będziemy się starali ustawiać trasy blisko brzegu, aby rywalizacja była jak najbardziej dostępna dla widzów. Jednak nie zawsze to będzie możliwe z powodu wiatrów. W ciągu pięciu dni w każdej z klas chcemy rozegrać po dwanaście wyścigów. Dziennie będą i po trzy biegi - mówi Andrzej Reyman, sędzia główny regat.

Aby nie było nadmiernego tłoku na wodzie trasy zostaną wytyczone na pięciu różnych obszarach. Każdy będzie miał innego sponsora. Pod skrzydłami Idei rywalizować będą klasy: Finn, Laser, Tornado, Splash. VBW Clima zapewni rywalizację 470 kobiet i mężczyzn oraz Europy. Rafineria Gdańska patronuje 730, TVP S.A - Mistralowi kobiet i mężczyzn, a w barwach Cityboard Media ścigać się będą 49-er, IMS 1 i IMS 2.

Regaty rozpoczną się dzisiaj o godzinie 10.00. Uroczystą paradę uczestników poprowadzi jacht Polska Jeden, jednostka treningowa teamu sposobiącego się do startu w Pucharze Ameryki.

Opinie

Relacje LIVE

Najczęściej czytane