Polscy żeglarze na czele

13 sierpnia 2002 (artykuł sprzed 21 lat)
Łukasz Grodzicki (SKŻ Hestia Sopot) został w szkockim Largs mistrzem świata w klasie Aloha do lat 15.

Na mistrzostwach świata juniorów w klasie 470 w belgijskim Nieuwpoort najlepszą załogą dziewczęcą były Katarzyna Tylińska i Zuzanna Gładysz (Baza Mrągowo).

W Szkocji odbyło się sześć wyścigów. Sopocianin wygrał połowę z nich. Losy złota decydowały się w ostatnim starcie. Łukasz musiał odrobić w nim jednopunktową stratę do Kewina Festocq. Ostatecznie zyskał do Francuza aż dwa "oczka", gdyż finiszował na pierwszym, a najgroźniejszy rywal - na trzecim miejscu.

Niewiele brakowało, aby Grodzicki nie był na podium osamotniony. Jakub Dzięcielski (Szturwał Kalisz) w ostatnim biegu został zdyskwalifikowany. W punktacji generalnej zajął czwarte miejsce, a brąz zdobył Alban Jehu (Francja).

Miejsca pozostałych sopocian: 6. Anna Łosiewicz, 10. Miłosz Szczęsny, 12. Kamil Lewandowski, 13. Patryk Hronowski, 33. Jarosław Josz.

W Belgii w klasyfikacji generalnej nie udało się przebić żadnej z polskich załóg. Najlepsze były Tylińska i Gładysz (20 miejsce), które ponadto zajęły pierwsze miejsce w punktacji dziewcząt. Na 50. miejscu sklasyfikowano Agatę Sierpinę i Natalię Ruwińską (Stal Gdynia).