Inauguracja ekstraligi rugby. Wysokie zwycięstwo Ogniwa Sopot. Wygrana po walce Arki Gdynia

Druga połowa była bardzo ostra. W bójce na początku tej części gry najbardziej ucierpiał Mateusz Plichta. fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Komplet zwycięstw odnieśli trójmiejscy rugbiści na inaugurację ekstraligi, w której u siebie zmierzyli się z beniaminkami. Gładki sukces zanotowało Ogniwo Sopot, któę rozbiło Skrę Warszawa 62:0 (48:0). Natomiast bardzo wyrównany mecz obejrzeliśmy na Narodowym Stadionie Rugby. Arka Gdynia pokonała Orkan Sochaczew 20:19 (20:19), choć spotkanie rozpoczęła od prowadzenia 20:0. W 1. kolejce pauzowała Lechia Gdańsk.

ARKA GDYNIA - ORKAN SOCHACZEW 20:19 (20:19)
Punkty:

Banaszek 10, Sirocki 5, Grabowski 5 - Kępa 9, Niemiec 5, Budnik 5

ARKA: Bojke, Wojaczek (41 Plichta, 60 Kinast), Kasperek (56 Podolski) - Zypper, Zdunek - Grabowski (15 Gajowniczek), Stępień, Raszpunda (65 Kuzimski)- Szostek - Banaszek - Bordowski (62 Tuczyński), Rakowski, Zaradzki (78 Witt), Machnio - Sirocki

Arka Rugby

Ogniwo Sopot

PRZECZYTAJ, JAK ZAPOWIADALIŚMY INAUGURACJĘ EKSTRALIGI RUGBISTÓW

Arka Gdynia była faworytem starcia z Orkanem Sochaczew i starała się jak najszybciej udowodnić swoją wyższość nad beniaminkiem ekstraligi. Już w czwartej minucie Szymon Sirocki przedarł się prawą stroną boiska i zdobył pięć punktów dzięki przyłożeniu. Dawid Banaszek podwyższył na 7:0. Nie minęły trzy kolejne minuty, a Władysław Grabowski okazał się najsprytniejszy po wrzucie z autu i umieścił piłkę w polu punktowym Orkana. Skutecznie podwyższał Banaszek, który w 16. i 27. minucie wykorzystał także dwa rzuty karne. Dzięki jego dziesięciu punktom Arka prowadziła już 20:0 i nic nie wskazywało na to, że do ostatnich chwil obawiać się będzie musiała o końcowe zwycięstwo.

W kolejnych minutach Orkan przycisnął zdecydowanie mocniej. Gospodarze ambitnie się bronili, ale w 32. minucie Michał Kępa przyłożył, po chwili pudłując z podwyższenia. Inicjatywa na moment wróciła na stronę gdynian, rozgrywali oni długą akcję pod polem punktowym gości, ale po złym przekopie piłkę przejął Adrian Niemiec, przebiegł 70 metrów i zdobył kolejne przyłożenie. Kępa tym razem skutecznie podwyższył, a zespół z Sochaczewa wyraźnie uwierzył w siebie. Tuż przed końcem pierwszej odsłony przyjezdni wyrwali piłkę na połowie Arki i za sprawą Jakuba Budnika zdołali przyłożyć po raz trzeci w tej części gry. Podwyższenie Kępy ustaliło wynik pierwszej części na 20:19 dla Arki. Gdynianie musieli się cieszyć z gwizdka kończącego tę partię, bo Orkan wyraźnie się rozkręcał.

CO SŁYCHAĆ W TRANSFERACH TRÓJMIEJSKICH DRUŻYN? ARKA "ODKURZYŁA" RUGBISTĘ, KTÓRY WZNOWI KARIERĘ PO 10 LATACH PRZERWY

- Przez 15-20 minut utrzymywaliśmy pełną dyscyplinę i wtedy wszystko nam wychodziło. W końcówce trochę się rozluźniliśmy, wdarły się niepotrzebne nerwy i to skutkowało zmniejszeniem naszego prowadzenia - ocenił Dariusz Komisarczuk, trener Arki.
W 47. minucie doszło do bójki, w której udział wzięła większość zawodników obu drużyn. Efektem awantury była rozcięta głowa Mateusza Plichty i żółta kartka dla Budnika. Arka nie wykorzystała jednak dziesięciominutowej przewagi jednego zawodnika, a tempo zawodów nieco spadło. Skuteczność stracił też Banaszek, który w tej części gry trzykrotnie próbował kopać między słupy, ale nie był w stanie powiększyć prowadzenia swojego zespołu. Z rzutu karnego pomylił się również Sirocki. Orkan również miał swoje szanse ze stojącej piłki, ale najpierw Tomasz Gasik, trafił w słup, a dwie minuty przed końcem przestrzelił Kępa. Gdynianie mogli odetchnąć, bo druga połowa była bardzo wyrównana i jeden błąd mógł decydować o ich porażce. Ostatecznie jednak w tej części gry wynik nie uległ zmianie i Arka wygrała 20:19, odnosząc inauguracyjne zwycięstwo za cztery punkty.

- Muszę podziękować mojemu zespołowi za walkę i zaangażowanie, bo widać było, że cały zespół zostawiał serce na boisku. Mamy jeszcze dużo do poprawy, jeśli chodzi o poszczególne elementy boiskowe, będziemy nad tym pracować, ale bardzo ważne dla mnie jest to, że mam drużynę, która chce wygrywać - podsumował Komisarczuk.
DARIUSZ KOMISARCZUK WRÓCIŁ DO ARKI. PRZECZYTAJ O KOŃCU NAJDŁUŻSZEJ KADENCJI TRENERSKIEJ

3 typowania

EKSTRALIGA POWIĘKSZONA DO 10 ZESPOŁÓW. SPRAWDŹ, JAKIE JESZCZE ZMIANY ZASZŁY W KRAJOWYCH ROZGRYWKACH, BO SĄ ISTOTNE

OGNIWO SOPOT - SKRA WARSZAWA 62:0 (48:0)
Punkty:

Szczepański 15, Szablewski 11, Czasowski 10, Żuk 10, Mokrewcow 5, Powała-Niedźwiecki 5, Plichta 6

OGNIWO: Marcin Wilczuk, Rau (45 Zając), Mokrecow (46 Gołomb) - Anuszkiewicz, A.Piotrowski - Powała-Niedźwiecki, Wojtkuński, Zeszutek (50 Nurzyński) - Plichta - Mariusz Wilczuk (30 Szablewski) - Czasowski (47 M.Piotrowski), Szczepański, Przychocki (41 Mrowca), Hodura (55 Gwozdecki) - Żuk

Ogniwo odniosło sukces sportowy jak i organizacyjnych. Dużo było krytycznych głosów, gdy klub zdecydował, że w tym sezonie osoby dorosłe za obejrzenie meczu muszą zapłacić 10 zł. Gratisowy wstęp pozostawiono jedynie dla niepełnoletnich.

- Sprzedaliśmy prawie 300 biletów, co jak na Wielką Sobotę oraz nic nie umniejszając Skrze, klasę przeciwnika, uważamy za bardzo dobry wynik. Dlatego płatny wstęp pozostaje. Następny mecz zagramy u siebie z Juvenią Kraków 21 kwietnia o godzinie 16. Natomiast dwie najbliższe kolejki przekładamy z uwagi na wyjazd trenera i zawodników na mistrzostwa Europy U-20 - informuje Bartosz Olszewski, dyrektor Ogniwa.
Na inaugurację gospodarze nie mieli najmniejszych kłopotów z beniaminkiem. Worek punktowy już w 5. minucie rozpruł Oleksandr Czasowski, kończąc po skrzydle zespołową akcję. Po niespełna kwadransie było już 17:0 dla Ogniwa.

Mateusz Plichta nie musiał się stresować. Łącznik młyna w tym spotkaniu zadebiutował w sopockiej drużynie w roli kopacza. Z sześciu prób podwyższeń, wykorzystał połowę. Potem tę zadanie przejął Łukasz Szablewski, który w sobotę zaczął na ławce rezerwowych. Widać było, że on stałe fragmenty wykonuje od lat, gdyż z 4 szans na podwyższenie wykorzystał trzy.

Łącznie Ogniwo zdobyło tego dnia aż 10 przyłożeń, z nawiązką wypełniając normę na punkt bonusowy, który należny jest już po czterech "piątkach". Inna sprawa, że osiem z tych akcji miała miejsce do przerwy, a po zmianie stron gospodarze spuścili z tonu.

- W pierwszej połowie dominowaliśmy. Potem były zmiany, co w parze z wysokim prowadzeniem sprawiło, że to Skra miała częściej piłkę. Jednak dało o sobie znać nasze doświadczenie i dobra obrona. Nie dopuściliśmy do straty punktów, a sami wykorzystaliśmy wszystkie szanse na przyłożenia w drugiej części gry - ocenia dyrektor Olszewski.
Minus była jedynie kontuzja Dmytro Mokrecowa. Ukraiński filar gospodarzy nabawił się kontuzji prawego kolana. To problem, bo w pierwszej linii młyna trener Karol Czyż nie ma zbyt dużego wyboru.

OGNIWO DOKONUJE REMANENTU W WYPOŻYCZENIACH, SZUKA ZASTĘPSTWA DLA FILARA, KTÓRY ODSZEDŁ DO ŁODZI. GDZIE JESZCZE POTRZEBUJE WZMOCNIEŃ?

Jako że po powiększeniu ekstraligi i zmianach regulaminowych w pierwszym etapie rywalizacja odbywa się w grupach, aż dwie drużyny pauzują. Na inaugurację nie grała m.in. Lechia Gdańsk, która jest w grupie z Arką. Biało-zieloni po raz pierwszy w tym sezonie zaprezentują się przed własną publicznością 14 kwietnia do godziny 15, kiedy to na stadionie przy al. Grunwaldzkiej zmierzą się z KS Budowlanymi Łódź.

LECHIA WYMIENIŁA ZAGRANICZNYCH RUGBISTÓW. PRZECZYTAJ O ZMIANACH KADROWYCH W GDAŃSKU

5 Skra Warszawa 1 0 0 1 0:62 0

W pierwszym etapie rozgrywek obowiązuje podział na dwie grupy po pięć drużyn. W grupie każdy gra z każdym mecz i rewanż.
w drugim etapie po trzy najlepsze drużyny z każdej z grupy utworzą grupę mistrzowską z zaliczeniem punktów w meczach tylko między sobą, a po dwie najsłabsze zagrają w grupie o utrzymanie według tych samych reguł punktowych. W grupie znów mecze i rewanż każdy z każdym.
Po zakończeniu drugiej fazy półfinały 1 z 4, 2 z 3 - jeden mecz u wyżej notowanego. Zwycięzcy zagrają o złoto, pokonani o brąz. Jeden mecz u wyżej notowanego po drugiej rundzie.
Ostatnia drużyna zagra baraż o utrzymanie z mistrzem I ligi. Odbędzie się jeden mecz, w którym będzie gospodarzem.

Tabela wprowadzona: 2018-03-31

Wyniki 1 kolejki:

• Grupa A
  • ARKA GDYNIA - Orkan Sochaczew 20:19 (20:19)
  • Budowlani SA Łódź - KS Budowlani Łódź 45:8 (33:8)
  • LECHIA GDAŃSK - pauza
  • Grupa B
  • OGNIWO SOPOT - Skra Warszawa 62:0 (48:0)
  • Budowlani Lublin - Juvenia Kraków 31:11 (7:8)

9 ARKA GDYNIA 8 0 0 8 101:367 1

Przed sezonem z rozgrywek wycofali się KS Budowlani Łódź. Ekstralidze gra 9 zespołów. Żadna drużyna nie spadnie. Wakat uzupełniony zostanie po sezonie przez mistrza I ligi. Po sezonie zasadniczym (każdy z każdym mecz i rewanż) dwie najlepsze drużyny zagrają o tytuł mistrza Polski, a zespoły z miejsc 3-4 zmierzą się w meczu o brązowy medal.