Polska nieznacznie uległa Portugalii. Piotr Zeszutek rugbistą, Janusz Urbanowicz trenerem roku 2017

Piotr Zeszutek (z piłką) był kapitanem reprezentacji Polski, która była bardzo bliska pokonania Portugalii. Ponadto rugbista Ogniwa Sopot został ogłoszono najlepszym zawodnikiem w kraju w minionym roku. fot. Mateusz Słodkowski/Trojmiasto.pl

Polscy rugbiści przegrali z Portugalią 25:27 (13:10) w ostatnim swoim meczu Rugby Europe Trophy sezonu 2017/18. W pierwszej "15" wystąpiło 8 zawodników z trójmiejskich klubów. Zwycięzcy zagrają w barażu o awans do najwyższej grupy, a nasza reprezentacja skończyła rywalizację na przedostatnim, 5. miejscu. Wygrana uciekła biało-czerwonym w doliczonym czasie gry, a duży wpływ na to miała czerwona kartka, którą Aleksander Nowicki otrzymał w 59. minucie. Przy okazji spotkania w Łodzi Barbarians Polska ogłosiło wyniki 10. edycji konkursu Husarz Rugby. Najlepszym zawodnikiem ubiegłego roku został Piotr Zeszutek z Ogniwa Sopot. Wiele laurów trafiło do Biało-Zielonych Ladies Gdańsk, w tym do trenera Janusza Urbanowicza.

Punkty:
Banaszek 10, Rajewski 10, Płonka 5 - Appleton 5, Santos 5, Queiros 5, Rodrigues 5, Guedes 2

POLSKA: Wilczuk (48 Ignaczak), Buczek (41 Chróściel, Kostałkowski (41 Bachurzewski) - Piotrowski, Wiśniewski - A.Nowicki, Płonka, Zeszutek - Plichta - Banaszek - A.Beccuau, K.Bracik, V.Beccuau, Rokicki (53 Kamiński) - Rajewski (74 J.Nowicki)

MIŁE ZŁEGO POCZĄTKU W GENEWIE, CZYLI PRZYPOMNIJ SOBIE JAK POLACY PRZEGRALI WYGRANY MECZ ZE SZWAJCARIĄ

Portugalczycy chyba zlekceważyli naszą reprezentację. By zapewnić sobie pierwsze miejsce i prawo gry w barażu z Niemcami o awans do najwyższej klasy rozgrywek Rugby Europe, potrzebowali jednego punktu. Przy identycznym dorobku z Holandią, wygrywaliby grupę, gdyż pokonali tego rywala w bezpośrednim meczu.

Portugalczycy z naszą reprezentacją nie przegrali od 1983 roku. Do Łodzi przywieźli skład złożony wyłącznie z rugbistą występujących w krajowych rozgrywkach. Nie fatygowali tych co występują we Francji czy Anglii. Dlatego do ostatnich sekund musieli drżeć o wynik.

Od pierwszych minut goście - zgodnie z przewidywaniami - preferowali szybkie rugby, oparte głównie na grze ręką, ale popełniali bardzo dużo błędów. Co prawda już w 3. minucie zdobyli karnego, ale i z niego przestrzelili.

Natomiast Polacy zagrali bez kompleksów. Duaine Linsday i jego asystent Karol Czyż, na co dzień trener Ogniwa Sopot, do pierwszej "15" wystawili aż 8 zawodników z trójmiejskich klubów. I wykorzystali oni już pierwszą okazję na punkty. W 6. minucie przyłożył Marek Płonka z Lechii, do którego podawał Aleksander Nowicki. Zaprocentowało najwyraźniej zgranie z czasów wspólnych występów w Gdańsku, choć obecnie ten drugi gra dla francuskiego Macon Rugby.

CO SŁYCHAĆ W TRANSFERACH TRÓJMIEJSKICH DRUŻYN? ARKA "ODKURZYŁA" RUGBISTĘ, KTÓRY WZNOWI KARIERĘ PO 10 LATACH PRZERWY

Dawid Banaszek podwyższył na 7:0, umacniając się tym samym na pierwszym miejscu listy wszech czasów najlepiej punktujących rugbistów w dziejach polskiej reprezentacji seniorów. Łącznik ataku Arki Gdynia ma już 223 punkty w 36 spotkaniach. W biało-czerwonych barwach z przerwami gra od 2002 roku.

Dwa jego udane kopnięcia z karnych pozwoliły Polsce wygrać pierwszą połowę 13:10. Rywale przed przerwą tylko raz przyłożyli. W 23. minucie naszą defensywę zaskoczył Salvador Santos.

Jeszcze lepiej biało-czerwonych weszli w drugą połowę. Po dwa przyłożenia w ciągu 7 minut pobiegł Przemysław Rajewski z Pogoni Siedlce. Banaszek wykorzystał jedno z dwóch podwyższeń i zrobiło się 25:10.

OGNIWO DOKONUJE REMANENTU W WYPOŻYCZENIACH, SZUKA ZASTĘPSTWA DLA FILARA, KTÓRY ODSZEDŁ DO ŁODZI. GDZIE JESZCZE POTRZEBUJE WZMOCNIEŃ?

Niestety, w 59. minucie Nowicki nie wytrzymał nerwowo. Uderzył rywala głową, otrzymał czerwoną kartkę, a nasza reprezentacja już do końca musiała grać w "14" przeciwko "15" rywali.

- Polska skazywała nas na pożarcie. Chcielibyśmy, aby bardziej nas wspierała niż hejtowała. Zagraliśmy dobry mecz. Chcieliśmy obić ich w młynie. Całkiem nieźle to nam wychodziło. Niestety, jeden błąd w końcówce, brak koncentracji i nie utrzymaliśmy zwycięstwa. Trzeba to przeanalizować, czy czerwona kartka była zasadna. Na pewno Olka Nowickiego zabrakło nam przy autach, a trzy ostatnie tego typu elementy wyraźnie schrzaniliśmy - ocenił Piotr Zeszutek przed kamerami Polsat Sport Extra, który podczas tego meczu został ogłoszony najlepszym rugbistą minionego roku w Polsce.
LECHIA WYMIENIŁA ZAGRANICZNYCH RUGBISTÓW. PRZECZYTAJ O ZMIANACH KADROWYCH W GDAŃSKU

Laureaci 10. edycji konkursu Husarz Rugby. Najlepsi za rok 2017
Rugbistka Roku
Anna Klichowska (Biało Zielone Ladies Gdańsk)

Trener Roku
Janusz Urbanowicz (reprezentacja Polski kobiet/Biało-Zielone Ladies Gdańsk)

PRZECZYTAJ, JAK KAROL CZYŻ TRAKTUJE PRACĘ W KADRZE NARODOWEJ

Portugalczykom w 75. minucie udało się zbliżyć na 25:22. Już wtedy mieli ten punkt potrzebny do wygrania grupy, gdyż otrzymaliby go, gdyby przegrali różnicą mniejszą niż 7 punktów. Dlatego choć mieli sytuację dogodną do kopania na słupy nie zrobili tego. Nie zagrali o remis tylko przygotowali akcję, która dała im zwycięstwo już w doliczonym czasie gry.

Tym samym Portugalia z kompletem zwycięstw wygrała Rugby Europe Trophy sezonu 2017/18, a o awans do elity zagra w barażu z Niemcami.

Dla Polski to czwarta porażka, trzecia różnicą niższą niż 7 punktów, czyli z punktem bonusowym na otarcie łez. W ostatecznej tabeli biało-czerwoni sklasyfikowani zostaną na przedostatnim, piątym miejscu. W kolejnych rozgrywkach ponownie grać będą na tym samym poziomie, który jest de facto trzecią dywizją w Europie.

• i co dalej?

Teoretycznie było całkiem ok, ale w praktyce znowu czegoś zabrakło.

• 6 1

• z innej beczki (5)

Właśnie się dowiedziałem że wstęp na ogniwo będzie biletowany czyli wstęp na mecz 10 zybli.

• 14 1

• podobno można na raty rozłożyć u Olszewskiego (1)

trzeba zbierać na kontrakty dla Plichty, Niedzwieckiego i reszty najemników

• 10 4

• Nie rozumiem fenomenu tych braci Plichta... Mocno przereklamowani zawodnicy!!

• 12 2

• Nie rozumiem (2)

jak można cały czas tak niszowy sport jak rugby, skazywać na jeszcze mniejszą frekwencję.

• 3 2

• Tiaaa (1)

10 zł będzie powodem niskiej frekwencji. Tak jakby wcześniej stadion pękał w szwach. Na wczorajszy mecz reprezentacji bilety rozdawano za darmo a puste trybuny straszyły bardzo.

• 4 1

• Nie chodzi o kwotę

ale o sam fakt.
          Po drugie, jeśli rozgrywki odbywają się od wczesnej wiosny, w wakacje jest przerwa, i ruszają z poślizgiem tak, że kończą się w pi**ziawicy połowy listopada, to trzeba być na prawdę koneserem, żeby wytrwać na meczu.
          Zwykłego śmiertelnika taki piknik raczej nie interesuje.