• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Krzysztof Cegielski: Połączmy ligi, ale...

Krzysztof Cegielski
14 grudnia 2015 (artykuł sprzed 8 lat) 

Energa Wybrzeże - żużel

Żużlowcy Wybrzeża nadal nie wiedzą jak będzie wyglądała w przyszłym roku I liga. Decyzje w tej sprawie powinny zapaść na dniach po zakończeniu procesu licencyjnego. Żużlowcy Wybrzeża nadal nie wiedzą jak będzie wyglądała w przyszłym roku I liga. Decyzje w tej sprawie powinny zapaść na dniach po zakończeniu procesu licencyjnego.

"Władze polskiego żużla nie są skore do połączenia I i II ligi. Trzy klasy rozgrywkowe są optymalne, ale pod warunkiem, że jest wystarczająco dużo zespołów. Start części z nich stoi dziś pod znakiem zapytania, a ja nie wyobrażam sobie żeby w II lidze jeździły cztery drużyny. Lepiej zaprosić je wyżej i negocjować z zawodnikami niższe stawki punktowe za mecze z tymi rywalami" - uważa Krzysztof Cegielski, były zawodnik GKS Wybrzeże i prezes stowarzyszenia żużlowców Metanol.JUŻ MOŻESZ ZAMÓWIĆ KARNET NA MECZE WYBRZEŻA

Czy I i II liga żużla powinny zostać połączone?

Podczas gdy kolejne zespoły budują składy na sezon 2016, wciąż nie wiemy jak będzie wyglądał ostateczny podział na poszczególne klasy rozgrywkowe. Jedyną pewną wydaje się to, że w ekstralidze wystartuje osiem zespołów, gdyż w miejsce wycofanej Stali Rzeszów zaproszono GKM Grudziądz.

Wiele klubów dotykają problemy finansowe. Ze startu w jakichkolwiek rozgrywkach wycofał się klub z Ostrowa Wielkopolskiego, niejasna jest przyszłość rzeszowian. Do powrotu szykują się wprawdzie kluby z Częstochowy i Opola, ale może dojść do tego, że w najniższej klasie rozgrywkowej zobaczymy zaledwie cztery zespoły.

Uważam, że system z trzema ligami jest najbardziej odpowiedni, ale musi być do niego wystarczająca liczba zespołów. Już w zeszłym sezonie, gdy w najniższej klasie startowało pięć drużyn, zawodnicy narzekali, że mają mało jazdy i za długie przerwy pomiędzy startami.

Jednym z rozwiązań może być połączenie drugiej i trzeciej klasy rozgrywkowej. To może być jednak trudne i z tego co wiem, żużlowa centrala raczej nie skłania się w tym kierunku. Kluby z zaplecza ekstraligi niezbyt sobie życzą jazdy z drużynami z II ligi. Przyczyna jest prosta: ich zawodnicy w takich meczach będą zdobywać dużo punktów, a to generuje większe wydatki.

Zawsze jednak powtarzam, że trzeba wybrać mniejsze zło. Jeśli mamy za mało zespołów na trzy klasy rozgrywkowe, trzeba porozmawiać z zawodnikami, aby zgodzili się jeździć za niższe stawki w meczach ze znacznie słabszymi rywalami. To musiałaby być umowa trójstronna pomiędzy zawodnikami, klubami i Polskim Związkiem Motorowym, który mógłby mediować. Nikt przecież nie chce, aby kluby pogrążały się w kolejnych długach.
Tak w najbardziej optymistycznym wypadku będzie wyglądał podział na ligi żużlowe w sezonie 2016
Ekstraliga: Unia Leszno, Sparta Wrocław, KS Toruń, Unia Tarnów, Falubaz Zielona Góra, Stal Gorzów Wlkp., ROW Rybnik, GKM Grudziądz

I liga: Stal Rzeszów, Lokomotiv Daugavpils, Polonia Bydgoszcz, Speedway Wanda Kraków, Orzeł Łódź, Start Gniezno, Wybrzeże Gdańsk, Polonia Piła

II liga: Motor Lublin, KSM Krosno, Kolejarz Rawicz, Włókniarz Częstochowa, Kolejarz Opole

Gdyby więc doszło do połączenia lig to na pewno na takich specjalnych zasadach. Inaczej byłoby to nie w porządku, gdyż stawki kontraktów są już poustalane. Wszyscy wiemy jak w żużlu kończą się mecze z outsiderami. Zmiany stawek za te spotkania byłyby na pewno lepszym rozwiązaniem niż kontraktowanie dodatkowych, słabszych zawodników, których można byłoby puszczać w kilku meczach zamiast liderów.

Ogólnie sytuacja ligowego żużla w Polsce budzi niepokój, ale nie będzie inaczej dopóki prezesi klubów nie opanują się i nie zaczną wydawać tyle, ile rzeczywiście mogą. Chęć zwycięstw jest wciąż wyższa niż rozsądek i kolejne kluby zadłużają się. Kibice przyzwyczaili się, że historia klubu może być fajna, ale krótka. Chyba woleliby stabilizację i stopniowe sukcesy niż na przykład medal okupiony późniejszymi problemami, które mogą wykończyć klub.

Wydawało się, że historia jaka spotkała po sezonie 2014 klub z Gdańska będzie dla wszystkich nauczką. Wybrzeże musiało startować od II ligi, a jednocześnie podjęło się spłaty części długów. Z kolei w Częstochowie w minionym sezonie Włókniarz w ogóle nie przystąpił do rozgrywek.

WYBRZEŻE ZŁOŻYŁO WNIOSEK O LICENCJĘ NA I LIGĘ

To były mocne wydarzenia, a ja wciąż nie widzę żadnej profilaktyki. Problemy Rzeszowa czy Ostrowa świadczą o tym, że prezesi nie wyciągnęli z tego wniosków. Co gorsze, zagrożenie całkowitym brakiem tam żużla nie robi już na nikim specjalnego wrażenia, przechodzi niemalże bez echa. Boję się, że wszyscy przyzwyczailiśmy się do tego, że co roku ktoś ma kłopoty i byt kolejnego ośrodka wisi na włosku. Przykro mówić, ale to staję się powoli czymś normalnym i nie budzącym emocji.

Myślę, że mimo wszystko w 2016 roku zobaczymy zespoły w trzech różnych klasach rozgrywkowych. W Polskim Związku Motorowym jest mocne parcie na zachowanie dotychczasowego systemu, nawet jeśli w II lidze zobaczymy cztery drużyny. To najbardziej prawdopodobny scenariusz, choć dla mnie nie do wyobrażenia. Wszystkiego dowiemy się jednak dopiero na dniach po zakończeniu procesu licencyjnego.
Krzysztof Cegielski

Osoba

Krzysztof Cegielski

Krzysztof Cegielski

Urodzony 3 września 1979 roku, wychowanek słynnej "gorzowskiej szkoły żużlowej". Drużynowy Wicemistrz Świata z 2001 roku, Indywidualny Wicemistrz Świata Juniorów z 2000 roku. Indywidualny wicemistrz Polski z 2002 roku. Niestety świetnie zapowiadającą się karierę przerwała poważna kontuzja.

Wielu ekspertów wróżyło mu karierę na miarę choćby innych słynnych żużlowców z tego miasta jak Edward Jancarz czy Zenon Plech. Po sezonie 1999 przeniósł się z Gorzowa Wlkp. do Gdańska, w barwach Wybrzeża startował dwa sezony, miał być jednym z kluczowych zawodników w planie utworzenia nad morzem jednej z najlepszych ekip w kraju. Jednak po sezonie 2001, kiedy poprowadził gdańszczan (wspólnie z Nickim Pedersenem) do powrotu do ekstraklasy, opuścił zespół w wyniku nieporozumień z zarządem. Przyczyną były zaległości finansowe klubu.

Jako zawodnik Wybrzeża, w 2000 roku w rodzinnym Gorzowie stanął na drugim miejscu podium w finale IMŚJ (przegrał z Andreasem Jonssonem). Rok później zdobył srebro drużynowego Pucharu Świata i brązowy medal Indywidualnych Mistrzostw Europy. W Polsce zdobył w 2000 roku m.in. srebro w MMPPK. W 2002 drugim roku reprezentował barwy Startu Gniezno zaś w 2003 klubu z Wrocławia. Jeździł też dla barw Poole Pirates, Vargarny Norrkoeping i Elit Vetlandy. Właśnie w meczu ligi szwedzkiej, w czerwcu 2003 roku uczestniczył w fatalnym w skutkach karambolu, który przerwał świetnie zapowiadającą się karierę. Po zakończeniu kariery został m.in. telewizyjnym komentatorem speedway`a a także szefem związku zawodowego żużlowców.

Zawodnicze sukcesy Krzysztofa Cegielskiego - srebrny medal Drużynowego Pucharu Świata (2001) - srebrny medal Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów (2000) - brązowy medal Indywidualnych Mistrzostw Europy (2001) - srebrny medal Indywidualnych Mistrzostw Polski (2002) - złoty (1998) i srebrny (2000) medal Mistrzostw Polski Par Klubowych - srebrny medal Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Polski (1999) - złoty medal Młodzieżowych Drużynowych Mistrzostw Polski (1999) - dwa srebrne medale (1999, 2000) Młodzieżowych Mistrzostw Polski Par Klubowych

Opinie (15)

 • Ciekawe co jeszcze Im wpadnie do glow ?

  Bo to co wyprawia PZM i GKSZ to jakis cyrk objazdowy ! Nic nie robia tylko wymyslaja same bzdury ktore zabijaja ten wspanialy sport !

  • 23 0

 • 4 zespoły w II lidze

  zrobić mecze x 2. Czyli 6 x 2 = 12 meczy. I po problemie!

  • 21 1

 • Cegielski zalicza odjazd - mają być 3 ligi (8+8+6)

  Po pierwsze ani Lublin ani Rawicz - jeśli w ogóle przystąpi do ligi są zbyt słabe finansowo na jazdę w I lidze, po drugie Częstochowa, Opole i Poznań, który też złożył wniosek o licencję - wracają po przerwie do ligowej rywalizacji, sensowniej dla nich na początek będą starty w II lidze. Jedynie Krosno z tej szóstki wydaje się najmocniejsze więc jeśli Rzeszów nie uzyska licencji na I ligę, to prawdopodobnie oni wskoczą o klasę wyżej. Pozostanie zatem 6 zespołów do walki na trzecim szczeblu rozgrywek - drużyny z problemami finansowymi bądź takie co dopiero wychodzą na prostą. 6-zespołowa II Liga dla nich i dla wszystkich to najbardziej optymalne rozwiązanie!!!

  • 13 3

 • (2)

  Przede wszystkim Ekstraliga powinna liczyć 10 zespołów, dwie ostatnie spadają. Zyskałoby to na widowisku, no i bysmy mieli 9 meczów "u siebie" (a nie jak np rok temu Rawicz objechal 4 mecze u siebie) i 9 na wyjeździe. Nie rozumiem, dlaczego polskich klubow nie stać na 18 meczy w rundzie zasadniczej, gdzie w lidze angielskiej jeździ się po ponad 30 meczy na sezon.

  • 22 3

  • Bo w Anglii jest 200 funtów za 1 pkt a w Polsce 4-5 tyś zł za 1 pkt ot i zagadka rozwiązana (1)

   • 6 0

   • retoryka

    Powyższe pytanie było raczej retoryczne. Wiadomo, że chodzi o pieniądze.
    Trzeba w związku z tym coś zmienić w stawkach za punkt w Polsce.
    I te wielkie budżety przełożyć np. na obniżkę cen biletów czy poprawę komfortu oglądania zawodów przez widza.

    • 2 1

 • III-ligi zuzlowe to fanaberie wladz polskiego zuzla i PZM (2)

  za pieniądze nas podatników , całkowicie oderwane od kilkunastu lat

  od rzeczywistości , ekonomii i zdrowego rozsądku. Juz kilka lat temu o tym

  pisal w internecie i mówił w telewizji ekspert Gerard sikora.

  Dobrze jest sié bawic w sport zuzlowy za pieniądze podatnikow

  • 342 19

  • Co dokładnie finansowane jest z pieniędzy podatników ? :-) (1)

   • 7 221

   • Niech odpowie choć jedna osoba, która zminusowała

    tzn co dokładnie finansowane jest z pieniędzy podatników ?

    • 1 213

 • bilet rodzinny

  Dorosly 15zl,dziecko 5zl.
  2+2=40zl

  • 13 1

 • Wiadomości o żużlu...

  ...do działu Pasje i Emocje albo Kultura i Rozrywka, a już na pewno nie Sport, bo już dawno ze sportem nie ma to nic wspólnego...

  • 11 11

 • PZHL-u nie przebiją (1)

  tam 1 liga miała dwie drużyny i tak zwany sezon skończył się po 4 meczach

  • 29 0

  • 4-0 lub 4-3

   Mogło być 7 ;-) lubu dubu niech żyje PZHL

   • 1 1

 • reforma

  Uwazam ze w kazdej lidze powinno byc po 6 zespolow i rozgrywki mialyby 4 rundy, czyli 20 meczow w sezonie ...bez play-off...byloby to najbardziej sprawiedliwe poniewaz wszystkie mecze bylyby wazne ...kontuzje sie zdarzaja dosyc czesto i zespoly ktore moga miec fantastyczny zasadniczy sezon w przypadku kontuzji np. 2 kluczowych zawodnikow sa skazani na porazke w play-off i caly sezon na marne , a tak po 20 meczach suma punktow w kazdym jest wystarczajaca by wylonic sprawiedliwe wyniki i ksztalt calej ligi ...zarowno extra I, oraz II ligi

  • 1 5

 • Jaki kształt żużla i kierunek?

  Kształt: owalny
  kierunek: w lewo

  gdyby pojawiło się pytanie: jak długo?
  długość: 4 okrążenia

  • 6 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższy mecz Wybrzeża

Arged Malesa Ostrów Wlkp.
21 kwietnia 2024, godz. 14:00
82% Arged Malesa Ostrów Wlkp.
1% REMIS
17% ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Wybrzeża

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1 Aneta Starzyńska 1 4 100%
2 Andrzej Chrzanowski 1 4 100%
3 82iwdb 1 4 100%
4 Paweł Rosiewicz 1 4 100%
5 Bmifat 1 4 100%

Tabela

METALKAS 2. Ekstraliga
Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 Texom Stal Rzeszów 1 1 0 0 54:36 2
2 Abramczyk Polonia Bydgoszcz 1 1 0 0 51:38 2
3 Innpro ROW Rybnik 1 1 0 0 48:42 2
4 Cellfast Wilki Krosno 1 1 0 0 47:43 2
5 Energa Wybrzeże Gdańsk 1 0 0 1 43:47 0
6 #OrzechowaOsada PSŻ Poznań 1 0 0 1 42:48 0
7 Arged Malesa Ostrów Wlkp. 1 0 0 1 38:51 0
8 H.Skrzydlewska Orzeł Łódź 1 0 0 1 36:54 0
W sezonie zasadniczym każdy pojedzie z każdym mecz i rewanż. Do play-off awansuje 6 drużyn. Następnie rozegrają ćwierćfinały (1 drużyna z 6., 2 z 5 i 3 z 4). Do półfinałów wejdą ich zwycięzcy oraz tzw. "lucky loser" - drużyna, która przegra swój ćwierćfinał najmniejszą różnicą (w przypadku równości, zdecyduje dorobek z rundy zasadniczej). Z finału awans do PGE Ekstraligi wywalczy zwycięstwa. Awansu nie otrzyma jednak drużyna zagraniczna.
Natomiast ostatni zespół sezonu zasadniczego zostanie zdegradowany do Krajowej Ligi Żużlowej.

Wyniki 1 kolejki

 • ENERGA WYBRZEŻE GDAŃSK - Cellfast Wilki Krosno 43:47
 • #OrzechowaOsada PSŻ Poznań - Innpro ROW Rybnik 42:48
 • Texom Stal Rzeszów - H.Skrzydlewska Orzeł Łódź 54:36
 • Abramczyk Polonia Bydgoszcz - Arged Malesa Ostrów Wlkp. 51:38

Ostatnie wyniki Wybrzeża

79% ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk
1% REMIS
20% Cellfast Wilki Krosno
Enea Falubaz Zielona Góra
26 sierpnia 2023, godz. 16:30
96% Enea Falubaz Zielona Góra
0% REMIS
4% ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk

Relacje LIVE

Najczęściej czytane