• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Gdański żużel nie ucieknie od długów

Krzysztof Cegielski
23 października 2014 (artykuł sprzed 9 lat) 

Energa Wybrzeże - żużel

Najnowszy artykuł na ten temat Prezes klubu za 2 tys. zł i premie kibiców
Zdaniem Krzysztofa Cegielskiego gdańscy żużlowcy nie mają szans by odzyskać wszystkie zaległe pieniądze. Polski Związek Motorowy nie dopuści jednak do tego, by całość zadłużenia została anulowana nawet przy powołaniu nowego klubu po rocznej karencji. Zdaniem Krzysztofa Cegielskiego gdańscy żużlowcy nie mają szans by odzyskać wszystkie zaległe pieniądze. Polski Związek Motorowy nie dopuści jednak do tego, by całość zadłużenia została anulowana nawet przy powołaniu nowego klubu po rocznej karencji.

"Gdański żużel trzeba odbudować w II lidze, ale niekoniecznie musi powstawać do tego nowy klub. Polski Związek Motorowy i tak nie pozwoli na to, by całkowicie odciąć od długów Wybrzeża. To byłoby nie fair wobec zawodników. Oni i tak będą poszkodowani. To oczywiste, że nie uda im się odzyskać wszystkich należnych pieniędzy, ale można wynegocjować rekompensaty" - uważa Krzysztof Cegielski, były zawodnik GKS Wybrzeże, a obecnie prezes stowarzyszenia żużlowców Metanol.KARENCJA, NOWY STADION, SPŁATA DŁUGÓW - SPOSOBY NA RATOWANIE GDAŃSKIEGO ŻUŻLA

Czy żużlowcom należy wypłacić należne im pieniądze?

Nie przestrzegając warunków przyznania licencji nadzorowanej, Wybrzeże mocno nadużyło zaufania władz polskiego żużla. Nie liczyłbym na ich przychylność co do kontynuowania jazdy w I lidze. Myślę, że dla Gdańska jedynym wyjściem jest start w II lidze. Czy powinien to być dotychczasowy klub czy nowy podmiot? Trudno powiedzieć. Najważniejsze by zachowana była ciągłość, roczna przerwa byłaby zdecydowanie złym rozwiązaniem.

Z tego co wiem, zadłużenie gdańskiego klubu jest spore i trudno mi oceniać jaką część zaległych wypłat mogą realnie odzyskać żużlowcy. Pamiętajmy, że zadłużenie nie dotyczy tylko minionego sezonu, a także poprzedniego. Na zaległe pieniądze wciąż czekają Robert Miśkowiak czy Dawid Stachyra, którzy w tym roku przecież nie jeździli już dla Gdańska. Przed sezonem podpisano z nimi porozumienia, których później nie realizowano. Ponadto pozostaje sporna kwestia zadłużenia wobec Piotra Świderskiego z 2012 roku.

GERARD SIKORA: NALEŻY ZAŁOŻYĆ NOWY KLUB, A DŁUGI ZOSTAWIĆ ODPOWIEDZIALNYM ZA NIE

Teoretycznie powołanie nowego klubu i roczna karencja pozwoliłyby uwolnić się od zadłużenia. Można zostawić je na głowach ludzi, którzy dotychczas zarządzali klubem, ale czy to by było fair wobec zawodników? Przecież spółka, która nie będzie generowała żadnych przychodów nie ma szans na uregulowanie zaległości.

Władze polskiego żużla po to wprowadziły zapisy dotyczące rocznej karencji w przypadku korzystania przez nowy klub z tego samego stadionu co zadłużony poprzednik, by takich sytuacji nie było. Polski Związek Motorowy pokazuje się czasami jako instytucja bardzo elastyczna, ale nie sądzę by pozwolił na obejście tego przepisu. Inaczej co chwilę możemy mieć sytuację, w której w poszczególnych ośrodkach będą powstawały nowe podmioty by odciąć się od długów.

Nie jest tak, że nowy klub musiałby uregulować wszystkie długi. Podobna sytuacja była w Rybniku, gdzie zupełne nowy klub prowadzony przez Krzysztofa Mrozka porozumiał się z wierzycielami. Nie odzyskali oni wszystkich pieniędzy, ale udało się zapłacić im częściowe rekompensaty. Sam brałem udział przy tych negocjacjach i wiem, że później ustalenia te były realizowane.

WYBRZEŻE BEZ LICENCJI NA ROZGRYWKI LIGOWE

W razie gdyby ktoś w Gdańsku chciał odciąć się od długów, zawodnikom pozostają nakazy sądowe i komornicze. Nie wiadomo jednak jak długo mogą ciągnąć się takie sprawy. W całej tej sytuacji zawodnicy będą poszkodowani, bez względu na to jakie rozwiązania zostaną ostatecznie przyjęte.

Oczywiście można mówić, że żużlowcy zarabiają za dużo, ale ktoś podpisywał z nimi te umowy. Nie można mieć pretensji do nich, że zgodzili się na kontrakty, które im proponowano. To co zarobili i co jest im z tego tytułu należne, nie podlega dyskusji. Oczywiste jednak wydaje się, że w Gdańsku czy w Częstochowie nie uda im się odzyskać wszystkich pieniędzy.

Czytałem wypowiedzi Tadeusza Zdunka, który mimo utraty licencji, wciąż chce porozumieć się z zawodnikami. To dobry znak i widać, że w klubie rozumieją, że utrata licencji nie zwalnia z obowiązków.

TADEUSZ ZDUNEK: MAMY PLAN RESTRUKTURYZACJI KLUBU

Dlatego też uważam, że niekoniecznie musi powstawać nowy klub. Może po negocjacjach z PZMot Wybrzeże otrzyma szansę w II lidze? Obecne władze Wybrzeża mądrzejsze o ostatnie doświadczenia, być może będą w stanie odbudować zespół Przecież nie od razu trzeba atakować ekstraligę i walczyć o medale, by wszyscy byli zadowoleni. Można dać sobie na to kilka lat. Może w Gdańsku powróci z czasem sprzyjający klimat dla żużla?

Wiem ile kibiców ma czarny sport w Trójmieście. Trzeba odzyskać ich zaufanie, zaufanie sponsorów i władz miasta. Nie jestem tak blisko Gdańska by osądzać pomysły dotychczasowych władz Wybrzeża, ale być może ci ludzie mają jakąś wizję co dalej i niekoniecznie trzeba ich przekreślać. "Nowe" nie zawsze musi oznaczać lepsze.
Krzysztof Cegielski

Osoba

Krzysztof Cegielski

Krzysztof Cegielski

Urodzony 3 września 1979 roku, wychowanek słynnej "gorzowskiej szkoły żużlowej". Drużynowy Wicemistrz Świata z 2001 roku, Indywidualny Wicemistrz Świata Juniorów z 2000 roku. Indywidualny wicemistrz Polski z 2002 roku. Niestety świetnie zapowiadającą się karierę przerwała poważna kontuzja.

Wielu ekspertów wróżyło mu karierę na miarę choćby innych słynnych żużlowców z tego miasta jak Edward Jancarz czy Zenon Plech. Po sezonie 1999 przeniósł się z Gorzowa Wlkp. do Gdańska, w barwach Wybrzeża startował dwa sezony, miał być jednym z kluczowych zawodników w planie utworzenia nad morzem jednej z najlepszych ekip w kraju. Jednak po sezonie 2001, kiedy poprowadził gdańszczan (wspólnie z Nickim Pedersenem) do powrotu do ekstraklasy, opuścił zespół w wyniku nieporozumień z zarządem. Przyczyną były zaległości finansowe klubu.

Jako zawodnik Wybrzeża, w 2000 roku w rodzinnym Gorzowie stanął na drugim miejscu podium w finale IMŚJ (przegrał z Andreasem Jonssonem). Rok później zdobył srebro drużynowego Pucharu Świata i brązowy medal Indywidualnych Mistrzostw Europy. W Polsce zdobył w 2000 roku m.in. srebro w MMPPK. W 2002 drugim roku reprezentował barwy Startu Gniezno zaś w 2003 klubu z Wrocławia. Jeździł też dla barw Poole Pirates, Vargarny Norrkoeping i Elit Vetlandy. Właśnie w meczu ligi szwedzkiej, w czerwcu 2003 roku uczestniczył w fatalnym w skutkach karambolu, który przerwał świetnie zapowiadającą się karierę. Po zakończeniu kariery został m.in. telewizyjnym komentatorem speedway`a a także szefem związku zawodowego żużlowców.

Zawodnicze sukcesy Krzysztofa Cegielskiego - srebrny medal Drużynowego Pucharu Świata (2001) - srebrny medal Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów (2000) - brązowy medal Indywidualnych Mistrzostw Europy (2001) - srebrny medal Indywidualnych Mistrzostw Polski (2002) - złoty (1998) i srebrny (2000) medal Mistrzostw Polski Par Klubowych - srebrny medal Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Polski (1999) - złoty medal Młodzieżowych Drużynowych Mistrzostw Polski (1999) - dwa srebrne medale (1999, 2000) Młodzieżowych Mistrzostw Polski Par Klubowych

Opinie (67) 1 zablokowana

 • Sport to biznes a nie uczciwa rywalizacja (1)

  Ktoś musi zarabiać na sporcie, ktoś dokłada a inni tracą - nie ma we współczesnym sportowym świecie uczciwej rywalizacji - nie masz pieniędzy nie osiągniesz niczego albo "hieny biznesu wykorzystają na maxa".

  • 31 2

  • "Nie osiągniesz niczego". Cele powinny być realne. Jedna drużyna ma się utrzymać, druga ma wygrać 6 meczy, trzecia ma zdobyć medal. Każdy może osiągnąć cel, jeżeli zostały one realnie ocenione.

   • 17 0

 • Widząc co wyprawiał zarząd do tej pory to stwierdzam, że żużel szybko do Gdańska nie wróci.

  • 28 13

 • Kolejny raz się pytam (2)

  gdzie jest Terlecki?! Zapadł się pod ziemię?

  • 90 0

  • na jachcie

   • 5 3

  • Koszykówka w Lublinie, żużel w Gdańsku,

   to teraz może bierze się za hokej na trawie w Szczecinie?

   • 11 1

 • Zawodnik jest najważniejszy.

  • 7 19

 • Se możesz panie Cegeielski (1)

  cmoknąć mnie w gaźnik!

  Albo degradacja do II ligi i start z czystym kontem.
  Albo spłacamy długi, ale startujemy tam gdzie wylądowaliśmy, czyli w I lidze.

  A pan Cegielski chciałby i udupić degradacją i windykować. Albo filantrop (cudzym kosztem), albo idiota.

  • 61 9

  • Cegielski już tak ma , dla niego liczy się kasiora a nie zdrowy rozsądek ,kibice kluby .

   • 18 1

 • Tak dla jasności: (2)

  Jeśli za odbudowę żużla w Gdańsku będzie chciała się zabrać osoba nie związana w żaden sposób z Wybrzeżem, to PZMot. to uniemożliwi? Wyobraźmy sobie, że jakiś rozsądny gość, z kasą i chęciami będzie chciał stworzyć zupełnie nowy klub, żeby nie mieć nic wspólnego z poprzednimi "działaczami", to co wtedy? Zakaz, bo Wybrzeże nie spłaciło swoich długów?
  A druga sprawa, to dlaczego nie rozliczy się tych osób, które faktycznie sprzeniewierzyły klubowe pieniądze? Przecież ktoś te wszystkie umowy podpisywał... Czyli co, można podpisywać wiedząc, że i tak się nie będzie płaciło i nic za to nie grozi? Przecież to absurd jakiś.
  Zawodnicy powinni żądać swoich pieniędzy od konkretnych osób, a nie od środowiska żużlowego w mieście Gdańsk- w jednym tylko p. Cegielski ma rację, kasę należy zwrócić, ale dlaczego ktoś ma to robić za, nazwijmy rzecz po imieniu, oszustów?

  Przyznam szczerze, że słowa p. Cegielskiego są pozbawione sensu, jak można tak myśleć?

  • 33 10

  • Myśl człowieku. (1)

   Klub nie może występować na stadionie Wybrzeża. Nowy klub zawsze może powstać, ale taki jak napisałeś rozsądny gość z kasą i chęciami musiałby rok poczekać albo występować na innym stadionie żużlowym a takowego w Gdańsku nie ma.

   • 4 6

   • nie ma
    ale czy nie taniej by było gdzieś ułożyć tor na jakimś obiekcie np : byłym stadionie kopaczy Lechii i tam rok z juniorami się pomęczyć w drugiej lidze a za rok powrócić na stadion .
    Szkoda mi w tym wszystkim naszych nie zepsutych jeszcze ja Pieszczoch wychowanków ,bo to oni najbardziej cierpią.
    Cegielski dla mnie to grabarz żużla ze swoim stowarzyszenie,
    - Pamiętam jak mieli ograniczyć zarobki zawodnikom to pierwszy był do strajku że za nisze stawki nikt nie pojedzie a później mam bankrutów ,
    - teraz nawołuje do degradacji i oddania kasy zawodnikom ,tylko z czego ?
    jak klub nie będzie startował to z czego mam mieć zyski ?

    OGÓLNI
    Ten sport w Polsce spada na dno i jak się nie obudzą i nie ograniczą wydatków to zniknie z naszego kraju a jak padnie u nas to za co będą jeździć w innych ligach tam nie ma zarobków 5-6 tyś za punkt i 500 tyś na przygotowanie do sezonu tam się zarabia 100 f za punkt i nic po za tym , dla tego doszło do tego że zawodnicy sobie jeżdżą za kasę polskich klubów w ligach zagranicznych .a Polskie kluby dzięki takim ludziom jak Cegielski padają

    • 7 2

 • RIP

  Gdański żużel juz dawno umarł nie ma sensu inwestować w te bagno ! Za każdym razem scenariusz jest taki sam. Lepiej zainwestowali by te pieniądze w boiska baseny dla dzieci. Kto nie dojdzie do władzy i tak będzie najpierw siebie ustawiał a jak starczy to da na żużel. Ten sport w Gdańsku poprostu przestał istnieć i tyle dajcie lepiej pieniądze na hokej siatkówkę piłkę a nie na ten syf.

  • 20 17

 • (1)

  Ciągle popełniacie ten sam błąd. Nikt nie sprzeniewierzył pieniędzy, bo one po prostu do klubu nie trafiły. Zawierano umowy na kwoty, które spodziewano się uzyskać od sponsorów. Ponieważ sponsorów nie znaleziono, powstało formalne zadłużenie, bo zawodnicy chcą pieniędzy które gwarantuje im zawarta "w ciemno"umowa. Gdyby uczciwie Terlecki i Zdunek powiedzieli przy podpisywaniu umowy: zapłacimy jak znajdziemy frajerów, który dadzą kasę, nie było by problemu. Po prostu nikt by nie jeździł.

  • 23 7

  • Przepraszam, masz rację, rzeczywiście pieniądze były tylko obiecane, więc źle użyłem słowa "sprzeniewierzenie".
   Ale tak czy siak powinna być kara dla osoby czy też osób, które oszukały w ten sposób zawodników. Jak się takich rzeczy podstawowych nie robi, to dokąd ten świat zmierza?

   • 12 4

 • A poszkodowani jedynie kibice! (1)

  Działacze klubów idioci, zawodnicy idioci, grunt to podpisać nierealny kontrakt i strony zadowolone!

  • 32 1

  • tylko rudy i oski niewinni

   • 7 1

 • Świderski niech spada na na bambus, za co on chce kasę frajer?!!! (1)

  Za to, że oszukał klub co do swojego stanu zdrowia? Za to, że oszukał kibiców, sponsorów i resztę cały czas udając, że dochodzi do zdrowia, choć dobrze wiedział że nie wsiądzie na motor?!!!

  Świder nie masz za grosz wstydu, jesteś zerem!

  • 44 7

  • Gdyby klub był prowadzony profesjonalnie, przez zawodowców, to nikt nikogo by nie oszukał co do stanu zdrowia. Zawodnik robi badania i wiadomo, co z nim jest. Wtedy klub może nie podpisywać.
   Jeśli ktoś uwierzył na słowo zawodnikowi, że będzie zdrowy, to ma problem. Biznes nie jest dla naiwnych, którzy wierzą innym na słowo, niestety. Nie te czasy.

   • 16 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższy mecz Wybrzeża

Arged Malesa Ostrów Wlkp.
21 kwietnia 2024, godz. 14:00
82% Arged Malesa Ostrów Wlkp.
1% REMIS
17% ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Wybrzeża

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1 Aneta Starzyńska 1 4 100%
2 Andrzej Chrzanowski 1 4 100%
3 82iwdb 1 4 100%
4 Paweł Rosiewicz 1 4 100%
5 Bmifat 1 4 100%

Tabela

METALKAS 2. Ekstraliga
Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 Texom Stal Rzeszów 1 1 0 0 54:36 2
2 Abramczyk Polonia Bydgoszcz 1 1 0 0 51:38 2
3 Innpro ROW Rybnik 1 1 0 0 48:42 2
4 Cellfast Wilki Krosno 1 1 0 0 47:43 2
5 Energa Wybrzeże Gdańsk 1 0 0 1 43:47 0
6 #OrzechowaOsada PSŻ Poznań 1 0 0 1 42:48 0
7 Arged Malesa Ostrów Wlkp. 1 0 0 1 38:51 0
8 H.Skrzydlewska Orzeł Łódź 1 0 0 1 36:54 0
W sezonie zasadniczym każdy pojedzie z każdym mecz i rewanż. Do play-off awansuje 6 drużyn. Następnie rozegrają ćwierćfinały (1 drużyna z 6., 2 z 5 i 3 z 4). Do półfinałów wejdą ich zwycięzcy oraz tzw. "lucky loser" - drużyna, która przegra swój ćwierćfinał najmniejszą różnicą (w przypadku równości, zdecyduje dorobek z rundy zasadniczej). Z finału awans do PGE Ekstraligi wywalczy zwycięstwa. Awansu nie otrzyma jednak drużyna zagraniczna.
Natomiast ostatni zespół sezonu zasadniczego zostanie zdegradowany do Krajowej Ligi Żużlowej.

Wyniki 1 kolejki

 • ENERGA WYBRZEŻE GDAŃSK - Cellfast Wilki Krosno 43:47
 • #OrzechowaOsada PSŻ Poznań - Innpro ROW Rybnik 42:48
 • Texom Stal Rzeszów - H.Skrzydlewska Orzeł Łódź 54:36
 • Abramczyk Polonia Bydgoszcz - Arged Malesa Ostrów Wlkp. 51:38

Ostatnie wyniki Wybrzeża

79% ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk
1% REMIS
20% Cellfast Wilki Krosno
Enea Falubaz Zielona Góra
26 sierpnia 2023, godz. 16:30
96% Enea Falubaz Zielona Góra
0% REMIS
4% ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk

Relacje LIVE

Najczęściej czytane