• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Żużlowcy Wybrzeża faworytem, ale...

Krzysztof Cegielski
30 marca 2016 (artykuł sprzed 8 lat) 
aktualizacja: godz. 17:03 (30 marca 2016)

Energa Wybrzeże - żużel

Najnowszy artykuł o klubie Energa Wybrzeże - żużel Energa Wybrzeże Gdańsk. Takiego składu jeszcze nie było, jest nowy trener
Sezon w Nice Polskiej Lidze Żużlowej już wystartował, na razie bez gdańszczan. Wybrzeże pierwszy mecz pojedzie w niedzielę na własnym torze. Patrząc po wynikach 1. kolejki rozgrywki zapowiadają się wyjątkowo emocjonująco. Sezon w Nice Polskiej Lidze Żużlowej już wystartował, na razie bez gdańszczan. Wybrzeże pierwszy mecz pojedzie w niedzielę na własnym torze. Patrząc po wynikach 1. kolejki rozgrywki zapowiadają się wyjątkowo emocjonująco.

"Żużlowcy Renault Zdunek Wybrzeża należą do faworytów Nice Polskiej Ligi Żużlowej. Tych widzę jednak kilku, bo silne są zespoły z Częstochowy, Daugavpils, Krakowa czy Rzeszowa. Chłopców do bicia w tym roku nie będzie. Poziom wyrównał się i to bez pomocy dziwadeł jak Kalkulowana Średnia Meczowa. Rywalizacja na zapleczu ekstraligi dawno nie zapowiadała się tak ciekawie" - uważa Krzysztof Cegielski, były zawodnik GKS Wybrzeże, prezes stowarzyszenia żużlowców Metanol i ekspert telewizyjny.Jak żużlowcy Wybrzeża zakończą sezon 2016?

Tegoroczny sezon Nice Polskiej Ligi Żużlowej zapowiada się bardzo interesująco. Myślę, że wbrew pozorom, te rozgrywki będą bardzo wyrównanie. Praktycznie w każdej drużynie jest wielu zawodników, którzy potrafią zdobywać punkty na tym poziomie. Znakomicie pokazała to pierwsza kolejka, w której teoretycznie słabsza Polonia Piła wysoko pokonała Włókniarza.

Częstochowianie dostali łomot, ale na papierze wciąż wyglądają mocno i myślę, że w kolejnych meczach będą to potwierdzać, szczególnie u siebie. Z drugiej strony pilanie pokazali jednemu z faworytów ligi, że nigdzie nie będzie w tym roku lekko i przyjemnie. Outsiderem miał być Kolejarz Opole, który razem z zespołem z Rawicza zwolniono z meczów wyjazdowych. Jak spojrzałem na ich skład przed meczem z Polonią Bydgoszcz, obstawiałem wynik na ich korzyść i się nie pomyliłem.

Potwierdzeniem tezy, że to będzie ciekawy sezon jest także mecz w Krakowie, gdzie do Wandy przyjechał skazywany na porażkę KSM Krosno. Niewiele brakowało, a gości wygraliby ten mecz. Zresztą uważam, że krośnianie wcale nie są słabi. Mirosław Jabłoński dopiero co z powodzeniem punktował w ekstralidze, a Tomasz Chrzanowski, Marcin Rempała czy Ernest Koza to też nie są anonimowi zawodnicy.

Swoją drogą zwróciłbym uwagę na to jacy zawodnicy mają na razie podpisane jedynie kontrakty warszawskie, bez aneksów finansowych. Grzegorz Walasek, Sebastian Ułamek, Artur Mroczka - oni wciąż są do wzięcia.

Awizowane składy na niedzielny mecz
Renault Zdunek Wybrzeże Gdańsk:
9. Krzysztof Jabłoński
10. Oskar Fajfer
11. Linus Sundstroem
12. Anders Thomsen
13. Renat Gafurow
14. Dawid Wawrzyniak
15.

Stal Rzeszów:
1. Nicklas Porsing
2. Maciej Kuciapa
3. Karol Baran
4. Scott Nicholls
5. Dawid Lampart
6.
7. Grzegorz Bassara

W sobotę o godzinie 13 w parku maszyn stadionu im. Zbigniewa Podleckiego odbędzie się prezentacja zespołu przed sezonem 2016. Podobnie jak rok temu przybierze kształt spotkania z zawodnikami. Będzie można porozmawiać z każdym z żużlowców, zebrać autografy całego zespołu czy też zrobić sobie zdjęcie na żużlowym motocyklu. W prezentacji udział wezmą wszyscy zawodnicy Renault Zdunek Wybrzeże Gdańsk. Czynny będzie punkt gastronomiczny z posiłkami oraz ciepłymi oraz zimnymi napojami.


Obecna rzeczywistość jest dosyć trudna dla żużlowców. Kiedyś było duże zapotrzebowanie, a brakowało zawodników. Ci dzięki temu windowali stawki za kontrakty. Teraz jest odwrotnie i drugi poziom rozgrywkowy na tym korzysta, bo pojawiają się w nim zawodnicy, którzy niedawno ścigali się w elicie. Poziom drużyn się wyrównuje i to bez żadnych dziwadeł typu limit Kalkulowanej Średniej Meczowej. Najlepiej szkolić zawodników i w nich inwestować.

Jak widzę tegoroczny rozkład sił i gdzie w nim miejsce dla Wybrzeża? Myślę, że po zimnym prysznicu Częstochowa się obudzi i będzie wygrywała. Z kolei gdańszczanie to dla mnie kolejny z faworytów. Myślę, że będą w ścisłej czołówce. Pierwsza kolejka, w której nie jechali ze względu na przełożony mecz, na pewno zrobiła na nich wrażenie i nikogo nie będą lekceważyć. I słusznie, bo chłopców do bicia nie będzie.

Wysoko cenię Lokomotiv Daugavpils. Na silnie wyglądają Wanda Kraków i Stal Rzeszów, która już w niedzielę stawi się w Gdańsku. Dawno nie było tak wyrównanie na zapleczu ekstraligi. Obecny system rozgrywek bardzo mi się podoba. Kibice będą chcieli to oglądać, a w dodatku nie będzie jakichś długich miesięcznych przerw. Liczę na dobre widowiska. A te można kibicom zaserwować nawet gdy mecz nie jest na styku.

Tu znowu odwołam się do spotkania w Pile, gdzie Polonia wygrała przecież z Włókniarzem 61:29, a obejrzeliśmy kawał dobrego ścigania. Mecz był fajny i myślę, że wszystkim się podobał. W piłce nożnej też nie zawsze mecz kończy się wynikiem 1:1 czy 4:4. Czasami jest 5:0 jak podczas ostatniego meczu Polski z Finlandią i też jest fajnie.

Typowanie wyników

WYBRZEŻE Gdańsk
Stal Rzeszów

Jak typowano

94% 365 typowań WYBRZEŻE Gdańsk
0% 2 typowania REMIS
6% 22 typowania Stal Rzeszów

Twoje daneWracając do zespołu z Gdańska, uważam że skład jest mocny. Zapowiada się ostra rywalizacja o miejsce w składzie. Wprawdzie sprowadzono Andersa Thomsena czy Linusa Sundstroema, z którymi wiązane są duże nadzieje, ale starzy wyjadacze nie oddadzą łatwo miejsca w składzie.

Pokazał to szczególnie Magnus Zetterstroem podczas sparingu z GKM Grudziądz na własnym torze. Jeśli do tego Szwed oglądał co wyprawiał ostatnio w Pile starszy od niego Piotr Świst, może dojść do wniosku, że tak naprawdę jest jeszcze młody i "świeży".

Ważne jest to, że w Wybrzeżu ustabilizowała się sytuacja organizacyjno-finansowa. Cieszę się, że miałem okazję uczestniczyć w rozmowach dotyczących ugód z zawodnikami, którzy czekali na pieniądze za poprzednie sezony. Żużlowcy odzyskali część pieniędzy, co nie było możliwe w przypadku innych zadłużonych klubów, a samo Wybrzeże przetrwało. Prezes Tadeusz Zdunek wyciągnął wnioski z nie tak dalekiej przeszłości, wziął zarządzanie w swoje ręce i pokazał, że można realizować to, co się obiecało.

Najbliższe lata powinny być owocne dla Wybrzeża. Myślę, że przed gdańskim klubem naprawdę dobry okres. Prezes Zdunek będzie pilnował, by klub nie był prowadzony ponad stan. Ambicje są tu duże, a ja nie mam wątpliwości, że miejsce Wybrzeża jest ekstralidze. Nie wiem czy pokuszą się o awans w tym roku, ale może to jest właśnie odpowiedni moment? Chętnych będzie coraz więcej. Częstochowa chce trafić tam jak najszybciej, za chwilę do bram ekstraligi zacznie pukać Orzeł Łódź z nowym stadionem, a spora mobilizacja panuje w Krakowie. Może rzeczywiście być tak, że lepiej "zrobić" ten awans teraz, bo później może być o to dużo trudniej.
Krzysztof Cegielski

Osoba

Krzysztof Cegielski

Krzysztof Cegielski

Urodzony 3 września 1979 roku, wychowanek słynnej "gorzowskiej szkoły żużlowej". Drużynowy Wicemistrz Świata z 2001 roku, Indywidualny Wicemistrz Świata Juniorów z 2000 roku. Indywidualny wicemistrz Polski z 2002 roku. Niestety świetnie zapowiadającą się karierę przerwała poważna kontuzja.

Wielu ekspertów wróżyło mu karierę na miarę choćby innych słynnych żużlowców z tego miasta jak Edward Jancarz czy Zenon Plech. Po sezonie 1999 przeniósł się z Gorzowa Wlkp. do Gdańska, w barwach Wybrzeża startował dwa sezony, miał być jednym z kluczowych zawodników w planie utworzenia nad morzem jednej z najlepszych ekip w kraju. Jednak po sezonie 2001, kiedy poprowadził gdańszczan (wspólnie z Nickim Pedersenem) do powrotu do ekstraklasy, opuścił zespół w wyniku nieporozumień z zarządem. Przyczyną były zaległości finansowe klubu.

Jako zawodnik Wybrzeża, w 2000 roku w rodzinnym Gorzowie stanął na drugim miejscu podium w finale IMŚJ (przegrał z Andreasem Jonssonem). Rok później zdobył srebro drużynowego Pucharu Świata i brązowy medal Indywidualnych Mistrzostw Europy. W Polsce zdobył w 2000 roku m.in. srebro w MMPPK. W 2002 drugim roku reprezentował barwy Startu Gniezno zaś w 2003 klubu z Wrocławia. Jeździł też dla barw Poole Pirates, Vargarny Norrkoeping i Elit Vetlandy. Właśnie w meczu ligi szwedzkiej, w czerwcu 2003 roku uczestniczył w fatalnym w skutkach karambolu, który przerwał świetnie zapowiadającą się karierę. Po zakończeniu kariery został m.in. telewizyjnym komentatorem speedway`a a także szefem związku zawodowego żużlowców.

Zawodnicze sukcesy Krzysztofa Cegielskiego - srebrny medal Drużynowego Pucharu Świata (2001) - srebrny medal Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów (2000) - brązowy medal Indywidualnych Mistrzostw Europy (2001) - srebrny medal Indywidualnych Mistrzostw Polski (2002) - złoty (1998) i srebrny (2000) medal Mistrzostw Polski Par Klubowych - srebrny medal Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Polski (1999) - złoty medal Młodzieżowych Drużynowych Mistrzostw Polski (1999) - dwa srebrne medale (1999, 2000) Młodzieżowych Mistrzostw Polski Par Klubowych

Miejsca

Wydarzenia

Opinie (74) 6 zablokowanych

 • Tylko awans do Ekstraligii (12)

  Nie chcę nic innego

  • 14 34

  • Mi tam wystarczy kiełba i browar (11)

   • 8 8

   • odmow sobie kielbasy i wrzuc ultrasom na oprawe (10)

    wyjdzie na zdrowie ;)

    • 3 18

    • Film 300 im wrzuce (8)

     o tym jak giną wojownicy Sparty

     • 18 2

     • Sparta nigdy nie zginie! (6)

      Na mecz wszyscy do mlyna i wrzucamy na oprawe do puszki!!!!!!!!!!!!!

      • 4 19

      • Do budy Betardziaku. (5)

       Nie warcz.

       • 16 6

       • (4)

        piesek rolnego?

        • 1 10

       • jak nazywa się piesek Zdunka? (3)

        Petardziak

        • 3 6

       • a skąd go sprowadził? (2)

        z Wrocławia

        • 5 3

       • za ile? (1)

        za darmo w ramach podziekowania za doping kibiców Wybrzeża dla betardu na barażach

        • 5 2

       • Czy egzystencja pewnych osób tu aktywnych bez betardziuchów miałaby sens. Czym by się zajęły w wolnych chwilach, jeśli nie toczeniem jadu na forum?

        • 2 5

     • za dużo filmów

      • 3 0

    • Marna prowokacja ale ludzie podłapali, chyba że sam sobie odpisujesz. W sumie to smutne - wyszukujesz najbardziej plusowany komentarz i opluwasz jego autora podpisując się jako osoba z młyna, a w rzeczywistości młynka nienawidzisz.

     • 3 3

 • tylko jazda we własciwym kierunku czego innego nie chcę

  • 43 4

 • Pożyjemy

  Zobaczymy.

  • 30 2

 • Cegła dokształć się ,a potem dawaj (1)

  • 135 32

  • Mądrzejsze ekspertyzy

   tak aby z nich wynikały rzeczywiste diagnozy

   • 131 8

 • Awans jest realny jeżeli w zespole wyklaruje się lider ciągnący wynik na wyjazdach oraz od postawy Kossakowskiego. Bez dobrze punktującego juniora nie ma mowy o awansie.

  • 47 0

 • (6)

  Wszyscy ale to wszyscy na mecz!!!

  • 36 9

  • do mlynka? (5)

   • 1 12

   • na mecz!!!

    • 11 0

   • Wiesz co robie na mlynek? (3)

    Proces wydalania z układu pokarmowego

    • 11 3

    • (2)

     Defekujesz na młynek do kawy? Pomyliłeś fora.

     • 2 7

     • poprzednikowi raczej chodzilo o oddawanie kału na nich (1)

      inteligencja to ty nie blyszczysz

      • 6 3

      • Czytasz mu w myślach czy prowadzisz rozmowę z samym sobą? Ciekawy przypadek...

       • 2 5

 • Naszym problemem byly i znow moga byc mecze wyjazdowe (1)

  Zobaczcie na zeszloroczne wyniki z Pily takiego Renata. Jesli Thomsen i Linus byliby zawodnikami na +10pkt w meczach wyjazdowych to wszystko mozliwe. Trzeba na wyjazdach robic chociaz ok 40pkt, zeby zgarniac potem bonusy.

  • 22 5

  • jeśli poszły dobre inwestycje w sprzęt,to Renat jest szybki(patrz Toruń)

   Jego problemem był sprzęt ,A raczej jego brak.wiązało się to wiadomo z jakich przyczyn,

   • 17 0

 • Niestety ale powoli zaczynam odczuwac ze na rozwoj kibicowski Wybrzeza ma wpływ zgoda ze Sparta Wroclaw (14)

  i gdyby zgoda zostala zerwana to wyszlo by raczej na dobre, bo kibice w Gdansku zyli by w zgodzie i zaczeli by wkoncu isc do przodu a nie stac w miejscu na marnym poziomie (tak marnym bo przypomne ze nazywaja was dzieciakami z mlynka i macie zero poszanowania na wlasnym stadionie) Nie wspominajac juz o meczach wyjazdowych gdzie w Pile kazdy z was miał pełne gacie.

  Do tego calkiem ciekawa sytuacja bo we Wroclawiu Śląsk gania Sparte. Z resztą wystarczy spojrzec na zdjecia mlynu Sparty - ich ekipa to 5 osob wiec Śląsk za dużo się nie nabiega za nimi.
  Slask gania Sparte i trzyma z Lechią ktora przyzwala na zgode Wybrzeza ze Sparta - troche dziwne bo Wybrzeze tanczy jak Lechia im zagra.

  • 16 17

  • (7)

   To zmień coś. Wyjdź z inicjatywą. Zrób oprawę, młyn na krytej, zgodę z kimś wartym uwagi, bij się na wyjazdach. Zrób wszystko, żeby zawstydzić obecnych ultrasów, pokaż im jak nie mieć pełnych gaci, bo komentarze na trojmiescie każdy może klepać. To, że dostaniesz 20 łapek w górę coś zmieni?

   • 4 15

   • akurat jestem kibicem z wirażu i jestem tego samego zdania. (6)

    Ta zgoda to zgoda między klubem kibica Wybrzeża i klubem kibica Betardu.
    Prawda jest taka, że na łuku wszyscy się śmieją z sektora dopingującego, a zgoda z Betardem jeszcze podwyższa do nich nienawisc

    • 20 5

    • (5)

     Prawda jest taka, że na meczach cały wiraż dopinguje wspólnie z młynem. Podziały są tylko na necie.

     • 4 17

     • jezeli nazywasz to dopingiem to chyba bywasz na innych meczach (3)

      na luku mlynka nie slychac, a isc do nich i im pomoc stojac z nimi to wstyd

      • 12 5

      • (2)

       Widocznie bywam na stadionie, a nie na relacji live trojmiasta.

       • 4 7

       • gupi sie urodziles i gupi zdechniesz kibicu z pierwszego łuku (1)

        only młyn

        • 0 14

       • Wypowiedź najwyższych lotów. Noty od trojmiejskich nerdów 20/20.

        • 3 4

     • Doping?

      Hehehehe...
      Dobre...

      • 8 2

  • (3)

   Śląsk ma układ ze Spartą tak więc nie pisz głupot. Tam nikt nikogo nie gania. Co do ilości ludzi to we Wrocku już od jakiegoś czasu nie ma mody na żużel. Zobaczymy co będzie po remoncie stadionu.

   • 5 3

   • układ? hhahahaha

    • 0 4

   • to ze ukladu nie ma to jestem pewien, tak samo tego ze slask gania sparte. (1)

    wiem bo slask do mnie przyjezdza

    • 1 4

    • chyba w snach.

     • 5 1

  • cos w tym jest

   • 0 2

  • Niezłe opowieści z krainy mchu i paproci... :)

   Szczerze się ubawiłem! Dobra rada: zrób sobie odpoczynek od kibice.net, to naprawdę wyjdzie na dobre.

   • 2 1

 • Co wy z tym Renatem

  Taśma, upadek, 0,1...i tyle będzie z jego jazdy.
  Taki Ózil to by jechał te 12-13pkt,a tak...

  • 8 35

 • Jestem Za. (6)

  Ale przeciw Betardziakom z mlynka !

  • 20 10

  • To nie betardziaki tylko petardziaki z wroclove

   • 7 8

  • Zanotowałem

   • 2 5

  • Wybrzeze&Sparta FOREVER (3)

   Tyleczki bola co niektorych, w sumie to dobrze :). Zgoda miedzy nami bedzie zawsze czy wam sie to podoba czy nie. Jesli tylko potraficie hejtowac to zostancie w domach,ewentualnie uraczcie swoje pyski piwkiem w namiocie tudziez kielbasa z grilla. Tam jest wasze miejsce. Gdyby na Wybrzeze przychodzily same takie ulungi jak wy wierzcie-na stadionie nic by sie nie dzialo. Pozdro opornie myslacy!

   • 4 11

   • Pusta jest puszka ludzi "klęczących " przed obcymi do tego robią się strupy na kolanach (1)

    • 8 2

    • Wiesz to z autopsji?

     • 4 6

   • Widzę, że wiesz co to ból tyłeczka

    • 0 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższy mecz Wybrzeża

1 czerwca 2024, godz. 16:30
94% Innpro ROW Rybnik
1% REMIS
5% ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Wybrzeża

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1 Arkadiusz Miłuch 5 16 80%
2 Marek Lamczyk 6 15 83.3%
3 Marta B 6 15 83.3%
4 Henryk Lechwar 6 15 83.3%
5 Piotr Fritza 6 15 66.7%

Tabela

METALKAS 2. Ekstraliga
Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 Innpro ROW Rybnik 5 5 0 0 +60 10
2 Cellfast Wilki Krosno 6 4 0 2 +12 8
3 Abramczyk Polonia Bydgoszcz 4 3 0 1 +37 6
4 Arged Malesa Ostrów Wlkp. 5 3 0 2 +12 6
5 Texom Stal Rzeszów 5 2 0 3 +7 4
6 #OrzechowaOsada PSŻ Poznań 4 1 1 2 -19 3
7 H.Skrzydlewska Orzeł Łódź 5 1 0 4 -52 2
8 Energa Wybrzeże Gdańsk 6 0 1 5 -57 1
W sezonie zasadniczym każdy pojedzie z każdym mecz i rewanż. Do play-off awansuje 6 drużyn. Następnie rozegrają ćwierćfinały (1 drużyna z 6., 2 z 5 i 3 z 4). Do półfinałów wejdą ich zwycięzcy oraz tzw. "lucky loser" - drużyna, która przegra swój ćwierćfinał najmniejszą różnicą (w przypadku równości, zdecyduje dorobek z rundy zasadniczej). Z finału awans do PGE Ekstraligi wywalczy zwycięstwa. Awansu nie otrzyma jednak drużyna zagraniczna.
Natomiast ostatni zespół sezonu zasadniczego zostanie zdegradowany do Krajowej Ligi Żużlowej.

Wyniki 6 kolejki

 • ENERGA WYBRZEŻE GDAŃSK - H.Skrzydlewska Orzeł Łódź 41:49
 • Cellfast Wilki Krosno - Arged Malesa Ostrów Wlkp. 41:49
 • #OrzechowaOsada PSŻ Poznań - Texom Stal Rzeszów (09.06)
 • Abramczyk Polonia Bydgoszcz - Innpro ROW Rybnik (09.06)

Ostatnie wyniki Wybrzeża

H.Skrzydlewska Orzeł Łódź
95% ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk
1% REMIS
4% H.Skrzydlewska Orzeł Łódź
18 maja 2024, godz. 16:30
86% Texom Stal Rzeszów
1% REMIS
13% ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk

Relacje LIVE

Najczęściej czytane