7 medali trójmiejskich lekkoatletów na mistrzostwach Polski. Wyrównany rekord

mip.
30 czerwca 2024, godz. 16:00
Opinie (3)
Najnowszy artykuł o klubie AZS AWFiS Gdańsk Twoje dziecko może trenować żeglarstwo za darmo
Jakub Szymański z SKLA (z lewej) na mistrzostwach Polski wyrównał rekord Polski w biegu na 110 m przez płotki. Jakub Szymański z SKLA (z lewej) na mistrzostwach Polski wyrównał rekord Polski w biegu na 110 m przez płotki.

3 złote, 2 srebrne i 2 brązowe medale to dorobek trójmiejskich lekkoatletów na mistrzostwach Polski, które odbyły się w Bydgoszczy. Rekord Polski w biegu na 110 m przez płotki wyrównał Jakub Szymański z SKLA Sopot. Ponadto karierę zakończyła sprinterka Anna Kiełbasińska, o czym informowaliśmy już wcześniej.

Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce odbyły się Stadionie Zawiszy w Bydgoszczy. Najlepsi zawodnicy w kraju rywalizowali nie tylko o medale i palmę pierwszeństwa na krajowej arenie, ale i o minima olimpijskie, choć najlepsi mieli je już dawno zapewnione.

Wśród kandydatów do medali wymieniano wielu zawodników trójmiejskich klubów. Ostatecznie skończyło się na siedmiu "krążkach". Najcenniejsze, bo te złote zdobyli: Jakub Szymański (SKLA Sopot) w biegu przez płotki na 110 m, Emilia Kusy (SKLA Sopot) w skoku o tyczce, a także Maciej Megier (AZS AWFiS Gdańsk) w biegu na 3000 m z przeszkodami.

52. Memoriał Józefa Żylewicza. Walczyli o igrzyska, minima i.. godne pożegnanie 52. Memoriał Józefa Żylewicza. Walczyli o igrzyska, minima i.. godne pożegnanie

Największe emocje wzbudził medal Szymańskiego. Niezwykle utytułowany reprezentant sopockiego klubu w biegu finałowym wyrównał bowiem rekord Polski, należący do Damiana Czykiera osiągając wynik 13,25 sekundy. To dla niego fenomenalny wynik i świetny prognostyk przed zbliżającymi się Igrzyskami Olimpijskimi w Paryżu.

- Czułem się bardzo dobrze przez cały bieg i miałem wrażenie, że biegnę, tak jak na hali. Wszystko dobrze zagrało, bo i wiatr sprzyjał, można powiedzieć, że szczęście sprzyja lepszym. Nie odniosłem jednak wrażenia, że będzie to wynik na rekord Polski. Wiedziałem, że jestem z przodu, ale biegłem do końca i rzuciłem się na metę, z czego wynikało późniejsze spotkanie z nawierzchnią. Ten bieg to dla mnie przełamanie, myślę, że dopiero teraz wszystko się zacznie. Jeśli w pierwszym biegu sezonu uzyskałem wynik poniżej 13,30 sekund, to jest kosmos. Znam już teraz to uczucie i myślę, że częściej będę notować takie rezultaty - skomentował "na gorąco" Szymański, po wyrównaniu rekordu Polski.

Z kolei Emila Kusy wygrała zmagania w skoku o tyczce z wynikiem 4,10 metra, a Maciej Megier złoto w biegu z przeszkodami zdobył z wynikiem 8:38:75. Dla tej dwójki były to najlepsze wyniki w tym sezonie.

Na drugim stopniu podium w Bydgoszczy stanęli za to Paulina Borys z SKLA Sopot w skoku wzwyż i Agnieszka Ellward z WKS Flota Gdynia w chodzie na 10 km (46:22.97).

Setne mistrzostwa Polski w lekkoatletyce. Przemysław Słowikowski kończy karierę Setne mistrzostwa Polski w lekkoatletyce. Przemysław Słowikowski kończy karierę

Sopocianka z wynikiem 1,86 m w drugiej próbie zajęła drugie miejsce. Borys wyrównała tym samym swój rekord życiowy z 2018 roku z Sieradza, ale straciła mistrzowski tytuł wywalczony przed rokiem w Gorzowie Wielkopolskim. Pierwsza Maria Żodzik również skoczyła na wysokość 1,86 m, ale w pierwszej próbie, co zadecydowało o kolejności na podium.

Sztafeta kobiet 4x100 AZS AWFiS Gdańsk zajęła drugie miejsce podczas Mistrzostw Polski w Bydgoszczy. Sztafeta kobiet 4x100 AZS AWFiS Gdańsk zajęła drugie miejsce podczas Mistrzostw Polski w Bydgoszczy.
Natomiast brązowe "krążki" do Trójmiasta przywiozła sztafeta kobiet 4x100 m z klubu AZS AWFiS Gdańsk w składzie: Aleksandra Belowska, Kamila Sobczyk, Kamila Stempkowska oraz Aleksandra Piotrowska. Panie osiągnęły wynik 45,47 sekund i przegrały tylko z "Akademiczkami" z Katowic.

Na najniższym stopniu podium stanęła także Karolina Urban z AZS AWFiS Gdańsk. Gdańszczanka rzuciła dyskiem na 53,25 metrów. Był to dla niej już szósty medal z rzędu w tej konkurencji w krajowym czempionacie.

Przypomnijmy, że po bydgoskich zawodach karierę zawodniczą zakończyła sprinterka Anna Kiełbasińska. Zawodniczka SKLA Sopot po długim leczeniu kontuzji stopy próbowała w Bydgoszczy wywalczyć kwalifikację olimpijską, ale nie ukończyła nawet biegu eliminacyjnego, z którego wykluczył ją ból. Więcej o tym pisaliśmy w poniższym artykule.

Anna Kiełbasińska kończy karierę. Anna Kiełbasińska kończy karierę. "Paryż nie wyszedł, to koniec"