Jeden medal w mistrzostwach Europy U-23 w Gdańsku

3 maja 2010 (artykuł sprzed 14 lat)
Julien Medard (Francja) zdobył w Gdańsku jeden z sześciu tytułów mistrza Europy do lat 23. Polska zadowoliła się jednym brązowym medale. Julien Medard (Francja) zdobył w Gdańsku jeden z sześciu tytułów mistrza Europy do lat 23. Polska zadowoliła się jednym brązowym medale.

Sylwia Gruchała w debiutanckim starcie w mistrzostwach świata wojskowych zdobyła złoty medal indywidualnie, a wraz z koleżanki z drużyny uplasowała się na drugim miejscu. W trzydniowych mistrzostwach Europy do lat 23, które zorganizował Gdańsk, biało-czerwoni zdobyli jeden medal

.

We Wenezueli odbyły się już po raz 42. mistrzostwa świata wojskowych w szermierce. Pierwszy raz w karierze wzięła w nich udział Gruchała. Gdańska florecistka jest bowiem żołnierzem zawodowym 3. Batalionu Zabezpieczenia Dowództwa Wojsk Lądowych. Sylwia przyczyniła się do wygrania przez Polskę klasyfikacji medalowej w tym turnieju, gdyż dwukrotnie stanęła na podium. Łącznie ekipa zdobyła 10 medali, w tym pięć złotych.

Gruchała wygrała indywidualnie, a w drużynie zdobyła srebro, choć za partnerki miała zawodniczki, które na co dzień nie walczą floretem. Aleksandra Socha, Irena Wieckowska to szablistki, choć ta druga zanim przeniosła się z Gdańska do Warszawy i zmieniła broń, to specjalizowała się we florecie.

Ponadto medale dla Polski zdobywali szermierze-żołnierze: złote - Socha w szabli, Radosław Zawrotniak, drużyna szablistek (Socha, Więckowska, Bogna Jóźwiak), drużyna szpadzistów (Zawrotniak, Robert Andrzejuk, Krzysztof Mikołajczak); srebrne - Magdalena Piekarska w szpadzie, drużyna szpadzistek (Piekarska, Danuta Dmowska-Andrzejuk, Ewa Nelip); brązowe - Danuta Dmowska-Andrzejuk i Krzysztof Mikołajczak w szpadzie.

W Gdańsku w tym samym czasie odbyły się mistrzostwa Europy do lat 23. Do rozdania było mniej medali, gdyż rozegrano tylko turnieje indywidualne. Polacy poprzestali na brązowy medalu Katarzyny Kędziory.

Szablistka OŚ AZS Poznań dopiero w półfinale przegrała 10:15 z późniejszą wicemistrzynią, Reko Benko (Węgry), a w ćwierćfinale musiała wyeliminować Annę Ciwoniuk (15:8), która tym samym sklasyfikowana została na 8. miejscu.

W ćwierćfinałach z biało-czerwonych walczyły jeszcze szpadzistka oraz dwie florecistki, z których jedna była bardzo blisko medalu. Broniąca srebra sprzed roku, Martyna Synoradzka przegrała walkę o podium z Dianą Jakowlewą 6:7. Jak się później okazało był to przedwczesny finał, gdyż Rosjanka zdobyła złoty medal, a dwie kolejne walki też wygrywała jednym trafieniem.

Na szóstych miejscach zostały sklasyfikowane Renata Knapik, która przegrała z późniejszą mistrzynią, Rossellą Fiamingo 12:15 oraz Małgorzata Susfał.

Z trojga reprezentantów Sietom AZS AWFiS Gdańsk żadnemu nie udało się przebić do czołowej "8". Florecistka Monika Paliszewska była jedenasta, a Marta Łyczbińska - 25. Filip Płocharski okazał się najlepszym florecistą w naszej ekipie, ale wystarczyło to do 13. miejsca.

Medaliści mistrzostw Europy U-23 oraz miejsca Polaków:

SZABLA
1. Dina Galiakbarowa (Rosja)
2. Reka Benko (Węgry)
3. Katarzyna Kędziora (Polska) i Cecilia Berder (Francja)
---------
10. Marta Wątor, 16 Matylda Ostojska

1. Julien Medard (Francja)
2. Siergiej Jerszow (Rosja)
3. Csaba Gall (Węgry) i Benedikt Wagner (Niemcy)
----------
21. Marcin Kościelniakowski, 23. Damian Skubiszewski, 28. Łukasz Gal, 37. Adrian Stanisławski (Polska)

FLORET
1. Diana Jakowlewa (Rosja)
2. Valentina De Costanzo (Włochy)
3. Martina Batini (Włochy) i Tatiana Dolnikowa (Rosja)
-----------
5. Martyna Synoradzka, 6. Małgorzata Susfał, 11. Justyna Paliszewska, 25. Marta Łyczbińska.

1. Giorgio Avola (Włochy)
2. Alessio Foconi (Włochy)
3. Artur Achmatkużin (Rosja) i Johann Gustinelli (Niemcy)
----------
13. Filip Płocharski, 22. Tomasz Gmerek, 23. Aleksander Szymański, 30. Michał Przybysławski

SZPADA
1. Rossella Fiamingo (Włochy)
2. Mathilde Grumier (Francja)
3. Olga Koczniewa (Rosja) i Annamaria Toth (Węgry)
-----------
6. Renata Knapik, 19. Katarzyna Dąbrowa, 26. Dominika Mosler, 41. Martyna Szymańska.

1. Paweł Suchow (Rosja)
2. Enrico Garozzo (Włochy)
3. Anatolij Herej (Ukraina) i Andras Peterdi (Węgry)
--------------
44. Piotr Kruczek, 45. Michał Adamek, 62. Piotr Maciejczyk, 63. Mateusz Nycz

Opinie (12) 1 zablokowana

• Brawo Sylwka

czy będziesz miała awans na kaprala?

• 5 2

• ? od dawna jest 'zolnierzem zawodowym' ?

• 0 3

• z cztery lata

• 0 2

• gratulacje, ale...

...czy p. Sylwia faktycznie już tylko w zawodach branżowych potrafi zdobywać medale?