Trzy medale dla polskiej szermierki

11 kwietnia 2010 (artykuł sprzed 14 lat)
Brązowa drużyna florecistek z Baku. Na zdjęciu od prawej siostry Łyczbińskie. Brązowa drużyna florecistek z Baku. Na zdjęciu od prawej siostry Łyczbińskie.

Dwa brązowe medale zdobyły gdańskie florecistki w mistrzostwach świata juniorek do lat 20. Trzecie miejsce w turnieju indywidualnym wywalczone przez Hannę Łyczbińską (Sietom AZS AWFiS Gdańsk) udało się w Baku powtórzyć także drużynie, w której walczyła także druga z sióstr Łyczbińskich - Marta. Najlepszy wynik w biało-czerwonej ekipie należał jednak do szablistek, które ostatniego dnia turnieju wywalczyły srebro

.

Jak już informowaliśmy Łyczbińska w Azerbejdżanie została trzecią juniorką świata, przegrywając dopiero w półfinale z późniejszą mistrzynią Inną Derigłazową (Rosja). Był to jednocześnie pierwszy medal dla Polski w mistrzostwach świata kadetów i juniorów, które od 2 kwietnia rozgrywane były w Azerbejdżanie.

Trzy dni później do Hani dołączyła jej siostra bliźniaczka Marta (dziewiąte miejsce indywidualnie) oraz Emilia Rygielską i Martyna Jelińska (obie Budowlani Toruń). Polki rozpoczęły turniej z udziałem 16 zespołów od gładkiej wygranej nad Singapurem 45:20, a półfinał osiągnęły po sukcesie nad Węgrami 45:31.

Drogę do finału biało-czerwonym zamknęła ponownie Derigłazowa i jej koleżanki. Rosja pokonała 35:23, a po finałowej wygranej nad Koreą Południową 35:29, "sborna" sięgnęła po złoto.

Podopiecznym Aleksandra Borkowskiego pozostał mecz o trzecie miejsce i nie zaprzepaściły szansy na brąz. Nasze florecistki pewnie pokonały USA 39:32.

Niestety, w ślady gdańskich zawodniczek nie udało się pójść ich kolegom klubowym. Filip Płocharski w 1/8 finału uległ Tommaso Lariemu 6:15 i ostatecznie zajął 11. lokatę.

Co ciekawe Włoch doszedł aż do finału, w którym nie dał rady Alli El Din El Sayedowi z Egiptu, przegrywając 13:15. Srebro nie zadowoliło Lariego i został w ogóle bez medalu, bo po ostatniej walce naubliżał sędziemu i rzucił sprzętem szermierczym, za co został wykluczony z turnieju i nie dopuszczony do podium!

Drugi z gdańskich florecistów, Piotr Janda znalazł się na 73. miejscu w klasyfikacji obejmującej 106 uczestników mistrzostw w tej broni.

W turnieju drużynowym do zawodników Sietom AZS AWFiS dołączyli Maciej Włosek (Budowlani Toruń) i Damian Koper (AZS AWF Poznań). Polacy rywalizację z udziałem 24 zespołów rozpoczęli od zwycięstwa nad Egiptem, w którego składzie był indywidualny mistrz świata 45:36, ale w kolejnym meczu przegrali z USA 32:45. Tym samym zajęli zaledwie 14. miejsce. Niepowodzenie tylko w nieznacznym stopniu osłodził fakt, że Amerykanie sięgnęli później po złoto, wygrywając w finale z Włochami 45:35.

W ostatnim dniu turnieju trzeci medal dla Polski w Azerbejdżanie zdobyła drużyna szablistek. Katarzyna Kędziora (OŚ AZS Poznań), Matylda Ostojska (AZS AWF Warszawa), Marta Puda (TMS Sosnowiec) dopiero w finale przegrały z Ukrainą 31:45. Tym samym podopieczne Norberta Jaskota i Artura Jamrozika zdobyły srebro.