Jedenasty triumf gdańskiej florecistki

27 marca 2011 (artykuł sprzed 13 lat)
Sylwia Gruchała znowu w świetnej formie. Sylwia Gruchała znowu w świetnej formie.

Po dwóch latach przerwy Sylwia Gruchała ponownie wygrała zawody Pucharu Świata! Gdańska florecistka triumfowała w tym cyklu po raz jedenasty w karierze. W jej sukcesie w Budapeszcie nie było nic z przypadku, gdyż w drodze po pierwsze miejsce podopieczne Adama Kaszubowskiego i Longina Szmita pokonała indywidualne mistrzynie świata z dwóch ostatnich sezonów. W turnieju drużynowym Polki zajęły czwarte miejsce.

.

Na Węgrzech wystartowało 169 zawodniczek. Gruchała, aby znaleźć się w ogóle na podium musiała pokonać Aidę Szanajewą (mistrzyni świata 2009) oraz Elisę di Franciscę (mistrzyni świata 2010). Sylwia pokonała Rosjankę w 1/8 finału po zaciętej walce 8:7, a z Włoszką wygrała w ćwierćfinale 15:9.

Wcześniej na pucharowej drabince zawodniczka Sietom AZS AWFiS wyeliminowała Na Lee (Korea Południowa) 12:9 i Janę Rużawinę (Rosja) 15:4. Natomiast w strefie medalowej ponownie były ponownie zażarte pojedynki koreańsko-rosyjskie.

W półfinale Gruchała wygrała z Hyun Hee Nam 15:13, a w finale zwyciężyła Julię Biriukową 15:14. Rosjanka największą niespodziankę sprawiła w 1/8 finału, eliminując słynną Valentinę Vazzali 15:8.

1999 Moskwa

W turnieju indywidualnym w Budapeszcie żadna z pozostałych naszych reprezentantek nie przebiła się nawet do 1/16 finału.

Miejsca pozostałych Polek:
38. Magdalena Knop (Sietom AZS AWFiS Gdańsk)
52. Marta Matysik (AZS AWF Warszawa)
54. Hanna Łyczbińska (Sietom)
62. Małgorzata Wojtkowiak (AZS AWF Poznań)
65. Karolina Chlewińska (Sietom)
66. Małgorzata Susfał (D'Artagnan Ursynów)
67. Martyna Synoradzka (AZS AWF Poznań)
78. Justyna Anuszewska (Sietom)
95. Katarzyna Kryczało (AZS AWF Warszawa)
135. Marta Łyczbińska (Sietom)

Jednak na turniej drużynowy fechtmistrzowi Szmitowi udało się zestawić skład, który powtórzył wynik sprzed dwóch tygodni z Turynu (czwarte miejsce), mimo że na Węgry z powodu kontuzji nie wystartowała Anna Rybicka.

Biało-czerwone walczyły w składzie: Gruchała, Magdalena Knop (Sietom AZS AWFiS Gdańsk), Małgorzata Wojtkowiak i Martyna Synoradzka (obie AZS AWF Poznań. Awans do półfinałów zapewniły sobie po zwycięstwach nad Kanadą 45:33 i Ukrainą 45:38.

Niewiele brakowało, aby Polki stanęły na podium, a nawet biły się w finale. W półfinale uległy Włoszkom zaledwie 41:43, a w meczu o trzecie miejsce przegrały również tylko różnicą dwóch punktów Korei Południowej 34:36.

Dobre informację napłynęły również z Kopenhagi. W tzw. turnieju satelickim Pucharu Świata na drugim miejscu uplasowała się Monika Paliszewska. Gdańska florecistka dopiero w finale uległa Lucie Blaison (Francja) 13:14.