Białecka, Miarczyński i Zemke mistrzami Polski

30 września 2010 (artykuł sprzed 13 lat)
W zawodach Impel Cup zwyciężyła załoga Lufthansa Systems. W zawodach Impel Cup zwyciężyła załoga Lufthansa Systems.

W sobotę odbędą się 59. regaty o Błękitną Wstęgę Zatoki Gdańskiej. Trasa prowadzi z Gdyni do mola w gdańskim Brzeźnie i z powrotem. Najlepszych YK Stal nagrodzi około godziny 17.00. Natomiast medale rozdano już w mistrzostwach Polski w żeglarskich klasach olimpijskich. Sukcesami może pochwalić się również Politechnika Gdańska

.

Na tradycyjnej trasie z Gdyni (start o 11.00) przez boje przy ostrodze sopockiego molo, do boi w okolicach molo w Gdańsku Brzeżnie, do Sopotu i mety w Gdyni do pokonania będzie 16 mil morskich. Uroczyste zakończenie regat, ich organizator - YK Stal - zaplanował w sobotę o 17.00.

-Dzięki takiemu ustawieniu trasy, publiczność jak zwykle chętnie oglądająca żagle na wodzie ma możliwość obserwowania regat z doskonałych lokalizacji. A będzie co oglądać. Szczególnie wtedy, gdy na wysokości boi przy sopockim molo katamarany będą się mijać z wolniejszymi, turystycznymi jednostkami jednokadłubowymi! - zachwala Marek "Goły" Gałkiewicz ze Stali.

W regatach wystartują również żeglarze z klas olimpijskich, dla których teoretycznie jest już po sezonie. Łeba po raz drugi z rzędu gościła żeglarskie mistrzostwa Polski w klasach olimpijskich. - - Godne podkreślenia jest zaangażowanie lokalnych działaczy i entuzjastów, którzy dwoją się i troją dbając o dobrą atmosferę i organizację regat - podkreślił dyrektor sportowy Polskiego Związku Żeglarskiego, Tomasz Chamera.

Na starcie zabrakło jednak mistrza świata w RS:X, Piotra Myszki. Deskarz AZS AWFiS Gdańsk przegrał tym razem z przeziębieniem. Pod jego nieobecność w czterodniowych regatach z udziałem blisko 150 w takich specjalnościach jak: RS:X i 470 mężczyzn i kobiet oraz Laser, Laser Radial i Finn trójmiejscy żeglarze największe sukcesy świecili w windsurfingu.

Wśród panów wszystkie seniorskie medale zdobyli zawodnicy SKŻ Hestia Sopot! W rywalizacji seniorów wygrał Przemysław Miarczyński przed Pawłem Tarnowskim i Łukaszem Grodzicki. Popularny "Pont" stracił już rachubę w mistrzowskich tytułach. -Nie wiem, który to mój krajowy medal. Kolekcja jest naprawdę duża - przyznał aktualny wicemistrz świata i trzykrotny olimpijczyk.

Tarnowski drugi medal, i to z najcenniejszego kruszcu odebrał za zwycięstwo w kategorii młodzieżowców. Srebro do lat 21 zdobył Piotr Nowacki, a brąz Piotr Suliński (obaj SKŻ Hestia Sopot).

Wśród pań w klasie RS:X trójmiejskim deskarkom uciekł tylko jeden medal z sześciu. W seniorkach triumfowała Małgorzata Białecka (SKŻ Hestia) przed Agatą Brygołą (AZS AWFiS) i Mają Dziarnowską (SKŻ Hestia).

W grupie młodzieżowe złota była Dziarnowska, a z brązem regaty ukończyła inna sopocianka, Joanna Henschke. Sopocianki przedzieliła jedynie szczecinianka Hanna Zembrzuska.

Aż z dwoma złotymi medalami Łebę opuszczał Wojciech Zemke. 21-latek z MKŻ Arki Gdynia wygrał zarówno regaty seniorów jak i młodzieżowców w klasie Laser.

Jego koleżanka klubowa, Natalia Szymczyk była trzecia w punktacji generalnej i druga wśród Polek w klasie Laser Radial. Wygrała bowiem Litwinka Ausra Mileviciute.

Kolejne trzy medale zdobyło Trójmiasto w klasie 470. Jolanta Ogar (AZS AWFiS Gdańsk), która żeglowała z Agnieszką Skrzypulec zdobyła brąz w kategorii open oraz złoto w rywalizacji kobiet.

Natomiast wicemistrzostwo wśród młodzieżowców w tej specjalności wywalczyła załoga YKP Gdynia - Dominik Buksak/Marcin Juszczak.

Dobiegła końca również rywalizacja w Pucharze Polski w klasie Micro. Po podsumowaniu punktów z siedmiu eliminacji zwyciężyła sopocka załoga jachtu Toyota-Klif w składzie Piotr Tarnacki/Rafał Becker/Artur Manista. Przypomnijmy, że w sierpniu na wodach francuskiej zatoki Quiberon w tym samym składzie nasi żeglarze zdobyli tytuł wicemistrzów świata.

Żeglarskimi sukcesami chlubi się również Politechnika Gdańska. Uczelnia informuje złotym medalu w Akademickich Mistrzostwach Polski w klasie Omega Standard, które zakończyły się na jeziorze Niegocin. Gdańszczanie w pokonanym polu pozostawili 40 uczelni.

Nad jezioro Niegocin przyjechało prawie 400 studentów z uniwersytetów, akademii i politechnik z Polski. Cztery łódki reprezentujące Klub Uczelniany AZS Politechniki Gdańskiej ostro walczyły z Politechniką Warszawską. Rywalizacja trwała do ostatniego momentu.

I miejsce indywidualnie w AMP zajęła załoga Filipa Pietrzaka z V roku zarządzania i ekonomii. Na drugiej pozycji uplasowała się załoga Aleksandra Fereńca, absolwenta oceanotechniki i okrętownictwa, III miejsce zajął Tymon Sadowski, student II roku oceanotechniki i okrętownictwa.

W reprezentacji kobiecej popłynęły: Anna Chamer-Ciemińska (sternik) i Antonina Żółtowska - obie z III roku na Wydziale Architektury oraz Monika Kodek, studentka III roku na Wydziale Zarządzania i Ekonomii.

Wcześniej Fereniec, słuchacz studium podyplomowego na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej, zwyciężył w klasyfikacji generalnej Pucharu Polski w klasie Omega Sport, których finał odbył się na Jeziorze Zegrzyńskim. Wręczenie pucharów nastąpi podczas Targów Żeglarstwa i Sportów Wodnych Boatshow, które mają się odbyć w Poznaniu w dniach 12-14 listopada.

Natomiast w gdańskich Górkach Zachodnich odbył się finał amatorskiej Ligi Żeglarskiej dla firm IMPEL Cup 2010, w której wzięło udział łącznie ponad 40 żeglarzy z całej Polski. Zawodom towarzyszyły regaty z cyklu Gdańsk Business Race, podczas których za sterami zasiedli przedstawiciele zarządów firm uczestniczących w imprezie.

Pogoda jak na pierwsze dni jesieni dopisała wyjątkowo, pozwalając rozegrać łącznie cztery punktowane wyścigi ligowe oraz dwa dodatkowe wyścigi biznesowe. Silny wiatr zmusił organizatorów do przeniesienia rywalizacji na spokojniejszy akwen Martwej Wisły, co pozwoliło jednocześnie startującym załogom na rywalizację pod pełnym ożaglowaniem, z wykorzystaniem prezentujących się wyjątkowo malowniczo gennakerów.

Finał potwierdził wielką klasę załogi LUFTHANSA SYSTEMS I w składzie: Piotr Szwoch, Szymon Trąbała, Łukasz Łapiński, która podobnie jak w gdańskich eliminacjach do imprezy wygrała wszystkie cztery punktowane wyścigi i to do nich trafiła główna nagroda - puchar ufundowany przez honorowego patrona regat, Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza. Zażartą walkę o podium stoczyły załogi Gambitu, Sail Service, Kangura oraz głównego sponsora, firmy IMPEL.

Ostatecznie drugie miejsce wywalczyła załoga Sail Service, a trzecie Kangur. Zwycięskie załogi otrzymały pamiątkowe dyplomy, statuetki oraz szereg upominków m.in. odzież żeglarską firmy MURPHY & NYE ufundowaną przez Magazyn Żeglarski "Jachting".