Katarzyna Furmanek druga w Casablance

16 marca 2015 (artykuł sprzed 9 lat)
Najnowszy artykuł na ten temat Natalia Partyka zdobyła drugie złoto w Rio

Katarzyna Furmanek (AZS AWFiS) zajęła drugie, a Karolina Tałach (Wybrzeże) piąte miejsce w zawodach Pucharu Świata w Casablance. Turniej w Maroku był zaliczany do klasyfikacji olimpijskich, które trwać będą do końca maja przyszłego roku. W każdej wadze na tej podstawie awans wywalczy 14 judoczek plus dodatkowo po jednej jeszcze z każdego kontynentu. Na razie obie gdańszczanki są poza gronem premiowanym startem w igrzyskach w Rio de Janeiro.

TUTAJ PRZECZYTASZ WIĘCEJ O ZASADACH KWALIFIKACJI OLIMPIJSKICH

Katarzyna Furmanek rewelacyjnie spisuje się w nowej dla siebie kategorii plus 78 kg, do której przeniosła się, by nie rywalizować już z inną gdańszczanką, Darią Pogorzelec. Judoczka AZS AWFiS po raz drugi w tym miesiącu awansowała do finału zawodów Pucharu Świata. W Pradze nie miała sobie równych. W Casablance poprzestała na 2. pozycji.

FURMANEK WYGRAŁA PO RAZ PIERWSZY ZAWODY PUCHARU ŚWIATA

Akademiczka w Maroko rywalizację rozpoczęła od razu od ćwierćfinałów. W tej fazie zawodów pokonała Brytyjkę Jodie Myers, a w półfinale nie dała szans Rosjance Aleksandrze Babintcevej po wykonaniu techniki wycenionej na waza-ari. W pojedynku o końcowy triumf żadnej zawodniczce przez 4 minuty nie udało się wykonać punktowanej akcji. Zwyciężczynie wskazały decyzje sędziów, a konkretnie liczba nałożonych przez nich kar. Dlatego wygrała Włoszka Elisa Marchio.

Za 2. miejsce w Casablance do olimpijskiego rankingu Furmanek otrzymała 30 punktów. W klasyfikacji kategorii +78 kg zanotowała nieznaczny awans z 39. na 36. miejsce.

Jak informowaliśmy w każdej wadze nominację olimpijską zdobędzie 14 zawodniczek, ale z zastrzeżeniem, że tym gronie może być po jednej reprezentantce danego państwa oraz w tym limicie nie liczą się Brazylijki, który mają start zagwarantowany w każdej kategorii z urzędu jako gospodarz igrzysk. Dodatkowo po jednej jeszcze judoczce z każdego kontynentu z kolejnych miejsc rankingu.

W tej wadze ostatnim obecnie miejscem dającym kwalifikację olimpijską jest lokata 23. Do zajmującej ją Marlin Viveros z Ekwadoru, która ma na koncie już 5 punktowanych startów, Katarzyna traci aktualnie 70 punktów. Natomiast kwalifikacja kontynentalna dla Europejki, która teraz przypadłaby Bośniaczce Larysie Ceric (24. miejsce w rankingu) jest odległa od Polki o 64 punkty.

TUTAJ ZNAJDZIESZ LISTY RANKINGOWE JUDO

W kategorii 63 kg na 5. miejscu w Casablance uplasowała się Karolina Tałach. Zawodniczka Wybrzeża turniej rozpoczęła od wygranej nad Shorok Shoker (Egipt), a w walce o zwycięstwie w grupie uległa Francuzce Anne-Laure Bellard.

Z podobnym skutkiem gdańszczanka rywalizowała następnie w repasażach. Pokonała Helene Wezeu Dombeu (Kamerun), a w pojedynku o najniższy stopień podium uległa kolejnej Francuzce Marielle Pruvost. Ta waga okazała się zresztą domeną reprezentantek Trójkolorowych. W finale kolejna ich przedstawicielka Lindsay Tsang Sam Moi pokonała Anę Cacholę (Portugalia).

Do olimpijskiego rankingu Tałach dopisała 10 punktów, ma ich teraz 38, co pozwoliło przesunąć się jej z 63. na 59. miejsce. Droga do Rio wciąż przed zawodniczką Wybrzeża jest odległa. Do miejsca dającego kwalifikację traci obecnie 145 punktów. Ponadto znacznie wyżej na liście tej kategorii plasuje się inna... Polka. Agata Ozdoba (AZS Opole) zajmuje 22. lokatę z dorobkiem 178 punktów. Aktualnie to jej przysługiwałaby kontynentalna kwalifikacja na igrzyskach.

Przypomnijmy, że gdyby na miejscach dających awans znajdowały się dwie lub więcej zawodniczek z danego kraju, to decyzje o tym, która reprezentuje daną federację na igrzyskach, podejmuje trener kadry.

W Casablance nie udało się wzbogacić dorobku punktowego Magdalenie Miller. Walcząca w wadze 57 kg zawodniczka AZS AWFiS odpadła po porażce w pierwszej walce z reprezentantką Luksemburga Manon Durbach. Akademiczka ma w olimpijskiej rywalizacji 6 punktów, zdobyte na początku miesiąca w Pradze, co daje jej 118. miejsce.

Przypomnijmy, że najwyżej notowaną w olimpijskim rankingu judo gdańszczanką jest Daria Pogorzelec. Zawodniczka Wybrzeża w kategorii 78 kg nadal plasuje się na 8. miejscu. Nad pierwszą rywalką, która mogłaby jej zabrać wyjazd do Rio de Janeiro, ma obecnie aż 172 punkty przewagi.