Kafarski zaskoczył ofensywnym ustawieniem

jag. Marta
25 października 2009 (artykuł sprzed 14 lat)

Lechia przeciwko Lechowi Poznań zagrała po raz pierwszy w ustawieniu 1-4-3-3. Gdańszczanie grali ofensywnie, chwilami zamykali "Kolejorza" na jego połowie, ale byli nieskuteczni. Na kwadrans przed końcem to nawet goście zdobyli bramkę, ale sędzia jej nie uznał. Mecz zakończył się bezbramkowym remisem, jak widać w ten weekend to wynik "obowiązujący" na trójmiejskich boiskach. Poniżej zapis bezpośredniej transmisji, którą przeprowadziliśmy ze stadionu przy Traugutta.

.

LECHIA: Kapsa - Bąk, Kożans, Wołąkiewicz, Kaczmarek - Pietrowski, Surma, Nowak - Buzała (67 Kowalczyk), Lukjanovs (56 Wiśniewski), Zabłocki (78 Rogalski).

LECH:Burić - Kikut, Wojtkowiak, Bosacki, Gancarczyk - Djurdjević, Injac (76 Bandrowski)- Peszko, Stilić (82 Zapotoka), Możdżeń (46 Wilk) - Lewandowski.

Sędzia: Gil (Lublin). Żółte kartki: Kożans, Nowak, Wiśniewski (Lechi). Djurdjević (Lech).
Czerwona Kartka: Djurdjević za drugą żółtą w 79 min. Widzów: 11 000.

0' niestety, zadanie piłkarzom utrudniać będzie aura, gdyż przy ul. Traugutta pada deszcz.

0' z lekkim opóźnieniem piłkarze wychodzą na murawę. Lechię w biało-zielonym trykocie wyprowadził Roman Korynt, który 2 tygodnie temu skończył... 80 lat! 35-krotny reprezentant Polski dokonał losowania, a następnie przekazał opaskę kapitana Lechii Hubertowi Wołąkiewiczowi. Publiczność zgotowała Koryntowi owację na stojąco. W latch 1959-60 zdobył on m.in. tytuł najlepszego piłkarza Polski - Złote Buty, a w 1956 roku sięgnął z Lechią po trzecie miejsce w ekstraklasie.

1' rozpoczął Lech

1' Lechia w bardzo ofensywnym ustawieniu z trzema nominalnymi napastnikami Buzałą, Zabłockim i Lukjanovsem. W obronie debiutuje Kożans, a pierwszy raz w ekstraklasie w wyjściowej "11" jest również Pietrowski. Na lewego obrońcę został przekwalifikowany Kaczmarek.

5' dobra akcja Nowaka z lewej strony boiska, dośrodkowanie w pole karne, ale w dobrej sytuacji, przez nikogo nie atakowany Pietrowski fatalnie spudłował.

10' pierwsza groźniejsza akcja Lecha. Odważne wyjście Kapsy, który ubiegł Peszkę i był jeszcze przez poznańskiego pomocnika faulowany.

13' dobra akcja Bąka, Nowak przepuścił jego podanie w pole karne, ale nie zorientował się w tym żaden z gdańskich napastników

14' po strzale Surmy i rykoszecie pierwszy rzut rożny dla Lechii

15' po dośrodkowaniu Zabłockiego Kożans nie opanował piłki.

16' rzut wolny dla Lecha z wysokości pola karnego po faulu Wołąkiewicza, ale dośrodkowanie Peszki pewnie wybili gdańscy obrońcy

17' Lech miał problem z wyjściem z własnego przedpola, bo Lechia bardzo dobrze zagrała pressingiem. Gości uratował dopiero sędzia, który dopatrzył się faulu Buzały.

18' deszcz przestał padać

20' Lukjanovs w walce z dwoma stoperami Lecha był skazany na porażkę po podaniu Zabłockiego

23' dobrze zapowiadający się atak Lechii zakończony podaniem Zabłockiego w... aut. "Kup Zabłockiemu okulary" - krzyknął w kierunku trenera jeden ze zdesperowanych kibiców.

25' kapitalna akcja Lechii. Daleki przerzut z własnej połowy Pietrowskiego, który w polu karnym znalazł Zabłockiego, Kuba podał do Buzały, a ten szukał "długiego rogu", ale z kilku metrów strzelił obok słupka.

28' kolejne długie podanie z własnej połowy Lechii, ale tym razem Lukjanovs dochodząc do piłki faulował

30' żółta kartka dla Kożansa, który w środkowym kole boiska zbyt wysoko zagrał nogą i zawadził nią o głowę Lewandowskiego.

32' do dośrodkowania w polu karnym Lechii skakał Możdżeń, ale nie zdołał oddać strzału w kierunku bramki

33' pierwszy strzał Lecha. Lewandowski miał 20 metrów od bramki dużo miejsca, a zatem zdecydował się na mocne uderzenie. Piłka skozłowała jeszcze przed Kapsą i tuż obok słupka opuściła boisko.

35' wydawało się, że Gancarczyk faulował Lukjanovsa w narożnika boiska, ale sędzia nakazał grać dalej.

36' Kaczmarek, mierzący zaledwie 170 centymetrów wygrał pojedynek główkowy ze znacznie wyższym Lewandowskim

38' zaskakujący strzał z 25 metrów Lukjanovsa, piłka uderzona po ziemi nieznacznie minęła bramkę Lecha

39' najlepsza akcja Lecha. Strzał Gancarczyka sparował Kapsa, a dobitka Lewandowskiego z bliska była niecelna.

42' Kaczmarek przypomniał, że jest dobrym skrzydłowym. Przebiegł pół boiska z piłką i wywalczył róg.

43' dobre uderzenie Zabłockiego, ale znów niecelne!

44' strzał z dystansu Peszki, ale za lekki, aby zaskoczyć Kapsę

45' Bąk dwukrotnie blokowany w polu karnym, ale i tak Lechia zdobyła korner

45' po dośrodkowaniu z rogu strzelał Kożans, ale niecelnie

Nie było przerw zatem sędzia nic nie doliczył. KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY 0:0

W przerwie ceremonia objęcia patronatu przez Lotos SA nad młodymi piłkarzami Lechii. Paliwowy potentat przejął opiekę nad drużynami rocznika 1995 i 1996. Ta pierwsza w tym roku zajęła trzecie miejsce w Nike Cup, nieoficjalnych mistrzostwach Polski w tej kategorii wiekowej. Ponadto Lotos sponsorować będzie cykl turniejów dla młodzieży "Złote Lwy Gdańskie", które organizowane są w Gdańsku tradycyjnie w grudniu i w styczniu.

46` Rozpoczyna się druga połowa, zmiana w ekipie Lecha, Mateusza Możdżenia zastąpił Jakub Wilk.

47` Na łuku pod zegarem gdańscy kibice wywiesili transparent z napisem: "Ksiądz Jerzy Popiełuszko ofiara komunistycznych zbrodni".

49` Buzała z Nowakiem próbowali stworzyć sobie sutuację z prawej strony pola karnego Lecha ale obrońcy poznaniaków wybijają.

53` Gdańszczanie grają "do przodu" ale brakuje im wykończenia akcji.

55` Buzała środkiem pola przyspieszył, była szansa wyjść trzech na trzech ale napastnik Lechii źle podał do Lukjanovsa.

56` Bąk dośrodkowal w pole karne Burić wypiąstkował piłkę. Dobijał Nowak ale piłka rykoszetem wyszła w pole.

57` Schodzi Lukjanovs wchodzi Piotr Wiśniewski.

59` Lechia zamknęła "Kolejorza" w jego połowie, szkoda, że brakuje precyzji w strzałach.

60` Pierwsza od wielu minut akcja ofensywna Lecha, Lewandowski z 16 metrów w środek bramki ale Kapsa pewnie interweniuje.

62` Kożans leżał przez kilkadziesiąt sekund na murawie, ale po interwencji masażysty o własnych siłach podchodzi do linii bocznej.

64` Róg dla Lecha, Peszko dośrodkowywał ale jeden z gości faulowa w polu karnym i grę wznawia Kapsa.

65` Buzała dośrodkowuje ale nikt nie zamyka akcji.

67` Zmiana w Lechii, schodzi Buzała, wchodzi Maciej Kowalczyk.

70` Zabłocki z rzutu wolnego z około 40 metrów w pole karne ale Lech wybija.

72` Poznaniacy przerywają akcje Lechii faulami, po jednym z nich dośrodkowanie z wolnego ale Kowalczyk przenosi piłkę nad bramką.

74` Okres gry głównie w środku pola.

75` Piłka w bramce Lechii, ale sędzie nie uznaje gola strzelonego przez Peszkę. Przed bramkę z lewego skrzydła zagrywał Wilk, a zdaniem arbitra Peszko faulował Kaczmarka. Po meczu lechita upierał się, że bramka była zdobyta prawidłowo, a popularna "Kaka" mówił, że był popychany i wytrącony z równowagi.

76` Zmiana w Lechu za Injacia wchodzi Tomasz Bandrowski.

77` Żółta kartka dla Djurdjevicia z Lecha.

78` Zmiana w Lechii za Zabłockiego Maciej Rogalski.

79` Czerwona kartka dla Djurdjevicia za drugą żółtą. Serb otrzymał je w ciągu 2 minut. Co ciekawe przed rokiem również nie dokończył meczu w Gdańsku. Wówczas został wyrzucony z boiska w 63. minucie po faulu na Kowalczyku, który wychodził sam na sam z bramkarzem.

82` Zmiana w Lechu schodzi Stilić, wchodzi Jan Zapotoka.

86` Peszko groźnie strzelał w ostatniej chwili piłka zablokowana i uderza tylko w boczną siatkę.

87` Żółta kartka dla Pawła Nowaka.

88` Bandrowski z wolnego w pole karne, ale wybija Surma za chwilę Zapotoka wysoko nad poprzeczką.

90` Sędzia dolicza 3 minuty.

90+2 Wilk oddaje piłkę przed pole karne do Lewandowskiego ale ten obok bramki, za chwilę Bandrowski również niecelnie.

90+3 W końcówce zamieszanie pod bramką Lecha Wiśniewski strzelił w bramkarza.

90+3 Sędzia kończy mecz. Lechia - Lech 0:0.

Dla Lechii jest to pierwszy punkt od powrotu do ekstraklasy w meczach z najlepszą trójką ligi. Poprzednio osiem meczów z Wisłą, Legią i Lechem było przegranych!

Arka Gdynia - Jagiellonia Białystok 0:0
, Polonia Bytom - Ruch Chorzów 0:1 (0:0), Legia Warszawa - Korona Kielce 5:2 (1:1), Wisła Kraków - Piast Gliwice 2:1 (1:0), Śląsk Wrocław - Zagłębie Lubin 2:0 (0:0), GKS Bełchatów - Polonia Warszawa 3:0 (2:0), Odra Wodzisław - Cracovia 1:0 (0:0).