Kickboxing na olimpijskim szlaku znów rośnie w siłę. Dwa medale MŚ dla Trójmiasta

11 grudnia 2023, godz. 10:15
Opinie (8)
Aleksandra Mądraszewska została wicemistrzynią świata w kickboxingu. Aleksandra Mądraszewska została wicemistrzynią świata w kickboxingu.

Dwa medale z mistrzostw świata w kickboxingu przywieźli reprezentanci trójmiejskich klubów. Aleksandra Mądraszewska (Champion Gdańsk) sięgnęła po srebro, a Arkadiusz Lasek (Knockout Fight Club Gdańsk) zdobył brąz. Łącznie w portugalskiej Albufeirze biało-czerwoni aż 33 razy stawali na podium, w tym ośmiokrotnie na jego najwyższym stopniu.

20 lipca 2021 roku Międzynarodowy Komitet Olimpijski oficjalnie uznał kickboxing za sport olimpijski. Jednak dyscyplina nie znalazł się w programie przyszłorocznych igrzysk w Paryżu. Trwają starania, aby olimpijski debiut nastąpił w 2028 w Los Angeles.

Ta perspektywa sprawia, że kicboxing ponownie zyskuje na popularności. Było to widać w portugalskiej Albufeirze, gdzie odbyły się mistrzostwa świata w kilku formułach.

W ten trend bardzo dobrze wpisuje się również reprezentacja Polski. Biało-czerwoni łącznie w tej imprezie zdobyli aż po 33 medale, w tym 8 złotych, 5 srebrnych i 20 brązowych.

Medale reprezentantów Polski w mistrzostwach świata w kickboxingu

Full Contact 8 medali (1-2-5)
Złoty medal
-60kg Kinga Szlachcic (SKF Boksing Zielona Góra)

Srebrne medale
-48kg Aleksandra Mądraszewska (Champion Gdańsk)
-75kg Jakub Pokusa (KKS Sporty Walki Poznań)

Brązowe medale
-56kg Paulina Saczuk-Michalik (AZS AWF Warszawa)
+70kg Ewa Kauch (Armia Polkowice)
-57kg Patryk Bodzek (Beskid Dragon Bielsko-Biała)
-86kg Robert Krasoń (Piotrkowska Szkoła Sztuk Walki Tom Centrer Piotrków Trybunalsk)
-91kg Karol Karczmarek (Ożarowska Szkoła Kickboxingu Ożarów Mazowiecki)

K-1 Rules 7 medali (0-2-5)
-70kg Marta Janikowska (KS Pretorium Poznań)
-81kg Bartosz Dołbień (Sparta Gym Warszawa)

-48kg Dominika Chylińska (Oświęcimski Klub Karate Oświęcim)
-65kg Aleksandra Niewiadomska (Legia Fight Club Warszawa)
+70kg Oliwia Gajewczyk (Thor Szkoła Walki Ełk)
-54kg Krystian Rozkosz (Paco Team Mysłowice)
+91kg Robert Dochód (Kickboxing Team Sejny)

Low Kick 2 medale (0-0-2)
56kg Justyna Krosta (Centrum Sportu i Rekreacji Ring Kraków)
-91kg Dominik Grzęda (TKKF Ognisko Siedleckie Siedlce)

Kick Light 9 medali (4-1-4)
Złote medale
-70kg Paulina Stenka-Formela (KTS-K GOSRiT Luzino)
-94kg Michał Grzesiak (Center Team Odolanów)
+94kg Rafał Gąszczak (Akademia Sportów Walki Knockout Zielona Góra)
Weterani -94kg Piotr Wypchał (Krakowska Akademia Taekwondo)

Srebrny medal
-79kg Armin Wilczewski (Rebelia Kartuzy)

-65kg Amelia Cymerman (Akademia Mieszanych Sztuk Walki Wilkowice)
-69kg Sławomir Malik (SKF Boksing Zielona Góra)
-84kg Arkadiusz Lasek (Knockout Fight Club Gdańsk)
weterani -55kg Sylwia Gondek-Winiarek (Siedlecki Klub Sporty Gladiator Siedlce)

Przynależność do światowej czołówki potwierdziła Aleksandra Mądraszewska. Studentka AWFiS Gdańsk i zawodniczka gdańskiego Championa zdobyła srebrny medal w kategorii 48kg w formule full contact.

- Mam sportowy niedosyt, ale na pewno nie powiedziałam jeszcze ostatniego słowa - zapewnia Mądraszewska.

Aleksandra przygodę ze sportem rozpoczynała od... siatkówki. Na kickboxing trafiła w 2015 roku. Przez osiem kolejnych lat uzbierała pokaźną kolekcję tytułów i medali.

- Jestem siedemnastokrotną mistrzynią Polski w kickboxingu w różnych formułach, w tym w fullkontakcie, K1, lowkicku, pointfightingu oraz w formule kick light. W tym roku zadebiutowałam i zdobyłam pierwszy historyczny złoty medal w naszym klubie. Dodatkowo, startuję także w boksie - jestem wicemistrzynią młodzieżową w boksie olimpijskim. W kickboxingu osiągnęłam międzynarodowe sukcesy, takie jak pierwsze miejsce na Pucharze Świata w Irlandii w 2022 roku. Dwa lata temu zdobyłam brązowy medal na mistrzostwach świata, co było moim pierwszym medalem seniorskim. W zeszłym roku zdobyłam wicemistrzostwo Europy w fullkontakcie - wyliczała w wywiadzie opublikowanych przez jej macierzystą uczelnię - AWFiS Gdańsk.
Arkadiusz Lasek w Portugalii zdobył brązowy medal w kategorii 84 kg w formule kick light. Arkadiusz Lasek w Portugalii zdobył brązowy medal w kategorii 84 kg w formule kick light.
Arkadiusz Lasek udowadnia, że sukcesy w kickboxingu można odnosić w każdym wieku, jak również w każdym wieku można zaczynać przygodę z tym sportem. Zaczynał już jako student. Obecnie jest on zawodnikiem Knockout Fight Club Gdańsk, a jednocześnie trenerem w Arkado Fight Club Gdańsk. Na międzynarodowej arenie rywalizuje od 2010 roku.

W Portugalii 40-latek zdobył brąz w kategorii 84 kg w formule kick light. Przed rokiem stanął również na najniższy stopniu podium w mistrzostwach Europy.

Przypomnijmy, że Gdańsk zapisał piękne karty w kickboxingu. Tytuły i medale zdobywali m.in.: Iwona Guzowska, Wojciech Szerbiński czy Rafał Kałużny. Natomiast pod koniec 1997 roku w Hala Olivia odbyły się mistrzostwa świata w formułach full contact i Ssemi Contact (obecnie pointfighting).