Atom Trefl zmarnował 4 piłki meczowe

Niedowierzanie i smutek na twarzach trenerów i siatkarek Atomu Trefla Sopot uzasadnione. Ćwierćfinał Pucharu Polski był o włos. fot. Łukasz Głowala/Trojmiasto.pl

Siatkarki Atomu Trefla Sopot, mimo dzielnej postawy w Muszynie, nie zagrają w ćwierćfinale Pucharu Polski. Podopieczne Piotra Mateli nie udźwignęły presji z otwierającą się przed nimi szansą na wygraną. Prowadziły 2:1 w setach, a w tie-breaku miały 4 piłki meczowe, a jedynak uległy tamtejszej drużynie Polski Cukier Muszynianka 2:3 (19:25, 25:23, 25:22, 16:25, 16:18). Nie pomogło 25 punktów Magdaleny Damaske.

MUSZYNIANKA: Rabka 2 punkty, Sosnowska 11, Wójcik 22, Łyszkiewicz 3, Savić 10, Cvetanovic 16, Medyńska (libero) oraz Wilk, Wawrzyniak 11, Sredić 8, Szabo

ATOM TREFL: Gajewska 4, Mielczarek 10, Skorupa 4, Goliat 6, Damaske 25, J.Łukasik 13, Kulig (libero) oraz Fedusio 1, M.Łukasik 9, Mras, Bednarek

MAGDALENA DAMSKE WŚRÓD KANDYDATÓW DO TYTUŁU LIGOWCA ROKU. PLEBISCYT TRWA DO 31 STYCZNIA. SPRAWDŹ, WYNIKI PO PIERWSZYM TYGODNIU I ZAGŁOSUJ

Początek meczu nie wróżył tak wysoko przegranego seta. Od wyniku 2:4 atomówki zdobyły 3 punkty z rzędu. Wówczas pokazały największe atuty, które przygotowały na ten dzień, czyli skuteczne ataki Magdaleny Damaske, zagrywkę, dającą od razu punkty bądź też przygotowujące pole pod bloki. Przy prowadzeniu 11:10 po sopockiej stronie były już 3 punkty zdobyte w tym ostatnim elemencie.

Gra przybrała inny, niekorzystny przebiegł, gdy miejscowe dokonały podwójnej zmiany na rozegraniu i wystawie, a w ataku raz po raz zaczęła przebijać się Aleksandra Wójcik. Była rozgrywająca atomówek, Dorota Wilk została ponownie odwołana na rezerwę, gdy Muszynianka odskoczyła na 20:15.

Co prawda gospodynie podały jeszcze rękę naszej drużynie, popełniając dwa niewymuszone błędy z rzędu, po których zrobiło się 17:21, ale atomówki nie skorzystały z tych prezentów. W tym momencie bowiem Beata Mielczarek zepsuła zagrywkę i o jakimkolwiek pościgu można było zapomnieć.

Zgoła odmiennie wyglądała druga partia. Znów swobodne atakowała Magdalena Damaske, pojawiły się dwa punktowe bloki, a i zagrywka Natalii Gajewskiej sprawiała rywalkom problemy. Sopocianki przeważały do 8:6. Wówczas o przerwę poprosił trener Ryszard Litwin. Zdołał natchnąć gospodynie do walki do tego stopnia, że po powrocie do gry zdobyły one 4 punkty z rzędu. Nie do zatrzymania w tym okresie była głównie Marina Cvetanovic.

Trener Piotr Matela dokonał dwóch zmian w składzie. Pomogło. Ciężar walki przejęły na siebie siostry JustynaMartyna Łukasik. Po ich punktach sopocianki odzyskały przewagę (14:11).

Rywalki jeszcze wyrównały na 16:16 i 17:17, ale nie zdołały już przełamać atomówek. Piłki setowe dały dwa udane ataki z rzędu Damaske. Natomiast gra zakończyła się po zepsutej zagrywce Wójcik.

Remis po dwóch setach wprowadził poddenerwowanie z obu stron siatki. Na początku trzeciej odsłony dominowały błędy. Do 6:5 niemal połowa punktów padła po niewymuszonych błędach. Jednak wystarczyło, że Damaske zaczęła ponownie trafiać, a i prowadzenie przeszło na sopocką stronę (8:6). Natomiast po dwóch asach serwisowych J.Łukasik zrobiło się 12:8.

Potem do punktujących koleżanek dołączyła Mielczarek i przewaga atomówek urosła aż do 18:10. Szkoda, że nie udało się wysoko wygrać tego seta, bo może rywalki już nie podniosły się do walki. A tak zbliżyły się na 18:21, potem odrobiły jeszcze 2 piłki setowe i utwierdziły się w przekonaniu, że nie muszą kapitulować. Ale 3. set poszedł na konto sopocianek po ataku Mielczarek.

Czwarta partia była to połowy wyrównana. Atom Trefl stanął przy prowadzeniu 13:12. Od tego wyniku Muszynianka zdobyła 8 punktów, a sopocianki odpowiedziały tylko jednym. Przy 14:20 trener Matela wykorzystał drugi czas, próbował też i później zmian, ale trzeba było przystąpić do tie-breaka po wysoko przegranym secie.

Ale w decydującą część meczu atomówki znów weszły doskonale. Prowadziły 6:2, a Damske dorzuciła kolejne 3 punkty w ataku. Jednak o rosnących napięciu nerwowym świadczyły trzy zepsute zagrywki, które były już po sopockiej stronie przy 9:7.

Natomiast w Muszyniance ręce nie drżały Cvetanović i Tanji Sredić. To Słowenka i Serba dały przewagę gospodyniom 11:10.

Jednak do piłek meczowych pierwsze dobiły się sopocianki. Miały cztery szanse na skończenie zwycięsko gry - od 14:12, a potem jeszcze przy 15:14 i 16:15. Niestety, trzy ostatnie punkty należały do gospodyń. W akcji kończącej grę błąd w ataku przytrafił się Mielczarek. Musiała ona ryzykować, gdyż chwilę wcześniej udany blok postawiła Sredić, zdobywając pierwszą piłkę meczową dla miejscowych.