Lechia Gdańsk - GKS Katowice 5:1. Bez litości dla grającego w "9" rywala

Jacek Główczyński
22 września 2023, godz. 22:30
Opinie (140)

Zobacz, komu dziękowali w pierwszej kolejności piłkarze Lechii Gdańsk po zwycięstwie nad GKS Katowice 5:1

Lechia Gdańsk rozbiła u siebie GKS Katowice 5:1 (1:1) w meczu 9. kolejki Fortuna 1. Ligi. Biało-zieloni nie mieli litości, dla rywali, którzy kończyli grę w "9". Po dwa gole strzelili: Luis Fernandez, który został liderem klasyfikacji snajperów tego szczebla rozgrywek oraz Tomas Bobcek, a jedno trafienie dołożył Elias Olsson. Na listę strzelców wpisywali się tylko zagraniczni piłkarze, ale też w wyjściowej "11" gospodarzy było ich aż 9.

Bobcek

Rezerwa: 83 Mikułko, 8 Kapić, 9 Zjawiński, 11 Piła, 16 D'Arrigo, 21 Sypek, 23 Kałahur, 26 Brzęk, 99 Neugebauer

Bergier

Rezerwowi: 33 Szczuka, 8 Figiel, 10 Mak, 17 Marzec, 18 Arak, 19 Pietrzyk, 20 Danek, 21 Baranowicz, 24 Brzozowski
  • 42' 7 Mena Zmiany 11 Piła
  • 58' 6 Biegański Zmiany 8 Kapić
  • 75' 30 Chłań Zmiany 21 Sypek
  • 75' 5 Żelizko Zmiany 99 Neugebauer
  • 75' 10 Fernandez Zmiany 9 Zjawiński
Zmiany Zmiany
  • 69' 11 Błąd Zmiany 8 Figiel
  • 78' 7 Bergier Zmiany 18 Arak
  • 78' 6 Kozubal Zmiany 21 Baranowicz
  • 85' 23 Wasielewski Zmiany 24 Brzozowski
  • 9' Fernandez
  • 55' Fernandez
  • 65' Bobcek
  • 77' Olsson
  • 84' Bobcek
Bramki Bramki
  • 13' Bergier
  • 42' Żelizko
Kartki Kartki
  • 18' Kozubal
  • 37' Shibata
  • 45+8 Wasielewski
  • 46' Shibata
  • 61' Jędrych

Lechia Gdańsk - GKS Katowice 5:1. Zobacz jak wyglądały trybuny, których pojemność ograniczył PZPN

Tomas Bobcek debiutanckie bramki w Lechii Gdańsk strzelił, gdy GKS Katowice grał w "9". Tomas Bobcek debiutanckie bramki w Lechii Gdańsk strzelił, gdy GKS Katowice grał w "9".

Lechia odniosła efektowne zwycięstwo w tysięcznym meczu na zapleczu ekstraklasy, ale w dwóch ostatnich kolejkach nie wygrała. Warto, aby wróciła na zwycięską ścieżkę, gdyż w Gdańsku stawi się GKS Katowice, który w tabeli wszech czasów tego poziomu rozgrywek traci do biało-zielonych tylko 4 punkty

Sprawdź bilans Lechii Gdańsk w rozgrywkach na zapleczu ekstraklasy

Trener Lechii uważa, że duży wpływ na końcowy wynik może mieć ławka rezerwowych

Przeczytaj, co mówił trener Lechii Gdańsk przed meczem z GKS Katowice

w ostatniej kolejce, mimo że nie było zwycięstwa, Lechia po raz pierwszy w tym sezonie zagrała na zero z tyłu na wyjeździe, a także nie przegrała meczu, w którym sama nie strzeliła gola

Zagłosuj - co najbardziej doceniasz w grze Lechii Gdańsk?

w przerwie w Opolu kontuzjowanego Conrado zastąpił Kałahur, który wcześniej sam stracił miejsce w "11" na skutek urazu. Jednak na mecz dzisiejszy ponownie Brazylijczyk w składzie

Przeczytaj na co liczył Miłosz Kałahur

trener Lechii w porównaniu z bezbramkowym remisem w Opolu dokonał w "11" dwie zmiany. Do gry wchodzą: po pauzie za kartki Żelizko oraz debiutujący w Lechii - Chłań. Na ławkę odesłani: Sypek i Kapić

Odra Opole - Lechia Gdańsk 0:0. Przeczytaj relację, wystaw oceny piłkarzom i trenerowi

mecz będzie rozgrywany w specyficznej atmosferze. Po kolejnej karze, która spadła na klub w tym sezonie, dla kibiców Lechii dostępnych jest tylko 1300 miejsc, wszystkie w strefie prestiż, do której bilet kosztował 99 zł

Co PZPN zrobił z odwołaniem Lechii Gdańsk?

GKS, podobnie jak i Lechia, w 6. kolejce wygrał 3:0, a w dwóch następnych meczach zdobył tylko punkt. Dla obu klubów niewygodnych rywalem okazało się niespodziewanie Zagłębie Sosnowiec. Katowiczanie przegrali z nim u siebie ostatnio 0:1. Trener Górak w porównaniu z tamtym meczem wymienił jedno ogniwo. Janiszewski zagra za Marca
na ławce gości były napastnik Lechii - Arak (GKS Katowice)
w Gdańsku przed meczem siąpi deszcz, ale jest ciepło, w tej chwili 17 stopni Celsjusza
piłkarze wychodzą na prezentację. Lechia biało-zielone pasiaki koszulki, białe spodenki, GKS żółte koszulki, czarne spodenki
"My wierzymy w BKS" - z jedynej zajętej trybuny
1'
od środka mecz rozpoczął GKS
2'
rzut rożny dla Lechii po dośrodkowaniu Conrado (LECHIA Gdańsk)
3'
wybita piłka w aut po dośrodkowaniu Fernandeza (LECHIA Gdańsk) z narożnika boiska
4'
tym razem niedokładne zagranie Conrado (LECHIA Gdańsk). Piłkę przejął bramkarz
5'
ktoś na trybunach rzucił hasło "barwy w górę", a po chwili okrzyk": "Lechia Gdańsk"
6'
mocniejszy atak GKS, Repka (GKS Katowice) z trudem utrzymał jednak piłkę w polu karnym i niecelnie podał
8'
szybka kontra Lechii. Mena (LECHIA Gdańsk) powinien kończyć ją strzałem, ale szukał podania i skończyło się tylko rzutem rożnym
9'
[1:0] LECHIA Gdańsk STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Fernandez. Po dośrodkowaniu z narożnika boiska Biegańskiego piłkę do siatki głową wpakował Fernandez. Precyzyjne uderzenie Hiszpana pod poprzeczkę z narożnika pola bramkowego. Bramkarz bez szans
10'
dla Fernandeza (LECHIA Gdańsk) to 5. gol, zrównuje się dorobkiem z liderami klasyfikacji najskuteczniejszych w 1. Lidze - Czubakiem i Sekulskim
11'
"Lechia Gdańsk" - głośne skandowanie z trybun
13'
[1:1] GKS Katowice STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Bergier. Efektowna akcja czterech piłkarzy GKS. Piłka krążyła od nogi do nogi. Zaczął Repka, a potem zagrywali Komor i Shibata, który wypuścił sam na sam Bergiera, a ten uderzył "po długim rogu"
13'
pewnie jeszcze VAR będzie sprawdzał, czy nie było spalonego, ale sędzia gola uznał
15'
sędzia gola uznał, od środka rozpoczęła Lechia, 1:1
16'
rzut rożny dla gości
16'
po dośrodkowaniu Błąda (GKS Katowice) z narożnika boiska gra przerwana, bo w polu karnym Lechii faulowany był Olsson (LECHIA Gdańsk)
18'
Żółtą kartką został ukarany Kozubal (GKS Katowice) po faulu na Żelizko
20'
GKS stara się dłużej pograć piłką, posiadanie już na korzyść gości 52:48
22'
celny strzał z dystanasu Fernandeza (LECHIA Gdańsk). Co prawda uderzenie w środek bramki, ale kozłująca piłka na śliskiej murawie mogła zaskoczyć bramkarza
23'
zablokowany strzał Rogali (GKS Katowice)
25'
Bobcek nie doskoczył do dośrodkowania Conrado (LECHIA Gdańsk)
25'
Bergier mógł wyjść sam na sam z bramkarzem Lechii, ale z trzech ścigających go obrońców Lechii dogonił go Bugaj (LECHIA Gdańsk) i zabrał piłkę
26'
i szybka odpowiedź Lechii. Gola powinien strzelić Bobcek, ale piłkę po jego strzale zatrzymał obrońca Janiszewski, a po chwilę złapał ją bramkarz
27'
Lechii wyszła do wysokiego pressingu, GKS miał kłopoty z wyprowadzeniem piłki, ale sędzia uznał, że Biegański faulował
30'
rzut wolny dla GKS niespełna 30 metrów od bramki Lechii. Mena sfaulował Kozubala
31'
defensorzy Lechii poradzili sobie z dośrodkowaniem Błąda (GKS Katowice) z rzutu wolnego
32'
Błąd (GKS Katowice) dopadł do odbitej piłki i uderzył mocno, ale niecelnie z 18. metra
kontuzja
32'
pomoc medyczna Lechii na boisku. Na boisku leży Mena
33'
najwyraźniej będzie konieczna zmiana, rozgrzewa się Piła
34'
brawa od kibiców dla schodzącego z boiska Meny (LECHIA Gdańsk)
34'
Lechia na razie w "10"
35'
Mena (LECHIA Gdańsk) wraca na boisko, najwyraźniej by spróbował "rozbiegać" ten uraz
36'
Komor (GKS Katowice) główkował obok bramki Lechii
37'
Żółtą kartką został ukarany Shibata (GKS Katowice) po faulu na Fernandezie
kontuzja
38'
Fernandez (LECHIA Gdańsk) wymaga pomocy medycznej
40'
Fernandez (LECHIA Gdańsk) zostaje na boisku
40'
oklaski zbiera Chłań (LECHIA Gdańsk) po ostrym dośrodkowaniu, mimo że skończyło się tylko autem, gdyż tam piłkę głową wybił Jędrych
41'
nieporozumienie między Bugajem (LECHIA Gdańsk) a Meną (LECHIA Gdańsk). Piłka uciekła w aut
42'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Mena, w jego miejsce wchodzi Piła.
42'
Żółtą kartką został ukarany Żelizko (LECHIA Gdańsk), który faulował Shibitę, a potem mocno jeszcze okazywał niezadowolenie po gwizdku sędziego
44'
brawa znów z trybun dla Meny (LECHIA Gdańsk), który okrążał boisko i dopiero teraz doszedł do ławki rezerwowych
45'
Conrado (LECHIA Gdańsk) zagrał w pole karne, ale Bobcek tylko dostawił nogę do piłki zamiast oddać mocny strzał. Kudła (GKS Katowice) pewnie złapał piłkę
45'
aż 5 minut doliczonych do pierwszej połowy, to przez te medyczne przerwy
45+2
szybsza akcja Lechii, ale piłkę w polu karnym stracił Chłań (LECHIA Gdańsk)
45+3
Piła (LECHIA Gdańsk) nie doskoczył do dośrodkowania Bobcka
45+4
Wasilewski padała w polu karnym przy interwencji Conrado (LECHIA Gdańsk). Sędzia dyktuje rzut karny. Na pewno kontrowersja
45+4
nie ma sprawdzania VAR, sędzia przygotowuje bramkarza i strzelca do rzutu karnego. Piłkę wziął Kozubal
45+4
z trybun wulgarnie pod adresem PZPN
45+5
sędzia jeszcze wstrzymuje wykonuje rzutu karnego, ale z trybun coraz głośniej "je..."
45+6
teraz wulgarnie też pod adresem sędziego, mimo że spiker apeluje o kulturalny doping
45+8
Żółtą kartką został ukarany Wasielewski (GKS Katowice).
45+9
"Lechia Gdańsk" - z trybun
45+10
jeszcze wrzut z autu w pole karne Lechii Wasielewskiego (GKS Katowice), ale bez zagrożenia dla gdańszczan
45+11
KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY. LECHIA GDAŃSK - GKS KATOWICE 1:1
Z przebiegu gry remis raczej zasłużony. W obu drużynach dużo było niedokładności. Częściej przy piłce byli goście (54:46), ale częściej strzelała Lechia - 4, w tym trzykrotnie celnie. W ekipie GKS jedyny celny strzał znalazł drogę do siatki.
Kto wie, czy kluczowe w tym spotkaniu nie będą faule i kartki? Sędzia zdaje się nie do końca panuje nad tym co dzieje się na boisku. Była też duża kontrowersja i długie oczekiwanie na decyzję VAR, po której ostatecznie rzut karny dla GKS został anulowany.
spiker przeprowadza wywiad z Paixao z okazji 39. rocznicy urodził Flavio
"100 lat" - z trybun
spiker podaje oficjalną frekwencję - 1171 kibiców
przypomnijmy, że maksymalna frekwencja tego dnia mogła wynosić 1300 osób. To efekt kary nałożonej na Lechię przez PZPN. Kibice mogli dziś zasiąść tylko w strefie prestiż, płacąc za bilet po 99 zł
46'
drugą połowę rozpoczęła Lechia
46'
w przerwie nie zaszły żadne zmiany
46'
"Lechia Gdańsk" - doping z trybun
żółta i czerwona
46'
Drugą żółtą i w rezultacie czerwoną kartką został ukarany Shibata (GKS Katowice) po faulu na Biegańskim. Piłkarz gości niemal kopnął w twarz pomocnika gospodarzy
48'
"Lechia gol" - z trybun
50'
Lechia nie wypuszcza na razie rywali z ich połowy
51'
atak GKS. Błąd (GKS Katowice) nie doskoczył do dośrodkowywanej piłki z prawego skrzydła
51'
rykoszet po strzale Błąda (GKS Katowice) sprzed pola karnego. Rzut rożny dla grających w "10" gości
52'
dośrodkował z narożnika boiska Błąd (GKS Katowice), a w polu karnym faulował Jędrych (GKS Katowice)
53'
niezbyt pewna interwencja Sarnawskiego (LECHIA Gdańsk) po dośrodkowaniu Błądka, ale na szczęście bez negatywnych konsekwencji dla Lechii, choć goście liczyli, że może będzie odgwizdany faul bramkarza na Repce
55'
od kilku minut to GKS gra na połowie Lechii
55'
[2:1] LECHIA Gdańsk STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Fernandez. Kontrę Lechii wyprowadził Conrado, a Chłań wyłożył piłkę na strzał Louisowi. Piłka została uderzona z 16. metra i jeszcze po rykoszecie trafiła do siatki
58'
Sarnawski (LECHIA Gdańsk) złapał piłkę po strzale Bergiera, który niespodziewanie znalazł się z nią w "16" Lechii
58'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Biegański, w jego miejsce wchodzi Kapić.
kontuzja
58'
pomocy medycznej potrzebuje Fernandez (LECHIA Gdańsk)
60'
Fernandez (LECHIA Gdańsk) schodzi poza boisko
60'
gra jeszcze nie została wznowiona, Fernandez (LECHIA Gdańsk) udał się na rozmowę z trenerem
60'
sędzia sprawdza natomiast VAR
czerwona kartka
61'
Sędzia wrócił na boisko i Jędrych (GKS Katowice) otrzymał czerwoną kartkę.
61'
GKS grać będzie w "9"!
61'
"Kto wie, czy kluczowe w tym spotkaniu nie będą faule i kartki?" - tak pisaliśmy w przerwie
62'
gra wznowiona, Fernandez (LECHIA Gdańsk) wszedł na boisko ponownie
63'
rzut rożny dla Lechii
63'
niecelny strzał Bobcka po podaniu Bugaja, a rzut rożny wykonał Kapić
65'
[3:1] LECHIA Gdańsk STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Bobcek. Kolejny rykoszet po strzale Fernandeza. Do piłki dopadł słowacki napastnik i posłał ją między nogami wychodzącego z bramki Kudły
65'
dla Bobcka to debiutancki gol w Lechii
66'
"Jeszcze jeden" - z trybun
67'
GKS przygotowuje pierwszą zmianę
67'
Kudła (GKS Katowice) z kłopotami, ale złapał piłkę po strzele z dystansu Fernandeza (LECHIA Gdańsk)
68'
Piłka i Bobcek nieco sobie przeszkadzali i żaden z nich nie doszedł do prostopadłego podania od Fernandeza (LECHIA Gdańsk)
69'
GKS Katowice przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Błąd, w jego miejsce wchodzi Figiel.
69'
"Piłka nożna dla kibiców" - skandowanie z trybun
70'
niecelny strzał z dystansu Bugaja (LECHIA Gdańsk)
71'
Rogala (GKS Katowice) zablokowany w polu karnym Lechii
71'
jeszcze rzut rożny dla gości
72'
Komor (GKS Katowice) niecelnie główkował po dośrodkowaniu Figiela (GKS Katowice) z narożnika boiska
72'
Figiel (GKS Katowice) jest teraz kapitanem GKS, przypomnijmy, że mecz opaską zaczynał Jędrych (GKS Katowice), a gdy zszedł po czerwonej kartce, przekazał ją Błądowi (GKS Katowice)
73'
Kudła (GKS Katowice) ratuje GKS przed stratą 4. gola
73'
niecelny strzał sprzed pola karnego Bugaja (LECHIA Gdańsk)
73'
Lechia przygotowuje potrójną zmianę
75'
Rogala (GKS Katowice) nie utrzymał piłki w boisku
75'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Chłań, w jego miejsce wchodzi Sypek.
75'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Żelizko, w jego miejsce wchodzi Neugebauer.
75'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Fernandez, w jego miejsce wchodzi Zjawiński.
76'
"Luis Fernandez" - skandowanie z trybun. Hiszpan z 6 golami jest obecnie najskuteczniejszym snajperem 1. Ligi. Opaskę kapitana przekazał Conrado
76'
pierwsza akcja Zjawińskiego (LECHIA Gdańsk) przynosi rzut rożny
77'
[4:1] LECHIA Gdańsk STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Olsson. Neugebauer z narożnika boiska dośrodkował, Conrado uderzył z dystansu, piłka po rykoszecie jeszcze raz wróciła do Tomka, który wrzucił ją ponownie w pole karne. Sypek zgrał głową przed bramkę, gdzie z kilku metrów do siatki wepchnął ją środkowy obrońca Lechii
78'
GKS Katowice przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Bergier, w jego miejsce wchodzi Arak.
78'
GKS Katowice przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Kozubal, w jego miejsce wchodzi Baranowicz.
82'
po 4. golu kilka spokojniejszych minut w środku boiska
83'
po akcji Piły 5. gola mógł strzelić zamykający akcję Sypek (LECHIA Gdańsk), ale nie trafił do bramki
84'
[5:1] LECHIA Gdańsk STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Bobcek. W polu karnym przewracany był Zjawiński, ale sędzie nie musiał się zastanawiać, czy był faul, bo do piłki dopadł Bobcek i mierzony strzałem zmieścił ją tuż przy słupku
85'
GKS Katowice przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Wasielewski, w jego miejsce wchodzi Brzozowski.
88'
ryzykownie Kudła (GKS Katowice), który pozwolił sobie na drybling, gdy nadbiegał Neugebauer (LECHIA Gdańsk)
89'
po dograniu Conrado (LECHIA Gdańsk) nieznacznie pomylił się przy strzale Zjawiński (LECHIA Gdańsk)
90'
kolejno blokowane strzały Zjawińskiego (LECHIA Gdańsk) i Bobcka. Będzie rzut rożny
90'
5 minut doliczonych
90+1
kombinacyjnie rozegrany rzut rożny przez Lechię. W polu karny padał Bugaj (LECHIA Gdańsk). Sędzia pokazuje, że będzie... kolejny rzut rożny
90+2
jeszcze czekamy na konsultację z VAR
90+3
mocno zaczęło padać, a sędzia nadal czeka, co podpowie VAR
90+3
sędzia biegnie do monitora, aby obejrzeć wątpliwą sytuację.
90+5
sędzia wraca na boisko i podtrzymuje decyzję o rzucie rożnym
90+6
bez zagrożenia dla GKS po rzucie rożnym Neugebauera (LECHIA Gdańsk)
90+6
KONIEC MECZU. LECHIA GDAŃSK - GKS KATOWICE 5:1
piłkarze idą podziękować pod dziś... pustą trybunę, ale na której zazwyczaj prowadzony jest doping
kibice, którzy są w strefie prestiż skandują: "piłka nożna dla kibiców"
dopiero później jest ze strony piłkarzy podziękowanie dla tych kibiców, którzy wspierali ich na stadionie w tym meczu
Lechia wygrała wysoko i przeskoczyła GKS w tabeli, awansując na 6. miejsce w Fortuna 1. Ligi w trakcie 9. kolejki. Sukces gdańszczan jest okazały, gdyż bezwzględnie wykorzystali po przerwie osłabienie rywali. Po pierwszej czerwonej kartce dla Shibaty (GKS Katowice) - Fernandez (LECHIA Gdańsk) poprawił na 2:1. Natomiast worek z bramkami rozwiązał się, gdy GKS został w "9" po usunięciu z boiska Jędrycha (GKS Katowice). Wynik ustalili: Olsson (LECHIA Gdańsk) i dwoma trafieniami Bobcek.