Lechia Gdańsk - Arka Gdynia 27:10. Udany rewanż, przemoczone boisko nie przeszkodziło

mip.
5 listopada 2023, godz. 14:40
Opinie (16)
Najnowszy artykuł o klubie Drew Pal 2 Lechia Rugby Lechia Gdańsk - Ogniwo Sopot 12:36. Jednostronne derby, dobry mecz młodzieży
Walki do ostatnich minut w derbach Trójmiasta w rugby nie brakowało. Lechia Gdańsk udanie zrewanżowała się za porażkę z pierwszej rundy. Walki do ostatnich minut w derbach Trójmiasta w rugby nie brakowało. Lechia Gdańsk udanie zrewanżowała się za porażkę z pierwszej rundy.

Lechia Gdańsk pokonała Arkę Gdynia 27:10 (10:3) w derbach Trójmiasta w ramach 11. kolejki ekstraligi rugby. Obie ekipy musiały radzić sobie z przemoczoną murawą, która utrudniała grę. W związku z tym kibice zobaczyli tylko cztery przyłożenia, a sporo pracy mieli kopacze. 12 punktów zdobył Denzo Bruwer, a cały dorobek "Buldogów" był dziełem Antona Szaszero. Dla gdańszczan był to udany rewanż za porażkę w Gdyni w pierwszej rundzie.

Ogniwo Sopot - Budo 2011 Aleksandrów Łódzki 54:19. Zimowa przerwa jako wicelider Ogniwo Sopot - Budo 2011 Aleksandrów Łódzki 54:19. Zimowa przerwa jako wicelider

Punkty dla Lechii: Denzo Bruwer 10, Michał Krużycki 5, Zavien Klaasen 5, Taholo Selupe 5
Punkty dla Arki: Anton Szaszero 10

LECHIA: Szymanowski (72 Olszewski), Beśka (78 Lademann), Huhane (72 Rachubka) - Dabkiewicz (79 Rosochacki), Krużycki - Wasilewski, Kossakowski, Klaasen (72 Górniewicz) - Boczulak (73 Kruszczyński) - Bruwer - Siale, Selupe (43 Olszewski, 53 Selupe, 78 Rokicki), Wójtowicz, Czerniak (79 Romanowicz) - Kolas

ARKA: Bojke (58 Papunashvili), Mohyła (69 Podolski), Rijamadze (74 Derwis) - Litwińczuk, Zypper (78 Torbiarczyk) - Bracik, Kuzimski (64 Gajowniczek), Krużycki (78 Kruk-Miler) - Turzyński - Szaszero - Rakowski, Karasewicz, Botha, Steindl (65 Stosik) - Banaszek

Derby Trójmiasta pomiędzy Lechią Gdańsk i Arką Gdynia kończyły rok w trójmiejskim rugby. Zarówno biało-zieloni, jak i żółto-niebiescy przystępowali do tego meczu osłabieni. Wśród gospodarzy brakowało m.in. zawodników młyna: Grzegorza Buczka czy Marka Płonki. Z kolei gdynianie nie mogli skorzystać z Mateusza Szyca czy Szymona Sirockiego.

Obie ekipy musiały mierzyć się z mocno namoczonym boiskiem, które utrudniało składną grę. Żadna z drużyn nie mogła wypracować sobie optycznej przewagi, a wynik w 15. minucie z rzutu karnego otworzył Anton Szaszero. Szybko jednak w podobny sposób odpowiedział Denzo Bruwer.

Przeczytaj, jakie nastawienie przed meczem mieli trenerzy obu ekip Przeczytaj, jakie nastawienie przed meczem mieli trenerzy obu ekip

Później kibicami zgromadzonymi na Stadionie Lekkoatletycznym wstrząsnęła akcja Roberta Wójtowicza, który po indywidualnej akcji wyłożył typowe "ciasteczko" do Zaviena Klaasena, a ten zaniósł piłkę między słupy. Podwyższył Bruwer i było 10:3.

Więcej przyłożeń ani punktów w pierwszej połowie nie było. Wpłynął na to stan murawy, która sprawiała psikusy rugbistom. W młynie dyktowanym przewagę miała Lechia, ale nie przełożyło się to na powiększenie przewagi.

"Buldogi" drugą część rozpoczęły bardzo zmotywowane. Ich napór przyniósł efekt, bo po kilku błędach żółtą kartkę zobaczył Sebastian Beśka i gdynianie mieli łatwiej, by powalczyć o przyłożenie. Udało się to za sprawą Szaszero, który także podwyższył i w 52. minucie był remis po 10.

Gospodarze przełamali jednak dominację "Buldogów" i ponownie objęli prowadzenie, gdy karnego wykorzystał niezawodny Bruwer, a kilka minut później przyłożenie udało się zdobyć Michałowi Krużyckiemu.

W końcówce Arka miała jeszcze nadzieje na wywalczenie choćby defensywnego punktu bonusowego, ale te plany przekreśliło przyłożenie Taholo Selupe, a wynik na 27:10 podwyższeniem ustalił Bruwer. Dzięki tej wygranej, Lechia przeskoczyła Arkę w tabeli.

Trenerski dwugłos:

- Cieszę się, że punktowaliśmy i wygraliśmy te zawody. Udało nam się przeskoczyć Arkę w tabeli i przygotowania zimowe zaczniemy w dobrych humorach. Oba zespoły miały swoje szanse. Udało nam się ofiarnie obronić 2-3 okazje Arki i potem wykorzystaliśmy swoje. Pod koniec apetyty urosły i mogliśmy pokusić się nawet o punkt bonusowy, ale i to zwycięstwo biorę w ciemno. Bardzo dziękuję zawodnikom za ich postawę - podsumował na antenie TVP Sport Paweł Lipkowski, trener Lechii Gdańsk.
- Przegraliśmy i to nas bardzo boli. Chcieliśmy go wygrać. Lechia zagrała lepsze zawody. Trzeba przyznać, że byli lepsi dzisiaj. Nie wykorzystaliśmy swoich okazji na początku drugiej połowy, potem straciliśmy punkty, musieliśmy gonić, ale nie udało się - powiedział trener Łukasz Szostek

9 Budowlani Commercecon Łódź 10 0 0 10 60:648 0
Każdy zagra z każdym mecz i rewanż. Dwie najlepsze drużyny zagrają o złoty medal, a dwie kolejne o brązowy. Gospodarzem meczów będą zespoły wyżej klasyfikowane w tabeli. Nikt nie spada bezpośrednio.

Klub Budo 2011 Aleksandrów Łódzki wycofał się z rozgrywek 27 marca 2024 roku. Wyniki uzyskane przez tę drużynę zostały utrzymane. Kolejne mecze weryfikowane są jako walkowery (25:0 i 5 punktów) na korzyść rywali 25:0, a na zespół wycofany nakładana jest kara 0:25 i -1 punkt.

W trakcie rozgrywek zmieniły nazwy:
Lechia Gdańsk na Drew Pal 2 Lechia Gdańsk
Budowlani Commercecon Łódź na Budowlani WizjaMed Łódź
Tabela wprowadzona: 2024-04-04

Wyniki 11 kolejki

• LECHIA GDAŃSK - ARKA GDYNIA 27:10 (10:3)
  • OGNIWO SOPOT - Budo 2011 Aleksandrów Łódzki 54:19 (33:7)
  • Orkan Sochaczew - Budowlani Commercecon Łódź 42:5 (21:5)
  • Edach Budowlani Lublin - Awenta Pogoń Siedlce 7:38 (0:14)
  • pauza: Juvenia Kraków
  • Mecz z 9. kolejki
  • Awenta Pogoń - OGNIWO zweryfikowany jako walkower 0:25 (na boisku 18:27); powód: wystawienia do gry Bercho Botha, zawodnika odbywającego karę dyskwalifikacji.