Lechia Gdańsk - Drita Gnjilane (Kosowo) 1:2 w sparingu w Turcji. Neftchi za Neftci

23 stycznia 2024, godz. 15:55
Opinie (46)

Lechia Gdańsk - Drita Gnjilane na boisku Sueno Hotels Deluxe Belek w Turcji. Lechia Gdańsk - Drita Gnjilane na boisku Sueno Hotels Deluxe Belek w Turcji.

Lechia Gdańsk przegrała z drużyną Drita Gnjilane 1:2 (0:1) z Kosowa w pierwszym sparingu podczas zgrupowania w Turcji. Szymon Grabowski sprawdził 21 piłkarzy, w tym Filipa Koperskiego, który zagrał pierwszy raz od blisko roku. Honorowego gola dla biało-zielonych strzelił Dominik Piła. Okazja do poprawki nadarzy się 26 stycznia. Klub anonsował, że tego dnia rywalem będzie Neftci Baku z Azerbejdżanu, a ostatecznie piłkarze mają się zmierzyć z klubem o podobnej nazwie, ale z innego kraju - Neftchi Fergana z Uzbekistanu.

Piła 51 - Manaj 4, Prapashtica 73

LECHIA (pierwsza połowa): Mikułko - Bugaj, Koperski, Olsson, Kałahur - D'Arrigo, Żelizko - Mena, Neugebauer, Chłań - Bobcek

(druga połowa): Sarnawski - Brzęk, Chindris, Olsson, Piła - Koperski (83 Kardaś), Neugebauer (75 Borkowski) - Sypek, Kapić, Sezonienko - Zjawiński

Jeśli nie Luis Fernandez to kto? Lechia Gdańsk w sparingach wyłoni kapitana Jeśli nie Luis Fernandez to kto? Lechia Gdańsk w sparingach wyłoni kapitana

Pierwszy sparing w Turcji Lechia rozegrała w komplecie Sueno Hotels Deluxe Belek. Jej rywalem był zespół Drita Gnjilane, trzykrotny mistrz oraz aktualny wicemistrz Kosowa. Ta drużyna dłużej od biało-zielonych przebywa na zgrupowaniu. Zdążyła już pokonać: węgierski Vasas aż 6:1 oraz ukraiński Czarnomorec Odessa 3:1.

Tak sparing z Lechią Gdańsk anonsował kosowski klub w mediach społecznościowych. Tak sparing z Lechią Gdańsk anonsował kosowski klub w mediach społecznościowych.
Szymon Grabowski w pierwszej połowie wystawił optymalny skład na ten moment z wyjątkiem dwóch pozycji. W bramce miejsce zajął młodzieżowiec Antoni Mikułko, a na środku obrony zobaczyliśmy Filipa Koperskiego, który nie grał od marca ubiegłego roku, gdy kontuzji nabawił się podczas meczu reprezentacji Polski do lat 19.

Dla tego piłkarza to nowa pozycja w Lechii, gdyż wcześniej występował jako prawy obrońca lub pomocnik. Jednak nie jest to niespodzianką, gdyż tak Filip bywał ustawiany w reprezentacji i tak też zapowiadaliśmy jego rolę po powrocie po kontuzji wobec ograniczonego pola manewru biało-zielonych w centrum defensywy.

Lechia Gdańsk nie wzmocni sztabu trenerskiego. Pracuje nad transferami Lechia Gdańsk nie wzmocni sztabu trenerskiego. Pracuje nad transferami

Na pierwszą połowę wyszło dwóch zawodników, którzy podczas sprawdzianu z Chojniczanką pełnili przez 45 minut funkcję kapitana: Miłosz KałahurTomasz Neugebauer. W Turcji opaskę otrzymał ten pierwszy.

• 26.01 - Neftchi Fergana (Uzbekistan)
    30.01 - Kyzył-Żar Petropawł (Kazachstan)
    2.02 - MFK Zemplín Michalovce (Słowacja)
    2.02 - Valmiera FC (Łotwa)
    9.02 - Zoria Ługańsk (Ukraina)

Lechia gola straciła już w 4. minucie. Na listę strzelców wpisał się nowy napastnik Drity, który 14 stycznia został pozyskany z innego kosowskiego klubu - FC Ballkani. Jak się później bramka Arba Manaja, trzykrotnego reprezentanta Kosowa, była jedyną, która padła w pierwszej połowie.

W przerwie trener Grabowski dokonał ośmiu zmian. Na boisku zostali tylko: Koperski, Olsson i Neugebauer. Ten pierwszy przesunięty został na pozycję defensywnego pomocnika, aby zrobić miejsce w centrum defensywy Andrei Chindrisowi.

Kapitanem był Rifet Kapić, który jednak z powodu czterech żółtych kartek nie zagra na inaugurację tegorocznych rozgrywek Fortuna 1. Ligi.

Lechia Gdańsk surowo ukarana przez PZPN. Pierwsze mecze 2024 prawie bez kibiców Lechia Gdańsk surowo ukarana przez PZPN. Pierwsze mecze 2024 prawie bez kibiców

Ostatecznie cały mecz rozegrał tylko Olsson, bo w ostatnim kwadransie szkoleniowiec wprowadził do gry dwóch młodzieżowców. Ostatecznie sprawdzonych zostało 21 z 25 piłkarzy, którzy są na zgrupowaniu w Turcji.

Lechia wyrównała w 51. minucie po bramce Dominika Piły, który tego dnia grał jako lewy obrońca, choć jest nominalnym skrzydłowym.

Rywale zwycięskiego gola zdobyli w 73. minucie. Był on autorstwa jednego z najniższych zawodników na boisku, mierzącego 170 cm skrzydłowego. Bramkarza Lechii zaskoczył 22-letni Albin Prapashtica.

To trzecia wygra Drity w trzecim sparingu w Turcji. 26 stycznia zagra ona jeszcze z Ruchem Chorzów. Natomiast Lechia na ten dzień ma zakontraktowany sparing z Neftchi Fergana z Uzbekistanu. Wcześniej klub informował o grze z innym klubem o podobnej nazwy - Neftci Baku z Azerbejdżanu.

Lechia Gdańsk zabrała do Turcji 25 piłkarzy. Bez nowych. Straciła jednego trenera Lechia Gdańsk zabrała do Turcji 25 piłkarzy. Bez nowych. Straciła jednego trenera