Lechia Gdańsk - Raków Częstochowa 3:1. "Wydarli" 3. miejsce na półmetku ekstraklasy

Jacek Główczyński
4 grudnia 2021 (artykuł sprzed 2 lat)

Kibice dziękują Lechii Gdańsk po zwycięstwie nad Rakowem Częstochowa 3:1

Lechia Gdańsk pokonała Raków Częstochowa 3:1 (0:1) i na półmetku rozgrywek PKO BP Ekstraklasa zajęła 3. miejsce. Pozycja na podium jak i zwycięstwo zostało "wydarte" po przerwie. Dwa gole strzelił Ilkay Durmus. Natomiast wygraną przypieczętował Flavio Paixao. Wówczas biało-zieloni grali już w "10", gdyż po otrzymaniu drugiej żółtej kartki, w 83. minucie boisko musiał opuścić Michał Nalepa, który też będzie musiał pauzować w następnej kolejce.

Zwoliński

Rezerwowi: 83 Mikułko, 4 Tobers, 17 Żukowski, 22 Ceesay, 28 Paixao, 30 Szczepański, 36 Makowski, 79 Sezonienko, 88 Kałuziński

Musiolik

Rezerwowi: 12 Trelowski, 2 Petrasek, 3 Rundić, 14 Szelągowski, 17 Wdowiak, 18 Arak, 21 Gutkovskis, 22 Kaczmarski, 88 Gvilia
  • 71' 69 Biegański Zmiany 88 Kałuziński
  • 71' 20 Conrado Zmiany 22 Ceesay
  • 71' 33 Terrazzino Zmiany 28 Paixao
  • 83' 6 Kubicki Zmiany 4 Tobers
  • 83' 9 Zwoliński Zmiany 36 Makowski
Zmiany Zmiany
  • 46' 24 Arsenić Zmiany 2 Petrasek
  • 46' 20 Poletanović Zmiany 88 Gvilia
  • 57' 9 Musiolik Zmiany 21 Gutkovskis
  • 68' 70 Sturgeon Zmiany 17 Wdowiak
  • 80' 2 Petrasek Zmiany 3 Rundić
  • 53' Durmus
  • 75' Durmus
  • 86' Paixao
Bramki Bramki
  • 16' Lederman
  • 26' Conrado
  • 44' Nalepa
  • 82' Nalepa
Kartki Kartki
  • 90+5 Papanikolaou

Ilkay Durmus odwrócił wynik z 0:1 na 2:1. Ilkay Durmus odwrócił wynik z 0:1 na 2:1.

Trybuny po pierwszym golu dla Lechii Gdańsk

Lechia zagra z Rakowem o miejsce na podium na półmetku rozgrywek PKO BPR Ekstraklasa. Jako że Pogoń dziś wygrała w Niecieczy 3:1 to w grze jest jeszcze 3. lokata

Przeczytaj, co Tomasz Kaczmarek mówił przed meczem Lechia Gdańsk - Raków Częstochowa

szkoleniowiec Lechii podkreślał, że więcej czasu niż po poprzednich meczach poświęcono na analizę tego co zdarzyło się w Szczecinie

Co było głównym powodem porażki Lechii Gdańsk w Szczecinie? Zagłosuj

trener zapowiedział roszadę na prawej obronie, gdzie dotychczas pewniakiem był Żukowski

Czy Lechia Gdańsk powinna zmienić ustawienie, aby lepiej wykorzystać możliwości piłkarzy? Zagłosuj

Łacznie jest aż 4 zmiany w porównaniu z meczem w Szczecinie? Do gry wchodzą: Kopacz, Kubicki, Biegański i Durmus

Pogoń Szczecin - Lechia Gdańsk 5:1. Przeczytaj relację oraz wystaw oceny piłkarzom i trenerowi

przegrana w Szczecinie zakończyła doskonałą ligową serię biało-zielonych

Ile meczów zabrakło Lechii Gdańsk, by wyrównać rekordową passę gier bez przegranej?

teraz muszą uważać, aby nie powtórzyła się historia, którą znamy z poprzednich lat

Czy Lechia Gdańsk uniknie tym razem niemal tradycyjnego kryzysu na koniec roku?

piłkarze mają o co walczyć, gdyż jeszcze nie zapadły konkretne decyzje odnośnie ruchów transferowych zimą

Kto zdecyduje o transferach w Lechii Gdańsk?

kapitanem Lechii będzie dziś Nalepa (LECHIA Gdańsk)
Raków w ostatniej kolejce ligowej wygrał z Zagłębiem Lubin 4:0. W "11" z tego meczu dwie zmiany. Do gry wchodzą: Tudor i Musiolik. Pomiędzy tym spotkaniem a wizytą w Gdańsku ekipa trenera Papszuna zdążyła awansować do ćwierćfinału Fortuna Puchar Polski, którego to trofeum broni

Sprawdź wyniki losowania ćwierćfinałów Fortuna Puchar Polski

w obu drużynach są piłkarze, którzy przeszli na drugą stronę barykady, ale na razie zajęli miejsce na ławkach rezerwowych. Latem z Rakowa do Lechii przeniósł się Szczepański (LECHIA Gdańsk), a w trakcie rundy wiosennej w odwrotną stronę powędrował Arak (Raków Częstochowa)
w sektorze przyjezdnych pojawili się kibice gości. O frekwencji tradycyjnie poinformujemy w przerwie, gdyż wówczas na tym obiekcie otrzymujemy oficjalne dane w tym względzie
piłkarze wychodzą na murawę. Lechia biało-zielone koszulki i białe spodenki. Raków czerwono-niebieskie koszulkii oraz niebieskie spodenki
doping dla Lechii
goście próbują się przebić ze swoimi śpiewem, ale nie mają szans
1'
od środka boiska mecz rozpoczął Raków
2'
rzut rożny dla gości
2'
bez zagrożenia dla Lechii
3'
po podaniu Tudora (Raków Częstochowa) Musiolik zdołał oddać strzał z pola karnego. Nie trafił w bramkę
5'
zablokowane dośrodkowanie Conrado (LECHIA Gdańsk). Korner dla Lechii
5'
zamieszanie w "16" Rakowa po dośrodkowaniu Terrazzino (LECHIA Gdańsk) z narożnika boiska. Strzał Kubickiego (LECHIA Gdańsk) zablokowany. Piłkarze Lechii sygnalizują, że było zagranie ręką rywali. Na razie gramy dalej
6'
piłka wyszła na aut. Sędzia czeka na konsultację z VAR
7'
gra wznowiona od autu
8'
Lederman (Raków Częstochowa) rozciągnął grę tak niedokładnie, że posłał piłkę poza linię boczną w ataku pozycyjnym Rakowa
kontuzja
10'
fizjoterapeuci Rakowa na boisku. Pomocy wymaga Lederman
10'
gra wznowiona, goście na razie w "10"
11'
Zwoliński stracił piłkę w polu karnym
12'
goście w komplecie
13'
zablokowana próba strzału Kubickiego (LECHIA Gdańsk) 25 metrów od bramki Rakowa
14'
Pietrzak (LECHIA Gdańsk) ostro potraktował Tudora (Raków Częstochowa). Raków na razie bez fauli
15'
Kuciak (LECHIA Gdańsk) przejął piłkę zagrywaną przez Kuna
16'
[0:1] Raków Częstochowa STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Lederman. Kuciak odbił piłkę do boku po strzale sprzed pola karnego Lopeza. Nie było nikogo na asekurację. Piłkę przejął Kun i wycofał do nadbiegającego Ledermana, który strzelił precyzyjnie. Przed wpadnięciem do siatki piłka odbiła się jeszcze od słupka
19'
Conrado (LECHIA Gdańsk) nie opanował piłki w narożniku boiska
20'
Durmus (LECHIA Gdańsk) faulowany na wysokości pola karnego
21'
Pietrzak (LECHIA Gdańsk) z rzutu wolnego posłał piłkę obok bramki
22'
spięcie Conrado (LECHIA Gdańsk) z Tudorem (Raków Częstochowa). Zawodnik gości chyba próbowął wymusić czerwoną kartkę, gdyż w dość teatralny sposób się przewrócił
24'
mimo niekorzystnego wyniku cały czas doping dla Lechii
26'
Żółtą kartką został ukarany Conrado (LECHIA Gdańsk) po faulu na Tudorze na wysokości własnego pola karnego
26'
dla Conrado (LECHIA Gdańsk) to 4. żółta kartka w tym sezonie, w następnej kolejce nie zagra
27'
po dośrodkowaniu Lopeza (Raków Częstochowa) z rzutu wolnego trzech piłkarzy Rakowa na spalonym
27'
Kovacević (Raków Częstochowa) sparował poza bramkę piłkę po strzale Conrado (LECHIA Gdańsk), którą próbował zablokować jeszcze Niewulis
28'
Kovacević (Raków Częstochowa) złapał piłkę po dośrodkowaniu z narożnika boiska Terrazzino (LECHIA Gdańsk)
29'
Kovacević (Raków Częstochowa) na raty, ale złapał piłkę po dośrodkowaniu Conrado (LECHIA Gdańsk)
30'
Kovacević (Raków Częstochowa) naprawił błąd Niewulisa, który skiksował
31'
Terrazzino (LECHIA Gdańsk) dryblował w polu karnym Rakowa, ale stracił piłkę
32'
kontra gości. Kun (Raków Częstochowa) strzelił w boczną siatkę
33'
Kovacević (Raków Częstochowa) wyszedł do 15 metr i nie złapał piłki, a przy jego interwencji na boisko upadł Zwoliński. Sędzia uznał, że nie było faulu
35'
celny strzał Biegańskiego (LECHIA Gdańsk) z około 25 metrów, ale zbyt lekki, by Kovacević (Raków Częstochowa) miał problemy
36'
po stracie gola Lechia jest zmuszona do gry w ataku pozycyjnym i na razie niezbyt to jej wychodzi
36'
Raków cofa się całą drużyną na swoją połowę i jest dobrze zorganizowany w destrukcji
38'
Niewulis (Raków Częstochowa) wybił piłkę po dośrodkowaniu Pietrzaka (LECHIA Gdańsk)
41'
Kovacević (Raków Częstochowa) przejął piłkę po dośrodkowaniu Durmusa (LECHIA Gdańsk)
42'
"Lechijko wygraj mecz" - z trybun
44'
odbita piłka po dośrodkowaniu Pietrzaka (LECHIA Gdańsk). Biegański (LECHIA Gdańsk) próbował strzelać sprzed pola karnego, ale nieczysto trafił w piłkę
44'
Żółtą kartką został ukarany Nalepa (LECHIA Gdańsk).
44'
dla Nalepy (LECHIA Gdańsk) to 4. żółta kartka. Nie zagra w następnej kolejce
45'
2 minuty doliczone do pierwszej połowy
45+2
KONIEC PIERWSZEJ POŁOWIE. LECHIA GDAŃSK - RAKÓW CZĘSTOCHOWA 0:1
Za nami pierwsza połowa, którą zdominowała taktyka, a ustawiła dość szybko zdobyta bramka przez Raków. W tej sytuacji w gdańskiej drużynie zabrakło asekuracji po odbitym strzale przez Kuciaka (LECHIA Gdańsk).
Po objęciu prowadzenia Raków, który wcześniej posiadał przewagę, ograniczał się przede wszystkim do uważnego przesuwania i szczelnej gry w destrukcji. Lechia miała problemy z przebiciem się przez ten rygiel obronny. Brakowało wygranych pojedynków jeden na jeden czy przyspieszenia akcji przez grę na jeden kontakt.
Oficjalna frekwencja 6393 kibiców
przerwie intensywnie rozgrzewa się Gvilia (Raków Częstochowa)
ostatecznie Raków przeprowadza dwie zmiany w przerwie
46'
Raków Częstochowa przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Arsenić, w jego miejsce wchodzi Petrasek.
46'
Raków Częstochowa przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Poletanović, w jego miejsce wchodzi Gvilia.
46'
drugą połowę rozpoczęła Lechia
46'
Lechia bez zmian w składzie
46'
"Tylko zwycięstwo" - przypominają kibice gospodarzy
47'
"W Wolnym Mieście..." - z trybun
47'
Conrado (LECHIA Gdańsk) zbyt mocno wycofał piłkę w polu karnym, gdy Zwoliński i Durmus (LECHIA Gdańsk) zbiegli pod bramkę
49'
teraz Conrado (LECHIA Gdańsk) dobrze znalazł w polu karnego Durmusa (LECHIA Gdańsk), ale ten, składając się do strzału, sfaulował Kuna
51'
Pietrzak (LECHIA Gdańsk) wybił boisko poza bramkę. Rzut rożny
52'
bez zagrożenia dla Lechii po kornerze rywali
53'
[1:1] LECHIA Gdańsk STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Durmus. Ilkay strzela gola głową z 6. metra po dośrodkowaniu z prawego skrzydła Kopacza
53'
"Lechio" - niesie po stadionie
56'
Gvilia (Raków Częstochowa) wysoko nad bramką uderzył sprzed pola karnego. Chwilę wcześniej Kopacz (LECHIA Gdańsk) nie pozwolił dojść do piłki Musiolikowi
57'
Raków Częstochowa przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Musiolik, w jego miejsce wchodzi Gutkovskis.
57'
Raków dokonał zmiany w ataku. Po zdobyciu wyrównania przez Lechię mecz się otworzył
58'
Durmus (LECHIA Gdańsk) szukał "okienka" bramki Rakowa. Trafił w boczną siatkę
61'
rzut rożny dla Rakowa
61'
po dośrodkowaniu Lopeza (Raków Częstochowa) z narożnika boiska Gutkovskis (Raków Częstochowa) nie zdołał złożyć się do strzału
62'
Nalepa (LECHIA Gdańsk) przechwycił piłkę 30 metrów od bramki rywali i ruszył do ataku. Jego strzał nieznacznie minął słupek
63'
bardzo dobrze Kuciak (LECHIA Gdańsk). Wybił poza bramkę piłkę po mocnym strzale Ledermana (Raków Częstochowa)
64'
Petrasek (Raków Częstochowa) główkował wysoko nad bramką po dośrodkowaniu z narożnika boiska Lopeza (Raków Częstochowa)
67'
będzie podwójna zmiana w Lechii, ale najpierw kolejna roszada Rakowa
68'
Raków Częstochowa przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Sturgeon, w jego miejsce wchodzi Wdowiak.
69'
Zwoliński zdobył rzut rożny
70'
trener Kaczmarek zdecyduje się na potrójną zmianę
70'
zamieszanie w "16" Rakowa po rzucie rożnym Lechii, ale kończy się niecelnym strzałem Kubickiego (LECHIA Gdańsk)
71'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Biegański, w jego miejsce wchodzi Kałuziński.
71'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Conrado, w jego miejsce wchodzi Ceesay.
71'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Terrazzino, w jego miejsce wchodzi Paixao.
72'
zablokowana akcja Ceesay (LECHIA Gdańsk)
73'
nad bramką główkował Maloca (LECHIA Gdańsk)
74'
Durmus (LECHIA Gdańsk) teraz na lewym, a Ceesay (LECHIA Gdańsk) na prawym skrzydle
75'
Kuciak (LECHIA Gdańsk) odbił piłkę po strzale Lopeza (Raków Częstochowa)
75'
[2:1] LECHIA Gdańsk STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Durmus. Ilkay, mimo że próbował mu przeszkadzać Niewulis, przymierzył precyzyjnie z okolic linii pola karnego i zmieścił piłkę nad Kovaceviciem, a pod poprzeczką bramki Rakowa
77'
Durmus (LECHIA Gdańsk) tym razem podawał, a piłkę po strzale Zwolińskiego złapał Kovacević (Raków Częstochowa)
77'
Kuciak (LECHIA Gdańsk) dwa razy broni po strzałach Wdowiaka (Raków Częstochowa)!
80'
Raków Częstochowa przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Petrasek, w jego miejsce wchodzi Rundić.
80'
ostatnia zmiana Rakowa na środku obrony. Trener Papszun wycofał z gry defensora, które wprowadził na boisko w przerwie. Obie drużyny nadal stawiają na atak
81'
Lechia przygotowuje podwójną zmianę
żółta i czerwona
82'
Drugą żółtą i w rezultacie czerwoną kartką został ukarany Nalepa (LECHIA Gdańsk).
kontuzja
82'
fizjoterapeuci Rakowa na boisku. Pomocy wymaga Gutkovskis
83'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Kubicki, w jego miejsce wchodzi Tobers.
83'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Zwoliński, w jego miejsce wchodzi Makowski.
84'
Lechia musi grać w "10". Dlatego Tobers (LECHIA Gdańsk) wchodzi na środek obrony, gdzie grał dotychczas Nalepa (LECHIA Gdańsk), a z boiska został zdjęty także napastnik
85'
piłkarze Rakowa sygnalizują zagranie Lechii w polu karnym ręką. Sędzia nie reaguje
86'
[3:1] LECHIA Gdańsk STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Paixao. Flavio wykorzystał nieporozumienie Niewulisa i Kovacevicia. Doszedł do piłki, którą z własnej "16" wybił Kuciak, i strzelił do pustej bramki
86'
96. gol Paixao (LECHIA Gdańsk) w ekstraklasie
89'
Lechia odważnie wychodzi do pressingu na połowę rywali
90'
5 minut doliczonych do drugiej połowy
90+1
"Lechia gol" - śpiewają kibice
90+1
Kuciak (LECHIA Gdańsk) łapie piłkę po lekkim strzale Lopeza (Raków Częstochowa)
90+2
niecelnie strzelał Gutkovskis (Raków Częstochowa). Następnie pobiegł po piłkę i przyniósł ją Kuciakowi (LECHIA Gdańsk), aby tylko bramkarz Lechii szybko wznowił grę
90+3
Lopez (Raków Częstochowa) fauluje w polu karny Lechii, próbując dojść do podania Gvilii (Raków Częstochowa)
90+4
niecelny strzał Lopeza (Raków Częstochowa) sprzed pola karnego
90+5
Żółtą kartką został ukarany Papanikolaou (Raków Częstochowa).
90+5
KONIEC MECZU. LECHIA GDAŃSK - RAKÓW CZĘSTOCHOWA 3:1
Lechia kończy pierwszą rundę ekstraklasy na 3. miejscu. Od początku drugiej połowie biało-zieloni podkręcili tempo akcji i zdecydowanie zaatakowali skrzydłami. Dwa gole strzelił Durmus (LECHIA Gdańsk). Gdańszczanie tak "nakręcili się" prowadzeniem, że nawet gdy z boiska po drugiej żółtej kartce zszedł Nalepa (LECHIA Gdańsk), to w "10" nie tylko utrzymali korzystny wynik, ale jeszcze go poprawili. To zasługa sprytu i rutyny Paixao (LECHIA Gdańsk), który zbliżył się do klubu "100"

18 Górnik Łęczna 17 2 6 9 15:35 12
Każdy zagra z każdym mecz i rewanż. Trzy najlepsze zespoły zdobędą prawo gry w europejskich pucharach. Gdy Puchar Polski zdobędzie drużyna z pierwszej "3", to na międzynarodowej arenie zagra także 4. zespół tabeli. Natomiast zdegradowane zostaną trzy najsłabsze drużyny.
Tabela wprowadzona: 2021-12-10