Wiadomości

Lechia Gdańsk. Wielkie zmiany w akademii. Piotr Wiśniewski też odchodzi

Lechia Gdańsk

Wielkie zmiany w Akademii Piłkarskiej Lechii Gdańsk. Już w kwietniu z funkcji dyrektora zrezygnował Sławomir Wojciechowski (z lewej). Teraz odchodzi Piotr Wiśniewski (z prawej).
Wielkie zmiany w Akademii Piłkarskiej Lechii Gdańsk. Już w kwietniu z funkcji dyrektora zrezygnował Sławomir Wojciechowski (z lewej). Teraz odchodzi Piotr Wiśniewski (z prawej). fot. M.Słodkowski/Trojmiasto.pl

Lechia Gdańsk dokonuje wielkich zmian w akademii piłkarskiej. Piotr Wiśniewski to kolejny z byłych piłkarzy biało-zielonych, który odchodzi. Wcześniej rozstał się z klubem m.in. Sławomir Wojciechowski. Obecny koordynator - Maciej Duraś pełni funkcję tylko końca czerwca. I nie chodzi tylko o brak wyników. Zespół do lat 18 spadł z Centralnej Ligi Juniorów, a rezerwy czwarty kolejny sezon spędzą w IV lidze.Lechia Gdańsk. Bytovia spadła, ale Kacper Sezonienko wróci zahartowany. Przeczytaj wywiadRafał Sumowski: Lechia Gdańsk spada z Centralnej Ligi Juniorów U-18. Jakie konsekwencje będzie to miało dla akademii i czy można było tego uniknąć? 

Maciej Duraś, koordynator Akademii Lechii Gdańsk: Konsekwencje będą takie, że w nowym sezonie będziemy rywalizować w lidze wojewódzkiej, której poziom na pewno nie dorówna grze w CLJ U-18. Oczywiście będziemy starali się jak najszybciej wrócić do rozgrywek na szczeblu centralnym. Czy można było tego uniknąć? Rywalizacja w CLJ była duża, nasz zespół od początku sezonu zajmował miejsce w dolnych rejonach tabeli. Liczby nie kłamią - już po rundzie jesiennej byliśmy na miejscu spadkowym. I nie udało się nam odwrócić tego negatywnego trendu. Zatem na ten niekorzystny wynik zapracowaliśmy przez cały sezon i z tego trzeba będzie wyciągnąć odpowiednie wnioski, ale też sobie jasno powiedzieć, że na dzisiaj takie były
możliwości sportowe naszej drużyny.

Na początku kwietnia z roli dyrektora zrezygnował Sławomir Wojciechowski, a za współpracę podziękowano trenerowi rezerw Dominikowi Czajce. Czy takie roszady w trakcie sezonu nie były niefortunne? 

Nie uważam, że jestem odpowiednią osobą, aby odpowiadać na to pytanie. Wiem, że Sławomir Wojciechowski sam złożył rezygnację, klub zaś zdecydował o wypowiedzeniu umowy trenerowi rezerw Dominikowi Czajce. Zostałem przez zarząd klubu poproszony, aby przynajmniej do końca bieżącego sezonu poprowadzić drugą drużynę i pełnić obowiązki koordynatora.

Czy to prawda, że z pracą w akademii żegna się Piotr Wiśniewski? Z jakiego powodu?

Tak, Piotrek zdecydował się zakończyć pracę w akademii, poinformował o tym klub. Nie znam dokładnie szczegółów jego decyzji. Z pewnością nie był usatysfakcjonowany, że zespół juniorów w CLJ, w którym był asystentem trenera, ma nie najlepszy sezon i spadnie z ligi. Poza tym, codzienne dojazdy Piotra ze Starogardu do Gdańska na pewno miały też wpływ na jego ostatnią decyzję. Nie jest też tajemnicą, że Piotr mocniej zaangażował się w swoją działalność na rynku nieruchomości i to też mogło mieć wpływ na jego decyzję o zakończeniu współpracy.

Maciej Duraś to obecny koordynator Akademii Lechii Gdańsk i trener zespołu rezerw. Swoją funkcję będzie pełnił do końca czerwca.
Maciej Duraś to obecny koordynator Akademii Lechii Gdańsk i trener zespołu rezerw. Swoją funkcję będzie pełnił do końca czerwca. fot. G.Radtke/400mm.pl
Przejęcie przez pana roli koordynatora w kwietniu zapewne też nie było komfortowym momentem do rozpoczęcia pracy w nowej roli? Od czego pan zaczął?

Zdecydowanie mógłbym wyobrazić sobie lepszy moment na podjęcie takiej pracy. Ale akurat wtedy była kilkutygodniowa przerwa, spowodowana zatrzymaniem rozgrywek młodzieżowych przez epidemię COVID. Na pewno nie jest to łatwy czas dla akademii, która od pewnego czasu przeżywa swoje problemy. Oczywiście mogłem odmówić i nie podjąć się tej pracy, ale pewnie drugiej szansy by nie było. Rola, jaką mi powierzono, obowiązuje do końca czerwca. Zobaczymy, co wydarzy się później, dlatego na razie skupiam się na bieżących sprawach. Już teraz myślimy i pracujemy nad tym, by poprawić wiele aspektów działania w obszarze akademii. W ten proces włączyli się też nasi trenerzy. Każdy z nich przekazał swoje spostrzeżenia na temat funkcjonowania i pracy w akademii. Oczywiście nie wszystko uda się wdrożyć w ciągu miesiąca czy dwóch. Nie wszystkie problemy znikną, jak choćby infrastrukturalne. Na pewne działania potrzebny jest po prostu czas. Pozostaję w ścisłym kontakcie z zarządem i wiem, że kwestia niezbędnych zmian dla poprawy warunków leży wszystkim na sercu i są już podejmowane konkretne działania.

Lechia Gdańsk. Ile będzie transferów? Piotr Stokowiec: Trzech, czterech piłkarzyZ jakimi dokładnie celami do spełnienia powierzono panu rolę koordynatora akademii?

Zadaniem organizacyjnym jest przede wszystkim uporządkowanie i stworzenie niezbędnej dokumentacji, która będzie mogła posłużyć do weryfikacji i prowadzenia procesu szkoleniowego, jaki odbywa się w akademii. W tym obszarze, na polecenie zarządu podjąłem szereg działań mających na celu m.in. doprowadzenie do zintegrowania naszych działań i dokumentacji z wdrażanym właśnie w  akademii systemem, który pozwala na zarządzanie oraz monitorowanie większości procesów i działań trenerom, fizjoterapeutom, zawodnikom, a także na śledzenie postępów zawodników przez ich rodziców. Celem sportowym w okresie krótkoterminowym było oczywiście utrzymanie rezerw w IV lidze i wszystkich naszych zespołów w Centralnych Ligach Juniorów. Największym wyzwaniem jest jednak zapewnienie możliwie najlepszego procesu treningowego i postawienie na rozwój zawodników. To zawsze będzie największym wyzwaniem dla każdego klubu, niezależnie od wielkości i marki. Współczesna profesjonalizacja piłki nożnej i procesów szkolenia niejako wymusza na nas konieczność wdrażania nowoczesnych technologii i systematycznego podnoszenia kwalifikacji naszych kadr trenerskich. Jako, że jesteśmy klubem z wieloletnią tradycją nie chcemy, a nawet nie możemy zostać z tyłu. Chcemy się rozwijać i dawać młodzieży coraz lepszy i coraz bardziej profesjonalny poziom wyszkolenia, dlatego zarząd postawił przede mną i całą kadrą akademii bardzo ambitne, ale jednocześnie realne cele do spełnienia.

Ilu młodych piłkarzy obecnie trenuje w akademii Lechii?

Około 200 chłopców, nie licząc grup naborowych. Do tego dochodzi żeńska drużyna seniorek.

Lechia Gdańsk. Wyceny piłkarzy. Kto najwięcej zyskał na wartości?Rezerwy na dłużej ugrzęzły w IV lidze. Na ile to problem i na ile Lechia potrzebuje, aby grały wyżej?
Rzeczywiście, drugi zespół po reaktywacji rywalizuje od trzech sezonów w IV lidze. W tym roku rezerwom wiedzie się zdecydowanie najsłabiej. Jeszcze do niedawna z różnych powodów był pomysł, by zrezygnować z drużyny rezerw i rozwiązać ją po sezonie. Osobiście uważam, że byłby to błąd. Taki klub jak Lechia powinien mieć rezerwy, by zdolna młodzież mogła się już "ogrywać" w piłce seniorskiej. Oczywiście im wyższy poziom i im wyższa liga, w której rywalizują rezerwy, tym lepiej dla rozwoju zawodników. Chodzi o to, aby maksymalnie zbliżyć się do warunków, jakie czekają młodego zawodnika w pierwszym zespole. Wtedy ten przeskok nie jest aż tak duży i nie potrzeba dużo czasu, by zaadaptować zawodnika do gry w wyższej lidze.

Jakie pana zdaniem są optymalne proporcje pomiędzy wychowankami a pozyskiwaniem młodych piłkarzy z innych klubów? Do jakiego modelu będziecie dążyć?

Odkąd pracuję w akademii, nigdy maso nie ściągaliśmy zawodników. Nie wymienialiśmy połowy zespołu w danym roczniku. Oczywiście zdarzały się wyjątki, jednak co do zasady chcemy bazować na chłopakach z Pomorza. To się nie zmieni, bo oni najsilniej utożsamiają się z Lechią. Oczywiście muszą reprezentować odpowiedni poziom sportowy, ale lokalny patriotyzm ma także ogromne znaczenie dla ich codziennego zaangażowania. Stawianie na wychowanków i młodych piłkarzy z naszego regionu niesie za sobą wiele korzyści. I z tej drogi nie będziemy schodzić.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (99)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »

Najbliższe spotkanie Lechii

początek meczu: 18.09.2021 godz. 20:00 LIVE!

mecz ligowy

Jak typują inni

1

68%

160 typowań

x

21%

49 typowań

2

11%

25 typowań

TYPUJ!

Najwyżej ocenieni zawodnicy Lechii

Najlepiej typujący wyniki Lechii

imię i nazwisko typowań pkt. skuteczność
1. Leszek Żelazny 7 21 100%
2. Krzysiek Kaciński 7 21 100%
3. Tomasz Muszyński 7 20 85.7%
4. Ryszard Kupidura 7 20 85.7%
5. Jerzy Leszczyński 7 18 85.7%

Aktualna tabela

Piłka nożna - Ekstraklasa
Drużyny M Z R P Bramki Pkt.
1 Lech Poznań 7 4 3 0 13:5 15
2 Śląsk Wrocław 7 3 4 0 10:6 13
3 Pogoń Szczecin 7 3 3 1 10:6 12
4 Zagłębie Lubin 7 4 0 3 9:12 12
5 Wisła Kraków 7 3 2 2 13:9 11
6 LECHIA GDAŃSK 7 2 4 1 10:8 10
7 Piast Gliwice 7 3 1 3 10:9 10
8 Radomiak Radom 6 2 3 1 7:5 9
9 Jagiellonia Białystok 7 2 3 2 9:8 9
10 Raków Częstochowa 5 2 2 1 8:9 8
11 Stal Mielec 7 2 2 3 7:10 8
12 Cracovia 7 2 2 3 8:12 8
13 Wisła Płock 7 2 1 4 11:10 7
14 Warta Poznań 7 1 4 2 8:7 7
15 Górnik Zabrze 6 2 1 3 7:9 7
16 Legia Warszawa 5 2 0 3 4:5 6
17 Górnik Łęczna 7 1 2 4 6:15 5
18 Bruk-Bet Termalica Nieciecza 7 0 3 4 6:11 3

Każdy zagra z każdym mecz i rewanż. Trzy najlepsze zespoły zdobędą prawo gry w europejskich pucharach. Gdy Puchar Polski zdobędzie drużyna z pierwszej "3", to na międzynarodowej arenie zagra także 4. zespół tabeli. Natomiast zdegradowane zostaną trzy najsłabsze drużyny.

Wyniki 8 kolejki:

 • LECHIA GDAŃSK - Piast Gliwice (sobota, godz. 20)
 • Zagłębie Lubin - Bruk-Bet Termalica Nieciecza 2:1 (0:1)
 • Lech Poznań - Wisła Kraków
 • sobota
 • Pogoń Szczecin - Cracovia
 • Radomiak Radom - Śląsk Wrocław
 • Wisła Płock - Jagiellonia Białystok
 • niedziela
 • Górnik Zabrze - Warta Poznań
 • Legia Warszawa - Górnik Łęczna
 • Stal Mielec - Raków Częstochowa

Terminarz

18.09 (sob) godz.20:00 LECHIA Gdańsk typuj Piast Gliwice LIVE!
21.09 (wt) godz.17:30 Jagiellonia Białystok typuj LECHIA Gdańsk
24.09 (pt) godz.18:00 Górnik Łęczna typuj LECHIA Gdańsk
12.09 (nd) godz.15:00 Wisła Kraków 2:2 LECHIA Gdańsk LIVE!
28.08 (sob) godz.15:00 LECHIA Gdańsk 2:2 Radomiak LIVE!

Relacje LIVE

zobacz wszystkie relacje »

Najczęściej czytane