• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Energa Wybrzeże. Lech Kędziora: Zrobimy wszystko, by Tadeusz Zdunek spał spokojnie

Mikołaj Pachniewski
3 czerwca 2024, godz. 17:30 
Opinie (156)

Energa Wybrzeże - żużel

Lech Kędziora ma za zadanie pomóc Enerdze Wybrzeżu Gdańsk w walce nie tylko o utrzymanie, ale i awans do play-off. Doświadczony trener zapewnia, że zrobi wszystko, by Tadeusz Zdunek mógł spać spokojnie. Lech Kędziora ma za zadanie pomóc Enerdze Wybrzeżu Gdańsk w walce nie tylko o utrzymanie, ale i awans do play-off. Doświadczony trener zapewnia, że zrobi wszystko, by Tadeusz Zdunek mógł spać spokojnie.

Energa Wybrzeże Gdańsk z misją ratunkową sezonu 2024 zatrudniła doświadczonego trenera Lecha Kędziorę. - Zrobimy razem z Erykiem Jóźwiakiem wszystko, by zespół się utrzymał, Tadeusz Zdunek mógł spać spokojnie, a kibice byli zadowoleni - mówi doświadczony szkoleniowiec, który jako optymista jednocześnie dodaje, że wierzy w awans gdańszczan do fazy play-off.Mecz Innpro ROW Rybnik - Energa Wybrzeże Gdańsk odwołany. Słabe występy żużlowców Mecz Innpro ROW Rybnik - Energa Wybrzeże Gdańsk odwołany. Słabe występy żużlowców

Mikołaj Pachniewski: Jest takie powiedzenie, że nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki, choć jego prawdziwe znaczenie jest trochę inne, to wiele osób używa go do tego, by przekazać, że nie podejmuje się dwa razy tego samego zadania. Dla pana to już trzecia przygoda z Energa Wybrzeżem Gdańsk. Jak doszło do zawiązania tej współpracy?

Lech Kędziora: Wydaje mi się, że to powiedzenie straciło na aktualności. Za czasów PRL było ono rzeczywiście popularne. Często się tak mówiło i rzeczywiście unikało się, by coś zaczynać dwa razy. Teraz jednak jeśli jest możliwość coś zmienić, to stwierdziłem, że muszę pomóc osobom, które zajmują się Wybrzeżem, bo wszyscy wiemy, jaka jest sytuacja klubu. Mam nadzieję, że nasza współpraca będzie się układać korzystnie.

Czy to klub wyszedł z inicjatywą nawiązania współpracy?

Po rozmowie z członkiem zarządu, Tadeuszem Zdunkiem doszliśmy do porozumienia i uznałem, że mogę pomóc Enerdze Wybrzeżu.

Przeczytaj więcej o anagażu Lecha Kędziory przez Energę Wybrzeże Przeczytaj więcej o anagażu Lecha Kędziory przez Energę Wybrzeże

Czy miał pan jakieś wątpliwości przed podjęciem współpracy z Wybrzeżem? Sytuacja, w której jest zespół, mówiąc eufemistycznie, jest bardzo trudna.

To prawda, sytuacja jest bardzo ciężka. Byłem w Gdańsku na ostatnim meczu z Orłem Łódź. Zauważyłem od razu, że jeśli chodzi o cały zespół Wybrzeża to jest trochę niedociągnięć. Znów powróciły problemy z torem. Dwa dni wcześniej byłem na treningu i wszystko było w porządku. Pogoda w dzień meczu dopisywała, a kiedy wszedłem na stadion to zobaczyłem smutną minę Tadeusza Zdunka i zrobiło mi się go żal w tamtym momencie.Mówi pan o niedociągnięciach w całej drużynie. Co zatem źle funkcjonuje?

Nie byłoby to eleganckie, gdybym mówił o tym publicznie. Wiem, co jest źle i co trzeba zmienić, by było to z korzyścią dla całej Energi Wybrzeża Gdańsk.

Gdański tor w tym sezonie to jedna wielka zagadka, która chyba każdemu w klubie spędza sen z powiek. Czy udało się już panu dojść do tego, co jest tego przyczyną?

Cały czas pracujemy razem z Erykiem Jóźwiakiem nad torem, nad tym, by go poprawić i dojść do ładu z tym wszystkim. Nie chcemy, by już nas zaskakiwał. Myślę, że już niedługo będzie wszystko w porządku i nasi zawodnicy będą się tu dobrze czuli, a zespół będzie piąć się w górę tabeli.

Zawodnik

Lech Kędziora

Lech Kędziora

ur.
1956
Średnie oceny w kolejnych meczach sezonu


Jaki jest podział obowiązków pomiędzy panem a Erykiem Jóźwiakiem? Za co pan będzie odpowiadać?

Eryk Jóźwiak będzie wciąż odpowiedzialny za prowadzenie drużyny i będzie odpowiadać za wyniki. Ja będę mu w tym pomagać. Ponadto będę pracować z młodzieżą. Zajmę się też przygotowaniem toru na najbliższe mecze.

Energa Wybrzeże Gdańsk - H.Skrzydlewska Orzeł Łódź 41:49. Spadek na 8. miejsce Energa Wybrzeże Gdańsk - H.Skrzydlewska Orzeł Łódź 41:49. Spadek na 8. miejsce

Wiem, że pojawiał się pan na treningach Wybrzeża już wcześniej, zanim oficjalnie nawiązał pan współpracę z klubem. Czy już wtedy podpowiadał pan coś Erykowi Jóźwiakowi, czy zawodnikom?

Udzielałem pewnych wskazówek juniorom: Miłoszowi WysockiemuBartoszowi Głogowskiemu, którego znam jeszcze z czasów Polonii Bydgoszcz. Na treningach wszystko wyglądało dobrze, optymistycznie. Później jednak pojawiło się to zamieszanie z torem. Było to tak dziwne, że pomyślałem sobie, że to jakiś sabotaż w wykonaniu krasnoludków.

Podpisał pan kontrakt z Energą Wybrzeżem do końca sezonu czy jest to jakaś dłuższa forma współpracy?

To wszystko będzie zależało od wyników zespołu. Na pewno zrobimy razem z Erykiem Jóźwiakiem wszystko, by zespół się utrzymał, Tadeusz Zdunek mógł spać spokojnie, a kibice byli zadowoleni. Mam świadomość sytuacji, w której się znajdujemy, ale jestem optymistą i oprócz mankamentów, widzę pozytywy w naszym zespole. Na pewno nasza sytuacja się zmieni.

Energa Wybrzeże Gdańsk przeprasza po blamażu Energa Wybrzeże Gdańsk przeprasza po blamażu

Podziwiam pana optymizm. Po niedzielnej wygranej H.Skrzydlewska Orła Łódź z Cellfast Wilkami Krosno sytuacja Energi Wybrzeża zrobiła się niewesoła. Trudno będzie się utrzymać?

Trudno to czasami jest się załatwić, a poza tym wszystko jest możliwe. Będziemy robili wszystko, by sytuacja się zmieniła. Wybrzeże zasługuje na to, by być wyżej w tabeli. Zawodnicy przyszli do klubu z optymizmem. Początek sezonu nieco ten optymizm zrewidował, ale mamy jeszcze połowę rozgrywek, by wszystko naprawić i pojechał w play-offach.

Wierzy pan w awans Energi Wybrzeża Gdańsk do fazy play-off?

Oczywiście. Nasz legendarny trener Kazimierz Górski powiedział kiedyś, że "dopóki piłka jest w grze, wszystko jest możliwe". Tego się trzymamy. Optymizm, optymizm i jeszcze raz optymizm. Takie mamy podejście.Na koniec proszę pana o opinię, co będzie decydujące dla dalszych losów Energi Wybrzeża? Czy to domowe mecze z PSŻ Poznań i Stalą Rzeszów?

Nie zamierzamy kalkulować. Dla nas każdy mecz będzie ważny. Uważam, że jeśli zawodnicy poprawią trochę swój sprzęt, mentalność i podejdą do każdego kolejnego meczu z optymizmem to jest szansa na sukces. Te mecze, które się odbyły, są już za nami. Teraz jest czysta karta i piszemy nową historię. Takie nastawienie mam ja, menedżer Eryk Jóźwiak i władze klubu. Mamy nadzieję, że będzie to widoczne na torze i już niedługo przełoży się na ważne punkty do tabeli.

Harmonogram startów żużlowców Energi Wybrzeża w dniach 3-9 czerwca


Poniedziałek, 3 czerwca
Birmingham Brummies - Ipswich Witches, Anglia, Premiership KO Cup, Półfinał nr 1, godz. 20:30, Tom Brennan (Brummies)

Wtorek, 4 czerwca
Vastervik Speedway - Indianerna Kumla, Szwecja, Bauhaus-Ligan, godz. 19:00, Tom Brennan (Indianerna)
Dackarna Malilla - Vargarna Norrköping, Szwecja, Bauhaus-Ligan, godz. 19:00, Niels-Kristian Iversen, Mateusz Tonder (Vargarna)

Środa, 5 czerwca
Slangerup Speedway - Esbjerg Vikings, Dania, Speedway Ligaen, godz. 18:30, Niels-Kristian Iversen (Vikings)
Region Varde Elitesport - Holsted Tigers, Dania, Speedway Ligaen, godz. 19:00, Nicolai Klindt (Region Varde)
Poole Pirates - Redcar Bears, Anglia, Championship, godz. 20:30, Tom Brennan (Pirates)

Czwartek, 6 czerwca
Ipswich Witches - Birmingham Brummies, Anglia, Premiership KO Cup, Półfinał nr 2, godz. 20:30, Tom Brennan (Brummies)
King's Lynn Stars - Sheffield Tigers, Anglia, Premiership KO Cup, Półfinał nr 1, godz. 20:30, Niels-Kristian Iversen, Nicolai Klindt (Stars)

Sobota, 8 czerwca
Indywidualne Mistrzostwa Wielkiej Brytanii, Belle Vue, godz. 20:30, Tom Brennan

Tabela po 7 kolejkach

METALKAS 2. Ekstraliga
Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 Abramczyk Polonia Bydgoszcz 7 5 0 2 +75 10
2 Innpro ROW Rybnik 6 5 0 1 +28 10
3 Arged Malesa Ostrów Wlkp. 6 4 0 2 +16 8
4 Cellfast Wilki Krosno 7 4 0 3 +2 8
5 #OrzechowaOsada PSŻ Poznań 6 3 1 2 -12 7
6 Texom Stal Rzeszów 7 2 0 5 -6 4
7 H.Skrzydlewska Orzeł Łódź 7 2 0 5 -46 4
8 Energa Wybrzeże Gdańsk 6 0 1 5 -57 1
W sezonie zasadniczym każdy pojedzie z każdym mecz i rewanż. Do play-off awansuje 6 drużyn. Następnie rozegrają ćwierćfinały (1 drużyna z 6., 2 z 5 i 3 z 4). Do półfinałów wejdą ich zwycięzcy oraz tzw. "lucky loser" - drużyna, która przegra swój ćwierćfinał najmniejszą różnicą (w przypadku równości, zdecyduje dorobek z rundy zasadniczej). Z finału awans do PGE Ekstraligi wywalczy zwycięstwa. Awansu nie otrzyma jednak drużyna zagraniczna.
Natomiast ostatni zespół sezonu zasadniczego zostanie zdegradowany do Krajowej Ligi Żużlowej.
Tabela wprowadzona: 2024-06-09

Wyniki 7 kolejki

 • Innpro ROW Rybnik - ENERGA WYBRZEŻE GDAŃSK (odwołany z uwagi na złe prognozy pogody)
 • H.Skrzydlewska Orzeł Łódź - Cellfast Wilki Krosno 50:40
 • Texom Stal Rzeszów - Abramczyk Polonia Bydgoszcz 21:33
 • Arged Malesa Ostrów Wlkp. - #OrzechowaOsada PSŻ Poznań (odwołany z uwagi na złe prognozy pogody)
 • Mecze zaległe z 5. kolejki
 • #OrzechowaOsada PSŻ Poznań - Abramczyk Polonia Bydgoszcz 48:42
 • Arged Malesa Ostrów Wlkp. - H.Skrzydlewska Orzeł Łódź 47:43
 • Mecze zaległe z 6. kolejki
 • #OrzechowaOsada PSŻ Poznań - Texom Stal Rzeszów 45:44
 • Abramczyk Polonia Bydgoszcz - Innpro ROW Rybnik 61:29

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (156)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższy mecz Wybrzeża

H.Skrzydlewska Orzeł Łódź
28 lipca 2024, godz. 14:00
77% H.Skrzydlewska Orzeł Łódź
4% REMIS
19% ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Wybrzeża

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1 Arkadiusz Miłuch 9 32 88.9%
2 Bartosz Andruszyszyn 11 30 81.8%
3 Wojtas Fc zdunkowo 10 30 80%
4 Wojtas Fc zdunkowo 10 30 80%
5 Adam Wedra 10 29 80%

Ostatnie wyniki Wybrzeża

69% ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk
0% REMIS
31% Texom Stal Rzeszów
Abramczyk Polonia Bydgoszcz
7 lipca 2024, godz. 14:00
95% Abramczyk Polonia Bydgoszcz
1% REMIS
4% ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk

Relacje LIVE

Najczęściej czytane