Lechia znów odrabiała straty

20 sierpnia 2005 (artykuł sprzed 18 lat)

Piłkarze Lechii Gdańsk przegrali pierwszą połowę meczu o mistrzostwo II ligi z Zagłębiem w Sosnowcu. Prowadzenie dla gospodarzy w 17 minucie zdobył Janusz Wolański. Po zmianie stron Marcin Kaczmarek postawił wszystko na jedną kartę. Gdański szkoleniowiec wycofał defensywnego pomocnika, a do gry desygnował drugiego napastnika. W 69 minucie padło wyrównanie. Gola zdobył Krzysztof Rusinek. Mecz zakończył się remisem 1:1 (1:0). To trzeci podział punktów biało-zielonych w czwqartym pojedynku.

ZAGŁEBIE: Bęben - Kłoda, Hošić (74 Chwalibogowski), Treściński, Adžem - Skrzypek (84 Małocha), Butryn, Lachowski, Chylaszek (67 Morawski) - Wolański, Pitry.

LECHIA: Bąk - Pęczak, Janus, Brede, Dzienis (73 Żuk) - Biskup, Szczepiński, Mysiak (45 Bławat), Wojciechowski, Kalkowski (89 Wilk) - Rusinek.

Żółte kartki: Lachowski, Adżem - Wojciechowski, Pęczak.

Na mecz z Zagłębiem trener Marcin Kaczmarek dokonał jednej korekty w składzie. Po raz pierwszy w tym sezonie w wyjściowym zestawieniu gdańszczan znalazł się Mariusz Dzienis. Co więcej nominalny pomocnik rozpoczął grę na lewej obronie, a zatem pozycji, na której z powodu kontuzji nie może grać Sebastian Fechner.

Na stadionie zgromadziło się około pięciu tysięcy kibiców. Nie było - co wcześniej zapowiadano - miejsca dla sympatyków biało-zielonych. Oficjalny powód - remont stadionu.

W pierwszym kwadransie obie drużyny zadawalały się rzutami rożnymi. Strzały, jeśli były, to niecelne. Jedynie Marcin Bęben był zmuszony do interwencji po dośrodkowaniach gdańszczan.

Niestety, tradycji tego sezonu stało się zadość i Lechia po raz czwarty jako pierwsza straciła gola. W 17. minucie przyjezdnym uciekł po skrzydle prawy obrońca Zagłebia. Dośrodkowanie Arkadiusz Kłody trafiło na głowę Janusza Wolańskiego, a ten nie dał szans Mateuszowi Bąkowi. Piłka zanim zatrzepotała w siatce, odbiła się jeszcze od słupka. Szkoda, że nasza drużyna nie wyciągnęła wniosków z początku spotkania. Wówczas Kłoda również dośrodkowywał, ale - na nasze szczęście - Daniel Chylaszek główkował niecelnie.

Stracona bramka podcięła skrzydła gdańszczanom. Gdyby nie główka Marcina Janusa, ale zbyt słaba, po dośrodkowaniu Macieja Mysiaka sosnowiecki golkiper aż do przerwy mógłby się opalać. Natomiast na przedpolu Lechii było coraz groźniej. Jeszcze raz głową w dogodnej pozycji uderzał Wolański, w doliczonym czasie gry szczęścia próbował najskuteczniejszy w Zagłębiu Przemysław Pitry, a w pozycji sam na sam z Bąkiem znalazł się Dawid Skrzypek, ale z ostrego kąta nie mógł już strzelić precyzyjnie.

Na drugą połowę Lechia wyszła w ustawieniu 1-4-4-2. W szatni został defensywny pomocnik Mysiak, a szansę debiutu w II lidze otrzymał napastnik Jakub Bławat. Jednak pierwsze poważne zagrożenie pod bramką Zagłebia stworzył Maciej Kalkowski. W 55. minucie kapitan biało-zielonych strzelił w poprzeczkę, choć zapewne zamierzał tylko dośrodkować. Po chwili niecielnie uderzył Dzienis.

Goście ambitnie atakowali, ale każda stracona przez nich piłka powodowała, że przed szansą zdobycia gola stawali sosonowiczanie. W 63 minucie sam na sam z Bąkiem był Skrzypaczak, ale Nateusz nie dał się zaskoczyć. Trzy minuty później pomógł nam Chylaszek, który zmarnował wyborną okazję.

Wyrównanie padło w 69 minucie. Gdańszczan ucieszył gol Rusinka, strzelony z około czternastego metra

Pozostałe wyniki czwartej kolejki: Ruch Chorzów - Szczakowianka 4:0 (3:0). Bramki: Śrutwa (2), Petasz (5), Bizacki (25), Klaczka (76-karny); Świt Nowy Dwór - ŁKS Łódź 3:1 (1:0). Wrzesiński (26), Łowicki (58-karny), Bluszcz (75) - Mysona (81; Górnik Polkowice - Polonia Bytom 2:0 (1:0). Jeziorny (31, 74); KSZO Ostrowiec - Piast Gliwice 0:1 (0:0). Bednarz (73); Jagiellonia Białystok - Finishparkiet Nowe Miasto Lubawskie 2:1 (2:0). Speichler (7-karny), Konon (19) - Iheanacho (87 min.); Podbeskidzie Bielsko-Biała - Heko Czermno 1:1 (1:0). Pater (17) - Umukoro (86); Widzew Łódź - Śląsk Wrocław 1:2 (0:2). Grzelak (49) - Wan (4), Kowal (35); Kujawiak Włocławek - Radomiak Radom 1:1 (1:1). Mikulenas (30) - Terlecki (40).