Lekcja rewanżu. SMS PZKosz. - Start 72:84

Kryst.
11 marca 2002 (artykuł sprzed 22 lat)
Walczące o miejsca 9-12 koszykarki Startu Gdańsk zdobyły stolicę wygrywając ze Szkołą Mistrzostwa Sportowego PZKosz. 84:72 (16:23, 16:18, 24:17, 28:14). To pierwsze zwycięstwo zawodniczek Aleksandra Siewierowa w drugim etapie rozgrywek ekstraklasy.

START:
Golemska 2, Janyga 9, Stańczak 22, Steafanowska 27, Szwecowa 14 - Chojnowska, Mieszkowska 10, Rybacka, Sibiga, Drozd.
SMS: Rzeźnik 10, Zagrobelna 6, Pawlak 9, Międzik 2, Piekarska 17 - Błaszczak 3, Pamuła 8, Krężel, Dąbkowska 14, Chomać 3.

Po dwóch kwartach wszystko wskazywało na to, że powtórzy się sytuacja z 16 lutego, kiedy to zespół uległ uczennicom 74:79. Rutynowane gdańszczanki przystąpiły do spotkania żądne rewanżu. Mimo ogromnej przewagi w zbiórkach (40 - 25) Start przegrywał po dwóch kwartach różnicą dziewięciu punktów. To i tak niźle, zważywszy na to, że w 12 min, po kolejnej szybkiej akcji Pauliny Dąbkowskiej, zawodniczki Romana Skrzecza miały już 13 "oczek" w zapasie. Gdańszczanki próbowały odpowiadać za trzy punkty, jednak w pierwszych 20 minutach rzut nie siedział naszym koszykarkom. Trudno wywoływać je do tablicy z nazwiska, gdyż pudeł, nawet spod samej "dziury", było co niemiara.

Prawdziwa walka rozpoczęła się po przerwie. Trener Siewierow desygnował do gry Dominikę Mieszkowską, która zastąpiła Agnieszkę Golemską. Podretuszowana wyjściowa piątka spędziła na placu niemal całą drugą połowę. Dopiero w końcówce meczu na parkiecie hali warszawskiej AWF zaczęły się pojawiać gdańskie juniorki. Spustoszenie w szeregach szkolnego teamu siał przede wszystkim duet Stefanowska - Monika Stańczak. Zawodniczki SMS bardzo często uciekały się do gry faul. Dość powiedzieć, że tylko te dwie zawodniczki wykonywały aż 24 rzuty wolne (trafiły 19).