Lider za mocny. Gedania - SMS 66:89

Jakub Bork
5 kwietnia 2004 (artykuł sprzed 20 lat)
Nie było niespodzianki w Gdańsku. Koszykarkom Gedanii nie udało się przerwać passy 10 kolejnych wygranych SMS-u Warszawa i pokonać lidera rozgrywek 1 ligi. Zawodniczki Szkoły Mistrzostwa Sportowego wygrały 89:66 (22:20, 19:23, 26:11, 22:12 ), mimo iż do przerwy lepsze były gospodynie 43:41.

Tak dobrze, jak w pierwszej połowie, koszykarki Gedanii jeszcze się w tegorocznych rozgrywkach swoim sympatykom nie zaprezentowały. Przemyślane akcje, dokładne podania oraz, co najważniejsze, wysoka skuteczność rzutowa pozwoliła na dotrzymanie kroku liderkom z Warszawy przez pierwsze 20 minut. Niestety, w drugiej odsłonie zabrakło już sił i losy spotkania były przesądzone.

Zawody od początku były bardzo wyrównane i obfitowały w udane akcje obydwu zespołów. W drużynie gości nie do zatrzymania były mierząca 191 cm Aleksandra Chomać oraz 195 cm Izabela Piekarska. Występując jednocześnie na parkiecie zawodniczki te zdominowały walkę pod tablicami, gdańszczanki skutecznie szukały pozycji rzutowych z dystansu. Żadnej z drużyn nie udało się uzyskać przewagi większej niż 3 oczka, a po 10 minutach SMS prowadził 22:20.

Druga kwarta to okres znakomitej gry wprowadzonej na boisko Justyny Grabowskiej. Dzięki jej punktom w 15 minucie Gedania objęła prowadzenie 31:27. W 18 minucie po trafieniu Katarzyny Szury na tablicy widniał nawet wynik 38:32 dla gdańszczanek. Przyjezdne skutecznie niwelowały straty rzutami za 3 (dwukrotnie Katarzyna Krężel i wspomniana Piekarska ).

W czasie przerwy Aleksander Sewierow nakazał swoim podopiecznym ćwiczyć rzuty z dystansu, upatrując w tym szansę na zwycięstwo. Niestety, już na początku trzeciej kwarty dobra skuteczność rzutowa opuściła gdańszczanki. Tymczasem SMS po kolejnej trójce Krężel odskoczył na 6 oczek. Gedanistki jeszcze dwukrotnie po punktach Aleksandry Chojnowskiej zbliżyły się na 2 punkty (47:49 i 49:51). Przewaga warszawianek zaczęła rosnąć. Znakomicie w tej kwarcie zaprezentowała się Katarzyna Krężel, która bezlitośnie dziurawiła gdański kosz (11 pkt. w tej odsłonie). W końcówce punktowały już tylko zawodniczki SMS-u, które po 30 minutach prowadziły 67:54.

Ostatnia kwarta nic już nie mogła zmienić. Warszawianki jedynie powiększały przewagę skutecznie kontrując. Za 5 przewinień spadły Chojnowska, Agnieszka Saidowska i Lubow Szwecowa. Mimo przegranej Gdańszczanki zagrały dobre zawody. Fakt, iż przez pierwsze 20 minut toczyły równorzędną walkę z głównym kandydatem do awansu należy uznać za sukces. Za 2 tygodnie nasz zespół udaje się do Wrocławia na mecz z AZS-em, natomiast 25 kwietnia w meczu kończącym rozgrywki Gedania podejmie w Gdańsku vice-lidera AZS Gorzów.

Punkty zdobywały:
Gedania: Grabowska 11, Chojnowska 10, Saidowska 10, Szwecowa 9, Bukowska 8 (1x3pkt.), Szlachta 7 (1x3.), Szura 7, Drozd 2, Janyga 2.

SMS: Krężel 27 (3x3), Chomać 19, Piekarska 18 (1x3), Błaszczak 10 (1x3), Pietrzak 6, Suknarowska 4, Romaniuk 2, Micuła 2, Gajewska 1.
Jakub Bork

Opinie (1)

• BRAWO!!!

Mecz był z*******y. Było na co popatrzeć.

Pierwsza połowa bardzo wyrównana, szkoda że w 2 połowie gdańszczanki nie utrzymała takiej skuteczności ale w tym sędziowie troche pomogli SMS-owi.

Szkoda przegranej ale nasze dziewczyny zabrały naprawde z*******y mecz. Powodzenia w dalszych meczach!!!