Żeglarze YKP Gdynia gościnni

20 maja 2014 (artykuł sprzed 10 lat)

Do ostatniego wyścigu trwała walka o zwycięstwo w drugich tegorocznych regatach z cyklu Energa Sailing Cup. W Gdyni zwyciężył Jersovas Simonas z Litwy, a najlepszy żeglarz miejscowego YKP - Mikołaj Staniul uplasował się na 3. miejscu.

Energa Sailing Cup to drugi cykl regat klasy Optimist w grupie A, które odbywają się w kilkunastu miejscach w Polsce. Czterdziestu najlepszych żeglarzy z klasyfikacji generalnej zapewni sobie udział w wielkim finale, który jak w ubiegłym roku odbędzie się w Sopocie. Najlepsi włączeni zostaną również do Funduszu Rozwoju Młodych Talentów Energa Sailing i otrzymają finansowe wsparcie na kontynuowanie sportowej kariery.

FINAŁ PREMIEROWEJ EDYCJI ENERGA SAILING CUP 2013 - ZOBACZ WYNIKI I ZDJĘCIA

Tegoroczna inauguracja miała miejsce na początku maja w Pucku. W klasyfikacji generalnej najlepszy okazał się Wiktor Kamiński, a trzeci był Tytus Butowski. W kategorii dziewcząt 2. lokatę wywalczyła Hanna Dzik (wszyscy YKP Gdynia).

Z tym większymi nadziejami gdynianie podchodzili do regat, które organizował YKP. Zgłosiło się do nich 107 żeglarek i żeglarzy do lat 15. Klasyfikacja została ustalona po rozegraniu 6 wyścigów. Każdemu startującemu anulowano wynik w najsłabszym starcie. Punkty zaliczane są nie tylko do Energa Sailing Cup, ale także krajowych eliminacji do kadry na mistrzostwa świata i Europy.

Na początku najlepiej żeglował Jersovas Simonas, który wygrał trzy inauguracyjne biegi. Dzięki tej zaliczce Litwin nie dał się już wyprzedzić do końca regat, choć przed ostatnim startem nad Mikołajem Staniulem, triumfatorem dwóch wyścigów, miał tylko punkt przewagi.

Jednak zawodnikowi YKP szósty wyścig się nie udał. Osiągnął metę jako piąty, a w klasyfikacji końcowej spadł na 3. miejsce. Przed gdynianina wpłynęła triumfatorka ostatniego biegu, Julia Szmit. Tym samym 14-latka z Giżycka powtórzyła osiągnięcie z Pucka, gdyż na inaugurację cyklu była również druga.

Słabiej w Gdyni żeglował zwycięzca z Pucka. Kamiński tym razem zadowolił się 6. pozycją. Warto podkreślić, że w czołowej "16" było aż siedmiu reprezentantów Gdyni.

Z 14. lokatą sklasyfikowana została Dzik, co dało jej jednocześnie trzecie miejsce wśród dziewcząt. Przed gdynianką w tej tabeli sklasyfikowano tylko wspomnianą Szmit oraz Emilę Zygarłowską (JKW Poznań, 9. miejsce w klasyfikacji generalnej).