Mnóstwo regat na Zatoce Gdańskiej

11 sierpnia 2015 (artykuł sprzed 8 lat)
W Sopocie zakończyła się pierwsza edycja Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej. W Sopocie zakończyła się pierwsza edycja Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej.

To były jedne z najbardziej obłożonych regatami żeglarskimi dni w Trójmieście. Na wodach Zatoki Gdańskiej ścigały się jednostki o różnych gabarytach, od tych najmniejszych poczynając. W Sopocie wyłoniono mistrzów Polski na katamaranach oraz w klasie Delphia 24, a także zwieńczono rywalizację w Polskiej Ekstraklasie Żeglarskiej raz Energa Sailing Cup. Natomiast Polski Klub Morski z Gdańska przeprowadził czwartą edycję Pucharu Korsarza.

W ENERGA SAILING CUP WYŁONIONO NAJLEPSZYCH OPTYMIŚCARZY

Tłoczno było zwłaszcza na sopockich wodach. Trwały bowiem aż cztery regaty równocześnie, a dwie z tych rywalizacji miały rangę mistrzostw Polski. W klasie Delphia 24 One Design w dziewięciu wyścigach walczyło 13 jachtów. Różnice między najlepszymi były tak niewielkie, że o złocie i srebrze musiała decydować dodatkowa tabela. Dwie najlepsze załogi zgromadziły tyle samo punktów (po 27) i tyle samo razy mijały linię mety na pierwszych miejscach (po 2).

O tym że mistrzami zostali: Piotr Kowalewski, Dominik Rosiński, Rafał TrzcińskiMaciej Angielczyk zadecydowała większa liczba drugim miejsc. Ich Rockfin-Indygo częściej zdobył tę lokatę niż FlexiStav Sport Sailing Team. Tym samym wicemistrzami zostali: Paweł Tarnowski, Piotr Kucharski, Tomasz Baczkiewicz, Łukasz Kiwer. O trzy punkty z najlepszymi przegrali zdobywcy brązowych krążków: Piotr Kotwicki, Remigiusz Horodyski, Maciej Gałązka, Piotr Zawistowski.

Największym przegranym regat, przeprowadzonych przez Stowarzyszenie Regatowe Delphia 24 oraz GSC Yachting Sopot, była ekipa Michała Korneszczuka. Broniący tytułu gdynianin tym razem musiał zadowolić się dopiero 9. miejscem.

TUTAJ ZNAJDZIESZ PEŁNĄ KLASYFIKACJĘ MP DELPHIA 24

Klub Żeglarski UKS Navigo Sopot przeprowadził mistrzostwa Polski katamaranów oraz Sopot Finn Cup. Startowało ponad 60 jednostek nie tylko z kraju, ale także Danii i Hiszpanii. Łącznie odbyło się 13 wyścigów.

Mistrzami Polski w klasie Open zostali Michał SurowiecKarol Dołęga (na katamaranie F-18) przed Jakubem Sobalą i Michałem Kraskowskim (F-20) oraz Sewerynem Krajewskim i Beatą Krajewską (K20). W klasyfikacji juniorów zwyciężyli Mateusz GołaszewskiKarol Roman, drugie miejsce zdobyły Aleksandra Sroczyńska i Anna Świtajska na HC16 a trzecie - Aleksandra Jędryczka i Tymon Pietrzak.

W A-class Jakub Surowiec został zwycięzca zarówno w klasyfikacji generalnej jak i wśród juniorów. Drugi był Jacek Noetzel, który seniorski tytuł przegrał dodatkową tabelą, ale na pocieszenie złoto odebrał wśród mastersów. W tej grupie wiekowej gospodarz imprezy wyprzedził: Marka Żebrowskiego i Rafała Czepułkowskiego.

Dwa medale (brąz w open, srebro juniorów) odebrał Marcin Badzio. Trzecim juniorem okazał się Marcin Kamiński.

Natomiast goście zagraniczni byli najlepsi w kategorii grand master. Zwyciężył Hiszpan Micky Todd przed Duńczykiem Frankiem Lavrsenem i Jarosławem Bętkowski.

W klasyfikacji Classic zwyciężył Andrzej Opoka. W grupie Hobie Cat 16 wygrała załoga Aleksandra Sroczyńska i Anna Świtajska. Finn Cup zdobył Jeremi Zimny, który dzięki dodatkowej punktacji pokonał Piotra Mazura.

TUTAJ PEŁNE WYNIKI REGAT (PDF)

Yacht Club Sopot zwyciężył w premierowej edycji Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej. W skład cyklu, który zorganizowały firmy MT Partners oraz GSC Yachting, wchodziły imprezy w Szczecinie, Świnoujściu, Gdańsku i Sopocie. Wzięło w nich udział jedenaście klubów i ponad 100 żeglarzy. Dwa najlepsze zespoły w klasyfikacji generalnej zdobyły prawo startu w finale światowej Żeglarskiej Ligi Mistrzów. Te regaty odbędą się w Porto Cervo na Sardynii.

- To jest niesamowite uczucie, wznieść w górę puchar, który wyznacza nowy kierunek w żeglarstwie. Rozgrywki ligowe, proste zasady i wspaniała rywalizacja, która przybliża nasz sport do publiczności i mediów, to zawsze były te czynniki, których poszukiwałem jako zawodnik, ale i organizator regat. Tym bardziej cieszę się, że tytuł powędrował do Sopotu i bardzo dziękuję swojej załodze, która była bardzo szeroka w przeciągu cały rozgrywek. Dziękuję również pozostałym klubom za rywalizację na wysokim poziomie oraz organizatorom za dobrą inicjatywę - powiedział po zakończeniu rozgrywek Rafał Sawicki, sternik YCS i współorganizator ligi.
TUTAJ ZNAJDZIESZ WIĘCEJ INFORMACJI O POLSKIEJ EKSTRAKLASIE ŻEGLARSKIEJ

Czołówka klasyfikacji końcowej Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej 2015
1. Yacht Club Sopot 42 punkty
2. Yacht Klub Polski Szczecin 42
3. Jacht Klub Wielkopolski HRM Racing Poznań 41
4. Jacht Klub Morski Gryf Gdynia 34

22 jachty, na których pokładach było blisko 100 żeglarzy, rywalizowało w czwartej edycji Pucharu Korsarza. Organizatorem jednodniowych regat był Polski Klub Morski z Gdańska.

W grupie ORC Club zwyciężył jacht "Pallas" pod dowództwem Jana Piernikarczyka. Drugie miejsce zajął jacht "Czarodziejka" pod kapitanem Tomaszem Konnakem, trzecie "Twins" pod Andrzejem Mielickim.

W grupie KWR klasyfikacja wyglądała następująco: 1. "Argea II" (Andrzej Gierulski), 2. "Ekler" (Piotr Kropidłowski), 3. "Stoczniowiec 80" (Jacek Gnyszka).

W grupie Open najlepsi okazali się: 1. "JV24" (Andrzej Wyszyński), 2. "Kapitan II" (Jerzy Brezdeń), 3. "Vataha" (Paweł Wilkowski).