Maciej Zdunek mistrzem Polski

Aleksandra Rokacz
16 września 2002 (artykuł sprzed 21 lat)
W Gdańsku rozdano medale otwartych indywidualnych motocrossowych Mistrzostw Polski. Z gdańszczan - zeszłoroczne złoto obronił Maciej Zdunek (125 ccm), a brąz zdobył Marcin Wójcik (open).

Zawodnicy zmagali się nie tylko z przeciwnikami, ale również z torem, który po obfitych opadach przypominał błotną maź.

Walka o złoty medal w klasie 125 ccm rozstrzygnęła się już w pierwszym biegu, wygranym przez Zdunka. Gdańszczanin zostawił w tyle swojego najgroźniejszego rywala Jacka Olszewskiego (Jastrząb Lipno), który minął metę szósty i ostatecznie musiał zadowolić się tytułem wicemistrzowskim. Brązowy medal zdobył Łukasz Kurowski (Wisła Chełmno).

- Jestem zadowolony z obrony tytułu. Warunki były bardzo ciężkie. Jednak wszystko poszło po mojej myśli. W pierwszym biegu wyszedłem dobrze ze startu i później jechałem już pierwszy. Tym zapewniłem sobie tytuł Mistrza Polski - powiedział po zawodach gdańszczanin. Bardzo dobry występ w tej klasie zanotował Tomasz Kazimierczak, który w pierwszym biegu przyjechał drugi, a w kolejnym szósty i awansował na dziesiąte miejsce w klasyfikacji generalnej. Nie wystartował w zawodach Bartosz Chmielewski, zajmując ostatecznie dziewiętnastą pozycję w Mistrzostwach Polski.

W klasie open złoty medal zdobył Marek Przybysz (AP Głogów). Zacięta rywalizacja o srebro rozegrała się między Marcinem Wójcikiem (GAMK), a Robertem Jarominem (WKM Wschowa). Zgromadzeni kibice oglądali pasjonującą walkę między tymi zawodnikami. Ostatecznie Wójcik zdobył brązowy medal. W pierwszym biegu gdańszczanin jechał w czołówce lecz zanotował upadek. Nie zdołał dogonić rywali i przyjechał siódmy. W drugim starcie był trzeci, ale Jaromin minął metę przed nim i to on zdobył srebro. W klasie otwartej w drugim wyścigu wystartował Zdunek i zajął w nim bardzo dobrą piątą lokatę, a w klasyfikacji indywidualnej dwudziestą. Tomasz Jost utrzymał czternastą pozycję. Pozostali zawodnicy GAMK zajęli miejsca poza dwudziestką.

W zawodach średnio wypadli młodzi gdańszczanie. W klasyfikacji generalnej w klasie 80 ccm Kornel Grajewski i Arkadiusz Meredyk zajęli odpowiednio 18 i 21 miejsca. Złotym medalistą został Yauheni Tyleyski (Białoruś), srebrnym Kamil Walczak (Cross Lublin), a brązowym Kacper Kępa (Wiraż Cieszyn).

W klasie 125 junior tytuł mistrzowski zdobył Michał Stępiński (Jastrząb Lipno), drugie miejsce wywalczył Łukasz Wysocki (Wisła Chełmno), a trzecie Mateusz Wojciechowski też z Chełmna. Jakub Dębiński zawodnik GAMK-u uplasował się na 14 pozycji.

Pomimo niesprzyjającej pogody zawody dostarczyły wielu emocji.
Kibice byli przemoczeni, ale mimo to zadowoleni z dwóch zdobytych przez gdańszczan medali.