• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

GKS Wybrzeże chce odebrać tereny od Gdańska

Rafał Sumowski
11 lutego 2014 (artykuł sprzed 10 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Do kogo należy marka "Wybrzeże"?

Gdański Klub Sportowy Wybrzeże, niegdyś wielosekcyjna duma Trójmiasta, od blisko dekady nie prowadzi żadnej sekcji sportowej. Ma jednak działaczy, którzy uważają, że w żużlu, piłce ręcznej czy judo bezprawnie używana jest nazwa i herb, a ponadto wytoczyli miastu sprawę sądową, domagając się zwrotu stadionu, hali sportowej oraz przyległych do nich terenów. - Prezydent Adamowicz kazał nam się sądzić, więc się sądzimy. Decyzja o przekazaniu majątku była niezgodna z prawem, uchwałę sfałszowano - mówi Henryk Majewski, były prezydent Wybrzeża, obecnie członek komisji rewizyjnej stowarzyszenia, a wcześniej minister spraw wewnętrznych.



Henryk Majewski Henryk Majewski
Rafał Sumowski: Władze prowadzącej ligowy zespół żużlowy GKS Wybrzeże SA od chwili zawiązania spółki, czyli od 2009 roku, posługują się historycznym herbem Gdańskiego Klubu Sportowego Wybrzeże. Aktualnie w sądzie toczy się postępowanie dotyczące zakazania spółce korzystania z tej identyfikacji. Dlaczego zdecydowaliście się na taki ruch?

Henryk Majewski: To dziwne pytanie - raczej powinno zostać skierowane do spółki akcyjnej, czy wystąpiła do władz klubu o zgodę na używanie tych symboli, ponieważ GKS ciągle istnieje. Czy wypada kraść zarówno symbole, jak i historię istniejącego klubu? Spółka akcyjna, która obecnie prowadzi zespół zgłoszony do żużlowej ekstraligi, nie ma nic wspólnego z Gdańskim Klubem Sportowym Wybrzeże. Przejęła zespół od założonego w 2006 roku stowarzyszenia GKŻ Wybrzeże. Pomiędzy tym podmiotem, a Wybrzeżem, które istnieje od 1945 roku, nie ma żadnej ciągłości historycznej. To samo dotyczy zresztą klubu judo czy szczypiornistów, którzy posługują się szyldem Wybrzeża. Nasz klub obecnie nie wystawia drużyny w żadnych rozgrywkach, ale wbrew temu, co niektórzy rozpowiadają, istnieje nieprzerwanie od czasu jego założenia. W statucie znajduje się zapis o klubowej odznace i fladze. Dlaczego więc ktoś inny rości sobie prawo do ich używania?

Gdański Klub Żużlowy Wybrzeże, który przekazał ligowy zespół do spółki, ogłosił się przecież naturalnym kontynuatorem historii Gdańskiego Klubu Sportowego. Prezes Maciej Polny twierdził z kolei, że uzyskał prawo do używania herbu od jego autora, Kazimierza Daukszy.

I w tym tkwi szkopuł. Po pierwsze GKŻ nie może kraść odznaki oraz historii istniejącego i zarejestrowanego w KRS klubu. Kazimierz Dauksza nie posiada praw autorskich do klubowej odznaki, która jest zarejestrowana wraz ze statutem jako nieodłączne atrybuty działającego od lat klubu. Nie mógł zatem o tym decydować. Pan Dauksza był tylko jednym z jej wykonawców i współtworzył ją na zlecenie klubu jako jego pracownik. Udzielić prawa do używania odznaki mógł tylko zarząd GKS Wybrzeże, a prośba o zgodę na to ze strony Macieja Polnego nie padła. Powiem więcej: takiej zgody by od nas nie uzyskał. Tutaj w ogóle nie ma o czym dyskutować, spółka od początku posługuje się odznaką i historią nielegalnie. Sprawą powinien z urzędu zająć się prokurator.

KAZIMIERZ DAUKSZA NIE ŻYJE

Czy uporządkowanie kwestii związanych z klubowym herbem należy odbierać jako przymiarkę do reaktywacji sekcji sportowych?

Niczego nie porządkujemy, tym bardziej że i odznaka, i flaga są w naszym posiadaniu. Celem zarządu, na którego czele stoi obecnie Andrzej Gawryś, jest odtworzenie całej infrastruktury sportowej klubu. Nie widzę jednak potrzeby mówić w tej chwili o gruszkach na wierzbie. Najpierw musimy odtworzyć majątek klubu. Kluby posługujące się nazwą Wybrzeże powinny zrezygnować z powoływania się na historię GKS-u i zacząć tworzyć swoją własną.

Na czym ma polegać odtworzenie majątku?

Chodzi oczywiście o stadion i halę, które obecnie są własnością miasta Gdańska, oraz przyległe do nich grunty, które zostały najpierw przekwalifikowane na tereny usługowe, a następnie sprzedane, by pokryć zadłużenie, choć to uzasadnienie też nie jest do końca prawdziwe. Przekazanie gruntów pod koniec 2005 roku odbyło się w bardzo dziwnych okolicznościach. Marek Formela tytułujący się wówczas prezesem Wybrzeża, od 2003 do 2005 roku nie był wpisany w tej roli do Krajowego Rejestru Sądowego. Wszelkie jego decyzje nie mają więc mocy prawnej. Wpisany został w listopadzie 2005, czyli w czasie przekazywania gruntów i to w zadziwiającym tempie.

Od 2003 roku nie odbyło się żadne walne zebranie członków Wybrzeża pod jego wodzą. A przypomnijmy, że takowe było niezbędne choćby do podjęcia decyzji o przekazaniu klubowego majątku miastu. Uchwała została zwyczajnie sfałszowana. Kilka lat temu byliśmy u prezydenta Pawła Adamowicza, wnioskując o zwrot majątku. Kazał nam się sądzić, więc się z miastem sądzimy. Chodzi o duże, wręcz milionowe kwoty. Sprawa toczy się w sądzie od 2007 roku. W prokuraturze znalazła się sprawa dotycząca rozbiórki hali GKS Wybrzeże, która de facto nigdy się do rozbiórki nie kwalifikowała.

HALA WYBRZEŻA DO WYBURZENIA

Hala GKS Wybrzeże została rozebrana w 2011 roku. Hala GKS Wybrzeże została rozebrana w 2011 roku.
W jaki zatem sposób Marek Formela sprawował faktyczną władzę w gdańskim żużlu? Z nadania kuratora miał ratować złą sytuację w Wybrzeżu.

Marek Formela nigdy nie był prezydentem GKS Wybrzeże, a w tym czasie władzę sprawował kurator, Stefan Chrzanowski, czego chyba nie był świadomy. Sytuacja była zła nie dlatego, że klub roztrwonił pieniądze. Mieliśmy umowy, które nie zostały zrealizowane. Klub był zadłużony na ponad 3 miliony złotych, co wynikało z niezrealizowanych lub wypowiedzianych przez Rafinerię Gdańską, Prokom, Elektrociepłownię i innych sponsorów umów na reklamę.

Czkawką odbijała się podobno organizacja Drużynowego Pucharu Świata w 2001 roku.

Za Drużynowy Puchar Świata byliśmy winni BSI 250 tysięcy złotych. Gdyby Elektrociepłownia nie wycofała się ze sponsorowania, tego zadłużenia by nie było. A wycofała się dlatego, że przysłała loga, których organizator nie mógł wydrukować. W związku z tym nie otrzymaliśmy pieniędzy. Jednak to nie Drużynowy Puchar Świata był winien zadłużeniu, tylko odejście sponsorów. Samo przygotowanie stadionu i organizacja były bardzo wysoko ocenione.

Skąd więc pojawiły się długi na 3 miliony złotych? Zarządowi klubu postawiono swego czasu zarzuty o malwersacje finansowe...

Zarzuty o malwersacje finansowe postawiono dziewięciu osobom w klubie, w tym również mi. Wszyscy zostali uniewinnieni. Prokuratura nie wniosła odwołania od prawomocnego wyroku sądu. Z klubu nigdy nie wyprowadzono ani złotówki. Gdyby nie nagonka na nas, mimo zadłużenia, dalej byśmy regulowali finanse. Mieliśmy klubowy majątek w postaci terenów i tym samym zabezpieczenie pod kredyty. Mogliśmy zatem dalej funkcjonować, oczywiście pod warunkiem, że nie odcięto by nas od sponsorów.

O tym decydował jednak Jerzy Jędykiewicz, ówczesny baron pomorskiego SLD. Sprawa miała polityczny charakter. Powiedziano nam: rezygnujecie, bo inaczej nie będziecie finansowani. Mimo problemów zespół utrzymał się w najwyższej klasie rozgrywkowej. 3 grudnia 2002 roku odbyło się w klubie walne zebranie. Przed nim zapadły ustalenia pomiędzy Jędykiewiczem i startującym z listy SLD w wyborach na prezydenta Gdańska Markiem Formelą a zarządem klubu.

Dżentelmeńska umowa stanowiła, że oddamy kierownictwo w klubie pod warunkiem, że sport dalej będzie w Wybrzeżu funkcjonował i sponsorzy nie uciekną. Na walnym zebraniu Formela się jednak z obietnic wykręcił, a my wystąpiliśmy do sądu o powołanie kuratora. Dojście SLD do władzy w praktyce oznaczało, że Jerzy Jędykiewicz decydował o środkach na sport w Gdańsku.

Skoro klubem rządzić miał kurator, to dlaczego rządził nim Marek Formela?

Kurator miał obowiązek zwołać walne zebranie w ciągu pół roku. Zgodnie ze statutem powinien był zaprosić na nie ustępujący zarząd i wszystkich jego członków. Stefan Chrzanowski samowolnie powykreślał nas i nie zaprosił na walne zebranie, które tym samym stało się już nieważne. Po kilku latach sąd zresztą podzielił nasze zdanie i unieważnił kolejne uchwały podjęte na lipcowym walnym w 2003 roku - między innymi wybór zarządu, komisji rewizyjnej i inne. Stefan Chrzanowski przekazał władzę Gdańskiej Korporacji Gwardia-Wybrzeże. Stojący na jej czele Formela czuł się jednak jak prezydent klubu GKS Wybrzeże i tej korporacji. A pamiętajmy, że nie on, a kurator był wpisany do KRS.

Formela zlikwidował wszystkie sekcje. Wyprzedano majątek klubu, tłumacząc to potrzebą pokrycia zadłużenia. Komuś zwyczajnie zależało na tym, by sprzedać działki przy klubie, a nie rozwijać sport. Atakowano nasz klub z każdej strony i stworzono złą atmosferę dla działalności sportowej. Gdybyśmy wiedzieli, że wszystko skończy się tylko na sprzedaży klubowych gruntów, nie zdecydowalibyśmy się na wniosek o kuratora, tylko dalej prowadzilibyśmy działalność sportową. Na pewno nie byłoby to łatwe, ale jakoś dalibyśmy sobie radę.

Interesuje się pan obecnie żużlem? Jak ocenia pan aktualną sytuację w Gdańsku?

Jestem daleki od komentowania tego, co teraz dzieje się w gdańskim żużlu. Spotkałem się z przedstawicielem kibiców dwa lata temu. Stwierdziłem wówczas, że kierowanie spółką przez panów Terleckich będzie nieszczęściem. Nie mam wglądu w księgi finansowe spółki akcyjnej, ale z tego, co słyszę, ludzie związani z naszym żużlem - przyznają mi teraz rację. Część nieszczęść, które spotkały GKS Wybrzeże, wynikała również z działalności braci Terleckich, którzy od 2000 roku krytykowali działalność klubu i przyklejali nam etykietę złodziei. Jak bardzo się mylili! Chcieli kupić klub za 1,7 mln zł i również zapewniali wówczas, że mają sponsorów.

Mam nadzieję, że dla tysięcy gdańskich kibiców klub jest na zawsze wpisany w panoramę Gdańska, Polski i w ich własne związki z historią Gdańskiego Klubu Sportowego Wybrzeże. Miejmy nadzieję, że GKS kiedyś znów będzie areną zmagań sportowców, a nie miejscem działań hochsztaplerów, jak to się dzieje obecnie.

Miejsca

Opinie (98) 6 zablokowanych

  • Świetna lektura o poranku. (5)

    Majewski to był jedyny prezes w historii GKS, który zasługiwał na prawdziwy szacunek. Szkoda, że tak się potoczyły losy klubu. Twarda polityka wzięła górę nad pięknem sportu.

    • 174 79

    • (1)

      Taaa, jeden z największych oszustów. Sam wprowadził tą politykę do klubu. Ciekawe gdzie sie podziało 5mln za jego rządów.

      • 31 12

      • Jak to gdzie: Ułamek , Fajfer przyznali się, że brali kasę w gotówce poza dokumentami. Zrobili to dopiero gdy objąła ich abolicja skarbowa. Rickardssona nikt nie pytał, on tylko się uśmiechnął. Brał kasę w oryginalnej kopercie Stella Maris.
        Majewski wzorowo prowadził klub oszczędzając na zbędnym dotowaniu budżetu państwa przez podatki i ZUS.

        • 42 1

    • Pseudo

      działacze czują kasę , Adamowicz też on was pogoni bo nie lubi konkurencji !!!!!

      • 4 9

    • A świstak...

      Szacunek szczególnie za oszukiwanie zawodników. Pamięć krótka. Już nie pamiętasz jak podrabiał przelewy bankowe by ściągnąć na mecze naszych obcokrajowców?!

      • 2 1

    • majewski ,formalina i ta cała banda zawsze napycha kieszenie nic więcej.

      • 0 1

  • i ja mam w to uwierzyć ? (1)

    • 96 85

    • :)

      jerozolima izrael ?

      • 0 4

  • Już łapki swedzą aby wyrawć coś dla siebie ?

    • 76 124

  • Kabaretu ciąg dalszy masakra...

    • 161 20

  • Bardzo ciekawa lektura z samego rana .

    • 144 3

  • Będę się pytał prezydenta Adamowicza do konca jego dni

    Gdzie jest jego obietnica dana przed kilkoma laty w TVP 3 w obecności trenera piłkarzy recznych dawnego Wybrzeża , Daniela Waszkiewicza , że po wyburzeniu starej hali , po 2011 w tym samym mniej więcej miejscu będzie wybudowana nowa hala, tak aby mogły być kontynuowane tradycje piłki ręcznej koszykówki i judo dawnego Wybrzeża. Gdynia ma koszykarzy, Sopot ma koszykarzy, Gdańsk niema nic czym mógłby się pochwalić w rozgrywkach na najwyższym szczeblu ( oprócz Lechii ) Przez dziwne decyzje, zlikwidowano wiele klubów sportowych i ich obiekty. Jest to wina władz Gdanska ( nie będę wdawał się w szczegóły ) które nie interesyją się wielkim sportem co widać na każdym kroku. Ślędzę to postępowanie wiele wiele lat i niektórych decyzji nie mogę zupełnie zrozumieć. Powiem tak. Gdyby zadządzanie miastem było bardziej sprawne i bardziej przyjazne dla dziedzin sportowych związanych z Gdańskiem od wielu lat ( a nie uprawiana prywata ), miasto byłoby również inaczej postrzegane przez potencjalnych sponsorów, a tak przez nieudolność i brak kompetencji wiele traci. Najlepszy przykład to przegranie przez Gdańsk na rzecz Wrocławia , ubieganie się o miano "Europejskiej stolicy kultury w 2016 roku".

    • 230 16

  • NIC TYLKO UBIC GADZINĘ

    To człowiek dowiaduję się, że takie bydle jedno z drugim do dziś są "właścicielami" naszego wspólnego dobra? Tfuuu psie syny wasza mać !

    • 61 126

  • Dokładnie!

    "Kluby posługujące się nazwą Wybrzeże powinny zrezygnować z powoływania się na historię GKS-u i zacząć tworzyć swoją własną."

    • 152 7

  • tonący brzytwy się chwyta- pierwsza myśl jaka przychodzi po przeczytaniu

    • 27 137

  • Gdzie terlecki ? Gdzie ?

    Gdzie W końcu ten turniej ?

    • 146 5

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższy mecz Wybrzeża

#OrzechowaOsada PSŻ Poznań
27 kwietnia 2024, godz. 16:30
24% #OrzechowaOsada PSŻ Poznań
0% REMIS
76% ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Wybrzeża

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1 Aneta Starzyńska 2 8 100%
2 Andrzej Chrzanowski 2 8 100%
3 Paweł Rosiewicz 2 8 100%
4 Janusz Ciopciński 2 8 100%
5 Arkadiusz Miłuch 2 8 100%

Tabela

METALKAS 2. Ekstraliga
Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 Cellfast Wilki Krosno 2 2 0 0 +10 4
2 Abramczyk Polonia Bydgoszcz 2 1 0 1 +7 2
3 Texom Stal Rzeszów 1 1 0 0 +18 2
4 Innpro ROW Rybnik 1 1 0 0 +6 2
5 Arged Malesa Ostrów Wlkp. 2 1 0 1 +12 2
6 #OrzechowaOsada PSŻ Poznań 1 0 0 1 -6 0
7 H.Skrzydlewska Orzeł Łódź 1 0 0 1 -18 0
8 Energa Wybrzeże Gdańsk 2 0 0 2 -29 0
W sezonie zasadniczym każdy pojedzie z każdym mecz i rewanż. Do play-off awansuje 6 drużyn. Następnie rozegrają ćwierćfinały (1 drużyna z 6., 2 z 5 i 3 z 4). Do półfinałów wejdą ich zwycięzcy oraz tzw. "lucky loser" - drużyna, która przegra swój ćwierćfinał najmniejszą różnicą (w przypadku równości, zdecyduje dorobek z rundy zasadniczej). Z finału awans do PGE Ekstraligi wywalczy zwycięstwa. Awansu nie otrzyma jednak drużyna zagraniczna.
Natomiast ostatni zespół sezonu zasadniczego zostanie zdegradowany do Krajowej Ligi Żużlowej.

Wyniki 2 kolejki

  • Arged Malesa Ostrów Wlkp. - ENERGA WYBRZEŻE GDAŃSK 57:32
  • Cellfast Wilki Krosno - Abramczyk Polonia Bydgoszcz 48:42
  • Przełożone z uwagi na warunki atmosferyczne
  • H.Skrzydlewska Orzeł Łódź - #OrzechowaOsada PSŻ Poznań
  • Innpro ROW Rybnik - Texom Stal Rzeszów

Ostatnie wyniki Wybrzeża

Arged Malesa Ostrów Wlkp.
21 kwietnia 2024, godz. 14:00
82% Arged Malesa Ostrów Wlkp.
2% REMIS
16% ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk
79% ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk
1% REMIS
20% Cellfast Wilki Krosno

Najbliższy mecz Wybrzeża

28 kwietnia 2024, godz. 18:00
24% Zagłębie Lubin
2% REMIS
74% ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Wybrzeża

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1 Wojteks 23 32 68 81.3%
2 Renata Koczyńska 32 66 81.3%
3 Wojciech Koczyński 32 65 78.1%
4 PIOTR MATYSIAK 30 64 83.3%
5 Katarzyna Ziembicka 32 64 78.1%

Tabela

Piłka ręczna - Orlen Superliga mężczyzn
Drużyny M Z Rz Rp P Bramki Pkt
9 Grupa Azoty Unia Tarnów 29 10 1 1 17 757:861 33
10 Corotop Gwardia Opole 29 8 3 2 16 782:830 32
11 Energa Wybrzeże Gdańsk 29 9 0 2 18 850:887 29
12 Piotrkowianin 29 9 1 0 19 772:900 29
13 Zagłębie Lubin 29 7 3 1 17 762:882 28
14 Zepter Legionowo 29 4 0 2 22 773:911 14
Po sezonie zasadniczym według systemu każdy z każdym mecz i rewanż osiem najlepszych drużyn awansowało do play-off, by systemem pucharowych wyłonić medalistów.
Zespoły z miejsc 9-14 w drugiej fazie sezonu grają każdy z każdym, bez rewanżów, o utrzymanie, z zachowaniem dorobku punktowego z fazy zasadniczej. Na koniec rozgrywek Ostatnia drużyna w stawce spadnie do Ligi Centralnej, a przedostatnia zagra w barażu o utrzymanie.

Wyniki 29 kolejki

  • grupa spadkowa
  • Grupa Azoty Unia Tarnów - ENERGA WYBRZEŻE GDAŃSK 25:33 (14:15)
  • Piotrkowianin - Zepter Legionowo 28:27 (18:13)
  • Corotop Gwardia Opole - Zagłębie Lubin 27:28 (10:12)
  • play-off
  • KGHM Chrobry Głogów - Industria Kielce 22:30 (10:11)
  • Górnik Zabrze - Orlen Wisła Płock 30:21 (17:16)

Playoff

Ćwierćfinały

Industria Kielce 2
MMTS Kwidzyn 0
KGHM Chrobry Głogów 2
Azoty Puławy 0
Orlen Wisła Płock 2
Arged Rebud Ostrovia 0
Górnik Zabrze 2
Energa Kalisz 0

Półfinały

Industria Kielce 1
KGHM Chrobry Głogów 0
Orlen Wisła Płock 1
Górnik Zabrze 0

Finał

Ostatnie wyniki Wybrzeża

Grupa Azoty Unia Tarnów
19 kwietnia 2024, godz. 18:00
51% Grupa Azoty Unia Tarnów
3% REMIS
46% ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk
95% ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk
0% REMIS
5% Corotop Gwardia Opole

Relacje LIVE

Najczęściej czytane