Maksymilian Murszewski pojedzie na mistrzostwa Europy w kung fu w Rosji

Maksymilian Murszewski i Jędrzej Charłampowicz zakończyli sezon zwycięstwami w Pucharze Polski chińskich sztuk walki Wushu. Pierwszy z zawodnikow gdyńskiego Shaolin Kung Fu triumfował w walkach kategorii wagowej 75 i 80 kg oraz w formach ręcznych, a drugi w walkach kat. 70 kg. Murszewski zdobył kwalifikację na kwietniowe mistrzostwa Europy w Moskwie.

XXII Międzynarodowy Puchar Polski Wushu w Krakowie przyciągnął na start blisko 300 zawodników w konkurencjach form i walk z 25 klubów, w tym silne ekipy z Czech i Słowacji. W konkurencji form tradycyjnych odbyło się 458 startów, rozegrano też ok. 40 walk.

Zawody były udane dla reprezentantów gdyńskiego Shaolin Kung Fu. Maksymilian Murszewski zwyciężył w konkurencjach walk w dwóch kategoriach wagowych 75 i 80 kg oraz w formach ręcznych południowych juniorów. Zajął też drugie miejsce w formach ręcznych północnych z mieczem i bronią długą różna. Natomiast Jędrzej Charłampowicz triumfował w konkurencji walk kat. 70 kg seniorów. Piąte miejsce w formach ręcznych północnych i szóste w formach z szablą zajął Jakub Dziecielski.

- Były to ostatnie centralne zawody w tym roku. Dla nas były o tyle ważne, że Maksymilian Murszewski walczył o miejsce w reprezentacji Polski na najbliższe Mistrzostwa Europy, które odbędą się pod koniec kwietnia 2019 roku w Moskwie. Maks ważący 73 kilogramy pewnie wygrał kategorię wagową do 75 kg. Jednak, aby zapewnić sobie pewne miejsce w kadrze postanowiliśmy wystartować również w wyższej kategorii wagowej. Ponadto Maks stoczył również zwycięską walkę na gali otwarcia zawodów. Poprzez swój start zapewnił sobie tytuł najlepszego juniora w konkurencji walk - mówi trener Krzysztof Brzozowski.
PRZECZYTAJ O MAKSYMILIANIE MURSZEWSKIM W NASZYM CYKLU SPORT TALENT

Wciąż są jednak problemy z uzyskaniem finansowania zawodnika. Mimo dofinansowania od Polskiego Związku Wushu, Maks potrzebuje jeszcze zebrać ok. 4 tysiące zł.

- Koszty startu w Krakowie musieli pokryć rodzice, którzy pomogli nam w organizacji wyjazdu na zawody. Maks w chwili obecnej to najlepszy i najbardziej wszechstronny junior w Polsce. Wyszkolenie jakie daje trenowanie tradycyjnego wushu i jego talent pozwalają mu rywalizować na najwyższym poziomie międzynarodowym. On i Jędrzej jako jedni z nielicznych na turnieju pokazali niezłe wyszkolenie zapaśnicze - dodaje Brzozowski.
Shaolin Kung Fu w Gdyni założone zostało przez Krzysztofa Brzozowskiego, na co dzień pracownika Uniwersytetu Gdańskiego, dra nauk chemicznych. Brzozowski sztukami walki zajmuje się od 1991 roku. W wushu szkolił się pod okiem najlepszych ekspertów: Sławomira Pawłowskiego, mnichów Shi Su Gang, Shi De Qiang, Shi De Qi, Shi Xing Shen, Shi De Hong oraz u trenera kadry narodowej Chin w sanda Wang Lining. W 2009 roku w Warszawie wywalczył srebrny medal mistrzostw Europy, a w 2010 w Chinach sięgnął po brązowy medal mistrzostw świata.

Sekcja zaprasza na treningi dzieci, młodzież i dorosłych. Zajęcia odbywają się w Zespole Szkół nr 9 w Gdyni przy ul. Chylońskiej 227. Zapisy i informacje na ich temat pod numerem telefonu 608-707-362 oraz na stronie internetowej.