• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Marcin Gruchała: Arka Gdynia dla wszystkich. Zapraszam do wzięcia odpowiedzialności

Jacek Główczyński
5 kwietnia 2024, godz. 15:00 
Opinie (90)

Arka Gdynia

Marcin Gruchała liczy w tym sezonie na awans, a długofalowo chce uczynić z Arki Gdynia stabilny klub w ekstraklasie, który zrobi także skok pod względem infrastrukturalnym. Ma być rozwój nie tylko sportowy, ale również społeczności i akademii. Marcin Gruchała liczy w tym sezonie na awans, a długofalowo chce uczynić z Arki Gdynia stabilny klub w ekstraklasie, który zrobi także skok pod względem infrastrukturalnym. Ma być rozwój nie tylko sportowy, ale również społeczności i akademii.

- Lubię duże plany, dla mnie nie ma limitów. Przywracam Arkę: arkowcom, gdynianom, Kaszubom, Kociewiakom, Pomorzanom, w zasadzie nam wszystkim. To jednocześnie zaproszenie do wzięcia odpowiedzialności. Nasze działania, myśli, plany skupiają się wokół trzech podstawowych obszarów: sport, społeczność, akademia. Krótkoterminowo wszyscy liczymy i wierzymy w awans. W kontekście 3-5 lat chcielibyśmy widzieć skok, aby to był stabilny klub w ekstraklasie, apolityczny, dla wszystkich uczciwych i zacnych ludzi ludzi z każdej opcji - tak m.in. mówił Marcin Gruchała. Poniżej najważniejsze deklaracje nowego, większościowego akcjonariusza i prezesa piłkarskiej spółki z ulicy Olimpijskiej. Śródtytuły pochodzą od redakcji.Jakim klubem pod względem sportowym będzie Arka Gdynia pod wodzą Marcina Gruchały?Podziękowania dla poprzednich właścicieli Arki GdyniaChciałbym rozpocząć od podziękowań skierowanych do wszystkich poprzednich właścicieli Arki Gdynia. Nie mam najmniejszych wątpliwości, że każdy z nich zaryzykował, bo zainwestował swoje pieniądze, czas, kompetencje, a przede wszystkim emocje w to, aby Arce i nam arkowcom zrobić dobrze.

Arka Gdynia zmieniła właściciela i władze klubu. Sprawdź, kim jest Marcin Gruchała i jakimi ludźmi się otoczył? Arka Gdynia zmieniła właściciela i władze klubu. Sprawdź, kim jest Marcin Gruchała i jakimi ludźmi się otoczył?

Jak to w życiu bywa. Różne historie się różnie kończą, jedne lepiej, inne gorzej. Duże "dziękuję" za to, że byli częścią tej pięknej historii.Arka Gdynia wraca w lokalne ręceBardzo się cieszę, że Arka wraca w lokalne ręce. Trochę poprzez moją osobę przywracam Arkę arkowcom, gdynianom, Kaszubom, Kociewiakom, Pomorzanom, w zasadzie nam wszystkim. Mam nadzieję, że żadnej grupy nie pominąłem.

Arka Gdynia o wyrównanie rachunków z Chrobrym Głogów. Ważne dni przy ul. Olimpijskiej Arka Gdynia o wyrównanie rachunków z Chrobrym Głogów. Ważne dni przy ul. Olimpijskiej

To nie jest spóźniony prezent wielkanocny, tylko to raczej zaproszenie do wzięcia odpowiedzialności, którą ja z pozostałymi akcjonariuszami postanowiłem wziąć na siebie. Absolutnie mam nadzieję, że będzie nam wszystkich więcej.Trzy główne obszary działaniaNasze działania, myśli, plany skupiają się tak naprawdę wokół trzech podstawowych obszarów:

 1. sportowy - krótkoterminowo wszyscy liczymy i wierzymy w awans, bardzo go potrzebujemy, uważamy, że może być dodatkowy "przyspieszaczem" rozwoju Arki. Długoterminowo, pewnie w kontekście 3-5 lat, chcielibyśmy widzieć skok Arki, aby była stabilnym klubem w ekstraklasie, który bezpiecznie może się rozwijać, patrzyć do góry i stawiać sobie coraz bardziej ambitne cele, a nie walczyć na pograniczu 1. Ligi i ekstraklasy. To pewnie będzie główne kryterium tego, czy osiągnęliśmy sukces, czy nie.
 2. społeczność - tutaj jest najwięcej do zrobienia. Wszyscy jako arkowcy możemy bić się w pierś, że nie zrobiliśmy tego, co można było zrobić po 1989 roku. Mam nadzieję, że każdy kto czuje się częścią Arki kupi bilet i przyjdzie na stadion. Nie mam wątpliwości, że potencjał Gdyni, całego regionu to nie jest 5,5 czy 6 tysiąca ludzi na meczu, a pewnie dwa razy więcej. Musimy pokazać, że bycie na Arce jest fajne, bezpieczne, modne, przyjemne. To także społeczność biznesowa, sponsorska, ludzi z najróżniejszymi kompetencjami. My jako klub musimy stworzyć odpowiednie warunki, aby tę energię wykorzystać na rzecz budowania dużego, nowoczesnego klubu. Chciałbym, aby był on apolityczny, aby na Arce było miejsce dla wszystkich uczciwych i zacnych ludzi ludzi z każdej opcji politycznej i na scenie krajowej i samorządowej.
 3. akademia - rozumiana nie tylko jako infrastruktura, której na dzisiaj nie mamy, ale jako system szkolenia, współpraca pomiędzy Arką SA, SI Arką, akademiami, które funkcjonują w Gdyni i regionie, budowanie "małych kibiców" i przyszłych zawodników Arki. Bardzo się cieszę, że jesteśmy w mieście, które Arkę wspiera, które przygotowało plany pod rozwój terenów przeznaczonych dla sportu. Mam nadzieję, że jako klub to udźwigniemy i wystartujemy w przetargach do tych terenów, starać się zabezpieczyć własne finansowanie oraz dostępne finansowanie publiczne. W okresie 3-5 lat chcemy zrobić skok infrastrukturalny i wyciągnąć Arkę na na zupełnie inny obszar, który jest po prostu niezbędny, jeżeli chcemy się długofalowo rozwijać.
Współpraca z miastem GdyniaWojciechowi Szczurkowi chciałbym podziękować, nie tyle za te ostatnie miesiące, a bardziej za ponad 20 lat. Myślę, że pan prezydent i miasto zrobiło dla Arki więcej niż Arka czasami potrafiła sama zrobić dla siebie.

Arka Gdynia ma już tyle punktów co na koniec poprzedniego sezonu. Ile do awansu? Arka Gdynia ma już tyle punktów co na koniec poprzedniego sezonu. Ile do awansu?

Życzyłbym sobie, aby miasta nadal pozostało partnerem strategicznym klubu, ale aby klub generował nie tylko wartość promocyjną, ale również biznesową, społeczną, promotora zdrowego trybu życia, krzewienia kultury fizycznej oraz przede wszystkim edukowaniu i wychowaniu nowych pokoleń piłkarzy, gdynian i ludzi. Chciałbym też, aby budżet klubu rozrastał się, aby część miejskiego finansowanie stanowiła coraz mniejszy procent w przychodach klubu, ale nie zgadzam się z zarzutem, że miasto nie powinno finansować prywatnego klubu.Stan finansów Arki GdyniaStan finansów Arki jest absolutnie stabilny. To nie jest taki audyt profesjonalny, który robi się przy firmach, które mają wielką wycenę, w których "trzepie" się dokumenty przez trzy miesiące. Jednak byłbym bardzo zaskoczony, gdyby wyszło coś negatywnego. Są pożyczki poprzednich właścicieli i moje, które po dokapitalizowaniu klubu zostaną natychmiast spłacone. Wydaje mi się, że wydarzy się to w ciągu miesiąca, dwóch. Obecnie to około 4,5 miliona złotych. Chcielibyśmy się nauczyć "żyć na zero". Gdy będziemy sięgali po zewnętrzne finansowanie, to aby ono było przeznaczone na rozwój, a nie na "łatanie dziur" w budżecie.

Arka Gdynia wznowiła współpracę z SI Arka. Potwierdza budowę akademii piłkarskiej Arka Gdynia wznowiła współpracę z SI Arka. Potwierdza budowę akademii piłkarskiej

Nie zamierzam sprzedawać akcji Arki, ale zamierzam otworzyć akcjonariat, aby pojawili się nowi akcjonariusze, aby swoimi pieniędzmi oraz kompetencjami, energią, kontaktami Arkę razem ze mną budowali. Będą to ludzie już związani z Arką. Niektóre nazwiska będą wydawały się oczywiste, a niektóre może będą zaskoczeniem. Panujemy dokapitalizowanie w kwocie 7-10 mln zł. Większa część z tego pozostanie w klubie na przyszłe inwestycje.Czy i kiedy Arka Gdynia zbuduje ośrodek piłkarski?Potrzebujemy jeszcze parę tygodni, żeby zdefiniować nasz plan co do budowy infrastruktury. Mamy dwa kierunku, w obu kwestia terenów przygotowanych przez Gdynię przy ul. Krauzego jest kluczowa. Mamy nadzieję, że we współpracy z miastem, przygotowując własne finansowanie, próbując pokazać ten projekt z funkcjami komercyjnymi zewnętrznym inwestorom oraz być może pozyskując środki publiczne będziemy w stanie zabezpieczyć finansowanie. Rok pewnie będziemy rozmawiać z miastem, drugi - będziemy przygotowywać projekt i finansowanie, czyli pewnie za 2 albo 3 lata jest w stanie pojawić się pierwszy fizyczny efekt, a za 5 lat może całość.

Tereny miasta pod ośrodek piłkarski. Arka Gdynia na budowę może uzyskać 15 mln zł Tereny miasta pod ośrodek piłkarski. Arka Gdynia na budowę może uzyskać 15 mln zł

Zdajemy sobie sprawa, że nasza baza, jeśli chodzi o boiska naturalne, jest bardzo uboga. Nie wykluczam, że być może latem tego roku, jeśli uda nam się szybko zabezpieczyć tereny, to w jakieś części Gdyni wybudujemy jedno lub dwa takie boiska, które posłużą nam w tym okresie przejściowym przez 3-5 lat, a docelowo mogłyby stanowić bazę pod szkolenie młodzieży w danym obszarze Gdyni.Z kim Arka Gdynia będzie współpracować przy transferach?Żadna agencja menedżerska nie będzie miała priorytetu, żadna nie będzie pomijana, chyba że będzie się zachowywała w stosunku do klubu w sposób niewłaściwy, nieetyczny. Mam nadzieję, że będziemy mieli ten komfort, że jak z kimś nam nie po drodze, wtedy nie będziemy chcieli współpracować. Na dziś nie widzę powodu, aby nie pracować z KFM, mamy paru fajnych zawodników od pana Kołakowskiego. Tak jak w pierwszej fazie konfliktu mocno i agresywnie walczyliśmy, głównie medialnie, to w drugiej fazie myślę, że się dość dobrze poznaliśmy się, nabraliśmy do siebie szacunku i absolutnie w przyszłości będziemy rozmawiać i współpracować.

Arka Gdynia: Marc Navarro pozyskany, ostatki Michała Kołakowskiego Arka Gdynia: Marc Navarro pozyskany, ostatki Michała Kołakowskiego

Rozmowy z naszymi zawodnikami, którym kończą się kontrakty, już się zaczęły. Myślę, że w kolejnych tygodniach będziemy komunikować o zmianach w umowach poszczególnych piłkarzy.Jak długo Marcin Gruchała zostanie prezesem Arki Gdynia?Lubię duże plany, dla mnie nie ma limitów. Prezes, dyrektor sportowy i dyrektor akademii to są trzy kluczowe stanowiska w klubie. Na pewno nie będę się spieszył. Wolę poczekać na kogoś z kim będzie mi po drodze i kompetencyjnie, i pod kątem "chemii", współpracy, zrozumienia tego jak chcemy funkcjonować. To także jest powiązane z tym, jak zakończymy ligę, gdyż topowi ludzie nie przyjdą do klubu I-ligowego. Uważam, że takich ludzi obecnie w Gdyni nie ma. Mam nadzieję, że ściągniemy takich, którzy już sukcesy na tym polu osiągnęli i oni pomogą stworzyć nam metodologię działania na kolejne lata.

Arka Gdynia wygrała z dedykacją. Wojciech Łobodziński córce na 18-tkę Arka Gdynia wygrała z dedykacją. Wojciech Łobodziński córce na 18-tkę

Jak długo będę prezesem? Siłą rzeczy, będąc twarzą tej zmiany właścicielskie, na pewno minie parę miesięcy. Nie wiem 2-3, czy 6 czy 8? To jest idealny czas dla mnie, aby poznał lepiej klub, abyśmy wspólnie z Pawłem BieniemTomaszem Majchrowskim zbudowali kulturę organizacyjną, zasady zachowań, jak traktujemy pracowników, dziennikarzy, czy cały świat zewnętrzny. Muszę i chcę swoje piętno odcisnąć. Docelowej roli dla siebie jeszcze nie zdefiniowałem. Nie wiem, czy będę przewodniczącym rady nadzorczej, czy być może znajdę dla siebie jakieś inne, parawłaścicielskie stanowisko, które pozwoli mi być blisko klubu i robić swoje.Typowanie wyników

ARKA Gdynia
Chrobry Głogów

Jak typowano

86% 293 typowania ARKA Gdynia
7% 23 typowania REMIS
7% 23 typowania Chrobry Głogów

Twoje daneNotował:

Kluby sportowe

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (90)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższy mecz

GKS Katowice
44% ARKA Gdynia
19% REMIS
37% GKS Katowice

Tabela

Piłka nożna - I liga
Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 Lechia Gdańsk 33 21 5 7 59:30 68
2 Arka Gdynia 33 18 8 7 52:33 62
3 GKS Katowice 33 17 8 8 67:35 59
4 Motor Lublin 33 15 8 10 47:41 53
5 Górnik Łęczna 33 13 13 7 34:29 52
6 Wisła Płock 33 14 9 10 45:44 51
7 GKS Tychy 33 16 3 14 43:46 51
8 Odra Opole 33 14 8 11 40:32 50
9 Wisła Kraków 33 13 11 9 62:47 50
10 Miedź Legnica 33 12 12 9 48:35 48
11 Stal Rzeszów 33 14 6 13 52:58 48
12 Znicz Pruszków 33 12 6 15 34:42 42
13 Chrobry Głogów 33 10 9 14 33:49 39
14 Bruk-Bet Termalica Nieciecza 33 9 11 13 53:52 38
15 Polonia Warszawa 33 7 11 15 39:49 32
16 Resovia 33 8 7 18 37:59 31
17 Podbeskidzie Bielsko-Biała 33 4 11 18 25:57 23
18 Zagłębie Sosnowiec 33 2 10 21 21:53 16
Każdy gra z każdym mecz i rewanż. Dwie najlepsze drużyny wywalczą bezpośredni awans do ekstraklasy. Zespoły z pozycji 3-6 zagrają w dwustopniowych barażach o jeszcze jedno miejsce premiowane awansem.
Natomiast trzy najsłabsze drużyny zostaną zdegradowane do II ligi.

Wyniki 33 kolejki

 • LECHIA GDAŃSK - ARKA GDYNIA 2:1 (1:1)
 • Znicz Pruszków - Wisła Płock 2:1 (1:0)
 • Resovia - Motor Lublin 1:3 (1:2)
 • Zagłębie Sosnowiec - Miedź Legnica 1:2 (0:0)
 • GKS Katowice - Wisła Kraków 5:2 (2:1)
 • Górnik Łęczna - Stal Rzeszów 1:3 (0:1)
 • Polonia Warszawa - Odra Opole 1:1 (0:1)
 • Bruk-Bet Termalica Nieciecza - GKS Tychy 6:1 (3:1)
 • Podbeskidzie Bielsko-Biała - Chrobry Głogów 0:1 (0:0)

Ostatnie wyniki

Zagłębie Sosnowiec
92% ARKA Gdynia
4% REMIS
4% Zagłębie Sosnowiec

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Arki

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1 Mirosław Radka 35 67 62.9%
2 Sławek Surkont 36 62 58.3%
3 Mariusz Kamiński 36 61 55.6%
4 Radosław Dymkowski 36 59 58.3%
5 Michał G. 36 59 55.6%

Relacje LIVE

Najczęściej czytane