• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Marcin Pietrowski wraca do Gdańska. Wychowanek Lechii zagra w Jaguarze

Rafał Sumowski
20 lipca 2021 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (54)
Marcin Pietrowski został nowym piłkarzem Jaguara Gdańsk. Wychowanek Lechii w latach 2016-20 zdobył z Piastem Gliwice mistrzostwo Polski oraz srebro i brąz. Marcin Pietrowski został nowym piłkarzem Jaguara Gdańsk. Wychowanek Lechii w latach 2016-20 zdobył z Piastem Gliwice mistrzostwo Polski oraz srebro i brąz.

Marcin Pietrowski zagra w IV-ligowym Jaguarze Gdańsk. Wychowanek Lechii wraca nad morze po sześciu latach. W tym czasie jako piłkarz Piasta Gliwice został mistrzem Polski, a także zdobył srebrny i brązowy medal ekstraklasy. - Wycisnąłem moją karierę jak cytrynę. Mój przykład pokazuje, że nie wolno się poddawać i ciężką pracą można osiągnąć to, czego się pragnie - mówi popularny "Jedi". - Celem z Jaguarem jest awans do III ligi. Będę nie tylko grał, ale i pracował z młodzieżą. Chcę zacząć kurs trenerski - wyjaśnia 33-latek, który ostatnio był zawodnikiem I-ligowej Miedzi Legnica.Bałtyk Gdynia - Jaguar Gdańsk 1:0 w sparinguRafał Sumowski : Po sześciu latach od wyjazdu z Gdańska, wracasz do domu, ale nie do Lechii a do IV-ligowego Jaguara. Ten okres był dla ciebie głównie pasmem sukcesów z Piastem Gliwice, z którym zdobyłeś wszystkie trzy medale mistrzostw Polski. Ostatnie 1,5 roku w Miedzi Legnica było aż tak nieudane, że przenosisz się z I do IV ligi?

Marcin Pietrowski: Ciężko zniosłem ostatni rok, był dla mnie sportowo bardzo nieudany. Przychodziłem do Miedzi w styczniu 2020, aby pomóc awansować do ekstraklasy. Mniej więcej wtedy pojawił się też koronawirus i rozgrywki były nietypowe. Grałem, ale walkę o awans przegraliśmy w barażu z Radomiakiem. Po sezonie zdecydowano, że będą ogromne rotacje w zespole. Miedź chciała rozwiązać ze mną kontrakt, a ja chciałem udowodnić, że mogę grać na wysokim poziomie. Całe życie spędziłem w Gdańsku i Gliwicach, nie chciałem aby Legnica była tylko krótkim przystankiem. Decyzje włodarzy były jednak takie, a nie inne. Zadbano o to, abym nie rozegrał liczby meczów, która gwarantuje mi przedłużenie umowy. Nie byłem brany pod uwagę przy ustalaniu składu. Piłkarsko straciłem rok.

Czy była szansa, abyś po odejściu z Miedzi zagrał jeszcze w I lub chociaż II lidze?

Miałem propozycje zarówno z I jak i II ligi, nawet bardzo korzystne. Finanse nie były jednak najważniejsze. Uznałem z rodziną, że to odpowiedni czas, aby zacząć rozwijać się w innym kierunku. W Jaguarze będę nie tylko grał, ale i pracował z młodzieżą. Chcę zacząć kurs trenerski i zająć się szkoleniem, bo to jest coś co chciałbym robić. Stęskniliśmy się za Gdańskiem. Nawet nie szukałem klubu na Pomorzu, a konkretnie tu. Tu mamy rodzinę, przyjaciół i znajomych. Niestety, nie ma tu klubu choćby II-ligowego, ale może w przyszłości zadbamy o to z Jaguarem. Teraz celem jest awans do III ligi. Nie ukrywam, że wpływ na moje przyjście do Jaguara miał też mój przyjaciel Deleu. Trafił tu pół roku wcześniej i dzięki niemu wiedziałem, że wszystko funkcjonuje tu jak powinno.

Deleu wrócił. Został trenerem akademii i piłkarzem Jaguara GdańskSzybko osiągnęliście porozumienie?

Trochę to trwało, bo trener Marek Szutowicz dopiero wychodził ze szpitala, a to on jest koordynatorem pionu sportowego. Prezes Michał Jadanowski miał w tym czasie sporo na głowie, ale szybko obustronnie wyraziliśmy chęć współpracy. Potrzeba było czasu, aby dograć szczegóły.

Marcin Pietrowski w barwach Piasta Gliwice. Marcin Pietrowski w barwach Piasta Gliwice.
Uchodzisz za bardzo uniwersalnego piłkarza, który występował w środku pomocy, na środku i na bokach obrony. Na jakiej pozycji będziesz grał w Jaguarze?

Zawsze dyplomatycznie odpowiadam, że zagram tam, gdzie widzi mnie trener. Dałem jednak do zrozumienia, że najlepiej czuję się na środku pomocy bądź na środku obrony.

Piłkarski ranking Trójmiasta sezon 2020/21Opuszczałeś Gdańsk jako zawodnik niechciany w Lechii. Przez ten czas biało-zieloni zdobyli Puchar Polski i brązowy medal ekstraklasy. Ty masz na koncie mistrzostwo Polski, a na dokładkę srebro i brąz. Wycisnąłeś maksa ze swojej kariery?

Wycisnąłem cytrynę do cna, a później jeszcze starłem skórkę z tej cytryny. Jestem bardzo szczęśliwy, że moja kariera tak się potoczyła. Odchodząc z Lechii na pewno nie myślałem, że będę mistrzem Polski, a wracam z kompletem medali. Mój przykład pokazuje, że nie wolno się podawać i ciężką pracą można osiągnąć to, czego się pragnie. Myślę, że moja wiedza i doświadczenie mogą się przydać młodym chłopakom. Jestem już po pierwszych zajęciach z drużynami młodzieżowymi. To ogromna przyjemność pracować z nimi. Na razie poznaję cały system i organizację Jaguara. Jeszcze nie ustaliliśmy, przy których grupach będę pomagał.

Myślisz o tym, aby w przyszłości poprowadzić ligowy zespół?

Wydaje mi się, że wystarczy wojaży po Polsce. Nie myślę o pracy trenera ligowego. Chcę pracować z młodzieżą, najlepiej w Trójmieście i  na tym się skupić. Mam nadzieję wychowywać i promować młodych zdolnych chłopaków. Może trochę nieskromnie, ale chciałbym im pomóc podążać choćby moją ścieżką.

Marcin Pietrowski w pierwszym zespole Lechii Gdańsk występował w latach 2009-2015. Marcin Pietrowski w pierwszym zespole Lechii Gdańsk występował w latach 2009-2015.
Czy masz inne plany poza piłką?

Razem z przyjaciółmi współpracujemy biznesowo od dłuższego czasu. Chcemy się rozwijać w różnych kierunkach. Czas pokaże, mamy wiele pomysłów, ale szczegóły zostawię dla siebie.

Miałeś szansę zagrać w klubie zagranicznym. Nie czujesz żalu, że się nie udało?

Po pierwszym, wicemistrzowskim sezonie z Piastem, miałem propozycję z Turcji. Kluby nie osiągnęły wówczas porozumienia. Finansowo miałem wiele do ugrania, ale nie mogę narzekać na to w jaki sposób ułożyła się moja przyszłość. Wtedy żałowałem, a dziś gdybym miał cofnąć czas i tak zostałbym w Gliwicach.

Marcin Pietrowski; Nie mam urazy do Lechii. Przeczytaj wywiad z 2016 rokuZdarzało ci się bywać w ostatnich latach na meczach Lechii Gdańsk w roli kibica?

Byłem na dwóch czy trzech meczach. Nie chcę składać deklaracji, ale jeśli grafik pozwoli, na pewno wybiorę się na stadion. Jestem wychowankiem Lechii i do końca życia będę kibicował mojej drużynie.

A jak oceniasz jej potencjał? Na co stać Lechię w sezonie 2021/22?

Lechia co roku jest wymieniana w gronie drużyn walczących o europejskie puchary. Uważam, że ma bardzo mocny skład, ale trzeba pamiętać, że inne drużyny wzmacniają się jeszcze bardziej. Na pewno trener Piotr Stokowiec ma zbudowany fundament. Przy odrobinie szczęścia i konsekwencji, zespół może powalczyć o czołowe lokaty.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (54)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższy mecz Lechii

Akademija Pandev
92% LECHIA Gdańsk
3% REMIS
5% Akademija Pandev

Tabela

Piłka nożna - Ekstraklasa
Drużyny M Z R P Bramki Pkt.
1 Cracovia 0 0 0 0 0:0 0
2 Górnik Zabrze 0 0 0 0 0:0 0
3 Jagiellonia Białystok 0 0 0 0 0:0 0
4 Lech Poznań 0 0 0 0 0:0 0
5 LECHIA GDAŃSK 0 0 0 0 0:0 0
6 Legia Warszawa 0 0 0 0 0:0 0
7 Piast Gliwice 0 0 0 0 0:0 0
8 Pogoń Szczecin 0 0 0 0 0:0 0
9 Radomiak Radom 0 0 0 0 0:0 0
10 Raków Częstochowa 0 0 0 0 0:0 0
11 Stal Mielec 0 0 0 0 0:0 0
12 Śląsk Wrocław 0 0 0 0 0:0 0
13 Warta Poznań 0 0 0 0 0:0 0
14 Wisła Płock 0 0 0 0 0:0 0
15 Zagłębie Lubin 0 0 0 0 0:0 0
16 Korona Kielce 0 0 0 0 0:0 0
17 Miedź Legnica 0 0 0 0 0:0 0
18 Widzew Łódź 0 0 0 0 0:0 0

Ostatnie wyniki Lechii

Raków Częstochowa
21 maja 2022, godz. 17:30
HIT
64% Raków Częstochowa
21% REMIS
15% LECHIA Gdańsk
Pogoń Szczecin
47% LECHIA Gdańsk
28% REMIS
25% Pogoń Szczecin

Relacje LIVE