• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Plech: Wybrzeże pokaże czy jedzie o awans

Zenon Plech
21 maja 2016 (artykuł sprzed 7 lat) 
aktualizacja: godz. 20:30 (21 maja 2016)

Energa Wybrzeże - żużel

Najnowszy artykuł o klubie Energa Wybrzeże - żużel Energa Wybrzeże Gdańsk ma czego żałować. 4 wnioski po inauguracji sezonu
Dotychczas gdańscy żużlowcy wygrali na wyjeździe tylko jedno z trzech spotkań. Porażka w Bydgoszczy może znacząco oddalić ich od walki o ekstraligę. W zespole musi być duża mobilizacja, bo w niedzielę każdy punkt może okazać się na wagę złota. Na zdjęciu Oskar Fajfer i Krzysztof Jabłoński. Dotychczas gdańscy żużlowcy wygrali na wyjeździe tylko jedno z trzech spotkań. Porażka w Bydgoszczy może znacząco oddalić ich od walki o ekstraligę. W zespole musi być duża mobilizacja, bo w niedzielę każdy punkt może okazać się na wagę złota. Na zdjęciu Oskar Fajfer i Krzysztof Jabłoński.

"Niedzielny mecz wyjazdowy z Polonią Bydgoszcz odpowie nam na pytani czy żużlowcy Renault Zdunek Wybrzeża będą się jeszcze liczyli o awans do ekstraligi. Póki co, na obcych torach prezentują się słabo, a Polonia choć była budowana w zupełnie innym celu, potrafi się postawić. W Wybrzeżu jest duża rotacja, bo trener Grzegorz Dzikowski nie ma łatwych wyborów, ale stawiam na zwycięstwo gdańszczan. Kluczem do niego będzie równa postawa całego zespołu" - twierdzi Zenon Plech, legendarny żużlowiec gdańskiego klubu i wicemistrz świata z 1979 roku, który jako trener prowadził zarówno zespoły Wybrzeża jak i Polonii. Początek spotkania o godz. 13:45.Relacja LIVE
Niedzielny rywal żużlowców Wybrzeża, czyli Polonia Bydgoszcz to zespół budowany w zupełnie innym celu niż gdańska drużyna. Polonia ma po prostu jeździć w lidze i spróbować z powrotem przyciągnąć kibiców na trybuny. Co innego gdańszczanie, którzy po wygraniu II ligi są nakręceni i muszą stawiać sobie wysokie cele.

Postawa Wybrzeża to jednak ciągle zagadka, bo z jednej strony na własnym torze gromili zespoły z Rzeszowa i Częstochowy, a z drugiej to, co gdańszczanie zaprezentowali w Pile czy w szczególności w Łodzi, pozostawię bez komentarza.

WYBRZEŻE SPOLSZCZYŁO SKŁAD NA POLONIĘ

Lepiej poradzili sobie w beznadziejnie słabym Rawiczu, ale to nie jest żadną miarą formy. Na wyjazdach podopieczny Grzegorza Dzikowskiego radzą sobie po prostu słabo. Nie chcę oceniać poszczególnych zawodników, bo mi nie przystaje, szczególnie, że jako trener pracowałem zarówno w Gdańsku jak i w Bydgoszczy.

Trener Dzikowski ma na pewno trudne zadanie, bo musi wystawić optymalne zestawienie a to nie jest łatwe gdy ma się tylu zawodników, którzy walczą o skład. Trudno przewidzieć jak kto pojedzie. Kto by przypuszczał, że w Pile tak słabo spisze się Krzysztof Jabłoński, który przecież na tym torze zdobywał kiedyś tytuł Indywidualnego Wicemistrza Świata Juniorów? Pewniakiem do zdobywania punktów dla gdańszczan wydaje się Linus Sundstroem, który jedzie bardzo ambitnie, ale jest za wcześnie by określać go mianem lidera tej drużny.

Awizowane składy na niedzielny mecz
RENAULT ZDUNEK WYBRZEŻE: 1. Linus Sundstroem, 2. Kamil Brzozowski, 3. Oskar Fajfer, 4. Krzysztof Jabłoński, 5. Renat Gafurow, 6. Dominik Kossakowski, 7.
POLONIA: 9. Andriej Kudriaszow, 10. Łukasz Sówka, 11. Wiktor Kułakow, 12. Mikołaj Curyło, 13. Marcin Jęderzejewski, 14. Damian Stalkowski, 15.

Wybrzeże musi liczyć na dobrą i równą postawę całego zespołu - od Sundstroema po Dominika Kossakowskiego czy Dawida Wawrzyniaka, który przecież nie przyszedł do Gdańska tylko po to, by był dodatkowy junior, a po to by zdobywać punkty.

Moim zdaniem ten mecz odpowie nam na pytanie czy gdańszczanie będą się jeszcze realnie liczyli w walce o awans. W Bydgoszczy wygrali rzeszowianie i częstochowianie, jeśli Wybrzeżu się to nie uda, sytuacja się skomplikuje, zwłaszcza, że po tym jak męczyło się na własnym torze z KSM Krosno, wcale nie może być być pewne bonusa za dwumecz z tym zespołem.

GDAŃSCY ŻUŻLOWCY SKUTECZNI W SZWECJI, SŁABI W POLSCE

Gdybym miał typować wynik meczu, wskazałbym na gości. Inny wynik niż wygrana Wybrzeża będzie dla mnie zaskoczeniem. Z drugiej strony wszystko zależy od tego jak przygotowany zostanie tor. Nie spodziewałbym się jednak niczego specjalnego. Polonia raczej przygotuje twardą nawierzchnię, bo to nie jest zespół na tzw. tory selektywne.

Szczególną uwagę należy zwrócić na rosyjski zaciąg Polonii. Wiktor KułakowAndriej Kudriaszow to zawodnicy, którzy walczą o przepustki do większego żużla. Drogę pokazał im Ukrainiec Andriej Karpow, który przewędrował przez całą Polskę od Rzeszowa przez Gdańsk czy Grudziądz, a teraz nieźle radzi sobie w Falubazie Zielona Góra, gdzie docenił go trener Marek Cieślak.

Języczkiem u wagi po stronie gospodarzy może być też postawa Oskara Ajtnera Golloba, który już pokazał, że na własnym torze potrafi zakręcić się koło kompletu punktów. Nie jest to codziennością, ale jeśli będzie miał dobry dzień, może być groźny.

Trzech zawodników Wybrzeża ścigało się w sobotnim XIX Memoriale Rifa Saitgariejewa w Ostrowie Wielkopolskim. Niestety, na dla ekstraligowej stawki wypadli blado zajmując dalekie lokaty. Jedynie Anders Thomsen był w stanie wygrać choćby wyścig.

Wyniki:
1. Patryk Dudek (Ekantor.pl Falubaz Zielona Góra) 17 (3,3,3,3,2,3)
2. Bartosz Zmarzlik (Stal Gorzów Wlkp.) 14 (1,2,3,3,3,2)
3. Maciej Janowski (Betard Sparta Wrocław) 11 (3,3,2,1,1,1)
4. Andrzej Lebiediew (Lokomotiv Daugavpils) 10 (1,2,2,2,3,0)
...
12. ANDERS THOMSEN (Renault Zdunek Wybrzeże Gdańsk) 4 (0,3,0,0,1)
14. RENAT GAFUROW (Renault Zdunek Wybrzeże Gdańsk) 3 (0,0,1,0,2)
16. KAMIL BRZOZOWSKI(Renault Zdunek Wybrzeże Gdańsk) 1 (0,1,0,d,0)

Biegi z udziałem gdańszczan
1. Tomasz Gollob, Niels Krystian Iversen, Kacper Gomólski, BRZOZOWSKI
2. Maciej Janowski, Tomasz Jędrzejak, Bartosz Zmarzlik, THOMSEN
3. Patryk Dudek, Matej Zagar, Andrzej Lebiediew, GAFUROW
4. Denis Gizatulin, Zmarzlik, Gomólski, GAFUROW
5. THOMSEN, Zagar, BRZOZOWSKI, Martin Vaculik (d)
9. Tomasz Gapiński, Iversen, GAFUROW, THOMSEN
12. Dudek, Janowski, Gizatulin, BRZOZOWSKI
13. Vaculik, Gollob, Janowski, GAFUROW
14. Dudek, Grzegorz Walasek, Gomólski, THOMSEN
16. Zmarzlik, Lebiediew, Gapiński, BRZOZOWSKI (d)
17. Lebiediew, Gollob, THOMSEN, Gizatulin
20. Jędrzejak, GAFUROW, Walasek, BRZOZOWSKI

Znakomicie spisał się za to Eduard Krcmar, który awansował do finałów indywidualnych mistrzostw świata juniorów. Zawodnik Renault Zdunek Wybrzeża Gdańsk w sobotę w Pocking był trzeci w rundzie kwalifikacyjnej. Do finałów z każdej z trzech rund kwalifikacyjnych awansowało po czterech zawodników, trzech kolejnych otrzyma dzikie karty zaś ostatnie miejsce będzie obsadzone przez jeźdźca z jednorazową dziką kartą. Przypomnijmy, że rywalizacja o miano najlepszego juniora globu rozpocznie się 18 czerwca w Kings Lynn, a zakończy 2 października w Gdańsku. Wiadomo więc, że w ostatnim turnieju finałowym wystąpi przynajmniej jeden gdańszczanin.

Turniej w Pocking wygrał Max Fricke z Australii, który zdobył 14 punktów. Po 13 oczek mieli po 20 biegach Bartosz Smektała i Eduard Krcmar. W biegu dodatkowym "Eda" musiał uznać wyższość juniora Unii Leszno. Czwarte, premiowane awansem miejsce, zajął Brytyjczyk Josh Bates. Tuż pod kreską uplasował się wychowanek gdańskiego Wybrzeża Krystian Pieszczek, który z jednego z wyścigów został wykluczony za przekroczenie limitu 2 minut.

Wyniki:
1. Max Fricke (Australia)- 14 (3,3,2,3,3)
2. Bartosz Smektała (Polska) 13+3 (3,3,3,2,2)
3. EDUARD KRCMAR (Czechy) 13+2 (2,2,3,3,3)
4. Josh Bates (Wielka Brytania) 12 (2,2,2,3,3)
...
5. Andreas Lyager (Dania) - 10 (3,0,3,3,1)
6. Krystian Pieszczek (Polska) - 10 (3,1,3,w,3)

Biegi z udziałem Eduarda Krcmara
1. Bartosz Smektała, KRCMAR, Michale Haertel, Georgio Trentin
7. Max Fricke, KRCMAR, Krystian Pieszczek, Andreas Lyager
9. KRCMAR, Josh Bates, Gleb Szewczenko, Gleb Czugunow (wkl.)
15. KRCMAR, Lasse Frederiksen, Dominik Moeser, John Bernard
19. KRCMAR, Daniel Spiller, Ziga Kovacić, Facundo Cuello
21. o 2. miejsce. Smektała, KRCMAR


Tabela po 7 kolejkach

METALKAS 2. Ekstraliga
Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 Lokomotiv Daugavpils 6 6 0 0 317:221 12
2 Stal Rzeszów 7 5 0 2 317:311 10
3 Orzeł Łódź 5 4 0 1 255:193 8
4 Polonia Piła 7 4 0 3 331:286 8
5 Renault Zdunek Wybrzeże Gdańsk 6 4 0 2 299:240 8
6 Eko-Dir Włókniarz Częstochowa 5 3 0 2 224:226 6
7 Speedway Wanda Instal Kraków 6 2 0 4 261:279 4
8 Kolejarz Opole 3 1 0 2 114:155 2
9 Polonia Bydgoszcz 7 1 0 6 287:341 2
10 Holistic-Polska Rawicz 1 0 0 1 27:63 0
11 KSM Krosno 7 0 0 7 251:367 0

*Kolejarz Opole i Holistic-Polska Rawicz dwumecz rozgrywają wyłącznie między sobą. Z pozostałymi drużynami mierzą się tylko na własnych torach.

Tabela wprowadzona: 2016-05-15

Wyniki 7 kolejki

 • RENAULT ZDUNEK WYBRZEŻE GDAŃSK - KSM Krosno 49:41
 • Kolejarz Opole - Stal Rzeszów 37:53
 • Polonia Piła - Lokomotiv Daugavpils 40:49
 • Orzeł Łódź - Polonia Bydgoszcz 60:30
 • Eko-Dir Włókniarz Częstochowa - Speedway Wanda Instal Kraków 51:39
 • pauzuje: Holistc-Polska Rawicz
Zenon Plech

Osoba

Zenon Plech

Zenon Plech

Urodzony 1 stycznia 1953 roku w Zwierzynie. Pięciokrotny Indywidualny Mistrz Polski na żużlu, Indywidualny Wicemistrz Świata z 1979 roku i trzykrotny zdobywca Złotego Kasku. Wieloletni reprezentant Wybrzeża Gdańsk i dwukrotny Drużynowy Wicemistrz Polski z tym zespołem.

Żużlową karierę "Super Zenon" rozpoczął w 1970 roku w Stali Gorzów Wielkopolski. W wieku zaledwie 19 lat został Indywidualnym Mistrzem Polski, by rok później w Chorzowie wywalczyć brązowy medal indywidualnych mistrzostw świata.

Pod koniec 1976 roku opuścił Stal, która nie wyraziła zgody na jego starty w lidze angielskiej i przeniósł się do Wybrzeża Gdańsk, z którym był związany przez kolejną dekadę, a więc już do końca swojej imponującej kariery.

W 1978 roku wspólnie z gdańskim klubem wywalczył srebrny medal Drużynowych Mistrzostw Polski. Sukces ten powtórzył po siedmiu latach w międzyczasie sięgając po srebrny medal IMŚ (1979, Chorzów) oraz trzy tytuły IMP. Sukcesy odnosił także w lidze brytyjskiej, w której bronił barw Hackney Hawks i Sheffield Tigers, a tamtejsi kibice nadali mu przydomek "Złotego Chłopca".

Po zakończeniu kariery próbował swoich sił jako trener: Wybrzeża Gdańsk, Stali Gorzów oraz WTS-u Wrocław, a także Polonii Bydgoszcz, z którą w 2008 roku wywalczył awans do ekstraligi. W 2001 r. zdobył z polską kadrą srebrny medal Drużynowego Pucharu Świata.

Plech nadal blisko związany jest z gdańskim klubem. Do niedawna zajmował się szkoleniem zawodników na miejscowym minitorze. Jej wychowankowie w 2008 roku sięgnęli po tytuł Drużynowych Mistrzów Polski w miniżużlu. Obecnie "Super Zenon" jest cenionym przez media ekspertem, prowadzi też fundację Wspierania Rozwoju Kultury Fizycznej i Sportu. Jego syn Krystian zajmuje się poszukiwaniem angażu dla polskich zawodników na Wyspach Brytyjskich.

Zawodnicze sukcesy Zenona Plecha:
- srebrny (1979) i brązowy (1973) medal indywidualnych mistrzostw świata
- srebrny (1980) i 3 brązowe (1973, 1979, 1981) medale mistrzostw świata par
- srebrny (1976) i 4 brązowe (1972, 1974, 1978, 1980) medale drużynowych mistrzostw świata
- 5 tytułów Indywidualnego Mistrza Polski (1972, 1974, 1979, 1984, 1985)

Opinie (70)

 • prawda, jak wtopimy z Polonią to po ptakach (4)

  • 18 3

  • (2)

   Wybrzeże o żaden awans nie jedzie !!!! Nie nakręcajcie się !!!!

   • 22 4

   • (1)

    Polonia 50 : 40 Wybrzeże taki będzie wynik. Jabłoński jest cieniem samego siebie , juniorzy na wyjazdach słabo

    • 8 2

    • 47-43 jak już, mecz meczowi nie rowny .

     • 0 1

  • Kossakowski mógłby w końcu coś ujechać na wyjeździe

   liczę przynajmniej na 5 pkt

   • 5 3

 • skoro jedziemy bez ciśnień, dajmy szanse jeździć.mlodym.

  Thomsen do składu

  • 28 1

 • GKS (4)

  Bez Zorra,mecz w Bydgoszczy przegrany.

  • 26 5

  • Czemu Szymko już nie jezdzi?

   • 0 5

  • Bez Ozila przegramy sezon (2)

   • 1 10

   • Znafca. (1)

    Przestan juz skomlec z tym Olzim !

    • 5 1

    • Widzę że masz do niego jakieś osobiste anse

     Pieniądze? Kobieta?

     • 3 4

 • (4)

  Ile kosztuje bramka na autostradzie do Bydgoszczy?

  • 2 12

  • 45zl

   • 1 14

  • 17,60 PLN z Pruszcza do Nowe Marzy (2)

   • 14 0

   • Dzieki

    • 5 0

   • z Rusocina

    • 4 0

 • Jedno jest pewne ! (2)

  Tor w Bydgoszcze bedzie na 100% przyczepny ! Nasi na takim przyczepnym torze sa automatycznie pogubieni nie potrafia dopasowac sie do takiego toru ! Przyklad mecz w Lodzi. Mysle ze jednak przegramy ten mecz.

  • 7 4

  • Nie będzie żadnego przyczepnego tor, przy wczesnej porze spotkania i wysokiej temperaturze, słońcu i komisarzu toru, nawet gdyby chcieli to nie przygotuja przyczepnego riru, będzie twardo.

   • 4 3

  • w Bydzi jest beton od dawna!

   • 2 0

 • Przegramy ten mecz.

  Jestesmy slabi na wyjazdach.U siebie tez nie jest kolorowo. Stwiam 51-39 dla Bygdoszczy.

  • 6 4

 • Opowieści z mchu i paproci (1)

  Uwielbiam te odkrywcze komentarze "znawców" pt. jak chcesz zwansować to musisz wygrywać. Takie banały to wam każdy powie nie musicie pytać Plechy

  • 8 7

  • Twoje banały też są super odkrywcze ZnaFca za 5groszy!!

   • 6 4

 • Pytam powaznie dlaczego Opole i Krosno (1)

  Jezdza tylko u siebie a nie na wyjazdach ? Wyjazdowe oddaja walkowerem ?

  • 5 7

  • Gdyż nie stać ich na rywalizację na 100%

   Opole i Rawicz, Krosno jedzie pełen sezon

   • 5 0

 • (5)

  Prawda jest taka,ze jeżeli sezon skończymy w połowie tabeli to będzie prawdziwy cud patrząc na jazdę zawodników. Niestety na ta chwilę tylko dwóch chłopaków cos sobą reprezentuje. Reszta jedzie bo musi. Trener jest bez ikry mam wrażenie, ze nawet jego wypowiedzi nie sa do konca jego. Mówi to co mu każą. Takie jest moje zdanie,a czas pokaże

  • 17 2

  • Dokładnie

   • 11 3

  • (3)

   Teorii spiskowyvh ciąg dalszy. Może spadniemy co?

   • 1 8

   • (2)

    To nie teoria spiskowa tylko fakty. Spaść juz raczej nie ma gdzie....! Ale po co te bajki o awansie. Moim zdaniem jest to czysty chwyt marketingowy nic więcej. Zresztą ja wyrazam swoja opinie i nie każdy musi się z nią zgadzać. Ta drużyna nie ma jaj z wyjątkiem dwóch zawodników.

    • 6 3

    • Nie było bajki o awansie. Spoko i II ligę stworzą jak będzie taka potrzeba :-)

     • 3 2

    • Nie ma po co pchać się na siłę do ekstraligi. I liga też potrafi być ciekawa, E-liga to prężenie muskułów i napinanie hemoroidów, a to jak wiadomo niezdrowe...

     • 5 0

 • a ja się też pytaam ? (3)

  dlaczego w składzie nie ma Magnusa ?
  z Krzyśkiem, różnie bywa, i przegramy z słabą Polonią !
  Sory, za szczerość, ale tak jest prawda. Szkoda.!
  Ale jeszcze będą emocje w pozostałych meczach .

  • 17 0

  • Zorro tak, ale za Brzozowskiego.

   • 5 0

  • (1)

   a po co nam emeryci?

   • 1 6

   • To znajdź lepszych.

    • 4 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższy mecz Wybrzeża

Arged Malesa Ostrów Wlkp.
21 kwietnia 2024, godz. 14:00
81% Arged Malesa Ostrów Wlkp.
2% REMIS
17% ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Wybrzeża

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1 Aneta Starzyńska 1 4 100%
2 Andrzej Chrzanowski 1 4 100%
3 82iwdb 1 4 100%
4 Paweł Rosiewicz 1 4 100%
5 Bmifat 1 4 100%

Ostatnie wyniki Wybrzeża

79% ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk
1% REMIS
20% Cellfast Wilki Krosno
Enea Falubaz Zielona Góra
26 sierpnia 2023, godz. 16:30
96% Enea Falubaz Zielona Góra
0% REMIS
4% ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk

Relacje LIVE

Najczęściej czytane