Medal młodzieży po 26 latach przerwy!

Krzysztof Klinkosz
2 września 2010 (artykuł sprzed 13 lat)

Energa Wybrzeże - żużel

Najnowszy artykuł o klubie Energa Wybrzeże - żużel #OrzechowaOsada PSŻ Poznań - Energa Wybrzeże Gdańsk 45:45. Wyszarpany punkt

Młodzi żużlowcy Lotosu Wybrzeża drugą ekipą w Polsce! Gdańszczanie w Finale Młodzieżowych Drużynowych mistrzostw Polski zdobyli srebrne medale. Nasza ekipa jeździła w składzie: Damian Sperz, Mateusz Lampkowski, Marcel Szymko i Cyprian Szymko. Po raz ostatni medal w tych rozgrywkach gdańszczanie wywalczyli w roku 1984.

Zawody wygrali pewnie żużlowcy z Gorzowa Wielkopolskiego, na kolejnych miejscach był już jednak ścisk. Dość powiedzieć, że pomiędzy gdańszczanami a żużlowcami Startu Gniezno, którzy zajęli szósta lokatę, były tylko 4 punkty różnicy.

Gdańszczanie podwójnie wygrali z gospodarzami imprezy, zwyciężyli 4:2 gnieźnian, trzy biegi zremisowali a przegrali tylko raz, 2:4 z triumfatorami zawodów. O brązowe medale trzeba było rozegrać bieg dodatkowy, w którym rywalizowali przedstawiciele klubów z Zielonej Góry, Leszna i Łodzi. Zwyciężył w min aktualny jeszcze, młodzieżowy mistrz Polski, zapewniając zielonogórzanom trzecie miejsce.

Najskuteczniejszym w ekipie gdańskiej był Cyprian Szymko a indywidualnie większą zdobycz mieli od niego tylko Bartosz Zmarzlik i Sławomir Musielak.

Przypomnijmy, że Cyprian Szymko został wypożyczony z Gdańska do Speedway Polonii Piła (jednak w zawodach typu MDMP reprezentuje macierzysty klub), gdzie ma szansę na regularne starty i w tym sezonie startował już w Łodzi w meczu ligowym.

Gdański klub zapisał w historii MDMP zaszczytną kartę. Już w pierwszej edycji tych zawodów, w 1978 roku gdańszczanie zajęli 2 miejsce, za Unią Leszno a przed Polonią Bydgoszcz. Srebrny medal gdańszczanie zdobyli również w 1980 roku a trzy lata później drużyna w składzie: Mirosław Berliński, Dariusz Stenka, Piotr Żyto, Roman Fedeczko, Krzysztof Fedeczko zdobyła złoty medal. W 1984 roku gdańszczanie zdobyli brązowe medale.

Biegi z udziałem zawodników Lotosu Wybrzeża:
I. Mateusz Lampkowski, Łukasz Sówka, Patryk Dudek (wkl.), Damian Sperz (wkl.) 3:3
IV. Szymon Kiełbasa, Sperz, Marcel Szymko, Edward Mazur (def.), Łukasz Lesiak (t) 3:3
VIII. Cyprian Szymko, Sperz, Michał Łopaczewski, Emil Idziorek 5:1
XI. Sławomir Musielak, C. Szymko, Lampkowski, Kamil Adamczewski (wkl.) 3:3
XV. C. Szymko, Oskar Fajfer, Lampkowski, Wojciech Lisiecki 4:2
XVIII. Bartosz Zmarzlik, C. Szymko, Łukasz Cyran, Sperz 2:4

Opinie (50)

• No i nie mowcie ze Gks nie ma mlodziezy :-) , prawie najlepsza w Polsce!!!!!!!!

• 22 2

• Nareszcie medal juniorki a myślałem, że nie doczekam,

Brawo chłopaki!

• 19 1

• lepsze czasy nadejda kiedy nie bedzie Polnego z kolesiami i tyle w temacie (6)

• 11 25

• (5)

Albo ciebie z kolegami jak nie będzie, idź odwiedzić kumpla majoneza

• 15 1

• nie byl taki pazerny jak Polny drogi kolego malo wiesz... (4)

• 2 13

• majonez nie był pazerny?ogarnij sie chlopie, (3)

zreszta co ty mozesz wiedziec, jak "interesujesz" sie zuzlem od 2007

• 7 3

• taaa, dla niego heniu to dobry wujek co sprowadził dobrych żużlowców, a że nie miał za co i sam ze 2 mln sobie wziął to już zapomniał

• 8 1

• chlopie majonez skad tylko mogl to kase na zuzel bral (1)

jak ktos chcial dac kase to chlop mowil 'ile mozesz dac tyle daj' bo nikt nie chcial dawac
            jak chcesz sie spinac na necie to sie spinaj ale chociaz glupot nie pisz

• 2 5

• A skąd się wzięło kilka mln zł zadłużenia? Gdzie piłka ręczna, czemu klub musiał oddać hale i stadion miastu? Prawda jest taka że wydawał pieniądze których nie miał. Klub stracił zaufanie sponsorów i do dzisiaj za majoneza i jego bązowy medal słono płacimy. Jak nie masz pojęcia o czym piszesz to lepiej się nie odzywaj, bo robisz z siebie ignoranta.

• 4 0

• To się nazywa młodzież! (1)

Niedawno Indywidualne Mistrzostwo Polski na minitorze zdobył nasz zawodnik (Kossakowski). Aktualnie wraz z kolegami walczy on o medal tych samych mistrzostw, ale w drużynie i idzie im całkiem nieźle (dwa razy zajęli drugie miejsce). Zdobyliśmy dziś srebro MDMP, mając w składzie tylko jednego zawodnika, który nie jest wychowankiem Wybrzeża. Podstawę drużyny stanowili rozpoczynający w Gdańsku przygodę z żużlem bracia Szymko oraz Damian Sperz. Te fakty nie pozwalają nikomu twierdzić, że GKS to klub bez przyszłości, który nie umie dobrze uczyć młodzieży jazdy na żużlu.